Sandman на Netflix

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Sandman на Netflix

Post by Vash » Thu Aug 11, 2022 12:47 pm

Sandman е ужасно посредствен и то по най-лошия начин - има страхотни сцени и дори цели епизоди, които са почти перфектни от-до, смесени с абсолютно провалени такива. До голяма степен е резултат на ужасния кастинг - просто голяма част от актьорите не могат да си изиграят емоционалните сцени по никъв начин. Джоана Константин може би е най-големия провал тук, но далеч не е само тя. И отново вбесяващо, че други пък са избрани перфектно. Gender и race swap-овете мислех, че ще са проблемни, но точно чернокожата Death и nonbinary Desire са от най-добрите.

Главния е средна работа актьор, но на вид го докарва и можеше да мине номера с него ако не бяха другите проблеми.

До средата съм някъде и има голям шанс да го дропя.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Sandman на Netflix

Post by Moridin » Thu Aug 11, 2022 1:18 pm

@Vash не споделям, но ще пиша като поне преполовя :) Кастът е супер, по-скоро диалозите май не са успели да ги телевизират добре. От джендър суоповете Люсиен ми е напълно излишна, но актрисата е готина де. Джоана също е доста секс, инак досадно поведение.

Призовавам с по-малко страх да се отпочват нови теми за сериали, по които видимо поне пет човека ще пишат :) Стига с тия топици по 10000000 страници
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Sandman на Netflix

Post by tigermaster » Thu Aug 11, 2022 1:30 pm

След първите два епизода - доста ми хареса, обаче пълната лудост, която помня от комиксите, ми липсваше. С уговорката, че от комиксите съм запомнил повече атмосфера и усещане, отколкото нещо конкретно де.
Сън е страхотен. Каин и Авел - също. Клара от "Доктор Кой" не мога да си я представя като Джон Константин, но ще видим. Поне в първите два епизода актьорите са си на мястото. Музиката е страхотна. Диалогът твърде често не е, ама Гойър, какво да очакваме. Чарлс Данс все още го свързвам най-вече с лорд Ветинари и да го гледам как обяснява как иска да хване Смърт в капан, за да го изнудва, ми беше странно. Иначе е страхотно актьорско представяне.
Визуално е яко.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Sandman на Netflix

Post by Roland » Thu Aug 11, 2022 3:55 pm

Не знам какъв хаос са правата, но е очевидно, че DC нямат участие в сериала, поради което Константин е със сменен пол и няма Justice League споменаване, нито Аркам както е в комиксите.

Честно казано на мен атмосферата на сериала ми влиза доста повече, отколкото тая на комиксите, които не помнех изобщо, но зачетох сега и ги чета след като съм гледал съответния епизод.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Re: Sandman на Netflix

Post by Vash » Thu Aug 11, 2022 4:28 pm

Мисля, че е просто да не си мешат вселените и да объркват брандовете. DC Entertainment и Warner Bros. са в списъка с продуцентските компании. Геймън в едно промо каза, че нарочно са сменили Константин, щото Dream щял да е по-мил с жена... Няма проблем, ако ставаше за нещо актрисата де.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Sandman на Netflix

Post by tigermaster » Thu Aug 11, 2022 11:49 pm

Допреди третия епизод на тоя сериал си мислех, че Джена Колман е добра актриса. Егати и заблуждението. Друга актриса може би щеше да направи приличен Джон Константин, тази обаче е просто ужасна. Красавица някаква. Ха. Има буквално същото излъчване като Клара, само дето псува непрекъснато и се опитва, но не успява да докара някакъв постоянен цинизъм.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6263
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Sandman на Netflix

Post by Demandred » Fri Aug 12, 2022 1:23 am

Аз го догледах днес. Не съм чел комиксите и ми хареса много като цяло. Имаше няколко прекрасни епизода, а останалите бяха в най-лошия случай добри. Пети епизод особено беше смазващо велик. Том Стъридж играе отлично, Дейвид Тюлис е фантастичен в всяка секунда от екранното си време, Kirby Howell-Baptiste е страхотна Смърт. Визуално също ми хареса доста.

Структурата на сезона обаче е доста странна за мен - определено най-силните епизоди са пети и шести, а следващите четири са отделени за най-слабата сюжетна арка, която ми се видя доста разтеглена и приключи по доста meh начин. Не знам защо са решили за ролята на Роуз (която е главната в последните 4 епизода) да вземат тотална дебютантка, обаче си личи, че актрисата, макар и да се представя нелошо, е доста далеч от нивото на повечето други актьори в сериала.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Sandman на Netflix

Post by tigermaster » Sat Aug 13, 2022 1:15 pm

Гледах четвъртия епизод снощи.
Гуендолин Кристи е страхотен Луцифер. Дуелът със Сън беше готин, макар че, доколкото помня, в комикса Луцифер само гледаше отстрани, а в надиграването участваше Хоронзон. Гарванът е пич.
От другата страна обаче е Розмари - не помня дали беше толкова откровено тъпа в комиксите, обаче това да поканиш някакъв очевидно избягал от лудницата ненормалник в колата си, за да го закараш в друг град, е тотална глупост и човек с някакъв инстинкт за самосъхранение не би го направил. Актрисата обаче е готина - тя има доста важна роля в "Тед Ласо", виждал съм я на какво е способна там и донейде съжалих, че не й се даде възможност да се разгърне повече.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Sandman на Netflix

Post by Roland » Sat Aug 13, 2022 10:37 pm

tigermaster wrote:
Sat Aug 13, 2022 1:15 pm
Гледах четвъртия епизод снощи.
Гуендолин Кристи е страхотен Луцифер. Дуелът със Сън беше готин, макар че, доколкото помня, в комикса Луцифер само гледаше отстрани, а в надиграването участваше Хоронзон. Гарванът е пич.
От другата страна обаче е Розмари - не помня дали беше толкова откровено тъпа в комиксите, обаче това да поканиш някакъв очевидно избягал от лудницата ненормалник в колата си, за да го закараш в друг град, е тотална глупост и човек с някакъв инстинкт за самосъхранение не би го направил. Актрисата обаче е готина - тя има доста важна роля в "Тед Ласо", виждал съм я на какво е способна там и донейде съжалих, че не й се даде възможност да се разгърне повече.
Много по-як е дуелът в сериала. Луцифер в комикса е бая изпаднал в сравнение с Кристи, така че имаше логика това да е капан.

Иначе в комикса Джон има пистолет и така спира колата. Пак - в сериала е по-яка цялата тая ситуация, вкл. как свършва.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mushu
Aes Sedai
Posts: 1649
Joined: Tue Apr 13, 2004 11:39 am

Re: Sandman на Netflix

Post by Mushu » Mon Aug 15, 2022 7:04 am

Изгледахме го в нас още преди няколко дни, само аз съм чела първия том от комиксите. Синът ми се изкефи, мъжът ми, аз също съм доволна. Няма начин да няма пропуски тук-там или слаби сцени, но като цяло е чудесна екранизация. Смърт е прекрасна! Коринтианеца - божеее, страхотен! На Морфей му свикнах в един момент и сега не си представям друг актьор в ролята :)

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Sandman на Netflix

Post by Martix » Mon Aug 15, 2022 2:25 pm

Гледам си го бавничко, епизод, след това прочитам глава от комикса на артлайн, и така. Засега до 3-ти епизод съм много доволен.
Естествено че няма да е по-добър от първоизточника, но като за адаптация е трепач.

Имам разни леки забележки по визията (прекарана през гаден филтър), и играта на поддържащите актьори (не е на нужното за sandman оскарово ниво). Самия сандмен е изигран добре. Момчето не е кой знае какъв актьор, но тя и ролята е повече бруудване и не изисква много игра, а като визия е направо като изваден от комикса. Коринтианеца също е много точно попадение.

А колкото по-малко и по-незначителни са крос оувърите със DC, толкова по-добре. Начина по който са нахвърляни батман и компания в първия том на Сандман е може би най-големия му минус. Ако бяха изрязали изцяло споменаването на други DC персонажи в адаптацията щях да съм най-доволен. Примерно сега на втори епизод в сериала ходят в неуточнена болница за свиждането, докато в комикса специално е споменато че са в Аркам, че даже има и референция към лигата на справедливостта. 1 на 0 за сериала.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Sandman на Netflix

Post by Dr. Horrible » Tue Aug 16, 2022 2:31 am

Аз изгледах шест епизода и го дропнах, не е моето нещо.
Харесвам комикса без да съм огромен фен. И тази адаптация е някак доста лоша, защото хем се опитва да бъде вярна - редица сцени, реплики, дори конкретни картини са много точно предадени, хем обаче изпуска множество дребни детайли - и то точно тези неща, които правят историята силна, точно тези подправки, които придават страхотния вкус на иначе обикновено ядене. И някак... за мен това е лош начин да се прави адаптация. Ще ми се или да не се бяха придържали толкова към първоизточника и да бяха работели по-свободно, или пък да бяха успели да нацелят точно детайлите, които правят историята ценна. Още в първия епизод, който смятам за най-добрия от всичките, пропуснаха шанса да покажат по-широкия свят, да сложат няколко примера за човешки истории, за да покажат колко лични са тези масови проблеми. Да, имаше сцена как семейството на Юнити не може да я събуди, но нещата свършиха дотук. В комикса задълбочават историята на Юнити, както и на другите страдащи хора. И това е направено със смисъл. Историята за това как Юнити е изнасилена в съня си, забременява и спи през цялата бременност, после й дават детето за осиновяване, как след това още много време тя не се събужда, как семейството й я държи в различни лечебни заведения и тн... И когато тя много десетилетия по-късно се събужда, вече доста стара, и казва "I dreamed I had a baby", този момент просто удря читателя в сърцето, защото панелът с лицето й е много въздействащ, репликата е могъща в простотата си, и някак чувстваш истинска обич и състрадание към тази жена, чийто живот й е бил откарднат във всеки смисъл на думата. И после, когато след няколко несвързани с това истории, сюжетът се връща отново към това, на теб ти идва неочаквано, защото не си мислел, че ще получиш продължение точно на историята на Юнити, но и се радваш, че го получаваш, защото вече ти пука за тази жена и нейната съдба. И ако това е пропуснато - ако в първия епизод не е извървян този път и не са положени тези условия, то после ти е все тая за това кой на кого е дете. Защото тази кратка сцена и реплика, връзваща всичко, просто не е уловена. И има огромна разлика между "О, връща се герой, за кого ми пука!" до "О, да, тая се опитваха да я събудят в първи епизод, сега явно ще покажат подробно."

Клара е ужасна като Джоана Константайн. Бриен беше ужасна като Луцифер. Изцяло достолепна, излъчване на истинска благородница. Но в Луцифер, Лукавия, трябва да има много други неща - ехидност, лукавство, палавост... не просто достолепие. И хитростта му да не е изразена само в сюжета, че подмамва Дрийм да се дуелира с него, а да е в екранното му присъствие. Общо взето и Константин, и Луцифер са персонажи, които феновете на комиксови адаптации до миналата година са гледали по други сериали, и другите им версии са определено по-сполучливи, макар сюжетно да са далече от комиксите.

Като цяло сериалът е някак по-kid-friendly от комиксите. Знаете, че аз нямам проблем с kid-friendly неща, дори обожавам, но тук не работи. В комикса има нещо сурово, няма филтър, някак повече грозни и страшни неща има и от това идва силата на историите. Приятелката на Константин беше нарисувана в един много въздействащ панел на цяла страница, ужасен разлагащ се труп. В сериала просто леко й се бели кожичката. В комикса лудия човек абосюлтно несправедливо и незаслужено застрелва добрата жена, която беше мила с него и се опита да му помогне. В сериала я пуска. И историята става по-бедна от това вдетиняване. Някак все едно в сериала са махнали истински страшните неща, за да не се тригърне някой, да е по-сейф за аудиторията. Но силата точно на тази история идва от това, че не е сейф.

В пети епизод ми беше малко досадно как са разтеглили 22 странички комикс в близо час. И после пък в шести бяха съшили абсолютно механично два различни самостоятелни броя, което беше някак по-зле :D

Абе... да, не е моето нещо. :)
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Sandman на Netflix

Post by Moridin » Tue Aug 16, 2022 8:40 am

@Dr. Horrible абе малко селективно ги представяш нещата ;) Например пети епизод видимо е МНОГО далеч от кид-френдли. Това, че жената с кесията не беше толкова разложена според мен е повече казус на време и ефекти, отколкото на милозливост. А че Джон Дий даде амулета на Розмари както и @Roland е писал, по-скоро обогатява случилото се в комикса, а не е в никакъв случай кид-френдли.

Механичното съединяване на двете части със Смърт всъщност работи доста добре. Частта с Хоб и без това е кръпка във втори том и само слага сцена за по-късни неща (както много неща в Сандмен) и да я обединят с друга част със Смърт си е супер на място, още повече, че тя е посветена именно на израстването на Морфей (което се връзва с частта за приятелството в историческата част).

А да се оплакваш точно от пети епизод, че бил разтеглен... този епизод си беше тотален шедьовър :) И много добре развит и изигран.

Виж, Гуендолин и за мен беше тъпичък Лусифер, това с Юнити наистина беше прекалено съкратено, а някои реплики, които и в комикса са криндж, бих ги изрязал и тук (например Лусифер иска Дрийм да му даде царството си - втф, това е някакъв случаен артефакт, ако изобщо го има в комикса, спокойно можеха да го махнат).

п.п. съгласен с @Martix, филтрите са ужасни, постоянно се опитвам да си увелича яркостта на лаптопа, много втф. Кастът засега е разкош.
This is it. Ground zero.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Sandman на Netflix

Post by Dr. Horrible » Tue Aug 16, 2022 11:04 am

Е, аз си споделям усещането от сериала, не държа другите хора да го изживяват по подобен начин или да се намери обективна истина як ли е или не е...

За пети епизод - да, там уж е по-мрачно и тн, но отново е някак шлифовано, пак сякаш е мислено колко е максимумът, който може да си позволят да покажат, една идея по-щадящо е. А в комикса не го виждам така - там е по-суровата емоция, без филтър, и ми влияе много по-силно. И принципно не съдя този подход, това не е изначално лошо нещо, просто има разлика в стила на първоизточника и адаптацията, а аз в случая уважавам повече първоизточника.
Случаен пример, но - в момента гледам трети сезон на Shameless. И там тотално няма филтър, дори до абсурд. И там всеки епизод си казвам "ОМГ, как можаха да показват такова нещо, не, не, не не!". При четене на комикса Сандмен изпитвам по-лека версия на това чувство. А при гледане на сериала това чувство е убито съвсем :D

Когато в комикса Джон Дий застреля жената на мен ми стана гадно, почувствах се тъпо, казвах си "ЕЕЕЕЕЕ, не трявашееее, неее!". В сериала доста такива чувства на тегавост са спестени, там си казах "Ха, пусня я, супер, ок!" и се почувствах по-пощаден. И някак сериала просто е прекалено полишнат, за да предизвика силни емоции и затова докато го гледам, не чувствам нищо. В първи епизод имаше емоционални моменти - и цялото му затвареня, и убийството на гарвана и тн, там беше много добре. Но после просто се плъзга по историята, героите обясняват кои са и какво искат и ми е без чувство. Затова и сливането на двете истории в шести епизод не проработи за мен - да, те тематично и двете разглеждат въпроса за смъртта, и от логична гледна точка може да се съчетаят. Но чувството при двата е съвсем различно, емоцията е много различна и трудно се съчетават. Според мен частта със Смърт работеше донякъде (там актрисата е наистина добра), но другата тотално увисна и беше като някаква кръпка след катарзис :D

Но да, интересно ми е на вас как ви се струват по-късните епизоди, защото тях едва ли ще ги гледам.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Sandman на Netflix

Post by tigermaster » Tue Aug 16, 2022 4:08 pm

Не знам, аз го гледам с излизането на фенския превод - не съм сам и тънъ, та вчера изгледах шестия епизод - който май е най-харесваният в сериала засега.
И петият ми хареса, и шестият - и то много, но и за двата имах чувството, че това вече съм го гледал.

Лек офтопик, обаче миналата година ми възложиха за превеждане първите пет сезона на "Свръхестествено" и този път в сериала за братята Уинчестър видях нещо, на което преди или не съм обърнал внимание, или не съм имал познанията, за да го забележа - а именно, влияния от разни по-известни творби на Геймън, почти граничещи с плагиатство. Има епизоди, дърпащи идеи от "Американски богове". Има епизод с дете на Сатаната, чиито сънища и представи объркват реалността в родния му град - като в "Добри поличби". Има го и Краули, който е почти същият образ като Краули в книгата. Имаме епизод, в който всички на едно място започват да казват истината без филтър и това води до кръв и убийства - като в спомените ми от комиксите "Сандмен" и в петия епизод на сериала по тези комикси. Ситуацията в "Свръхестествено", честно казано, не я помня добре, понеже трябваше да гледам по два или дори три епизода на ден доста време и в момента всичко ми е омесено и объркано, обаче там ме удари емоционално по-силно, отколкото в настоящия сериал. Може би фактът, че се бях привързал към героите, има нещо общо, а може би причината е, че трябваше да работя по епизода. Фактът обаче е, че много по-непретенциозен и елементарен сериал ми подейства по-силно от "Сандмен". Това за мен ли говори нещо, за сериалите ли... Не знам.

Втората половина на шестия епизод пък я гледах твърде подобна неотдавна в "Добри поличби" - само че там бяха Краули и Азирафел, а тук - Хоб и Сън, които се срещат от време на време през вековете, създават кариерата на Уилям Шекспир и междувременно завързват грандиозно приятелство. Дали Геймън не е плагиатствал от самия себе си?


Както и да е. Сериалът, всъщност, ми харесва много, но мисля, че нещо му липсва. Четох част от комиксите отдавна и не ги помня добре, но от тях ми е останал спомен за нещо толкова огромно, че не може да се побере на страниците. Тук, въпреки чудесните ефекти, това усещане ми липсва. Всичко е прекалено премерено, само дето, като става дума за сънища, трябваше - поне според мен - да му отпуснат края напълно. Трябваше да се развилнеят, и визуално, и сценарно. Имаха я основата. А и другото - хареса ми как в края на петия епизод Сън каза, че светът най-после ще може да се наспи спокойно. (Фактът, че заради убийствените смени в странни часове от денонощието, които работих преди години, режимът ми на спане е като на ветеран от някоя война, сигурно има общо с причината това да ме тресне толкова силно.) Само че трябваше, просто трябваше да наблегнат повече на кошмарните последствия от стогодишното му отсъствие, вместо само да ги маркират.
От друга страна, това, че са посмекчили някои неща, ме радва. Раздялата на Джон Дий и Розмари ми хареса. Това, че в него имаше достатъчно човечност, за да я остави жива и да й се отблагодари за помощта, направи въздействието от постъпките му по-натам по-силно. В крайна сметка, този човек не е зъл, целта му е нещо, което всеки е искал - хората да са честни едни с други. Радва ме и това, че макар да не пестят кръвта, не прекаляват с насилието. Това, че не ми губят времето с голи сцени, също е хубаво.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests