Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5263
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Wed May 31, 2023 4:59 pm

Навремето много ми хареса 12-та книга, но съм 99% сигурен, че ако я препрочета хич няма да е така. Като липсва нетърпението да види човек какво ще става след толкова чакане, стилът на Сандерсън изглежда още по-недодялан, Мат изобщо не прилича на себе си, а сюжетната линия с Егвийн е като self-insert fanfic.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Wed May 31, 2023 5:29 pm

Засега Мат а доста близо до това, което беше. Дотолкова, че не знам колко наистина материал е останало след Джордан, щото има цели глави, които са толкова в неговия стил, че най-вероятно са с минимум редакция и просто вкарване на разни детайли, че да върви натам. Като нищо, взимайки предвид, че Джордан изглежда е имал ебаси му и работната етика да е напраскал бая глави преди края. Егвийн също не се чете като фенфик. За всичките си победи влачи бая демидж по гъза и душичката, тъй че ако повечето фенфик беше такъв бая по-четим щеше да е. Засега съм супер доволство.

11-та книга просто е неква безобразна епика и както писах другата тема Джордан бая добре приключва, че дори да не е нужно човек да чете след нея. 12-та постоянно се случват неща, но в същото време темпото е доста добро, без да доставя чувството на ръш. Нещата са оставени да дишат. Мен лично ме изнанада колко добре се разгръща Ранд тука. Определено това е чакано вече може би 4-та книга и най-после да го видя в тая му светлина е муцка. И за толкова важна част от поредицата, дето реално е била или ще го бъде, или ще сринем всичко, Сандерсън се справя блестящо.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Thu Jun 01, 2023 1:56 pm

Мат главите в 12-ти том са 100% Сандерсън. Самият Сандерсън го е казвал многократно и дори се извини на феновете, че не се е справил добре с Мат в този том. И за мен той там е коренно различен - примерно постоянно разправя шеги и се държи като герой от холивудски блокбъстър (или от другите романи на Сандерсън, където "забавните" герои са по същия тертип), а преди хуморът при него беше само в мислите му и основно от тоталната му липса на self-awareness.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by трубадур » Thu Jun 01, 2023 4:56 pm

Не мога да кажа, че съм съгласен. Определено не е баш същото, ама Джордан в крайна сметка е друга класа писател. Дотолкова, че ся го смятам за един от най-подценените у фентъзито. Човекът е много по-фин, отколкото му се дава кредит. Ако говорим за герои, дето наистина не са баш себе си, Авиенда за момента е доста мъглива и не е ясно какво иска да я прави. Мат, влачейски по себе си може би най-вдъхновеното писане на Джоджо, аз и не очаквах да стигне висините при него, та приятно закачливия Мат на брандьо бая се ядва. И не го виждам като проблем въобще, еле па дотолкова да твърдя, че тотално е миснат пойнта.

... докъде я докарах да защитавам точилото и писане на сандьо, факин хел

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Thu Jun 01, 2023 5:57 pm

Аз все още имам намерение да ги прочета тези книги. Има ли кандидати да почнем пак на порции да четем и коментираме?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6917
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Thu Jun 01, 2023 6:02 pm

Ghibli wrote:
Thu Jun 01, 2023 5:57 pm
Аз все още имам намерение да ги прочета тези книги. Има ли кандидати да почнем пак на порции да четем и коментираме?
Моя милост :)
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5263
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Thu Jun 01, 2023 9:33 pm

И аз съм навит, макар че като си помисля колко глави, в които нищичко не става ни очакват... :P
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by LightOne » Fri Jun 02, 2023 8:49 pm

@трубадур След като приключиш четенето, можеш да хвърлиш едно око на материалите в списанието, които са посветени на това: кое какво е писано от двамата, какво представляват оставените бележки на Джордан, по които Бръндън е работил, обяснения по някои останали неясноти, и какви са били първоначалните замисли за историята.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Shamajotsi » Sat Jun 03, 2023 7:44 pm

Аз също бих се включил за препрочитане/прослушване, ако се почне отначало, а не откъдето стигнахте в тази тема.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Mon Jun 05, 2023 5:29 pm

@Shamajotsi, аз лично съм против започване отначало, защото моята цел е да довърша най-сетне поредицата (чела съм до книга 9 само), а имам ограничен ресурс и затова предпочитам да го използвам за придвижване напред. Но смятам, че нищо не пречи ти да започнеш паралелно от първа книга и да пишеш. Всякакви коментари ще бъдат интересни. Архивът на мненията го има назад, винаги можем пак да обсъдим някой момент, според мен ще бъде забавно.

Народе (а именно останалите двама души и евентуално Shamajotsi), ако ще почваме, да почваме :) Върнах се да видя какво сме правили преди, денят за коментиране е бил сряда. Така че хайде да хванем сега шеста книга. Като за начало може да четем по 5 глави на седмица, а после ако видим, че имаме възможност и желание, може и да се забързаме. Започваме сега и за следващата сряда, 14 юни, ще сме прочели пролога + 5 глави (да, това прави общо 6, това е изключение само за този път, тоест сега четем до пета глава включително, после от шеста до десета и т.н.). Как ви звучи?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Shamajotsi » Mon Jun 05, 2023 7:08 pm

Хубу, ще пробвам за втори път да ви настигна (предния път опитът ми беше мега неуспешен - умението от едно време да се фокусирам не е като едно време :lol: ) и очаквайте включвания по предните книги!

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6917
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Mon Jun 05, 2023 7:29 pm

Ghibli wrote:
Mon Jun 05, 2023 5:29 pm
Народе (а именно останалите двама души и евентуално Shamajotsi), ако ще почваме, да почваме :) Върнах се да видя какво сме правили преди, денят за коментиране е бил сряда. Така че хайде да хванем сега шеста книга. Като за начало може да четем по 5 глави на седмица, а после ако видим, че имаме възможност и желание, може и да се забързаме. Започваме сега и за следващата сряда, 14 юни, ще сме прочели пролога + 5 глави (да, това прави общо 6, това е изключение само за този път, тоест сега четем до пета глава включително, после от шеста до десета и т.н.). Как ви звучи?
Звучи постижимо :D
Тагвам и @Matrim + @Demandred ако пък реши, че иска.

Резюме на събитията до тук от Book-A-Minute :D
Spoiler: show
The Eye of the World
By Robert Jordan
Ultra-Condensed by David J. Parker and Samuel Stoddard

Rand al'Thor
Tam is my father.
(Nothing happens. Then, nothing happens. Then, unexpectedly, nothing happens. Everything is FRAUGHT with PORTENT.)
Moiraine
Everybody come with me.
Everybody
No. Well, ok.
(They travel a LOT. Something happens that isn't explained. Something happens that doesn't make sense. Something happens.)
Rand al'Thor
Tam is my father.

THE (predictable, cliched, dumb) END

Fans
Yah! Wah hah! This is the greatest book ever! Whoo hoo! This is the greatest series ever! Whoopie! Yee haw!

******

The Great Hunt
By Robert Jordan
Ultra-Condensed by David J. Parker and Samuel Stoddard

Rand al'Thor
I want to do something. But doing this something is probably what the Aes Sedai want me to do, so I will do something else. But doing that something else may be what they want me to do, because they think I think they want me to do the first thing, so I'll decide to do this other thing instead. So I'll just do the first thing, since I want to do it anyway. Screw them.
(Repeat seven hundred times.)

THE END

*****

The Dragon Reborn
By Robert Jordan
Ultra-Condensed by David J. Parker and Samuel Stoddard

Rand al'Thor
Being the Dragon Reborn stinks. I'm out of here.
(Moiraine and the gang CHASE him. But even though they are on HORSES, and he is WALKING, they never CATCH UP. This is supposed to be MYSTERIOUS but is really just a plot CONVENIENCE for Robert JORDAN.)
Perrin
I hate wolves.
(Mat and others show up out of NOWHERE. This is supposed to be MYSTERIOUS but is really just a plot CONVENIENCE for Robert JORDAN.)
Rand al'Thor
I am the Dragon Reborn. (kills the EVIL SUPREME BAD GUY)
Robert Jordan
Fooled you! That wasn't really the EVIL SUPREME BAD GUY! Now I can write forty more books!

THE END

*****
The Shadow Rising
By Robert Jordan
Ultra-Condensed by John Klein

(Everybody HATES Rand, so he BEATS them until they OBEY.)
Rand
I have conquered all sorts of stuff, because I rule.
(Gibbers to self. Five hundred pages pass.)

THE END

*****

The Fires of Heaven
By Robert Jordan
Ultra-Condensed by John Klein, David J. Parker, and Samuel Stoddard

Rand
I found an artifact which gives me limitless power. I think I shall brick it up behind a wall.
(A female character SNIFFS and thinks about her NECKLINE.)

THE END
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Mon Jun 05, 2023 7:39 pm

Аз съм "за", обаче само да вметна, че прологът на 6-ти том е 70-80 страници, така че той + 5 глави идва малко множко. Затова предлагам да е пролога + Глава 1 тази седмица.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5766
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Tue Jun 06, 2023 11:16 am

Съгласна. Не бях погледнала колко е, въпреки че мислех да го направя. Искате ли тогава нататък вместо да четем по глави, да караме на определен обем страници, закръглен до цяла глава?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6917
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Tue Jun 06, 2023 5:24 pm

Ghibli wrote:
Tue Jun 06, 2023 11:16 am
Съгласна. Не бях погледнала колко е, въпреки че мислех да го направя. Искате ли тогава нататък вместо да четем по глави, да караме на определен обем страници, закръглен до цяла глава?
Звучи ми разумно на мен.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 9 guests