Книжен клуб за новели

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р

Коя да бъде следващата новела?

Riot Baby - Tochi Onyebochi
5
23%
Where the Waters Turn Black - Benedict Patrick
3
14%
A Year and a Day in Old Theradane - Scott Lynch
6
27%
Penric's Demon - Lois McMaster Bujold
3
14%
Dradin, In Love - Jeff Vandermeer
5
23%
 
Total votes: 22

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Книжен клуб за новели

Post by Roland » Tue May 05, 2020 7:02 pm

Защото на мен ми е по-интересно да дискутирам книги. И баш повестта, в която има най-много за дискутиране, я прочетохме петима души, от които един я оплю и си тръгна...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Книжен клуб за новели

Post by Dr. Horrible » Tue May 05, 2020 11:46 pm

Ами можем да опитаме с нещо по-различно... Един от основните демотиватори при мен е, че нямам особен интерес към сай фай повести. Не знам предлагали ли сте фентъзи неща, за тях бил се навил много по-лесно.

Другият ми проблем е, че някак сме си избрали като фокус основно съвременни англоезични неща и този фокус ми е малко стеснен. Аз бих се радвал да мръднем във времето или пространството, да опитаме нещо фантастично от 60-те или 70-те, или пък някой от руските/съветските автори, или дори да идем направо на ръба на фантастичните жанрове с нещо като "Бариерата" на Павел Вежинов, примерно... Просто такъв тип произведения няма с кого толкова да ги обсъждам и би ми било интересно да видя как се възприемат от хората тук, как се интерпретират от дистанцията на времето.

Или Джордж Мартин, де :P
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Книжен клуб за новели

Post by Roland » Wed May 06, 2020 1:50 am

Повестите избухнаха като жанр последното десетилетие с онлайн публикуването и разнообразието им е безкрайно по-голямо сега, отколкото в миналото. И честно казано достатъчно много се коментират стари работи, целта на този клуб - включително според теб, ако не ме лъже паметта - беше да се запознаем с нови неща.

Това първо. Второ, ирония на ирониите - Seven American Nights e от 70-те...

И по принцип в този формат се пише много повече самостоятелна фантастика, защото фентъзито обикновено е в по-голям формат или като е повест, е част от поредица (като и двете, които ти искаш). Иначе аз интерес към не-англоезична литература като цяло нямам, защото обичам да чета в оригинал (и съм твърде тъп за други езици, освен английски), но с правилната реклама бих се навил, стига да има достатъчно желаещи.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Книжен клуб за новели

Post by Roland » Wed May 06, 2020 2:03 am

Така или иначе, отварям темата за предложения. Миналия път не участвах, така че този път ще предложа Riot Baby на Tochi Onyebochi. Прясно нова повест, която получи яко хвалби напоследък
Spoiler: show
Ella has a Thing. She sees a classmate grow up to become a caring nurse. A neighbor's son murdered in a drive-by shooting. Things that haven't happened yet. Kev, born while Los Angeles burned around them, wants to protect his sister from a power that could destroy her. But when Kev is incarcerated, Ella must decide what it means to watch her brother suffer while holding the ability to wreck cities in her hands.

Rooted in the hope that can live in anger, Riot Baby is as much an intimate family story as a global dystopian narrative. It burns fearlessly toward revolution and has quietly devastating things to say about love, fury, and the black American experience.

Ella and Kev are both shockingly human and immeasurably powerful. Their childhoods are defined and destroyed by racism. Their futures might alter the world.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Книжен клуб за новели

Post by aiva » Thu May 07, 2020 10:29 am

Аз бих чела хорър или нещо руско/съветство, ако дадете някакви конкретни предложения :P Също така някое от тези звучи интересно (без да съм ги чела):

Where the Waters Turn Black by Benedict Patrick

A Year and a Day in Old Theradane by Scott Lynch

Ако се върнем на предложенията от първата страница, The Sorcerer of the Wildeeps не ме грабна преди време, но бих го пробвала пак, понеже A Taste of Honey ми хареса.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Книжен клуб за новели

Post by Matrim » Thu May 07, 2020 3:33 pm

Понеже се получи неочаквано интересна дискусия за новелата на Хоб, предлагам друго не толкова известно произведение на много популярен автор - Penric's Demon на Бюджолд.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Книжен клуб за новели

Post by Dr. Horrible » Thu May 07, 2020 9:02 pm

Matrim wrote:
Thu May 07, 2020 3:33 pm
Понеже се получи неочаквано интересна дискусия за новелата на Хоб, предлагам друго не толкова известно произведение на много популярен автор - Penric's Demon на Бюджолд.
:!:

Това е много добро предложение!
Не съм чел нищо от тази авторка - смятам го за голям пропуск и винаги съм искал да почна отнякъде.
Тази новела е фентъзи и освен това я има на български!!! Включително в замундата :D

Аз съм много за!
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Книжен клуб за новели

Post by Matrim » Thu May 07, 2020 9:37 pm

Ако имаш време и желание да четеш роман вместо новела, бих ти препоръчал да започнеш от "Проклятието на Шалион". щом искаш да се запознаеш с творчеството на Бюджолд. Повестите за Пенрик не са лоши, но са далеч от най-добрите попадения в творчеството й.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Книжен клуб за новели

Post by Roland » Thu May 07, 2020 10:56 pm

Еми може, да. След като явно само и единствено фентъзи повести от стари и утвърдени автори минават тук... :roll: :roll: :roll:


Така или иначе я имам в новите събрани истории за Пенрик на хардкавър и не съм я чел, та поне ще е нещо ново.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Книжен клуб за новели

Post by Dr. Horrible » Thu May 07, 2020 11:28 pm

Ееее, Рол, не рол-вай очички! :D Половината от дискутираните до момента повести са все такива, които ти си чел по-рано и даже си ревюирал миналата година в списанието - Вратите, Войната, Червената станция. И нито са фентъзи, нито са на мега утвърдени и познати автори. Това ще ни е само третото фентъзи(АКО го изберат хората, но дано!) от седем книги.

Другите какво мислите?
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Книжен клуб за новели

Post by Roland » Thu May 07, 2020 11:51 pm

Dr. Horrible wrote:
Thu May 07, 2020 11:28 pm
Ееее, Рол, не рол-вай очички! :D Половината от дискутираните до момента повести са все такива, които ти си чел по-рано и даже си ревюирал миналата година в списанието - Вратите, Войната, Червената станция. И нито са фентъзи, нито са на мега утвърдени и познати автори. Това ще ни е само третото фентъзи(АКО го изберат хората, но дано!) от седем книги.

Другите какво мислите?
Да, и от тези почти всички останаха недочетени от мнозинството участници или дискусията просто не се състоя. Също така Вратите са фентъзи от супер утвърден и познат автор, просто не в България, но това е друга тема.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Книжен клуб за новели

Post by tigermaster » Fri May 08, 2020 12:33 am

Не знам, на мен напоследък дните ми минават или в превеждане на "Последното кралство", или в превеждане на поръчките на клиентите, ако са ми изпратили нужните материали, и в края на деня съм толкова изцеден по отношение на възприемането на текст на английски, че няма накъде повече. Знам, че това звучи като оправдание, и ще се постарая докъм средата на другата седмица да наваксам с непрочетеното и да пиша по темите, обаче именно заради това от споменатите горе разкази съм най-навит за този на Скот Линч - издаван е на български в сборника "Разбойници" на Джордж Р. Р. Мартин и Гарднър Дозоа и е бая готин.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Книжен клуб за новели

Post by трубадур » Fri May 08, 2020 10:27 am

Или вместо да се лигавим, четем Tie Me (One Night with Sole Regret) :spite:
което май е книга пета от нещо си и първата дивотия, която излезе ко човек търси еротични новели... и има 4,14 и над 7000 оценки в гуудрийдс :shock:
ще да е мега добро :ninja:

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Книжен клуб за новели

Post by Dr. Horrible » Fri May 08, 2020 12:37 pm

Matrim wrote:
Thu May 07, 2020 9:37 pm
Ако имаш време и желание да четеш роман вместо новела, бих ти препоръчал да започнеш от "Проклятието на Шалион". щом искаш да се запознаеш с творчеството на Бюджолд. Повестите за Пенрик не са лоши, но са далеч от най-добрите попадения в творчеството й.
А как са свързани тези повести - или конкретно първата - с романите? В смисъл - спойлват ли, имат ли пряка връзка, нужно ли е човек да е чел романите? Аз най-много бих се радвал да обсъждаме "Музика на тишината" на Ротфъс, но за нея е напълно необходимо човек да е чел "Името на вятъра". От друга страна, май повечето тук сме го чели.... :D

И за това на Скот Линч от "Разбойници" съм много навит. Има ли го на български, значи е проверено :D И мисля, че е съвсем естествено хората да са по-активни в дискусии за познати автори или автори, издавани в родната им страна.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Книжен клуб за новели

Post by Matrim » Fri May 08, 2020 2:07 pm

Повестите могат да се четат и без романите, хронологично са около век преди първите два романа и над век след третия роман (The Hallowed Hunt), който е първи хронологично.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests