Препрочитане на Колелото на времето

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Fri Jun 30, 2023 4:08 pm

Demandred wrote:
Fri Jun 30, 2023 3:12 pm
Ех, да имаше начин седайките, посветените и новачките да си светят, без да хабят свещи или масло за лампи, например чрез някакви channelling weaves. Alas...
И аз на това се възмутих, но пропуснах да го напиша в коментара си. Понеже вече съм на следващата порция глави, там има нещо като оправдание: има забрана да употребяват силата за домакинска работа, защото много се свиквало и имало опасност да се усмирят накрая. Явно и поддържането на огън попада в тази категория.

Вече нямам търпение Елейн и Нинив да избягат нанякъде, където и да е, само да не са в това обкръжение.

* * *
Влязох в "Читанка" да проверя нещо и се потресох от един конкретен момент (глава 15, изпращането) колко много от текста липсва, а накрая пък пък видях нещо дописано :shock: Дори според личното ми впечатление е добре дописано ("Хайде сега сами да си изберете наказанието"), но не е там въпросът.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by LightOne » Fri Jun 30, 2023 9:20 pm

Влязох в "Читанка" да проверя нещо и се потресох от един конкретен момент (глава 15, изпращането) колко много от текста липсва, а накрая пък пък видях нещо дописано :shock: Дори според личното ми впечатление е добре дописано ("Хайде сега сами да си изберете наказанието"), но не е там въпросът.
Да напомня, че навремето правих сравнение между превод и оригинал и се оказа, че Господарят на хаоса е много отрязан от към превод, в пъти повече от другите книги. Липсват няколко сцени, а една от главите липсва наполовина. От глава 15-та липсва гледната точка на Шериам, колкото и да е кратка. Но най-вече ме е яд за шегоубиеца Ранд, където и двете му "хумористични" сцени в глава 4 и 10 са непреведени.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Shamajotsi » Sun Jul 02, 2023 1:36 am

Тъкмо се чудех наскоро как ли е била преведена шегата му от предните глави - явно и аз съм Аийлец, щото не я зацепих особено...

Иначе за онези Патки (явно това ще е общоприетия термин) дали бяха заслужили да бъдат изядени от тролоците, не знам, но Айез Седай като цяло ми се виждат вече патологично нарцистични. И сериозно започнах да се чудя - това ли е представата на Джордан за властимащи хора, такова му е обкръжението (Хериът?!?), или целенасочено е направил тези персонажи (а всъщност повечето женски персонажи като цяло, сега като се замисля) с такъв характер? Засега съм по-склонен да повярвам на втората хипотеза - разните лордове, генерали и прочие може да са тъпи, ама не горят от такова голямо желание да се налагат над останалите, колкото всичките му там ханджийки, айез седайки, мъдри и премъдри.

Бтв, главата с Т'А'Р ми напомни, че там можело да се отиде и физически и че това било всъщност доста опасно.

Там, където беше описано как червените са манипулирали Логаин уви, малко ми напомня как в Хари Потър всичкото зло идваше от Слидерин. Този път наместо Слидерин имаме Червената Аджа. Не знам, самото съществуване на тази група в Тар Валон никога не ми е била особено убедителна и тук малко добих впечатлението, че Джордан е пропускал възможност да стори нещо по-интересно с нея от това просто да има ясно маркирана група антагонисти.

Главата с Ниал ми беше забавна. Мислите му колко безполезна е идеята за Илюминаторите са като цяло оправдани, но като знаем какво се случва по-натам, не мога да не отбележа, че това води до пропуснати ползи за Белите Плащове. И да, той е от малкото изключения от това, което писах горе - горделив до немай къде, ще бори Тар Валон И Тъмния едновременно, че и само със силата на мисълта и стоманата...

Бтв, този цитат ме изкърти:
He was not sure how exactly, but he was working on a grand theory he promised to deliver any day, a theory that supposedly would unravel all the witches' schemes and deliver Tar Valon into Niall's hands.
Записките ми тук, дословно: "Children of the Light = QAnon/flat earthers/sovereign citizens confirmed" :lol:

Иначе ме изкефи идеята на "секретаря" му за пускането на отделни слухове, които да се подсилват един друг!

Ранд... това момче трябва да се научи да делегира...

И обвързването - когато за първи път прочетох тази част от поредицата съм бил в началото на пубертета си някъде и още не съм имал понятие за много важни неща на този свят като consent и т.н.. Но дори тогава постъпката на Алана ми се стори много отвратителна. Тъпото ѝ оправдаване ("Аз технически не те излъгах") само я кара да изглежда по-зле. Тези жени не си ли дават сметка каква е целта на Трите клетви? Това не са някакви тъпи правила, на които да им търсят и намират вратички. Цялата идея - да може да им се има доверие като организация - се е загубила тотално и заради такива идиотщини никой им няма доверие, по времето, когато се развива действието на тези книги! По ирония на съдбата, тъкмо минах частта във Великия Лов, където изпитват Нинийв за посветена. На това вече доста сте фейспалмили 20ина страници по-рано, та няма да се спирам, но аз фейспалмнах двойно повече, защото тъкмо там на нея ѝ обясняват как се родила идеята за Клетвите след Тролокските войни. Значи знаят, ама само на теория...

В тази връзка ме изкефиха мислите на Ранд за неговите преливащи мъже - "they need to be part of the world, not apart from it". Поне за сега човекът си дава сметка къде се проваля Тар Валон. Да видим какво ще стане по-натам.

Последно - забавни ми бяха церителската отвара на Верин - чай с много мед и бренди. Нинийв ряпа да яде.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by LightOne » Sun Jul 02, 2023 5:52 pm

Тъкмо се чудех наскоро как ли е била преведена шегата му от предните глави - явно и аз съм Аийлец, щото не я зацепих особено...
Шегата е, че фермерите/селяните, когато се срещат/разминават някъде по път, то задължително се поздравяват от любезност. Приема се за изключителна обида, ако не поздравиш.
Нито е за водата, нито е за петела, а за обичая, колко са докачливи и честолюбиви селяните. 😁
Мета шегата в текста е как супер честолюбивите и горди айилци не загряват, че шегата е именно за чест и обида.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Sun Jul 02, 2023 7:04 pm

Проблемът със седайките не е само в това, че 95% от тях са патки, кокошки, гъски или други животинки с пилешки мозък, а че изявяват глупостта си по твърде нелогични начини, само и само сюжетът да стигне някак от точка А до точка Б. Примерно, уж са големи традиционалистки, но като Елайда погазва законите на Кулата протестират съвсем вяло. Уж смятат всички останали, включително собствените си новачки и посветени за невежи дечица, но пък избират Егвийн за Амирлин, при все, че имат нужда непреливащите да вземат бунтовничките насериозно. Уж смятат, че Елейн и Нинив имат много хляб да ядат преди да станат равни на тях, но приемат "откритията" им като чиста монета. Уж Зелените горят от желание да се бият, ама няма почти никакви Зелени на пост в Граничните земи.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Shamajotsi » Sun Jul 02, 2023 9:28 pm

Глупост от страна на герой мога да простя много повече, отколкото протагонист да има качествата, които имат повечето женски персонажи с поне някакво късче власт в тези книги. Точно в главите, които са за тази седмица, се натъкнах на няколко много добри примера, та след сряда ще споделя повече, но особено на Нинийв + Заседателките в Малката кула съм им набрал доста в момента. Perrin could have done far worse, поне Файле го пази от non-consensual обвързване.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Mon Jul 03, 2023 1:38 pm

Безсмислени разсъждения за Елейн като персонаж:

Покрай коментара на Дем за лекуваната птичка ми хрумна, че дотук Елейн май е най-съвършена от всичките главни женски героини. Положителните й качества могат да бъдат изброявани на цяла страница: освен че е поразяващо красива (дори и Нинив, от всички възможни хора, често се отплесва в размисли за красотата й), също така е невероятно добра, разбираща, съчувстваща, умна, способна, трудолюбива, упорита, търпелива, целеустремена, чаровна, дипломатична, каквото още се сетите. Недостатъците й се изчерпват с известна наивност, която пак е част от чара й, и прословутото високомерие, изразено чрез вирната брадичка. Последното е колкото да има нещо, плюс че за наследница на престол то си е направо част от длъжностната характеристика. Освен това, често се оказва, че е само израз на други емоции или опит за запазване на самообладание, възприемано от околните погрешно като надутост.

И за седайките:
Отбелязах си, че от пет минути, образно казано, са се изнесли в Салидар, и вече са успели да си направят тайно алтернативно управление на официалното алтернативно управление на официалното досегашно управление. Те наистина са неспособни на откритост и ефективно сътрудничество дори когато са наясно, че залогът е съдбата на света.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Tue Jul 04, 2023 9:25 pm

Yan wrote:
Fri Jun 30, 2023 3:57 pm
Може би заради шокът и невежеството? Освен това, извън Верин не мисля, че някой друг знае, че двамата са обвързани. Да я постави под охрана би било много по-подозрително и директно и поставя мишена на гърба.
Good point, но можеше поне да прати няколко айилеца да я наглеждат скришом. А и след като доста повече седайки узнаха за обвързването Ранд не направи нищо по въпроса.
Ghibli wrote:
Mon Jul 03, 2023 1:38 pm
Безсмислени разсъждения за Елейн като персонаж:

Покрай коментара на Дем за лекуваната птичка ми хрумна, че дотук Елейн май е най-съвършена от всичките главни женски героини. Положителните й качества могат да бъдат изброявани на цяла страница: освен че е поразяващо красива (дори и Нинив, от всички възможни хора, често се отплесва в размисли за красотата й), също така е невероятно добра, разбираща, съчувстваща, умна, способна, трудолюбива, упорита, търпелива, целеустремена, чаровна, дипломатична, каквото още се сетите. Недостатъците й се изчерпват с известна наивност, която пак е част от чара й, и прословутото високомерие, изразено чрез вирната брадичка. Последното е колкото да има нещо, плюс че за наследница на престол то си е направо част от длъжностната характеристика. Освен това, често се оказва, че е само израз на други емоции или опит за запазване на самообладание, възприемано от околните погрешно като надутост.
Винаги ми е било странно, че героиня, която е описана като отявлено положителен герой, до степен да е доста нереалистична (примерно тя е наследница на трон, която няма никакви проблеми да живее при спартански условия, да спи в фургон седмици наред и да обикаля света без никакви прислужници, а освен това буквално всички ѝ приятели са commoners и беше готова да се омъжи за Ранд дори когато той не беше нищо повече от селянче от забутано село), е считана за голяма част от фендъма за ужасна личност. Да я недолюбват като литературен герой, защото ги отегчава, е напълно разбираемо, особено по-нататък сюжетните ѝ линии често не са от най-вълнуващите. Обаче да кажеш, че героиня, която лекува пойни птички със счупени криле и прекара седмици в Фалме, рискувайки свободата си всеки ден и буквално гладувайки към края, за да спаси Егвийн, е ужасна личност, за сравнителни дреболии от рода на това, че не благодари на Мат за това, че дойде да я спасява в Камъка, е нелепо.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

Shamajotsi
Sorcerer
Posts: 427
Joined: Sat Dec 30, 2006 9:01 pm

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Shamajotsi » Wed Jul 05, 2023 3:01 pm

По принцип чувствам пропуск, от това че не съм имал интернет едно време като съм чел книгите и не съм бил част от фендъма. Специално такива изцепки на този фендъм обаче не ми липсват. Наскоро разбрах, че смятат Елейн за надменна, и бая се учудих.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Thu Jul 06, 2023 1:01 am

Книга 6: Господарят на хаоса
Глави 12-16

Резюме:
Нинив се страхува и търси начин незабавно да избяга от Салидар заедно с Елейн и Биргит, но без шиенарците. Елейн не иска да напусне - тя смята, че е техен дълг да останат и някак да привлекат седайките-отцепнички на страната на Ранд. С пратеничката от Тар Валон се водят разговори в пълна тайна. Нинив прибягва до старомодно слухтене под прозореца, от което научава, че седайките се колебаят дали да не приемат предложението на Елайда за обединение, както и че кръгът на Шериам има тайни планове за "послушното дете". Посветената Теодрин се е посветила (извинете) на това да премахне блокажа на Нинив и опитва всякакви забавни методи от рода на бой, глад и сръбска музика, но без успех. Елейн предлага да потърсят в тел-айеран-риод нещо, което ще отговори на нуждата им да убедят седайките да подкрепят Ранд. Намират склад на ангреали, забутан някъде в Ебу Дар, и по-конкретно тер-ангреал във вид на купа, която може да влияе на климата. Внезапно се появява мехур на злото, седайките образуват кръгове, за да се противопоставят, връзката е подробно описана през очите на Нинив. След като всичко приключва, нашите разказват за откритието си и искат да бъдат изпратени да търсят купата. Елейн не се отказва от първоначалната цел и лъже, че купата може да се ползва само с участието на преливащ мъж. Групата патки(тм) естествено им отказва, Нинив си изпуска нервите, нашите биват наказани, седайките продължават да пускат намеци за някаква голяма тайна.
Междувременно Егвийн най-накрая се появява. Тя е пострадала сериозно от атаката на Ланфеар и все още не се е възстановила напълно. Въпреки че не е здрава и въпреки страха, че ще я хванат и накажат, продължава да влиза сама в света на сънищата. При поредната си разходка там се оказва въвлечена против волята си в сънищата на Гавин, където преживява няколко вариации на сцена от любовен роман. След това пък потъва в пророчески сънища. На следващия ден разпитва мъдрите и разбира, че невъзможността да излезе от нечий сън може да се случи, когато тя или въпросният човек изпитват силни чувства на любов или омраза.
Ранд продължава да се опитва да стабилизира положението в Андор, за да не допусне страната да затъне в хаос и разруха. Кани група благородници на среща и им обяснява, че има намерение да остави трона на Елейн, щом тя се появи. От едната от гостите, лейди Диелин, най-накрая научава цялата истина за произхода си. Ранд продължава да чува гласа на Луз Терин, да усеща Аланна някъде в съзнанието си като неин стражник, както и да страда по Авиенда. Изпитвайки нужда да поговори с някого, решава да отиде в Кайриен при Егвийн, но пристига пратеник от Самаил, който му предлага пакт за ненападение. Ранд отказва, пратеникът умира по мистериозен и зловещ начин. След този епизод Ранд все пак тръгва за Кайриен, Авиенда моли да отиде с него, той се съгласява.

* * *
Ако сега си мислите "егаси резюмето, егаси чудото" - и аз това мисля. Първо, в тези глави стават сто неща, второ, аз нямам представа кое е важно и кое не. Всичко би могло да бъде с еднаква вероятност незначителен пълнеж и важни неща, които трябва да се отбележат. Толкова можах :?

-
She (Moghedien) claimed it took time working with the Power before you could achieve the detachment necessary to ignore heat or cold, not much better than the Aes Sedai's vague promises that it would come "eventually."
А сега де, в миналата порция глави Таим обясни на Ранд, че това няма общо със Силата, а тук все пак има? Или Могедиен подмолно лъже? Или е различно за мъже и жени?

- Бях успяла да забравя за мехурите на злото, добре че Джордан пак обясни що е това. Изобщо, в тази книга от самото начало има доста припомняне на събития и неща, от което някой, включително миналото ми аз, би се подразнил, но в сегашното ми състояние съм благодарна за всички рекапи.

- Беше много изморително да проследя всичките преживявания и мисли на Нинив. В тези глави тя е някакво кълбо от нерви, недоволство и гняв. Не знам дали Могедиен не й приложи някакво психологическо кунг-фу, за да я докара до това състояние.

- Смятам за голяма тъпотия идеята на Нинив да тръгнат сами, без шиенарците, през опустошени от война територии, и изказването "Нямаме нужда някой да ни държи за ръка".

- Зловещият завършек на епизода с подслушването (жената от втория етаж) ми хареса. При внезапната поява на Теодрин ми се появи подозрение, че тя е убиецът неслучайно се е оказала там. Може би просто съм гледала прекалено много сериали за убийства в тихата английска провинция :)

-
One day she wanted to know what it was like to be brave, like Birgitte or Elayne, instead of a coward.
Това ме подсети за онзи майтап, че определението за смелост съвпада с определението за глупост.

-
you cannot weave if you cannot see the flows
Просто интересен детайл, който си отбелязах. Мисля, че за пръв път се казва това.

- На Гарет Брин изпълненията и те бяха някакво психологическо кунг-фу, не разбрах напълно каква му беше идеята. Май не е и толкова важно.

-
good plain Two Rivers woolens
Ако имах по пет пари за всеки път, когато Нинв споменава практичните вълнени дрехи от Две Реки, вече и аз щях да мога да си позволя копринена рокля като нейната.

-
"...I won't let that happen, Nynaeve. I will not!"
"Put your chin down."
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

- Кошмарите в Тар Валон си ги отбелязах като нещо, което може би има значение и е знак, че нещо става, а от друга страна може би няма никакво значение. Във всеки случай беше атмосферно.

- Впечатли ме описанието на свързването.
A sense of awe came over her. She found herself looking at the faces of the others, wondering if they felt the same. She was a part of something more than herself, greater than herself.
-
Suddenly Nicola spoke, sounding half-asleep.
"The lion sword, the dedicated spear, she who sees beyond. Three on the boat, and he who is dead yet lives. The great battle done, but the world not done with battle. The land divided by the return, and the guardians balance the servants. The future teeters on the edge of a blade."
Ха, пророчество! И дори разбрах една част. Но ако съм разбрала правилно, тогава отиваме в територията на спойлерите от по-късните книги, за които в началото на темата говорихме, че няма да разкриваме.

- Хареса ми описанието как Егвийн се рее насред вселената от сънища. И това много ми хареса - просто, но ефектно: "Had she posessed a heart here, it would have been pounding like a mad drum."

- Не я разбрам Егвийн, никак. Всичките й разсъждения сега тези мистериозни жени дали са черна аджа (докато ние ги знаем кои са), безумните страхове, които биха отпаднали, ако просто си поговореше с приятелките си... просто е невероятно как сама си пречи.

- На първата сцена с Гавин сериозно се притесних какво му стана пък сега на Джордан, после се успокоих, че иронизира.

-
Trying to hold a man at fault for his dreams. And talking to a mirror like a goosehead.
Indeed. Впечатли ме Егвийн с тази реакция и с държането за ръка в нейните сънища на мястото на по-смелите моменти от сънищата на Гавин. Вече достатъчно коментирахме пуританството в поредицата. Всъщност нямам против нещата да са на такова по-целомъдрено ниво. Просто си отбелязах как дори насън тя не си позволява нищо "срамно", а уж точно в тази възраст би трябвало най-много да ги тресе хормонът нашите герои.

-
She suspected the Wise Ones felt they had impressed those two with the seriousness of Tel'aran'rhiod. By the fragments she heard of the meetings now, the Aes Sedai were not impressed at all. Very little impressed Aes Sedai.
То ако имаше в какво да се "впечата" нещо...
It can be quite a shock, especially if he is angry with you. If, to choose an example from air, ji'e'toh takes him away from you...
:mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
...Nynaeve climbed up beside Elayne, glaring down a leaher-vested woodcutter who would have gotten there before her.
Ех, този поглед на Нинив!

-
Muttering a curse she had heard from Elayne - the girl had a surprising stock of such tucked away
Lini said remarks like that were the sign of a slow mind and a dull wit...
Забавно ми беше, че на два пъти се споменава как Елейн ругае :)

-
Would Nynaeve never learn that simple civility sometimes won what honesty would surely lose?
Ще се повторя, Елейн е нинджа в областта на soft skills.

-
"My Lord Dragon," Bashere intoned loudly, halting before the dais, "Lord of the Morning, Prince of the Dawn, True Defender of the Light, before whom the world kneels in awe...
Хареса ми изброяването на титли на Ранд пред андорските благородници, много як момент. Самите титли бяха красиви, а идеята беше умна - и се оказа на Моарейн, макар че и Башийр добре се представи в случая. Ех, Моарейн, липсва ми. Ранд също усеща липсата й, посвещава й доста мисли в този момент.

-
Fragments of the tale the Wise Ones had told him spun through his head.
Дори и като го знае човек, пак е впечатляващо цялото нещо с произхода на Ранд. Това е голямо разкритие и е направено подобаващо. Хареса ми как е написан този момент, едновременно интимно и епично.

-
It was a good thing that whatever the Maidens thought, she only stayed with him because the Wise Ones told her to, to spy on him
Не е лесно, да.

* * *
Не съм чела огромния материал, събран от @LightOne. Пазя си го за някой бъдещ момент след като съм прочела всички книги. Затова много се впечатлих колко е рязано тук при българското издание - цели абзаци, герои, линии. И взех да си обяснявам как съм успявала да чета една книга горе-долу за три дни.
Last edited by Ghibli on Thu Jul 06, 2023 4:40 pm, edited 11 times in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Thu Jul 06, 2023 1:34 am

Глави 12-16:

Нинив иска да бяга от Салидар защото ѝ и е писнало от всичко там, Елейн обаче я убеждава да опитат да намерят в Света на сънищата нещо, което да обвърже фракцията в Салидар с Ранд. Вместо това попадат на The Bowl of the Winds, обаче седайките не ги пускат да отидат в Ебу Дар да го намерят в реалния свят и горката плитка на Нинив едва не беше откъсната в яда ѝ и заради това. Между тези две събития Елейн и Нинив трябва да се справят и с bubble of evil. Междувременно Егвийн има романтични преживявания в сънищата на Гавин, които са като излезли от посредствен любовен роман. Ранд пък се среща с още андорски благородници и установява, че има royal blood.

Коментари: като фен на дуото Елейн и Нинив тези глави бяха много приятни за мен. Имаше доста забавни моменти, но не само това. Горката Нинив продължава да бъде тормозена от няколко страни. Дори и обичайното впечатляващото търпение на Елейн се изчерпи, но след като трябва да учи новачки и седайки и да живее с Нинив, това беше неизбежно да се случи в даден момент.

В началото на тези глави имаше един леко дразнеш момент, в който Джордан прави една от малкото си continuity errors:
Learning that Nynaeve was not full Aes Sedai brought something more than disappointment. Only a request from Birgitte had held Areina back from informing the Aes Sedai that she had masqueraded as one.
Елейн и Нинив никъде по пътя от Самара до Салидар не се представяха за седайки или дори за Accepted. В следващия том Джордан се опита да замаже грешката с обяснението, че Никола или Арейна са подслушали разговор между Том и Джуйлин, в който е споменато, че по-рано при пътуванията им Елейн и Нинив са се представяли за седайки, обаче и това е тотално изсмукано от пръстите.

Посещението на пратеничката на Елайда има твърде много екранно време за събитие, което оказа нулево влияние на сюжета.
Nynaeve hissed, swallowing. “You man-brained idiot.
Най-ужасната обида в репертоара на Нинив. ;)
Nynaeve considered her options. She could hit Theodrin over the head and run. She could get back on her knees and plead. Both notions had a good deal wrong with them to her way of thinking, but she could not pull up anything in between.
Тежки дилеми пред Нинив...

Егвийн най-накрая се появява в този том, за съжаление обаче нищо интересно не се случва при нея. Романсът ѝ с Гавин е скучен дори по много ниските стандарти на поредицата в това отношение. Небрежното споменаване в гледната ѝ точка как шпионира сънищата на Берелайн и други хора, за което няма никакво оправдание от типа "Нужно е за спасяването на света" е една от многото причини, поради които не съм неин фен. От друга страна, прекалената предпазливост на Мъдрите, докато я учат, че буквално съдбата на света може да зависи от това тя да се изучи по-бързо, ме кара да съм по-скоро на нейна страна, когато постоянно нарушава обещанията си да не поема рискове. Разбира се, с изключение на случаите, когато тормози Нинив, за да опази тайната за това от Мъдрите.
“When I think of you, there is no room for any other thought. Your perfume fills my brain and sets my blood afire. My heart pounds till I could not hear the world crack apart. You are my sun and my moon and my stars, my heaven and earth, more precious to me than, life or breath or—” Abruptly he stopped, grimacing. “You sound a fool,” he muttered to himself.
Джордан определено е имал потенциал да напише забележително ужасен любовен роман. 8-)

Интересно е и, че тук Егвийн в прав текст си казва каква е основната ѝ амбиция:
It galled so, when all she wanted was to learn. To learn everything. Right now.
Bubble of evil сцената в Салидар е доста подобна на тези в Тийр в четвърти том, обаче тук главните герои в нито един момент не бяха сериозно застрашени, така че ефектът беше по-слаб. Реакцията на Нинив когато не успя да намери сайдар обаче беше интересна. Въобще в тези глави има много добро подготвяне на терена за момента, в който Нинив ще успее да се отърве от блока си. Особено в този пасаж:
“I am not very good at surrendering,” she said. Unless there was no point in fighting, anyway. Only a fool went on where there was no chance at all. She could not breathe under water, she could not fly by flapping her arms—and she could not channel except when angry.
Има естествено и забавни моменти в това отношение, най-вече реакцията на Нинив на опита на Теодрин да ѝ махне блока:
It made Nynaeve’s jaw feel better, watching Theodrin peer into a broken triangle of mirror and finger her eye. The flesh looked a little puffy already, and Nynaeve suspected that left alone the bruise would be spectacular. Her own arm was not so weak.
Реакцията на Нинив на отказа на седайките да ги пратят в Ебу Дар е класика отвсякъде:
“Talk,” Nynaeve snapped. “That is all you do, you and the Hall! Talk! Elayne and I can find this ter’angreal, but you would rather prattle like laying hens.” Words tumbled over each other coming out of her. She kept such a steady strain on her braid, Elayne half-expected to see it come loose in her hand.
Така хубаво им се накара на седайките, че дори почти винаги дипломатичната Елейн реши, че да се опитва да заглади нещата е напълно обречена мисия. И не само това, но и тя им се скара, като включи "haughty noble" режима. Описанието на Нинив по време на наказанието им как Елейн е направила това е един от най-забавните моменти в поредицата:
She shoved her chin up in a ridiculous fashion, so she had to look down her nose to see Elayne. “ ‘Aes Sedai rule their fear,’ ” she said in tones that might have done for berating a drunken layabout who had staggered into your horse, “ ‘they do not allow it to rule them. Lead, and we will follow gladly, but you must lead, not cower, hoping that something will make your troubles vanish.’ ”

Elayne’s cheeks heated. She had not looked anything like that. And she certainly had not sounded like that. “Well, perhaps we both overstepped good sense, but...
Този пасаж, а и въобще цялата сцена, в която Елейн и Нинив чистят котлите в края на 15-та глава, липсва в БГ изданието, което си е срамота.
How could the woman manage to look pretty yawning, with her hair a mess and a red wrinkle from a pillow marring one cheek? That was a secret Aes Sedai ought to investigate.
Нинив продължава да е озадачена от способността на Елейн да е красива при всякакви обстоятелства.

Разкритието, че Ранд е син на Тигрейн, не е изненада за внимателния читател с добра памет, но подозирам, че над 95% от читателите не са попаднали в тази група при първото си четене на поредицата (аз определено не бях). Това, че Ранд реши да пита Диелин защо го гледа странно, е леко изсмукано от пръстите, той все пак е Преродения дракон и хората го зяпат така почти непрестанно.

Елейн има голям късмет, че Диелин не иска да е кралица на Андор.

Мислите на Ранд как андорските благородници са някакви тотални аматьори в Daes Dae'mar, а той е къде по-способен, защото Моарейн го е обучавала в продължение на няколко седмици, не съм сигурен дали се предполага да показват, че той сериозно се надценява или че Моарейн е гениална учителка.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Matrim » Thu Jul 06, 2023 4:03 am

Нелоши глави, макар че терзанията на Нинив и Елейн са пропити прекалено много от young adult клишето "възрастните нищо не могат и не знаят, няма ли най-сетне да ме оставят да правя каквото си ща".

Като споменаха, че "Мариган" прислужва и на тях двете се зачудих как така седайките позволяват такива волности. Има някакво обяснение, че това привилегия заради откритията им, но малко не ми се връзва.

Сексуалната фантазия на Гавин е, разбира се, да освободи вързаната Егвийн. I am Jack's complete lack of surprise.

Егвийн, разбира се, нехайно slut shame-ва Берелайн и шпионира сънищата й. Тая жена има вопиюща нужда от хоби, защото манията й да учи дори и когато това води до многочасово главоболие е твърде нездравословна. Липсата на респект за учителите й е съвсем в характера й.
"Put your chin down."
си е класика.

Нинив се тюхка, че не била смела като Елейн и Биргит, В доста отношения се държи съвсем като Мат със self-reflection клонящ към нула, може би заради това си лазят взаимно по нервите.
But the gai’shain did not perspire either, even in their robes, and neither did the other Aiel.
И айилците ли знаят прословутия трик как да игнорира човек жегата? Но поне мозъците им не са прегрели много. Или прегрелите мозъци бягат при шайдо? Мисля, че трикът няма нищо общо със силата, защото Сюан продължава да го прилага, ако си спомняма правилно.
Ех, този поглед на Нинив!
И Делана си я бива:
Usually the stout Gray’s eyes were no different from any other Aes Sedai’s, but when she really focused on you, it was as if nothing else existed but you. Some said Delana was successful as a mediator because both sides would agree just to make her stop staring at them.
Разкритието за майката на Ранд най-вече ми напомни колко много в тая поредица зависи от самоизпълняващи се пророчества. Също така, човек се чуди колко доверчива и/или депресирана е била Тигрейн, щом заради някакво пророчество си заряза и титлата и всичко и отиде при "диваците".

Нинив раздава тукати и тегли една майна на Салидарските патки. Go, Nynaeve! Само не разбрах как изобщо двете с Елейн мислеха, че има какъвто и да е шанс да ги пуснат да търсят Купата. Всеки ден им натякват по сто пъти как трябва само да слушкат да добри дечица и да забравят за каквато и да е свобода докато не вземат прословутите шалове.

Добре, че Отстъпниците са тотални идиоти, защото иначе досега да са намерили купища ангреали. Това, че Самаил си въобразява, че може да сключи примирие с Ранд и накрая да се бият все едно уреждат финал на световна титла показва за пореден път, че Тъмния май е изтеглил късата клечка с избраниците си.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Ghibli » Thu Jul 06, 2023 10:46 am

@Demandred
Demandred wrote:
Thu Jul 06, 2023 1:34 am
В началото на тези глави имаше един леко дразнеш момент, в който Джордан прави една от малкото си continuity errors. Елейн и Нинив никъде по пътя от Самара до Салидар не се представяха за седайки или дори за Accepted.
Това ме усъмни като го прочетох, но не помнех детайлите и не го засякох като грешка. Предвид обема на всичко, впечатляващо е, че са успели да не допуснат повече такива моменти. Тъпо е замазването в следващия том, но не е имало какво друго да се направи.

You man-brained idiot.” Най-ужасната обида в репертоара на Нинив. ;)
Да :mrgreen:
Небрежното споменаване в гледната ѝ точка как шпионира сънищата на Берелайн и други хора, за което няма никакво оправдание от типа "Нужно е за спасяването на света" е една от многото причини, поради които не съм неин фен.
Аз от това се възмутих до краен предел в предишната книга и тук вече не го отразих, Егвийн си е Егвийн.
Джордан определено е имал потенциал да напише забележително ужасен любовен роман. 8-)
Нали, нали? Чак тръпки те побиват!
Въобще в тези глави има много добро подготвяне на терена за момента, в който Нинив ще успее да се отърве от блока си.
Чакам го този момент дори повече от нея.
Мислите на Ранд как андорските благородници са някакви тотални аматьори в Daes Dae'mar, а той е къде по-способен
Хм, аз нюанс на самоизтъкване не улових, по-скоро ги сравняваше с тайренците и кайриенците и завоалирано ги хвалеше колко са честни и достойни, за разлика от тези другите (защото цени прямотата повече от интригите). "Ако бяха като тях, шеше да е по-лесно, но те нямаха никаква жажда за власт, нито биха се уплашили от Силата, по-скоро биха умрели...", и пр.

@Matrim
Matrim wrote:
Thu Jul 06, 2023 4:03 am
Сексуалната фантазия на Гавин е, разбира се, да освободи вързаната Егвийн. I am Jack's complete lack of surprise.
Моля, моля, то цялото нещо е почти пародия, така че тази вечна класика на романтичните фантазии си е съвсем на място! (И нямаше ли пак някакъв подобен момент някъде назад, може би във втора книга...) За цветната поляна няма ли да кажете нещо? :lol:
Spoiler: show
Image
След първоначалния уплах много се забавлявах с тази сцена.



Нинив се тюхка, че не била смела като Елейн и Биргит, В доста отношения се държи съвсем като Мат със self-reflection клонящ към нула, може би заради това си лазят взаимно по нервите.
О, този паралел много ми хареса, не бях се сетила за това.
И айилците ли знаят прословутия трик как да игнорира човек жегата? Но поне мозъците им не са прегрели много. Или прегрелите мозъци бягат при шайдо? Мисля, че трикът няма нищо общо със силата, защото Сюан продължава да го прилага, ако си спомням правилно.
Не, те банално не се потят, защото са расли в пустинята при температури от 50 градуса на сянка и тукашното не им е проблем. Но това за прегрелите мозъци, които бягат при Шайдо, ми хареса :mrgreen:
Това за Сюан е дори точно в тези глави споменато май... Но аз нямах предвид дали ползват самата сила (явно не), а дали е фактор ползването на силата дълго време. Дали е някакъв ефект, подобен на специфичния вид на лицата на седайките, или изобщо не е свързано със силата, а е нещо, произлизащо от умствената настройка, която се прави, преди да започнеш да преливаш.
Добре, че Отстъпниците са тотални идиоти, защото иначе досега да са намерили купища ангреали. Това, че Самаил си въобразява, че може да сключи примирие с Ранд и накрая да се бият все едно уреждат финал на световна титла показва за пореден път, че Тъмния май е изтеглил късата клечка с избраниците си.
Може би защото са спали сума ти време и се намират в един нов свят, еволюирал в непозната посока? В предишните глави ми хареса тази перспектива към положението им. Месаана ли разсъждаваше как би искала да й падне отнякъде ангреал, вече забравих*. Но наистина е чийтърско как нашите ринат ангреалите с купчини.
За предложението на Самаил не помислих, че е сериозно, възприех го като опит да подмами Ранд и да му забие нож в гърба след това. Доста прозрачно, но защо да не се пробва, "ако мине".

* * *
П.П. С изненада установих, че вече сме минали повече от 1/3 от книгата, докато аз все още съм с усещането за начални глави. Продължава да ми се струва, че нищо чак толкова не се е случило и само някакви подготовки се извършват (освен на Ранд двата момента, това че Аланна го обвърза и това, че разбра коя е майка му).

Добавено:
(*) Намерих го, Месаана беше, в пролога.
Spoiler: show
"Is Sammael coming?" he asked.

Graendal waved a beringed hand dismissively. "Oh, he doesn't trust you. I don't think the man trusts himself anymore." The streith darkened; a concealing fog. "He's marshaling his armies in Illian, moaning over not having shocklances to arm them. When he isn't doing that, he's searching for a usable angreal or sa'angreal. Something of decent strength, of course."

Their eyes all went to Mesaana, and she drew a deep breath. Any of them would have given — well, almost anything, for a suitable angreal or sa'angreal. Each was stronger than any of these half-trained children who called themselves Aes Sedai today, but enough half-trained children linked together could crush them all. Except, of course, that they no longer knew how, and no longer had the means in any case. Men were needed to take a link beyond thirteen, more than one to go beyond twenty-seven. In truth, those girls — the oldest seemed girls to her; she had lived over three hundred years, quite aside from her time sealed in the Bore, and had only been considered just into her middle years — those girls were no real danger, but that did not lessen the desire of anyone here for angreal, or better yet the more powerful sa'angreal. With those remnants from their own time, they could channel amounts of the Power that would have burned them to ash without. Any of them would risk much for one of those prizes. But not everything. Not with no real need. That lack did not still the desire, though.
Last edited by Ghibli on Thu Jul 06, 2023 2:50 pm, edited 5 times in total.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Demandred » Thu Jul 06, 2023 1:40 pm

Ghibli wrote:
Thu Jul 06, 2023 1:01 am
She (Moghedien) claimed it took time working with the Power before you could achieve the detachment necessary to ignore heat or cold, not much better than the Aes Sedai's vague promises that it would come "eventually."
А сега де, в миналата порция глави Таим обясни на Ранд, че това няма общо със Силата, а тук все пак има? Или Могедиен подмолно лъже? Или е различно за мъже и жени?
Общото със Силата, че техниките за концентрация (the Void, техниките за намиране на сайдар) могат да се използват и за игнориране на жегата или студа. Но тези техники могат да се използват и от хора, които не могат да преливат. Могедиен пак послъгва де, защото след като станаха седайки и им беше разкрита тайната, Нинив и Елейн веднага успяха да игнорират студа и жегата. Дори Нинив нямаше проблем с това въпреки блока си.

"Put your chin down" е наистина много забавен момент.
Забавно ми беше, че на два пъти се споменава как Елейн ругае
Не помня дали преди това имаше споменавания за това, но оттук нататък това става една от основните running jokes в поредицата. И е една от причините за подобряване на отношенията между нея и Мат, защото тя го използва, за да научи нови ругатни. 8-)
П.П. С изненада установих, че вече сме минали повече от 1/3 от книгата, докато аз все още съм с усещането за начални глави. Продължава да ми се струва, че нищо чак толкова не се е случило и само някакви подготовки се извършват (освен на Ранд двата момента, това че Аланна го обвърза и това, че разбра коя е майка му).
Темпото на сюжета определено се забавя сериозно в този том. но повечето фенове игнорират това заради финала, а и защото макар и да не стават кой знае какви значими събития, повечето глави са приятни за четене, за разлика от най-провлачените книги в поредицата.
Нинив се тюхка, че не била смела като Елейн и Биргит, В доста отношения се държи съвсем като Мат със self-reflection клонящ към нула, може би заради това си лазят взаимно по нервите.
Точно в това отношение почти всички главни герои в поредицата имат нулева self-reflection. Дори Елейн, която по принцип е много по-напред в това отношение от Мат и Нинив, често се тюхка, че не е достатъчно смела за разлика от приятелите си, дори докато извършва безумно смели неща като в глава 7 от предишната седмица. Но Мат и Нинив наистина като цяло много си приличат поради тоталната си липса на самопознаване, което е и основен източник на хумор при тях.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6926
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Препрочитане на Колелото на времето

Post by Yan » Thu Jul 06, 2023 3:21 pm

Някои размисли и страсти около тази колекция от глави.
- Нещо, което коментирахме с Гибли, но при това количество пот дето се лее наляво и дясно, Рандланд (и Салидар в частност) ще да е бая миризливо място. Подозирам, че на повечето герои им е поокапало обонянието и са спрели да му обръщат внимание.
- Главите с Нинив и Елейн бяха умерено забавни. Нинив, милата, как още не се е скалпирала с това дърпане на плитката, ума ми не го побира. Явно има добър ген и здрави корени на косата :D Цялата врътка с откриването на Купата на ветровете в света на сънищата си беше сетъп за най-тегавата книга в поредицата, та това малко ми вгорчи вкуса в устата, но какво да се прави. Бонус точки за ругаещата Елейн. Минус точки за PTSD-то на Нинив. Алоу, жено, вземи се в ръце вече. Ти си една от най-силните преливащи от незнам си колко време насам, тормозеше цяло село и ги караше да ти ходят на пръсти, айде стига толкова самоподценяване.
- Добра комедия се получи като избухнаха срещу Айез Седайките и си изляха цялата фрустрация. Особено последвалото наказание :)
- Продължавам да се чудя как Айез Седайките са оцелели толкова хиляди години при тази тотална липса на връзка с реалността. Явно в списъка с изисквания да те приемат в Тар Валон е да си тъп и упорит.
- Егвийн дълбоко не я харесвам и главата с нея не ми промени особено мнението. От wondergirls тя е най-подходяща за Айез Седайка с лицемерието и магарешката си твърдоглавост. Забавно е как човекът, дето упорито лъже премъдрите и нонстоп си нарушава обещанията, има наглостта да съди айлците за това как само се престрували на гайшини, и джи-е-тох-а е едва ли не make-believe. Лекичко приписва на другите собствените си слабости. Сценките със съня на Гавин не съм сигурен дали са лошо писане или са ебавка с клишетата от любовните романи, но и в двата случая добре, че Джордан е избрал фентъзито, а не романса като жанр.
- Главата с Ранд я възприемам основно като инфодъмп, за който е пропуснал разкритията за произхода му. Аз харесвам такива моменти и не ми пречат.
- Самаил с действията си ме навежда на мисълта, че е вероятно е бил голям кеч фен в Приказния век. Това неговото направо си беше второразредно промо, сетъпващо мача за титлата в събота вечер. - Раааанд, Драконе! Аз съм много як, със здрави, пулсиращи мускули и мъжка мощ! Ти също си много здрав и як, и ти пулсират мускулите! Нека останалите второразрядници се карат помежду си, а ти и аз да решим нещата като мъже! Нека по-пулсиращия мускул спечели Последната битка и титлата на Световната кеч федерация!
Spoiler: show
7rovve.jpg
7rovve.jpg (100.51 KiB) Viewed 687 times
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests