Интелектуалното пиратство - за или против, и докъде?

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Post Reply
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Mar 13, 2010 10:04 pm

Това с другата планета е много вярно. Българите просто не могат да ПОВЯРВАТ в много от нещата, които са част от западния манталитет. От което идват и един куп предразсъдъци и погрешни тълкувания...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sat Mar 13, 2010 10:05 pm

RRSunknown wrote:Аз пак се връщам на възпитанието - интересно ми е как би реагирала една майка в САЩ или Канада ако забележи детето и да играе свалени от нета игри които на всичкото отгоре са +18 години означени?
Ще го накаже здраво. Включително и защото ще се бои, че ако съседите разберат, властите ще я накажат нея за неизпълнение на родителски задължения. Но не само за това.

Ако щеш вярвай.


А си го има и закононарушението с кражбата на интелектуален труд.

Ако ми излезеш с лафа "ама ти значи ако си там няма да пиратстваш, така ли?" виж поста на Амелия как е почнала да купува оригинални неща откакто е в Канада и има парите за тях. И аз да съм на Запад, така бих правил. Защото на моето ниво ще имам нужните доходи за това - да купувам всичко, което ми хване погледа, дори нещата, които после се окаже, че са боза.

Между другото и в България съм имал периоди с много повече свободни пари от сега и тогава съм купувал наред. Например си купувах комикси на кашони от Дайъмънд в САЩ чрез Артлайн - излизаха ми повече от коричната цена, но не ми пукаше, можех да си ги позволя и си ги взимах.

Сега имам по-малко свободни пари. Минах първо на Амазон, а сега на букдепозитори и купувам заглавията нови за по-малко от коричната цена. Така че начини често пъти има - ако има и поне малко пари, само желание трябва. Ти правиш същото с игрите, доколкото видях от форплейната тема.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Mar 13, 2010 10:28 pm

С никакъв лаф няма да излизам - аз това за възпитанието го повтарям постоянно и точно от там е цялата работа. Просто мнозинството в България не само че не вижда нищо осъдително но се гордее че няма нищо оригинално и смята за будали хората които са дали пари.
Last edited by RRSunknown on Sat Mar 13, 2010 10:30 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Mar 13, 2010 10:53 pm

А, да още нещо - аз свалям разни неща нелегално и по една друга важна причина - не искам да се заривам с предмети. В този ред на мисли, гледам, проверявам дали един сериал си струва - ако си струва, взимам го.

БИХ ГИ ВЗИМАЛА ПОД НАЕМ, за да ги проверя. Обаче колко видеотеки с аниме има в Канада, според вас? Затова - свалям си фенсъбчето като пич. То е и фенсъбче, нали - та не е баш като кражба на оригиналния продукт.

В САЩ има повече възможности - има сайтове, от които си купуваш филм за некви дребни пари и го гледаш веднъж или там в продължение на някакъв период от време. Stream или нещо от тоя сорт беше. Няма достъп за Канада обаче.

Роланд - за тия с парите оправдание може да бъде само неналичността на легален продукт в Бг. Което продължава да е ситуацията с анимето и т.н.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sat Mar 13, 2010 11:45 pm

Аз от няколко години вече се опитвам да си купувам всичко лицензирано. Но за някой неща просто не става. Има комикси и комикси, които щях да притежавам с няколко кликвания на мишката в САЩ, а тук трябва да премина през хиляди трудности за да си ги доставя. Същото е и с DVD-та, тематични дрешки, ексклузиви и т.н. В такива случаи си опирам до пиратстване и толкова, но нещата, които съм пиратствал винаги ме е глождлило, че не мога да притежавам.

Много ми се ще да имам първите 2 сезона на Chuck, на DVD, ама на... Свалих си ги от нета.

Едит: Между другото всеки път когато някой разбере колко игри имам примерно, и се стъписват и ужасяват. Все едно съм най-големия тъпанар на света, че съм нахвърлял хилядарки за игри, а те са големите тарикати, щото си ги свалили от нета. Това е положението в България.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Mar 14, 2010 2:27 am

Едит: Между другото всеки път когато някой разбере колко игри имам примерно, и се стъписват и ужасяват. Все едно съм най-големия тъпанар на света, че съм нахвърлял хилядарки за игри, а те са големите тарикати, щото си ги свалили от нета. Това е положението в България.
Не знам какъв точно е случаят. Но аз бих се потресла, ако видя някой да дава за дъвка за свободно време пари с които аз преживявам цял месец или пари, с които може той да си оправи живота, но не го прави, а вместо това ги дава за играене. Винаги може приятелите ти просто да са коне с капаци, но може просто да виждат нещата така.

За филмите пък го има моментът, че аз може този филм да искам да го гледам веднъж и това е. Честно казано, рядко (към почти никога) гледам филми по няколко пъти един след друг. Е, да но видеотеки почти няма. Ако има, искат да живееш до тях. И да дам 20 лв за едно гледане на филм у нас - ми сори, ще го сваля. Имам и филми на оригинални носители, но това са филми, които бих гледала повече от веднъж.

Според мен нещата просто са малко крайни - от една страна го има напълно безплатното нелегално сваляне, от друга страна го има кожодерството (и да, то много често е такова) на компаниите за ентертеймънт. И някак си имаш избор само между крайностите.

Да, знам, че това, че в България заплатите са смешни не оправдава всичко. Но от друга страна, когато разпространител приравни един пълен работен ден на час и половин холивудска боза (не намеквам, че всичко по кината е такава, просто че има и такава) - ми, съжалявам, средният българин трябва доста да не се уважава, за да плати тази цена. И да, може просто да не я гледа. Но от там нататък на производителят му е все тая дали няма да я гледа или ще я свали. А ако филмът все пак си струва, повечето хора поне около мен го гледат на голям екран.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Sun Mar 14, 2010 2:31 am

Специално за филмите, чудя се кога ли в България ще се появи нещо като Netflix - нещо като Интернет-видеотека - плащаш няколко долара и гледаш филм online, в момента, само този път. Чудя се дали и когато се появи, няма да бъде на практика неизползваемо заради всякакви DRM-базирани "защити" и подобни щуротии.
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Post by Onslaught » Sun Mar 14, 2010 10:07 am

BTW Роланд като си купи книжка и я даде на Трип, Моридин .... да я прочетaт това не е ли пак пиратство?
Last edited by Onslaught on Sun Mar 14, 2010 10:36 am, edited 1 time in total.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6461
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Mar 14, 2010 10:11 am

Roamer wrote:Специално за филмите, чудя се кога ли в България ще се появи нещо като Netflix - нещо като Интернет-видеотека - плащаш няколко долара и гледаш филм online, в момента, само този път. Чудя се дали и когато се появи, няма да бъде на практика неизползваемо заради всякакви DRM-базирани "защити" и подобни щуротии.
То имаше, ама се срина. Всъщност тя беше една от основните причини да погнат така идиотски торентите преди време. Само дето там нямаше и една трета от нещата, които исках, тъй че просто не ми вършеше работа. Иначе не е като да не съм си плащал за даунлоуда, всъщност - каталогът с филми на арената, свързан към 4storing.com, е платен, а доста неща, които съм търсил преди време, бяха откриваеми само там. Ако се намери подобен, достатъчно пълен и удобен за ползване истински филмов каталог, бих бил готов да го ползвам с удоволствие.
Last edited by tigermaster on Sun Mar 14, 2010 10:15 am, edited 1 time in total.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Mar 14, 2010 10:11 am

прочетат.

дефинициите са доста мъгляви и според мен.
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 14, 2010 6:31 pm

Onslaught wrote:BTW Роланд като си купи книжка и я даде на Трип, Моридин .... да я прочетaт това не е ли пак пиратство?
Не е пиратство, защото законът ясно е указал границите, в които мога да си отстъпвам собствеността на други хора. Ако започна да чета книжката в църква публично, това е незаконно. Ако я давам под наем, това е незаконно. Никой не може да ми каже копче, ако я давам на някой да я чете. Супер странно ми е това обвинение.
And you can't dance with a devil on your back...

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Mar 14, 2010 7:03 pm

Морви, по същата логика хората трябва да започнат да се притесняват, заради парите, които хвърлят по кръчми и чалготеки, но май не се получава същия момент. Щото аз по клубове не ходя(тук таме на ресторант по работа) и за несъществени глупости, като алкохол пари не давам. И мога да се обзаложа, че всеки 3-ти българин е дал повече пари за поркане, отколкото аз за лицензиран софтуер. И после тия бараби ще ми пускат критични погледи и ще ме критикуват задето си купувам книги и игри. В такъв случай си включвам снобарското поведение и се отнасям студено с хората.

Омръзнало ми е от тоя балкански манталитет. И от подигравателните тъпоумни усмивчици на хора, които си въобразяват какви тарикати са. Мога да оправдая пиратството, ако примерно конкретния човек е беден и не може да си позволи, но би искал да притежава конкретната игра, или книга, или софтуер. България в крайна сметка все още не е достигнала този стандарт, при който хората спокойно да могат да дават пари за развлечение. Но не съм убеден, че пиратството ще спре и при по-високи доходи. Просто такъв им е манталитета на хората тук и това ми е трудно да си представя как ще се промени.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Mar 14, 2010 7:10 pm

@Рол - това не е обвнение, но наистина къде е разликата ти да ми дадеш книжка за четене, а аз да ти дам балдура двойката?

къде е разликата между аз да играя твоя диск с балдура (това пиратство ли е) и да си го сваля от Таркан Симитли, който го е качил на торент, за да не го раздава на ръка?

Без да печели пари и от двете.

Мен лично не ми е много ясно.

Бтв това в църквата остро не е пиратство тоже :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Mar 14, 2010 7:18 pm

Според квото пише на "FBI WILL OWN YOUR ASS!" уорнингите по двд-тата, Е пиратство :lol:

А разликата е, че когато аз ти дам да четеш моята Емануела, а ти ми паснеш диска си с Hunks Workshop, ти консумираш нещо, за което аз съм дал пари, а аз - нещо, за което ти си дал пари. Торента на смелчагата от Симитли няма да го свалиш САМО ти, ще го свалят още един куп хора.
And you can't dance with a devil on your back...

Voklav
Commoner
Posts: 27
Joined: Wed Feb 24, 2010 1:53 pm

Post by Voklav » Sun Mar 14, 2010 7:35 pm


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests