Спорове или "админството" като концепция

Пишете за оплаквания, въпроси и/или предложения по форума. Или недейте...

Moderator: Moridin

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Спорове или "админството" като концепция

Post by Clio » Sat Jan 24, 2004 2:39 pm

caliostro, това точно е необосновано заяждане. Нито има нещо общо с темата, нито е като да не е било обяснено след това какво точно има предвид колегата. Ако имаш нещо против него, уредете си го в ЛС.
Говоря за първата част на горния ти пост, да няма объркване...

Edit: Постът, за който става дума, е в края на темата, щот съм ламер ;(
Last edited by Clio on Sun Jan 25, 2004 2:53 pm, edited 2 times in total.
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Sat Jan 24, 2004 2:43 pm

казано честно всичко ми е наред
тъй че спокойно си
гледам напред :D
Last edited by Tais on Mon Dec 13, 2004 8:47 pm, edited 2 times in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Kolibri
Sorcerer
Posts: 366
Joined: Sat Dec 20, 2003 6:41 pm
Location: Varna

Post by Kolibri » Sat Jan 24, 2004 4:24 pm

По изключение ще се намеся и аз и ще кажа, че наистина прави грозно впечатление. Мога да дам и примери, но засега ще се въздържа.
Клио, трябваше първо да порицаете Рол, който напоследък наистина е неоправдано рязък и груб в постовете си, и чак след това да се захващате с другите членове на форума. Защо, когато някой съвсем обикновен пишещ тук човек престъпи границата веднага му се прави забележка, а когато някой с титлата "админ" направо я прекрачи никой нищо не казва?

Edit: Мислех, че титлата админ/модератор носи отговорности, а не привилегии.
Ако падна, искам да знам, че съм скочила, а не, че някой ме е бутнал...

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Sat Jan 24, 2004 4:37 pm

1) Не смятам да се оправдавам за решенията си - намесвам се, когато имам възможност и смятам за необходимо
2) Аз и тогава се намесих, просто след мен нещата поеха админите
3) Това е абсолютно офф-топик, тъй че моля ако имате още някакви критики или възражения, да ми ги пишете на ЛС
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Sat Jan 24, 2004 4:54 pm

До утре, до утре, до утре,
до утре вечер в другия спектакъл
Ла ла лей ла ла ла лей ла ла лей ла...
Last edited by Tais on Mon Dec 13, 2004 8:48 pm, edited 1 time in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Kolibri
Sorcerer
Posts: 366
Joined: Sat Dec 20, 2003 6:41 pm
Location: Varna

Post by Kolibri » Sat Jan 24, 2004 5:06 pm

Да, и аз бих искала да знам защо на първа страница на този топик Рол лееше сарказъм в доволно количество, а никой от админите не счете за нужно да се намеси. И никой от модераторите, доколкото виждам.
Ако падна, искам да знам, че съм скочила, а не, че някой ме е бутнал...

User avatar
Clio
Moderator
Posts: 1076
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:43 am
Location: I am near, but away

Post by Clio » Sat Jan 24, 2004 5:08 pm

За съжаление в момента нямам време да обясня ;(
Само искам да се извиня - имах предвид поста на калиостро, не на миткохр, за което се извинявам
Beauty is a luster which love bestows to guile the eye. Therefore it may be said that only when the brain is without love will the eye look and see no beauty.

The meaning of life is 'bucket'

User avatar
mitkohr
E'lir
Posts: 195
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:36 pm

Post by mitkohr » Sat Jan 24, 2004 5:17 pm

Clio Мисля че преди да се намесиш дискусията си вървеше с нормален тон. Според мен ти започна оффтопика и спам-а.
Както ти писах ЛС, нямам проблеми в комуникацията си с Роланд.
Проблеми има когато той (сега пък ти) почне да размахва модераторски секири, когато му е било отговорено подобаващо по повод на негов"съмнителни"("заядливи") постове. Мисля е достатъчно хора ме подкрепиха и изказаха мение по тоя въпрос. Хубаво е наистина някой неща да достанат на ниво ЛС и наистина стига с тоя оффтопик.
Have a nice Day.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Jan 24, 2004 5:24 pm

Тъй като взеха да стават много начесто забележките, ще се опитам да изразя своето гледище по въпроса.
Аз вярвам, че когато човек има най-високата отговорност и привилегия (за да цитирам Косето) в едно общество, е изцяло негова задача да обяснява действията си, ако го счита за нужно. Като администратор, от когото зависят потребителите във форума, според мен би трябвало да го счита за нужно всеки път, когато някой от въпросните потребители постави под въпрос тези действия. Освен ако вече го е направил.
Не мисля, че трябва да се очаква от останалите админи/модератори да коментират неговите действия публично. Ние сме равнопоставени и трябва да имаме обща позиция, администраторският колектив в крайна сметка не е просто хора, а и пада нещо като институция в който и да е форум. Това, което аз считам за нужно, е да говоря лично с Роланд и да му изкажа собственото си мнение по въпросите към него. Мисля, че това трябва да направят и останалите, докат се постигне някакъв консенсус в бъдещото поведение, а междувременно той да обясни действията си, да се извини ако трябва, или да каже защо обвиненията са несъстоятелни, ако така смята.

Писал съм, че всеки представител на "властта" тук ще обяснява решенията си, ако някой се усъмни в тях. Написал съм го, без да питам останалите, но вярвам упорито в това и ще го отстоявам, иначе не мога да представлявам тая институция и да взема да се хвана само с техническата поддръжка. Вярвам обаче и че всеки от нас, админите, трябва сам да обясни действията си, а не някой да му взима думата, аз изглежда вече се опарих от това.
Затова не реагираме на постовете на някой от нас. Ако наричате това привилегия за него - ами не е точно така, не спестяваме мнението си вътре в колектива, но наистина не можем да си позволим явни различия.

Така че аз лично още веднъж бих дал възможност на Рол да обясни защо е казал това или онова.

Тъй - всичко това е формалната страна на нещата. Може би не трябва да продължавам, но ще изразя и личното си мнение. Отделно от другото бих искал да кажа, че аз лично познавам Рол от мега време и това, че понякога се заяжда, е известно на всички, но за мен е доказал, че това не е основното в характера му. Знаем го и всички останали, затова едва ли ще му реагираме особено на поредното, най-вероятно е въпрос на временен конфликт (то понеже си е :р). За разлика от него, досега не съм прочел нито един пост на Калиостро, който да не е с единствената цел да се заяде с Рол. Колкото до mitkohr, неговата позиция беше доста по-обмислена и възпитана, но друже, също сигурно си наясно, че ако Рол беше написал абсолютно същия пост там за игрите и беше пропуснал реда с "такива постове няма да имаш, обещавам ти", нямаше да имаш за какво да се хванеш с админското му положение и той нямаше да се е заяждал по-малко от теб, нали така?

В крайна сметка бих искал да призова всички към мир и разбиране. И гъби :р
This is it. Ground zero.

User avatar
mitkohr
E'lir
Posts: 195
Joined: Tue Jan 20, 2004 1:36 pm

Post by mitkohr » Sat Jan 24, 2004 5:47 pm

Moridin Много точно си схванал за какво иде реч :). Така е щяхме да си продължим да си се дърпаме културно и възпитано :), но точно с тази част от репликата му той наруши добрия тон на спора вкарвайки аргументи от висотата на модераторския си пост.
Но аниуей както казах след дискусииката в Съпорт форума и вашите уверения че нормани постове с възпитано заяждане няма да се трият аз вече няма никакви претенции към Роланд стига той пак да не злоупотреби.
Колкото до Clio - разбрах че е сбъркала и писала по инерция .. :)

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Sat Jan 24, 2004 5:58 pm

Седем свещи аз за теб запалих.
Седем пъти, даже, те проклинах.
И земята сякаш беше спряла -
седем дни, а сякаш бе година
Last edited by Tais on Mon Dec 13, 2004 8:49 pm, edited 1 time in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Jan 24, 2004 6:05 pm

Jeez, кое правило, определено от админите и модераторите формално, не е било спазвано от тях, би ли обяснила? А бягане от лична отговорност историята с колектива би било, ако никой изобщо не даде обяснение на въпрос. Някак за половината ден, който е минал оттогава май че има още време, а?

Изобщо, опитвам се да обяснявам добронамерено, ама май не върви. Правилата са ясни, няма безобразен спам, няма груби личностни обиди, няма просташки език. Нито едно от тях по мое мнение не е нарушено. Останалото е въпрос на хора. Това е, иначе нямам какво да добавя към предишния си пост, мисля, че доста цивилизовано обясних виждането си за админството.
This is it. Ground zero.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sat Jan 24, 2004 6:15 pm

Аз досега не съм видял някой изобщо да използва модераторските си права освен в темата на Елан, та не виждам за каква злоупотреба става въпрос. Единствено малко се увлече Роланд със предупреждението към mitkohr, но самият той вече не е недоволен, не виждам за какво му адвокатствате. А това, че Роланд се заяждал е известно от Ванкувър до Владивосток, но аз още не съм видял да се трият постовете на някой защото се заяжда в отговор. :D Виж, ако някой има за цел във всеки пост да се заяжда безпричинно, това е друга бира както се казва.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Tais
Jaghut Tyrant
Posts: 1815
Joined: Fri Jan 09, 2004 7:17 pm
Location: Някъде под светлината...

Post by Tais » Sat Jan 24, 2004 6:25 pm

а дали е така?
кой ще ми каже
аз вървя по света
и подсвирквам си даже
Last edited by Tais on Mon Dec 13, 2004 8:49 pm, edited 1 time in total.
Tais - 80 lvl, human mage
Guild: Contaminated
Realm: Zenedar

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Jan 24, 2004 8:33 pm

Така, Калиостро е с приоритет. Глей ся, приятел, останал си с погрешното впечатление, че едничката ми цел в живота е да се правя на важен. В този форум има може би общо трима или четирима човека (и пак се съмнявам да са толкова много), които да не знаят с какво се занимавам, и нямам нужда да обяснявам нищо. Което не променя факта, че съм повече професионалист в музиката, отколкото е половината форум в това, което учи в момента. Не защото съм много велик и страшен вундеркинд, а просто защото свиренето се започва много отрано и отдавна ми е същото като дишането. Не че нямам какво още да уча, но просто става дума за съвсем ралзични нива на възприятие. Забележката ти за форума на GW (където ситуацията впрочем не беше баш такава, каквато си я описал) и админството е дребнаво заяждане, както добре съзнаваш, защото нито съм казал нещо в тази връзка, нито съм имал намерение (и за онова прословуто "повече такива постове бла бла..." ще спомена след малко). Още повече, че коментарът ми идеше да покаже, че отношението ми към музиката е коренно различно от това на mitkohr и "стойностното" за мен едва ли е такова и за него, а не да го уязви по някакъв начин или да изкара мен велик. Нито съм го нападал, нито съм се заяждал, просто му казах, че гледаме от различен ъгъл. В този ред на мисли, частта на поста ти, посветена на нескромната ми персона, е грубо и непредизвикано от нищо заяждане.
Що се отнася до "злоупотребата" с админски права в онзи топик за игрите, искам да отбележа, че щях да реагирам и все още бих реагирал по абсолютно същия начин, независимо към кого е отправена атаката. Калиостро явно посещава форума на GW и ще потвърди, че там всеки нов юзър, който си позволи с първия си пост да нападне някого, при това с очевидното желание не просто да защити Правдата®, но и да го уязви (друго си е да го ударим на футболни асоциации, нали, дори и да сбъркаме името), ще бъде ако не низвергнат за много дълго време, то най-малкото много грубо освиркан. Защото когато влезеш в нов форум, особено такъв, в който част от юзърите очевидно се познават отпреди, логично е първо да се повъртиш, да поогледаш, да видиш кой какъв е, за какво се бори и с кого, и чак тогава да се вклиняваш в чуждите спорове. Furthermore, макар и да съм длъжен да призная, че във въпросната тема бях по-груб от необходимото, няма как и да не отбележа, че неколкократно ми се демонстрира, че постовете ми не се четат, за да се вникне в тях, а за да се извади нещо, за което да бъда изкаран виновен. Да не говорим как целият спор започна от това, че ми беше обяснено, че не съм признавал хубавите игри, щото ми бил твърде слаб компютърът да ги играя. Извън конкретиката, когато някой непознат изведнъж влиза отникъде и започва да се заяжда с едната от страните в спора, при това отново очевидно без да вникне в същността на въпросния, и когато този някой си позволява да се държи нагло и саркастично, това е нарушение. Не на форумните правила, а на човешките взаимоотношения. Mitkohr и Калиостро нито ме познават, нито познават Таис, нито знаят какви са връзките помежду ни, нито дали този спор не е част от нещо по-дълбоко и по-старо. В този ред на мисли продължавам да твърдя, че злоупотреба с админски права не е имало. Нито съм изтрил нещо, нито съм казал "аз съм админ, не можеш да спориш с мен". Предупредих, че повече постове, в които напълно непознат се заяжда с някой от по-старите юзъри с това високомерие и ирония, които би трябвало да си позволява само ако познава човека поне малко, няма да има. И наистина няма. Ако mitkohr се беше ограничил с "Айде по-кротко, Роланде, а?" поста си, всичко щеше да е наред. Щеше да ме е настъпал по прекомерно голямото самочувствие, но дотам, щеше вероятно да е и прав в крайна сметка. Но не, той вместо това тръгна да иронизира и да пуска цитати със саркастични коментари под тях. Отново повтарям, ще трия всеки, който направи подобно нещо в подобна ситуация, защото това не е обикновеното право на мнение, а влизане с очевидната цел да се заядеш. Няма да съм толкова краен, колкото в онзи случай, но ще обяснявам и ще предупреждавам. След това вече ще трия без предупреждение. Засега и Калисотро, и mitkohr са казали, че са тук не само да се заяждат, но са го доказали единствено на думи.
Що се отнася до двойния аршин, такъв няма и Моридин обясни защо админите и модераторите не си позволяват да критикуват другите админи и модератори. Ние сме равнопоставени и никой няма право да прави публично забележки на другите като на подчинени. Аз имам също толкова право (а на моменти и основание) да правя забележки на Моридин, Ян или Брагир, но всяка такава забележка извиква асоциации за неравнопоставеност. Никой от четирима ни с нищо не е по-велик от останалите или обратно – задължен с нещо, че да се критикуваме публично. За отношенията с нормалните юзъри ще пиша след малко. В този конкретен случай искам да се извиня на Таис. Не за това, което написах, защото ако не го вярвах и не ми беше важно, не бих го написал, най-малкото по този начин, а за това, че го написах във форума. Прочее, по никакъв начин не съм се възползвал, както и в горния случай, от някакви измислени админски права, съжалявам. "Той е админ и си позволява еди-какво-си" темичката малко се поизтърка, да не говорим, че беше погрешна от самото начало.
Сега малко за правата и задълженията. Ще кажа нещо много категорично, кратко и ясно, въпреки че едва ли всички ще са съгласни с мен. "Титлата" (ако изобщо може да се говори за такава, това е длъжност) "Админ" носи задължения. Но това не значи, че админите са черноработници, нито, че нормалните юзъри могат да им се качват на главите за щяло и нещяло. Срещу тези задължения, админите имат и права. Да, чувам хора от протестиращи гласове, но админите имат... не, то не е права, нито привилегии, просто те СА властта. В конкретни случаи те трябва да могат да упражняват тази власт, дори и да не изпълняват нещо конкретно, което е написано в правилата. Основната цел на админа е да се грижи за форума и юзърите в него и всичко трябва да е подчинено на тази цел, иначе админът просто не е за тази длъжност и не си върши работата. Но "грижи" не означава "слугува" и админът ИМА повече авторитет от останалите. Именно затова и не се критикуваме публично, защото това подронва този авторитет пред останалите членове на форума, които не са длъжни да вникват в конкретната ситуация, но виждат, че "на оня му се карат, значи няма кво да го базаря и аз за нищо". За съжаление на Таис, "постовете на всички" се оценяват именно от админите и модераторите. Да, вярно е, че това не ги прави тях имунизирани от грешки, нито отнема правото на другите да ги критикуват. Но в крайна сметка форумът го поддържат те и това, което те смятат за правилно в него, то Е правилното. От баланса във взаимоотношенията на админи, модератори и обикновени юзъри зависи доколко посещаван ще е един форум, доколко приятен ще е за неговите потребители. Моите идеи, които бяха грубо стъпкани в Dragoneye форума (това като отговор и на Dragon на въпроса къде отишъл Lord of Simmetry), бяха същите като тези, които Моридин изложи току що. Тези правила са гъвкави и ограничават случаите на админски садизъм в общи линии до нула, защото никой от нас не би си позволил нищо сериозно без да се консултира с останалите и сме си на практика корективи един на друг. Тази политика дава и много повече свобода на юзърите, отколкото в маса други форуми (и по-малко, отколкото в други, но такъв е животът, това просто няма да бъде новият Бард). Всеки има право на мнение, право на глас и свободата да недоволства открито за каквото пожелае. Но напук на това, което тази политика явно кара някои хора да си мислят, това не значи, че админите са изтривалките на форума, длъжни да скокват, когато някой юзър каже "скачай!". Затова например ми е изключително нагъл и груб предпоследният (а и последният, де) пост на Таис, в който тя си позволява да иска сметка за нещо, което просто не й влиза в работата. Таис, ясно ми е, че като сме познати и т.н. смяташ, че имаш правото да "изискваш" нещо и да се държиш арогантно и властно, да омаловажаваш, да говориш за "щраусови синдроми" и "тоталитаризъм", за това как Моридин приказвал много, а нищо не оправял, но първо просто не си права, и второ, ако този ти пост беше пуснат в Dragoneye, когато админ беше само Джони, той щеше да бъде изтрит, а ти – напсувана. Нито някой би тръгнал, както Мор изключително възпитано за разлика от теб прави, да ти обяснява кое как е и защо, нито нищо. Форумът е такъв, защото админите са решили, че така той е най-добър и така юзърите в него ще се чувстват най-добре. Админите. Са решили. Те имат правото да решат и друго. Никой от нас няма такованамерение, нито някой от другите би го позволил, ако имаше, но админите решават как ще стоят нещата. И ако някой юзър чак толкова не му харесва как е устроено положението, сори, но не админите ще напуснат. И както Мор вече каза, нито едно правило не е нарушено, че някой да говори за двойни стандарти. Забележки ще продължават да се правят, ваше право е също да ги правите, но в крайна сметка искам да стане ясно веднъж завинаги, че целта на форума е да се чувстват добре в него юзърите, но админите също са юзъри и те имат не по-малко право от всеки друг да изразват мнение И да се заяждат, стига да не използват админството си като щит, което, както вече писах, аз не съм правил. И ще помоля в този ред на мисли коментарите от типа "той щото е админ, се заяжда" да престанат, защото до момента не са, повтарям – НЕ СА били предизвикани и са абсолютно неоснователни. Да, бях рязък и в темата за игрите, и тук, но не съм прехвърлил границата на възпитанието, нито съм използвал админството си, за да запуша нечия уста. Съгласен съм, че онзи ми пост към mitkohr можеше да се разтълкува и така, но мисля, че тук изясних много точно, че това не беше случаят и се дължеше не на заяждането му, а на начина, момента и ситуацията, в която беше написано.
Смятам, че с това би трябвало всичко да е изяснено. Отново се извинявам, че съм бил груб, но това не е тенденция, както го изкарва колибри, нито съм решил, че админството ми дава право да тормозя някого. И не е като някой да се е свил в ъгъла, потъпкан от админския ми тормоз, де.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 26 guests