The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by Roland » Tue Feb 11, 2020 6:11 pm

“Show Yourself” e амалгама от “Let It Go” и “Into the Unknown”. В смисъл, буквално - на структурно и мелодично ниво.

Иначе Джуди така и не можах да се насиля да го гледам, но аз и до Marriage Story още не съм стигнал. След като Академията забрави, че е имало филми отпреди октомври и реши да игнорира Лупита, тая категория изгуби всякаква релевантност за мен.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by трубадур » Tue Feb 11, 2020 6:17 pm

Endgame е от април

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by Roland » Tue Feb 11, 2020 6:30 pm

трубадур wrote:
Tue Feb 11, 2020 6:17 pm
Endgame е от април
За големите категории говоря. А и Ендгейм пак не спечели.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by penzata » Tue Feb 11, 2020 7:33 pm

Roland wrote:
Tue Feb 11, 2020 6:11 pm
След като Академията забрави, че е имало филми отпреди октомври и реши да игнорира Лупита, тая категория изгуби всякаква релевантност за мен.
Е, то при мъжете ги няма Тарън Еджъртън, Еди Мърфи, Уилям Дефо, Адам Сандлър, (доколкото четох за ролята му и за чиляка като актьор) главния от Паразитът, че и Робърт Дауни жуниър, та релевантността е адски относително нещо, когато говорим за награди и съпътстващите ги номинации.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by Roland » Tue Feb 11, 2020 7:50 pm

penzata wrote:
Tue Feb 11, 2020 7:33 pm
Roland wrote:
Tue Feb 11, 2020 6:11 pm
След като Академията забрави, че е имало филми отпреди октомври и реши да игнорира Лупита, тая категория изгуби всякаква релевантност за мен.
Е, то при мъжете ги няма Тарън Еджъртън, Еди Мърфи, Уилям Дефо, Адам Сандлър, (доколкото четох за ролята му и за чиляка като актьор) главния от Паразитът, че и Робърт Дауни жуниър, та релевантността е адски относително нещо, когато говорим за награди и съпътстващите ги номинации.
Абе прав си, ама при мъжете се знаеше, че Хоакин ще спечели, който и друг да бяха номинирали. Предполагам, че по мога да преживея филмите защото Паразит ми беше може би любимият филм тая година.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by penzata » Tue Feb 11, 2020 9:37 pm

Roland wrote:
Tue Feb 11, 2020 7:50 pm
Абе прав си, ама при мъжете се знаеше, че Хоакин ще спечели, който и друг да бяха номинирали.
Реално, това абсолютно се отнася и за Зелуегър, която не спечели по-малко награди от Финикс.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by Dr. Horrible » Wed Feb 12, 2020 1:15 pm

Проблемът с "Джуди", както и ролята на Лора Дърн в Marriage story, е това, че те взеха ВСИЧКО. Абсолютно всичко - глобуси, бафти, оскари. Всичко. А не е като да са били наистина признати от широката публика и всеобщи любимци, както стана с Финикс в "Жокера" - него всички го обожават в тази роля, всички.
Ако говорим за поддържащите актриси - Лора Дърн в Marriage story по абсолютно никакъв начин не е по-въздействаща, сложна или многопластова героиня от образа на Скарлет в "Джоджо Заека" или на Флорънс Пю в "Малки жени". Просто ѝ се дава наизуст Оскара, щото вече е взела доста други неща и инстинсктът за конформизъм се включва. Лора Дърн е прекрасна и талантлива актриса, но в Marriage story има малко екранно време, персонажът ѝ не е развит и тя просто повтаря това, което прави като Рената в два сезона на Big Little Lies. Това не е изпълнение за награда.
И това за мен е много тъпо - един и същи актьор да спечели ВСИЧКО. Предвид колко голямо разнообразие от роли има, щях да се зарадвам ако различни хора бяха спечелили различни неща - а не преповтаряне на едно също. За поддържаща роля Лопес да вземе Глобус, Скарлет да вземе БАФТА, Пю да вземе Оскар... И, пак казвам, ако ставаше дума за наистина известно и всепризнато от широката публика изпълнение - ок. Но това на "Джуди" не е такова - просто Холивуд обожава филми за звезди на Холивуд.

Иначе аз не виждам нищо лошо в това Show Yourself - третата и финална солова песен на Елза, да съдържа ехо от предишните ѝ две песни, да има общи мотиви, които надгражда и доразвива. Плюс, че освен това съдържа директно куплет от All is Found - песента на майка ѝ. Точно за този момент е удачно, защото така Елза става цяла, обединява всички свои аспекти. И има надграждане и продължаване, както музикално, така и сюжетно и визуално - в началото на първия филм Елза ходи с вдигната и вързана коса и е в по-тъмни и по консервативни дрехи, в Let it go вече има висяща плитка и по-свободна светла рокля с голи рамене и цепка, докато на финала на Show yourself вече е с напълно свободни коси, дрехите и са чисто бели, а роклята е прозрачна, като отдолу се вижда, че си е с бял панталон/клин. За мен лично това беше наистина въздействащо развитие на персонажа, страхотна еволюция. И нямаше да изглежда и звучи така плавно и кохерентно, ако в Show Yourself нямаше ехо от предишните ѝ песни.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by трубадур » Wed Feb 12, 2020 1:36 pm

Като голям фен на мастодон, това постоянно дрънкане за show yourself и то за толкова тъпа песен като тая от фроузен поне води до постоянно да си тананикам това, докато се обсъжда на дисни глупотевината:

https://www.youtube.com/watch?v=gUGda7GdZPQ

малко се получава като на биойнсе halo излагацията, докато halo песента на machine head извади едно от най-великите метъл сола въобще. Поп музиката е тъжна работа. Как да е, фроузен песента беше най-слабата от петте номинирани, за кво е цялата дандания.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by penzata » Wed Feb 12, 2020 1:42 pm

Dr. Horrible wrote:
Wed Feb 12, 2020 1:15 pm
Проблемът с "Джуди", както и ролята на Лора Дърн в Marriage story, е това, че те взеха ВСИЧКО. Абсолютно всичко - глобуси, бафти, оскари. Всичко. А не е като да са били наистина признати от широката публика и всеобщи любимци, както стана с Финикс в "Жокера" - него всички го обожават в тази роля, всички.

........

И, пак казвам, ако ставаше дума за наистина известно и всепризнато от широката публика изпълнение - ок. Но това на "Джуди" не е такова - просто Холивуд обожава филми за звезди на Холивуд.
Не знам какво означава "всички" и какви са ти точно критериите за "всички". Ако трябва да използвам твоите думи за Финикс, то и Зелуегър я припознаха и критици, и публика. А щом Холивуд обожава биографични филми, къде са Рокетмен и Еджъртън?!? Когато някой изгледа всички филми, за които са номинациите за главна женска роля, ще приема, че Зелуегър е адски надценена. Дотогава, подобни "мнения" са в някакъв неразбираем вакуум.

А и каквото и да си говорим "широката публика" не избира кои да са наградените, защото тогава Ендгейм трябваше да вземе награди в конкретни категории (не че не го заслужава, включително и номинация за най-добър филм), а и всепризнанието от страна на тази публика важи само и единствено за боксофиса.


Dr. Horrible wrote:
Wed Feb 12, 2020 1:15 pm
Просто ѝ се дава наизуст Оскара, щото вече е взела доста други неща и инстинсктът за конформизъм се включва.
Това означава ли, че на Паразит дадоха оскара за най-добър филм наизуст?!? :roll:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Dark Cloud
Scholar
Posts: 120
Joined: Mon Oct 21, 2019 4:46 pm

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by Dark Cloud » Wed Feb 12, 2020 5:34 pm

Dr. Horrible wrote:
Wed Feb 12, 2020 1:15 pm
Ако говорим за поддържащите актриси - Лора Дърн в Marriage story по абсолютно никакъв начин не е по-въздействаща, сложна или многопластова героиня от образа на Скарлет в "Джоджо Заека" или на Флорънс Пю в "Малки жени".
Айде ся, за Скарлет мога да се съглася ама Пю не беше нищо особено. Както и целия филм, между впрочем. Все още недоумявам отде събра толкова номинации... За спечеления Оскар (костюмите) съм съгласен, че го заслужава обаче.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by Roland » Wed Feb 12, 2020 7:15 pm

Да, все пак е нормално комиксов филм (don't @ me, Жокер си е комиксов филм за достатъчно хора, иначе тоя милиард щеше точно никога да го направи) да е по-централен в разговоря за повече хора. Съответно е по-лесно да се каже, че "всички" са харесали Хоакин Финикс. Да не говорим, че той наистина е единствената причина тоя филм да става за гледане.

При женските роли нещата са по-различни, защото там всичко е драми. Далеч по-малко масови и много по-малко хора са ги гледали. Аз съм гледал само нито един от четирите филма, за които стана дума тук (ще гледам Малки Жени по-късно днес и Историята... когато имам душевните сили, а към Джуди нямам никакъв интерес, предвид критическия консенсус, че само Рене е добра там), но и четирите роли получиха много хвалби както от критици, така и от публика. Скарлет и за мен беше разкошна в Джоджо, но не съм убеден, че ролята й всъщност има особено влияние върху сюжета. Флорънс Пю трябваше да бъде номинирана за главна роля в Мидсомар - ей ТОВА е драматично изпълнение.

Личното ми, неподплатено от директни впечатления мнение е, че Лора Дърн в момента е малко в Дърнесанс и получава награди лееееееко по инерция. Но понеже обожавам Лора Дърн, това не ми пречи въобще ^_^

И понеже темата за Show Yourself явно не иска да умре...
Spoiler: show
Оскарът за най-добра песен исторически никога не е отивал/не би следвало да отива за "best of" компилации, които работят само в контекста на филма. Доколко победителите винаги са най-добрите песни, винаги може да се спори, но те винаги работят като ПЕСНИ, а не само като storytelling device. Това без изобщо да споря доколко Show Yourself конкретно става за нещо (не става). Просто твърдението, че трябвало тя да е номинирана, е несериозно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by penzata » Wed Feb 12, 2020 10:03 pm

Roland wrote:
Wed Feb 12, 2020 7:15 pm
При женските роли нещата са по-различни, защото там всичко е драми. Далеч по-малко масови и много по-малко хора са ги гледали.
Явно с Доктора си вадите статистиките от някакви засекретени места. :unsure:

От моите приятели, познати, познати на познати, познати на приятели - почти всичко е гледало Джокера и нищо друго; да, защото (са си мислили, че) е комиксов филм.

Колко "масови" филми са Marriage Story, The Two Popes, Pain and Glory и Холивуд-а на Тарантино, от които идват номинациите за главна мъжка роля, и колко наистина реално хора са ги гледали?!? Айде малко да поспрем с неадекватността.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by Dr. Horrible » Wed Feb 12, 2020 10:24 pm

penzata wrote:
Wed Feb 12, 2020 1:42 pm


А и каквото и да си говорим "широката публика" не избира кои да са наградените, защото тогава Ендгейм трябваше да вземе награди в конкретни категории (не че не го заслужава, включително и номинация за най-добър филм), а и всепризнанието от страна на тази публика важи само и единствено за боксофиса.
С това съм съгласен!
Липсват ми времената, когато Академията отделяше повече внимание на филмите, които хората actually са гледали. В последно време нарочно затъват в някакви заглавия, които са "истинско кино" и не обръщат много внимание на популярните филми, а тези на Марвел са искрено презирани. Да погледнем Best Picture категорията: през 1997-ма касовият Титаник спечели Оскара, Властелинът на пръстените и трите години е номинирано, като третата дори печели, Avatar беше номиниран, Toy Story 3 беше номинирано за Best Picture!...
Срамота е Endgame да е така пренебрегнат - целият "елит" на академията се държи така, все едно този филм е някакъв незначителен блокбастър, един от многото... А това е най-печелившият филм в цялата история на киното. Тези филми и тези герои пълнят кинозалите, карат хората на различни възрасти да проявят желание да отидат на кино, да говорят за кино, да се вълнуват от кино. През тези десет години Марвел вдигнаха много оборота на тази умираща индустрия, накараха цялото ново поколение да се вълнува от кино, използваха много "Оскарови" актьори - Робърт Дауни Джуниър (двукратно номиниран), Гуинет Полтроу (носителка на Оскар), Бри Ларсън (носителка), Самюъл Джаксън (номиниран), Марк Ръфало (трикратно номиниран), да не говорим за "старите" звезди в поддържащи роли като Антъни Хопкинс, Робърт Редфорд, Мишел Пфайфър и Майкъл Дъглас (всеки от тях има поддържаща роля в някой филм И се е връщал минимум за камео в още един филм). Тоест филмите работят с успешни и популярни лица от индустрията, вливат МНОГО пари в тази индустрия, популялизират ходенето на кино като занимание и стават по-гледани от всички други филми евър. Срамота е Infinity War и Endgame да не са номинирани.
Но то какво да говорим, много хора се държат така, сякаш супергеройски филми са незаконното дете на Холивуд и редовно по някой елитен режисьор обяснява как това не е кино.... Академията само Black Panther го номинира за Best Picture и дори аз, който му се кефя, не мога да отрека, че основната причина е заради расата на героите, а не популярността сред широката световна публика. Но пак, дори и на това се зарадвах много.
Dark Cloud wrote:
Wed Feb 12, 2020 5:34 pm


Айде ся, за Скарлет мога да се съглася ама Пю не беше нищо особено. Както и целия филм, между впрочем. Все още недоумявам отде събра толкова номинации... За спечеления Оскар (костюмите) съм съгласен, че го заслужава обаче.
Хах, защо не ти допадна "Малки жени", какво не ти хареса в него? За мен беше абсолютно страхотен. Много ми хареса като адаптация, наистина много интригуващи избори са направени в тази насока и всички от тях са успешни и работят страхотно. Актьорите играеха добре, историята през цялото време ми беше интересна. А Пю ме отвя. Така наивна и глупава и обикновена беше в едни сцени и така зряла и осъзната в други, наистина предаде пътуването на героинята страхотни и ми въздейства.
Roland wrote:
Wed Feb 12, 2020 7:15 pm
Скарлет и за мен беше разкошна в Джоджо, но не съм убеден, че ролята й всъщност има особено влияние върху сюжета. Флорънс Пю трябваше да бъде номинирана за главна роля в Мидсомар - ей ТОВА е драматично изпълнение.
Според мен имаше изключително влияние върху сюжета. Още в началото тя спасява момичето, това дава тласък на цялото нещо. Тя е носителят на основните идеи на филма, тя изказва основните послание и светоглед, които филмът се опитва да наложи. В последния кадър главния герой прави това, което тя го учи да прави, а финалният цитат, с който филмът свършва, е ехо точно от нейните думи и реплики. Аз признавам, че съм субективен, но за мен наистина беше важна тук.
А Мидсомар не съм го гледал :(
Roland wrote:
Wed Feb 12, 2020 7:15 pm

Оскарът за най-добра песен исторически никога не е отивал/не би следвало да отива за "best of" компилации, които работят само в контекста на филма.
Е, хайде да не се изхвърляме. Оскарът за най-добра песен, както всеки друг Оскар, е отивал исторически при куцо и сакато, и какви ли не неща са били номинирани. А Showyourself не е "best of компилация", а просто е надграждане на предишните ѝ песни. Щом могат да номиниран Into the Unknown, значи са можели вместо нея да номинират другата. И причината да изберат Into the Unknown е това, че Дисни просто за нея пушваха - нея я предсавиха първо преди премиерата, нея се опитаха да наложат като новия хит, нея сложиха в трейлърите... Просто Show yourself е по-спойлваща за сюжета. Но аз, а и други хора, смятаме този избор за грешен. Както и да е...

Едит: Да, пеза, само Жокера от тези е истински популярен филм. Затова казах, че при мъжките роли имахме явен фаворит на широката публика, а при женските - не. Защото хората масово не са ги гледали тези неща. И съответно, както казах, щом няма явен всепризнат фаворит на широката публика, нямаше да е лошо различните награди да бъдат спечелени от различни актриси. Къде си противореча?
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by penzata » Wed Feb 12, 2020 11:43 pm

Dr. Horrible wrote:
Wed Feb 12, 2020 10:24 pm
Едит: Да, пеза, само Жокера от тези е истински популярен филм. Затова казах, че при мъжките роли имахме явен фаворит на широката публика, а при женските - не. Защото хората масово не са ги гледали тези неща. И съответно, както казах, щом няма явен всепризнат фаворит на широката публика, нямаше да е лошо различните награди да бъдат спечелени от различни актриси. Къде си противореча?
Противоречиш си, когато споменаваш широката публика. Не говорим за бокс офис, а за награди. Все едно публиката ги определя тези неща. Разграничавай ги малко - ако масово хората бяха гледали "Джуди" и бяха харесали филма, според теб, ще е окей наградата на Зелуегър, но щом болшинството не е гледало този филм е кощунство Рене да вземе всички награди?!? Не те разбирам, роля ли оценяваш или каквото стадото (извини ме, конформизмът, както каза) каже!



Dr. Horrible wrote:
Wed Feb 12, 2020 10:24 pm
Срамота е Infinity War и Endgame да не са номинирани.
Но то какво да говорим, много хора се държат така, сякаш супергеройски филми са незаконното дете на Холивуд и редовно по някой елитен режисьор обяснява как това не е кино....
Не се прави на ударен, че не разбираш какво Скорсезе искаше да каже с думите си. Това, че не се е изразил максимално опростено, за да няма догадки, е едно на ръка, но пък пичагата доста си го отнесе, точно заради "глупавите" си изказвания:

Watching The Irishman the way that Scorsese intended. This is cinema!
Image
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: The 92nd Academy Awards 2020 и Най-добър филм на годината

Post by Roland » Thu Feb 13, 2020 2:33 am

penzata wrote:
Wed Feb 12, 2020 10:03 pm
Roland wrote:
Wed Feb 12, 2020 7:15 pm
При женските роли нещата са по-различни, защото там всичко е драми. Далеч по-малко масови и много по-малко хора са ги гледали.
Явно с Доктора си вадите статистиките от някакви засекретени места. :unsure:

От моите приятели, познати, познати на познати, познати на приятели - почти всичко е гледало Джокера и нищо друго; да, защото (са си мислили, че) е комиксов филм.

Колко "масови" филми са Marriage Story, The Two Popes, Pain and Glory и Холивуд-а на Тарантино, от които идват номинациите за главна мъжка роля, и колко наистина реално хора са ги гледали?!? Айде малко да поспрем с неадекватността.
Не знам какъв ти е тоя път проблемът, аз БУКВАЛНО същото казах в поста, който си цитирал О_о
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests