Препоръки

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
Post Reply
User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Препоръки

Post by Couatl » Thu Feb 03, 2005 12:04 am

Тъй като напоследък имам доста свободно време, пък личната ми библиотека от фентъзди книжки се изчерпа тотално, а ако отида на Славейков и избера at Random има доста голям шанс да попадна на боклук, затова ви моля:
Препоръчайти нещо свестно за четене. Имам само три вкусови изисквания:
1. Нека да е фентъзи
2. Предпочитам книги в които виещите се гарвани не означават просто поредният пруп зад ъгъла а имат дълбоко символично значение
3. Предпочитам книг с ясно изразени и колкото се може по-пълни описания на света
4. Колкото по-развинтено, толкова по-добре ( но все пак не прекалено )
5. Мразя книжки от рода "Един янки в двора на крал Артур"
Благодаря ви....
...

User avatar
Drizzt Do`Urden
Jaghut Tyrant
Posts: 1829
Joined: Thu Jan 15, 2004 1:33 pm

Post by Drizzt Do`Urden » Thu Feb 03, 2005 12:07 am

Малазан ;)
задължително да НЕ е на БГ ;P
-You Said it yourself, Kain.. There Are only two sides to a coin..
-Apparently so. But suppose you throw a coin enough times... But suppose one day, it lands on its edge..

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Thu Feb 03, 2005 12:17 am

Ако наистина държиш на точка номер три - "Колелото на Времето" е само за теб. В тази връзка не е зле да кажеш какво вече си изчел, за да не ти препоръчваме книги, които вече си ги минал.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Thu Feb 03, 2005 12:26 am

Ами нещо не чак толкова популярно и сравнително ново - Шалион на Бюджолд. Мисля, че отговаря на точките, интересно е, грабва, има голяма вероятност да не си го чел... Иначе верно ше е полезно да си кажеш икспириънса;)
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Post by Couatl » Thu Feb 03, 2005 10:33 am

Леко отклонение:
Първите си стъпки във фентъзи литературата направих на 9 години, когато започнах да чета Властелина на Пръстените, но поради тогавашната ситуа;ия в държавата ни го започнах от Двете Кули, нищо не разбрах и книгата ми се стори мнооого глупава.
Жанра преоткрих преди няколко години с Войната на Разлома на Фийст, които ми харесаха и ги прочетох на диндъх. След което препрочетнох Властелина като този път започнах както трябва и, освен, че не можах да се насладя докрай на смъртта на Гандалф на Казад-дум ( вече знаех че ще се върне ) мога да кажа, че я поставих на върха на класацията си.
Последваха няколко години в които изчетох де що се е видяло на Фийст (войната на студенокръвните и Крондор ), подех Колелото, но на 5-ата се отказах ( не ми харесва концепцията на края на свяка книга да пречукват по един или повече лои, а на наште хоранищо а им няма ), преди известно време прочетох и Песента за Огън и Лед и не бях особено очарован. изгубих интерес към книгата още в края на втората и единстневото, коете ме подтикваше напред бяха главите за Денерис....
Землемория ме впечатли особено силно....
На тазгодишния панаир си купих Малазан, но мога да кажа , че още в началото изгубих интерес ( тоя списък с действащи лица е толкова некадърно направен - как може там да цари пълен хаос. Примерно за да намеря кой е Малът трябва да знам, че той е от Мостоваците, а щом го търся се предполага, че аз не сиспомням нищо за него.... )
Та като цяло чел съм:
1. Войната на Разлома
2. Войната на Студенокръвните
3. Властелина и всичко а Средна Земя на български
4. Землемория
5. Песен за огън и Лед
6. Част от Колелото на Времето
Заравих да добавя:
7. Хрониките на Амбър - не мога да отрека безспорните достойнства на книгите, но не ми допаднаха особено, поради т. 5 от предния пост
...

User avatar
Vankata
Paragon
Posts: 615
Joined: Fri Dec 17, 2004 4:39 pm

Post by Vankata » Thu Feb 03, 2005 11:31 am

Аз бих ти препоръчал "Лъвовете на Ал-Расан" на Гай Гавриел Кей, която е изградена по всички правила на фентъзито, освен едно - няма магии! :D Иначе е страхотна книга. Подкрепям Рандъм за "Шалион" - доста приятна книжка. Иначе не ми идва наум нищо действително качествено. "Белгариадата" май е прекалено наивна за вкусовете ти. Пратчет може би ще ти хареса, ако си падаш по пародиите, но имай предвид, че между книгите му за света на Диска се намират както много добри, така и пълни издънки. Доста други поредици започват чудесно, а после се провалят с гръм и трясък - тук бих посочил "Мечът на истината" на Тери Гудкайнд (1 том ти го препоръчвам, 2 и 3 също стават), "Придворният убиец" на Робин Хоб (добър 1 том), "Повелители на руните" на Дейвид Фарланд (добър 1 том), "Влад Талтош" на Стивън Бруст (добра 1 книга от 1 том). Можеш да рискуваш да пробваш някоя от тях, току-виж ти харесала. На мен много ми допаднаха "Божиите монархии" на Пол Кирни, но за съжаление издателите от "Прозорец" пуснаха само два от петте тома и я спряха. :evil:
С известни уговорки бих добавил и "Дюн", който в основата си е научна фантастика, но съдържа някои фентъзи елементи.
Надявам се да съм ти помогнал малко. :wink:

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Feb 03, 2005 11:43 am

Хм...
Според мен няма да е зле да пробваш със Гудкайнд и серията "Мечът на истината". Сигурно ще ти втръсне по някое време, ама първата и шестата са добри попадения (според мен).
Иначе..."Властелини на небето" на Ангъс Уелс, но ме съмнява да ги намериш тези книжки.
Хм...
Бе едва ли крайно много ще ти допадне, ама пробвай с "Тъмната кула" на Стивън Кинг....
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
Jaar
Mistborn
Posts: 1273
Joined: Sun Mar 07, 2004 7:42 pm
Location: No earthly ships will ever bring him home again

Post by Jaar » Thu Feb 03, 2005 1:36 pm

"Крадецът и магьосникът" на Марта Уелс. Една от любимите ми, а и не е съвсем класическо фентъзи. Идват ми сравнения с "Граф Мотне кристо" или просто ранен ренесанс с магия, но не са много точни. Има си една мрачна атмосфера, която изключително ми допадна. Само че не знам дали още я има по книжарниците...

"Придворният убиец" на Робин Хоб. Като цяло всички книги са хубави, малко развлачена на места, но няма как - поредица е все пак. :twisted: И освен това доста се различава от каноните на редовното фентъзи. Особено краят! :D Който, като се замисля, е един от най-въздействащите, четени от мен някога....
But there never seems to be enough time
To do the things you want to do
Once you find them

User avatar
Couatl
Sorcerer
Posts: 492
Joined: Wed Feb 02, 2005 8:24 pm
Location: In the temple of the purple feathers

Post by Couatl » Thu Feb 03, 2005 1:48 pm

а какво ще кажете за "Спомен, печал и трън" - заглавийцето ми звучи добре, ама да не е някоя боза? ( то и "Сърцето на Скиталеца отвъд" звучи добре, ама така и не можах да издържа до трета глава )
...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Feb 03, 2005 1:49 pm

Ами едно ще ти кажа - НЕ ПИПАЙ! Книгата е безкрайно мудна, безкрайно клиширана и безкрайно всъщност досадна. Първата част иди-дойди, обаче втората е нечетивна...

А за Елена Джауит най-сетне си намерих сродна душа ;) откога разправям, че тая книга е тъпа като пън...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Thu Feb 03, 2005 2:25 pm

Бе чак кат пън... :) Мне, има си яки неща вътре, друг е въпросът, че е написана доста мърляво, без сериозна редакция и ясна визия за света и героите, което прави книгата доста трудночетивна. Иначе аз и се кефих на моменти.

За "Крадецът и магьосникът" - луда книжка, даже сега, като се сетих, може да попрепрочета:) За Тад Уилямс - верно не пипай. На Уилямс качествената поредица се казва "Адърланд", която обаче не е фентъзи и е приятно недовършена, да ги *** издателите :evil:
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Benedict
E'lir
Posts: 178
Joined: Sat Jun 26, 2004 8:19 pm

Post by Benedict » Thu Feb 03, 2005 2:48 pm

И аз бих ти препоръчал "Придворният убиец" на Хоб, както предложи и Jaar:) Това са едни от малко фентъзи книжки, които са ми въздействали истински..
Както каза и Джайм, Тъмната Кула на Стивън Кинг, но наистина има реален шанс да не ти допаднат, защото макар и фентъзи е доста далече от жанра..
Та мойта препоръка е Хоб или "Тъмните му материи" на Пулман, която също е една невероятна трилогия;)
Sad But True - бaджакът ти ме натъжава истински

Morgana
Paragon
Posts: 658
Joined: Sun Dec 19, 2004 7:34 pm

Post by Morgana » Thu Feb 03, 2005 3:39 pm

А какво е "Сърцето на Скиталеца отвъд"? Книга ли или част от поредица? Звучи страхотно като заглавие. Да си я търся ли?

Night Wanderer, аз специално няма да съм ти много полезна, защото точно сега и аз съм на твоя хал. Но мога да обобщя с няколко думи книгите, които ти препоръчват хората тук.
1. Тъмната кула - малко вероятно е да ти хареса, имайки предвид изискванията ти от първия пост. Твърде далече от Властелина на пръстените, а ти май си търсиш нещо точно в този стил.
2. Придворният убиец - интригуващо заглавие, наистина. Има някои слаби моменти и други, които будят недоумение, но карай, фентъзи е това.
3. Крадецът и магьосникът - ммм, с повечко усилие може и да се нарече фентъзи. Имай предвид, че оригиналното заглавие на книгата е The Death of the Necromancer и присъствието на думата "некромансър" никак не е случайно.
4. Мечът на истината - "Първото правило на магьосника" е направо задължителна книга, много ми хареса. После.... ами после вече не са така задължителни другите книги от поредицата.
5. Сказание за острова на магиите (автор Модезит Jr) - най-калпавото фентъзи, което съм чела.
pulled out

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Thu Feb 03, 2005 3:52 pm

Ами "Сърцето..." беше уж първа част на поредица за някакви Кръволоци там, но понеже Квазар никакви ги нямаше напоследък, а и книгата е българска все пак... още няма втора част, макар че май е написана, и аз не съм много сигурен. По-добре не си давай парите, не си струва ИМО.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Thu Feb 03, 2005 4:02 pm

Ако случайно си пропуснал последните две части на Землемория, издадени преди 2 години от Бард , а именно "Приказки от Землемория. Другият вятър", е време да поправиш пропуска.

Иначе - "Фионавар" доста напомня на Властелина, но е доста по-добра за мен за мен. Обаче има 5-има души от нашия свят, които попадат в фентъзи такъв, така че може да не ти се понрави, ако правилно съм разбрал точка 5. :)
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests