YouTube е много готина аналогия. Обаче тя не е валидна. В тези сайтове се използва едно нещо, наречено safe harbor. Това е постановката, че доставчикът на услуга за потребители не може да бъде държан отговорен за неправомерното й използване от страна на клиентите.
Ето кратко описание на конкретния казус, който имам предвид:
http://boingboing.net/2010/06/23/viacom ... et-ro.html
Не знам дали у нас има такава постановка, но би трябвало, понеже иначе теоретично доставчиците на интернет може да бъдат подведени под отговорност за разпространение на детска порнография примерно - но това беше отклонение.
Е да, ама Читанката е сайт, който действа "от свое име". Докато YouTube, Blogger, Wordpress и куп други предоставят поле за изява на своите потребители. Поради това вторите сайтове трудно могат да бъдат подведени под отговорност, докато първият представлява своите оператори, а не потребителите.
Един възможен изход е да се мине към псевдоанонимно предоставяне на услуга за потребители. Потребителите да качват съдържание, но то да бъде обвързано с конкретен потребител, който после да си носи последствията, ако се стигне до разправии.
Естествено, това няма да се случи.
Между другото, Google много бързо сваля всичко, за което получи оплакване, че нарушава авторски права. Но и предоставя възможност на засегнатата страна да подаде насрещно оплакване и ако то има основание, възстановява съдържанието. Като дори в Щатите е възможно подалият неоснователно оплакване да бъде осъден на доста значителна глоба.
И един поглед от другата страна. Представянето на Baen Free Library:
http://www.baen.com/library/
Написано от писателя Eric Flint през 2000 г. Дълго е, за да го копирам тук, но човекът обосновава възгледа, че предоставянето на съдържанието безплатно като цяло е полезно за авторите. Но по решение на автора все пак.
P.S. В Читанката пише следното: "Голяма част от произведенията, намиращи се в Моята библиотека, са взети от библиотеките на Александър Минковски и на Мандор. Друга част от текстовете са ми пратени от авторите или преводачите им или от хора, които са се потрудили да ги превърнат в електронна форма. Всички останали съм ги взел от дебрите на Мрежата." Не съм обръщал внимание каква е процедурата по качването на съдържание, но това, че всеки може да изпрати съдържание, не значи, че всеки може да го публикува. Публикуват го операторите на сайта - ако не бъркам процедурата, естествено. Докато в YouTube не е така. Публикува го потребителят директно, а сайтът само предоставя възможността за това.