Talkin` about Tolkien

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5774
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Fri Jan 07, 2005 12:07 pm

Толкин значи... Много го уважавам Толкин :) Не съм му чела нищо освен Силма, Хобита и Властелина, така че мнение за другите неща не мога да предоставя.
Харесвам му стила на писане, песните, наивността, историатя на света и народите, в която можеш да дълбаеш колкото искаш, езиците, които са истински езици и можеш (ако си достатъчно луд) да използваш азбуките им... За научаването на самите езици да не споменавам, има и такива хора. Има хора, които пишат поезия на тези езици. Това, казвате, няма отношение към достойнствата на книгите - ми за мен има. Бих прибавила и описанията за обичаите, но все пак се усетих, че не съм ги чела, само откъси оттук-оттам.
Светът при Толкин за мен си остава най-пълно описаният свят. Заради начина, по който е създаден - цялост, която е имала легендата за сътворението си годии преди да бъде написан Властелинът - и това си личи, както на света на Джордан му личи, че е съставен от отделни кръпки (надявам се, че не обиждам никого).

Рол: ако не влиза в рамките на някакъв жанр, това не го прави лошо. Може би не това искаше да кажеш, но така прозвуча. Имаш някакви изисквания към литературата, които дори не съм сигурна дали са оправдани. Литературата е в крайна сметка текст. Разбира се, може и да греша, в такъв случай трябва литературоведите да се намесят :)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 07, 2005 12:09 pm

Не, то точно, че влиза в някакъв жанр, пък песничкитен е са към него и са не на място. А за задълбаването в история... Ми трябва първо да те грабне с нещо тая история. Ясно, че теб те е, но...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6266
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Jan 07, 2005 12:19 pm

Вечната тема...Предлагам да я сложим отгоре като sticky, за да не се повтаря през 2 седмици. :)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Lubimetz13
Mistborn
Posts: 1307
Joined: Sun Feb 01, 2004 1:37 pm
Location: Sofia, BUL / Baltimore, MD

Post by Lubimetz13 » Fri Jan 07, 2005 12:23 pm

В интерес на истината точно за това я пуснах, де :Р

User avatar
Daggerstab
Arcanist
Posts: 860
Joined: Wed Feb 04, 2004 6:31 pm
Contact:

Post by Daggerstab » Fri Jan 07, 2005 1:11 pm

В момента се опитвам да си събера мозъка за смислен отговор... Очаквайте включване по-късно...
Дагърстаб. Точка.

Предупреждение: Имам лошия навик да споря. Освен това страдам от черен хумор и изблици на сарказъм.

User avatar
tin4e
Commoner
Posts: 39
Joined: Wed Mar 17, 2004 10:54 pm
Location: sofiq
Contact:

Post by tin4e » Fri Jan 07, 2005 1:22 pm

Незнам дали ви прави впечатление ,но клкото и да я хулите тази книга - винаги пак на нея се връщате.
:?:
Май няма някой да не я прочел, а?

Това и WOT са вечните теми във всеки фентази форум . :roll:

Няма да спамвам и аз с многобройни обяснения за и против Толкин.

Не мога да разбера защо първото анти Толкин обвинение е ,че това не е най - велокото фентази , ами пък кой го е обявил за такова.

Но забравяте нещо много съществено, каквото и да правите то все пак е първото Фентази и най известното Фентази .

и ако не беше това ФЕНТАЗИ ,нямеше да има нито един от по -известните фентази писатели ,т.к. те са вдъхновени от това първо фентази и основата на всеки нов свят ,и всяко ново произведение търси точно ,или доближаване към този толкин стандарт или възможно най голямата разлика пак с стила и света на Толкин .

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri Jan 07, 2005 1:29 pm

tin4e wrote:
Не мога да разбера защо първото анти Толкин обвинение е ,че това не е най - велокото фентази , ами пък кой го е обявил за такова.

.
Aaaъъуу ???!??..,,???
Кой ли пък наистина го е обявил.
Освен една маса, ама супер маса, огромна паплач от хора...
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Jan 07, 2005 2:46 pm

Факт е, че Властелинът беше обявен за книга на века по някое време (според една от 257-те по-авторитетни класации). После направиха и свободно филмово съчинение по книгата. И се появиха клубове на толкинистите, почитателите на Влстелина, почитателите на Леголас и т.н. И, ок, когато решиш, че трябва да е нещо адски велико и представящо Големите Истини, пък то е ... просто история, нещо не е на място. В смисъл, цялата тази истерия и мегаломания около Толкин и мен не ме кефят. Обаче това не пречи книгата въпреки това да ми харесва, ей така чисто субективно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Fri Jan 07, 2005 2:48 pm

tin4e wrote: Май няма някой да не я прочел, а?

Но забравяте нещо много съществено, каквото и да правите то все пак е първото Фентази и най известното Фентази .

и ако не беше това ФЕНТАЗИ ,нямеше да има нито един от по -известните фентази писатели ,т.к. те са вдъхновени от това първо фентази и основата на всеки нов свят ,и всяко ново произведение търси точно ,или доближаване към този толкин стандарт или възможно най голямата разлика пак с стила и света на Толкин .
Може да се каже, че аз не съм я прочела тази книга. Купих си я 1999, когато още го нямаше този шум около Толкин (който шум, според мен, се дължи изцяло на филмите), но не ми хареса и я захвърлих още след първа глава и така си остана недочетена. Ако не бях гледала филмите, така и нямаше да знам какво става в книгата.
Е, сега, чак пък ако не бил Властелинът, нямало да ги има и другите днешни фентъзи писатели. Ми ако не беше Толкин с Властелина, щеше да бъде някой друг с някоя друга книга, който щеше пак да е пръв и другите да се "учат" и да "крадат" от него и т.н. Просто такъв е живота, винаги някой е пръв в нещо, във фентъзито се е паднало да бъде Толкин. Това е!
pulled out

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 07, 2005 3:02 pm

Незнам дали ви прави впечатление ,но клкото и да я хулите тази книга - винаги пак на нея се връщате.
Когато имаш тълпа фанатизирани маниаци срещу себе си, разговорът все се връща на това, да. Не виждам тук доказателство за каквото и да било достойнство на книгата.
Но забравяте нещо много съществено, каквото и да правите то все пак е първото Фентази и най известното Фентази .
Грешка номер 1 - не е първото фентъзи - Лавкрафт, Хауард (Конан) са по-ранни.

Грешка номер 2 - не е и най-известното - много малко хора го знаеха преди филма. Най-известното е и винаги е било Конан, колкото и смешно да е това.
и ако не беше това ФЕНТАЗИ ,нямеше да има нито един от по -известните фентази писатели
Грешка номер 3 - това е голо съждение необосновано с нищо освен желанието ти да е така. Щеше да има много други известни писатели, ако не тези, а дали щяха да пишат точно такова фентъзи е ирелевантно.
те са вдъхновени от това първо фентази и основата на всеки нов свят ,и всяко ново произведение търси точно ,или доближаване към този толкин стандарт или възможно най голямата разлика пак с стила и света на Толкин .
Грешка номер 4 - отново никой от тях не ти се е отчитал, че конкретно от Толкин са се вдъхновили.

Грешка номер 5 - Повечето наистина качествени фентъзита (и авторите им очевидно) са просто други. Повечето автори нито тръсят прилика, нито умишлена разлика. По тая логика аз мога да ти кажа, че всичко, което се различава от Тери Пратчет, го прави нарочно с точно целта да не прилича на него. И че съответно той е най-великият фентъзи-автор на всички времена. Дръжки.
Не мога да разбера защо първото анти Толкин обвинение е ,че това не е най - велокото фентази , ами пък кой го е обявил за такова.
Грешка номер 6 (кардинална) - Повечето "фентъзи-фенове" априори са приели, че Властелина е най-великото фентъзи във вселената (конкурирано, явно, само от Хари Потър), като и двете "мании" се дължат основно на идиотските рекламни кампании за филмите (включително и споменатата наоколо класация за книга на 20-ти век).

Грешка номер 7 (кардинална) - Думата "fantasy" на български е прието да се пише и произнася "фентЪзи".
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Fri Jan 07, 2005 3:06 pm

Грешка номер 2 - не е и най-известното - много малко хора го знаеха преди филма.
Ъ-ъ-ъ, извинявай... я погледни пак, да не си объркал нещо топика.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 07, 2005 3:08 pm

Ъъ, я помисли пак, дали друг освен заклетите фентъзи-маниаци го знаеше? Я погледни сега пак кой го знае? Питай футболистчетата в чалга-дискотеките дали са го чували преди да излезе филмът?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Fri Jan 07, 2005 3:14 pm

Vankata wrote:Ъ-ъ-ъ, извинявай... я погледни пак, да не си объркал нещо топика.
Какво се учудваш? Преди няколко години много малко хора знаеха за Властелина - когато го четох преди 5 години съучениците ми ме мислиха за откачен, че да чета такива дебели и скучни книги. Е, сега аз твърдя, че книгата не е хубава, а същите тези хора ми обянсняват как било най-великото фентъзи. И най-дразнещата част е това, че когато ги накарам да кажат друго фентъзи, те не могат. Дори за Конан не се сещат вече!
Всъщност това, което ме дразни, а явно и другите хора, е самата мания по Властелина и обявяването й за най-великата книга едва ли не. И то от хора, които не са чели нищо друго. Виждал съм дори екцесии от сорта на хора, които не са чели Властелина да твърдят, че е най-великата книга :!: :evil: Нямам нищо против самата книга - когато я четох ми хареса, сега едва ли би ми се харесала, но все пак съм си прекарал добре с нея. И нямам нищо против факта, че другите хора я харесват. Но това, което ме изкарва извън кожата ми е сляпото поддържане на тезата за величието на Властелина без база за сравнение.
Малко объркано стана, но предполагам, че ще разберете какво имам предвид.
Last edited by Ambartanen on Fri Jan 07, 2005 3:48 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jan 07, 2005 3:16 pm

Ambartanen wrote:Всъщност това, което ме дразни, а явно и другите хора, е самата мания по Властелина и обявяването й за най-великата книга едва ли не. И то от хора, които не са чели нищо друго. Виждал съм дори екцесии от сорта на хора, които не са чели Властелина да твърдят, че е най-великата книга :!: :evil: Нямам нищо против самата книга - когато я четох ми хареса, сега едва ли би ми се харесала, но все пак съм си прекарал добре с нея. И нямам нищо против факта, че другите хора я харесват. Но това, което ме изкарва извън кожата ми е сляпото поддържане на тезата за величието на Властелина без база за сравнение.
Абсолютно. Точно и моята позиция, перфектно си го казал. Против самия Властелин нямам кой знае какво, и на мен ми хареса навремето, после си дадох сметка, че не е нищо особено. А ме дразни още повече това, че това сляпо поддържане често е от хора, които БИ ТРЯБВАЛО да имат база за сравнение.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5774
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Fri Jan 07, 2005 3:17 pm

Roland of Gilead wrote: Грешка номер 6 (кардинална) - Повечето "фентъзи-фенове" априори са приели, че Властелина е най-великото фентъзи във вселената (конкурирано, явно, само от Хари Потър), като и двете "мании" се дължат основно на идиотските рекламни кампании за филмите (включително и споменатата наоколо класация за книга на 20-ти век).
Това ти го твърдиш. Сигурно познаваш повечето фентъзи фенове?

По въпроса за популярността - ако ги нямаше филмите за Конан, може би и той нямаше да е толкова популярен, кой знае? А за Толкин: факт е, че покрай филмите за "Властелина" чуха всякакви хора, някои напълно незапознати с книгата. Но още преди филма и рекламата Толкин имаше достатъчно почитатели.

Малко закъснях, докато си пусна поста, така че ще ме извините.

Баси, писна ми. Кой ТУК твърди, че Властелина е най-великата книга на всички времена, та редовно трябва да пускате теми, в които да обяснявате колко ви дразни това? Ми дразни, но защо НА МЕН ми го казвате?
Last edited by Ghibli on Fri Jan 07, 2005 3:22 pm, edited 2 times in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests