Crazy Ex Girlfriend

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Amelia » Wed Nov 20, 2019 8:15 am

Ами примерно аз не знаех, че драйфане, задъхване, умора и болки в областта на челюстта или стомаха са симптом на инфаркт. И че жена може да изкара инфаркт без дискомфорт в гръдната област. Аз си знам стандартното там - остра болка или стягане в гърдите и ръцете, некви такива неща. Та като видях на Пола симптомите в сериала, мислех, че е хванала грип и последното, което очаквах беше инфаркт, нали.

Земи го гледай тоя сериал - доста е як.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Killua » Wed Nov 20, 2019 8:21 am

Лиц, да, аз нямах предвид, че всички песни са така, но няколко разпознах определено като мелодия и структура и не можах да се сетя за първообраза и адски се напрегнах. Ако трябва да съм честна, познах Рейнинг мен чаак на третото слушане на Летс дженералайз абаут мен.
Амелия, мерси за подробното разяснение. Аз повечето песни (без 20-ина някъде примерно) съм ги слушала все още само по веднъж, така че текстовете тотално съм ги забравила.
А за Натаниъл да, ясно ми е, че не беше рилейшъншип материал (да не забравяме и че предния сезон поръча и за малко да извърши убийство... + Ходенето в гората беше абсурдно, тя дори не го отхвърли наистина :Д ), но се изнервих от цялостната динамика и винаги съвсем краткото щастие. То при Ребека с всичките й мъже беше така, уви, просто тази връзка ми беше интересна и се надявах да има повече интеракция между тях.

Между другото в ревюто си Дем е писал, че фокусът на сериала бил върху отношенията между Пола и Ребека, но не мисля така. Да, Пола беше супер важна, но за мен определено фокусът, особено в последните два сезона, беше справянето на Ребека с болестта и намирането на истинското й призвание и изобщо постигането на мир със себе си. Да, приятелите й и особено Пола бяха много важни за това, а връзките по-скоро я отклоняваха от правия път, но все пак като времетраене дори цялостно доста повече ни занимаваха с тези любовни драми, отколкото с останалото.

Тъкмо да пиша за симптомите, ама Амелия ме изпревари. Алексис, в темата за сексизма май беше, има и як клип от Лиц към Джон Оливър, там той също описва част от симптомите и като цяло е яко видео. Аз бях чувала някъде, че жените имат различен инфаркт, бях забравила честно казано, но все пак имах някакъв спомен, така че не се изненадах много при Пола. Но постфактум е доста яко, че показаха в сериала, че жените могат изобщо да нямат проблеми в гърдите. Просто сме толкова затрупани от филми/изображения на мъжкия инфаркт, че дори уж да знаеш/да си чувал, че при жените е друго, след някоя и друга година пак може да ти се измести от активната памет...
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Ghibli » Wed Nov 20, 2019 11:06 am

Killua wrote:
Tue Nov 19, 2019 11:21 pm
Песента на Пола например с детския хор отзад с ножиците
Дай линк, моля 8-)
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Litz » Wed Nov 20, 2019 11:29 am

Ghibli wrote:
Wed Nov 20, 2019 11:06 am
Killua wrote:
Tue Nov 19, 2019 11:21 pm
Песента на Пола например с детския хор отзад с ножиците
Дай линк, моля 8-)
https://m.youtube.com/watch?v=brzZQBSVMX0

Относно инфаркта може би правилните не е правилната думa, а просто различни спрямо масовото показване на типични мъжки симптоми, та тва на Пола беше различно.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Ghibli » Wed Nov 20, 2019 11:52 am

@Killua , на мен ми прилича на това: Mariah Carey - Hero
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Litz » Wed Nov 20, 2019 12:39 pm

Между другото @Amelia не знам дали гледа Грийк, но аз Натаниъл си го спомням от ранните си тийн години, когато гледах тоя сериал и Скот Майкъл Фостър там играеше абсолютния стоунър и некво хипи, чиито най-голям враг беше Еван Чеймбърс, който досущ като Натаниъл и ми беше много яко как пичът се справя перфектно и с двете роли.

Иначе аз с новия Грег и неговата очевидна токсичност, която @penzata казва, че е признак, че Ребека се справя, нямам проблем, но имам проблем с наратива, който ни казва, че ако не би избрала себе си, щеше да е той. И тва самата Рейчъл го е потвърждавала. Щото аз чара на стария Грег го виждам, при все токсичността му, но на новия токсичността му е толкова очевидна, че не разбирам как някой може да каже, че те биха били ендгейма.

Бтв защо тука няма хора, които да оценяват майката на Ребека? Тва е толкова як персонаж, на който в същото време е придадена дълбочина и не е просто черна и зла. И винаги има яки песни.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Killua » Wed Nov 20, 2019 2:02 pm

Мисля, че припевът може би е Celine Dion все пак, макар че там е по-лирично, с Let's talk about love и особено от 2:40 нататък и после хоровите части към края около 4:00 с модулацията и високите части, като освен това мааалко ми навява Кристина Агилера с You're beautiful, но по-слабо и някак нещо ми се върти Майкъл Джексън. Замина ми работният ден за това...
Но може и в крайна сметка да е просто поредното "всички поп песни си приличат", защото приликата не е чак толкова силна, като Мамма миа + може и просто да си е хибрид от няколко песни...
Имах и още една песен, която така ме мъчеше, остана да се сетя коя е :Д

Лиц, майка й на Ребека е епична, как. Просто имаше доста епизодична роля, уви :(
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by penzata » Wed Nov 20, 2019 3:53 pm

Killua wrote:
Tue Nov 19, 2019 11:52 pm
Също, втф това на "откачане" ли ти звучеше? :D да, четох ти причините, все така си остава непопулярно мнение :mrgreen:
Не откачай, не се дзривявай, въх, баси - еднозначни хъшлашки начини на изразяване. :wink:

Непопулярно форумно мнение, нищо повече. Не се правя на Лили Иванова на пудела - просто тъй си мисля през повечето време. :mrgreen:

Иначе, само майката на Джош е риъл гут (гангста шайт) перънт :hihi: - https://www.youtube.com/watch?v=mIJKuxzWAGs
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Litz » Wed Nov 20, 2019 4:10 pm

Между другото-първи сезон има албум с коментар и там казват, че също е вдъхновена от песен за баби на Стив Мартин :mrgreen:

В тоя албум също разкриват, че първоначалната идея за Feelin Kinda Naughty като е била за шоутайм припева е бил I wanna grow a dick and fuck you, което е доста ewww и понеже като са се преместили в CW е. Трябвало да я цензурират и се е получил тоя гениален резултат. Щото първоначалната идея е просто гнусна и отвратителна.

Също специално за Sex with a Stanger е вдъхновена от Partition + Love Sex Magic. И са питали CW дали могат да пеят за топки, при което CW са били да ако има истински топки. Рейчъл обаче не понасяла double entendre и не го искала. Обаче накрая резултата бил толкова як, че и харесало страшно много.

Друг пример е Textmergency, защото първоначалната идея е била пародия на we are the world на име thank you technology. Но Шлезингър много е мразел тая идея и е казал че е мега клиширана и че е отнемала от емооционалния заряд на сцената.



JAP Battle също има интересна история. Тя е писана от Зак Шъруин, но Шлезингър и там се е намесил.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Litz » Tue Nov 26, 2019 2:55 am

Правя си риуоч и при все че някои хора смятат, че дайвърситито е лошо нещо, толкова се кефя на това, че кастът включително всичките статисти и гест персонажи са толкова дайвърс и тва по никакъв начин не пречи на креативността на сериала. Забелязах и че сценариститие също са супер дайвърси честно вече по никакъв начин не мога да енджойна нещо, което да няма дори половината дайвърсити.

Бтв, гледам Натаниел и пичът е толкова прекрасен Паралелите между връзката на Джош и Ребека и тази с Натаниъл са много яки, защото виждаме как Ребека за разлика от предните пъти, в които е абсолютно изтървана се опитва да се контролира и се спира в ситуации, в които старата Ребека не би. Също, че тя самата се държи по съвсем различен начин с двамата.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Amelia » Tue Nov 26, 2019 3:27 am

Нали? Съгласна съм и по двете точки - тоя сериал е точно това, което имам предвид като стане дума за истинско дайвърсити, дето ти обогатява света и го прави много по-близо до реалността (особено в места като Калифорния, която е мешана колкото си искаш) в киното, а не некви тоукъни там, дето реално са написани да се държат като някви УАСПове или етно-расови вицови клишета. Колкото повече време минава, толкова повече си мисля за тоя сериал и толкова повече го обичам. Сега гледах Вампирските дневници и хванах да погледна и книгите и си е ебало капаците колко ужасяващо УАСП-и (и отвратително написано) е всичко, дори с опитите на CW да разнообразят белия каст. Земи тая убер бяла Вирджиния, верно...

Крейзи пусито май развали киното и телевизията за мен форевър. Ненам дали оттук-нататък ще мога лесно да кльопна нещо, дето се случва в Северна Америка или модерна Европа и е пълно само с кракери.

А Натаниъл е от мъжете на живота ми и Ребека ако не го вземе, ще го взема аз. :heart:

Бтв, ще ходя до Сан Диего след няколко месеца за една конференция и ще има I go to the zoo in San Diego. It's such a better zoo. :mrgreen:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Killua » Tue Nov 26, 2019 9:01 am

Какво точно имате предвид за дайвърситито, тоест защо е по-добър от други сериали/филми с дайвърс каст? Защото не е насилено предвид сетинга в Калифорния (тоест седи естествено и логично предвид мястото) и расите не си отговарят на стереотипите?
Че толкова ли няма и доста други такива филми/сериали, които да отговарят на тези две условия?

Амели, наслади се на зуу-но, но гледай да не те изгони гардът, ако ще ходиш посред нощ :д Ох, Натаниъл е симпли дъ бест!! <3
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Litz » Tue Nov 26, 2019 10:02 am

Ами не знам как да го обясня честно казано, но просто целият каст, дори некви статисти и хора с епизодични роли са супер дайвърс, откъм етническа принадлежност, възраст, сексуалност, телосложение и тн. Освен това, тия неща влият на сюжета и на това как героите се възприемат едни други. Джош не е просто сладък пич, който хапенс ту би ейжън, ами това че е филипинец е част това как е изграден персонажа, семейството му е повлияно от това и тн. При Хедър също го има това особено в историята, дето беше в трейни програмата и опитите на Кевин да си говори с нея. Доктор Акопиян също е писана като чернокожа жена, а не като бял мъж.
Много често нямаме никакво дайвърсити, но дори когато го имаме всички се държат и всички около тях се държат все едно, че са бели хетеро мъже, което е супер неловко. Особено дразнещ е стереотипа на силната жена ТМ писана от мъже, която обикновено е мъж с токсична мъжественост, просто е играна от жена и това ме дразни много.

В същото време белотата на някои герои като например Натаниел не е приета като дифолт, а е сигурно най-маркираната идентичност в целия сериал. Натаниел е бял и не може да бъде нищо друго освен бял, защото тая белота е сюжетно обоснована. Примерно Джош, доколкото знам в началото е бил писан като за китаец, но като са кастнали Винсент са променили първоначалната си концепция.

При повечето сериали няма такова дайвърсити. Бтв Амелиа, гледа ли девицита ;р

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by трубадур » Tue Nov 26, 2019 10:38 am

@Killua малко се оливат девойките в тая тема, оти просто сериалът е наистина добре направен и просто се чувстват различните гласове, а не е наистина всичко да е по някакъв телевизионен калъп за дайвърсити квота.

Но да се говори, че други едва ли не се провалят е мааааалко преувеличено. Оти колкото и да се нервя на HBO, разнообразието там почти винаги е било на ниво (в зависимост дали историята го позволява). Сопраното са основно бели италианци и евреи, ама неща като Треме, The Wire и Оз съществуват и напълно се възползват от факта, че представят историите на различни раси, ориентации, култури, квото там падне, без да звучат като представите на белия човек за тия работи, ми се гради на проучване и кадърно писане. Нетфликс пък ептем отвяват къде с продукции като Марко Поло, къде с факта, че продуцират сериали от различни държави. И пак стигаме до това кой какво гледа и какво в днешно време се смята за мейнстрийм.

Щот например оригиналните 3 сезона на Spiral - френски сериал има яко разнообразие, ама е дотолкова колкото френската действителност позволява и основните действащи лица са бели (знам колониално минало и половината национален отбор няма нищо общо с европа, ама полицейската им работа е друга бира). Breaking bad пък е рай за латино групата. Сол е по-бял сериал обаче, въпреки това не пропуска да има сносен каст и той. А и имаме като комедии като Бруклин 99 или Scrubs.

По-интересното при крейзиту е от коя телевизия идва и че е толкова кадърен. Оттам и всичките приятни изненади покрай тая действителност.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Crazy Ex Girlfriend

Post by Amelia » Tue Nov 26, 2019 9:32 pm

@трубадур е прав, че Крейзи-то до няква степен ни изглежда толкова съвършено, щото от CW сме очаквали нещо с епохалните качества на Супернатуралното и Вампирските дневници и че ХБО са правили много добри разглеждания на малцинства. Но тук трябва да се отбележи, че в цитираните ХБО сериали, малцинството е фокусът на сериала и сериала изследва проблемите на това малцинство, така че няма как да не го избарат и огромните ХБО бюджети позволяват консултанти, добри писатели, етц. Докато Крейзи-то е ромкомка, дето в общи линии си я правят Рейчъл и Алин Брош МакКена (и Адам Шлезингер като композитор на песните) и проблемите на малцинствата там не са фокус на сериала (дори тези на евреите, въпреки че Ребека е еврейка). Да видиш такива приятни репрезентации, които успяват да ползват етническите и расовите клишета (УАСПи роботи като Натаниел, неврастенични латини като Валенсия, комплексирани евреи като Ребека, майка ѝ и Одра Левин, цялото там християнско филипинско комюнити) по начин, който позволява създаването на пълнокръвни и реалистични образи, се случва доста рядко в тоя тип заглавия. Насложете към това разкошните женски персонажи и третирането на разни типично женски проблеми, за които просто не чуваме по телевизията или чуваме безкрайно рядко (I gave you a UTI, болезнените цици по време на хормоналните влакчета в организма ни, вагиналните инфекции, женски инфаркт, етц.), често с прекрасен кенефен хумор, който е рядко срещан в типично женски заглавия. Насложете към това една от най-добрите трактовки на психично отклонение, правени някога. И пак повтарям - по създаването на това са работили няколко човека, а не професионалните армии на ХБО.

Очевидно е, че Рейчъл и Алин МакКена са вложили бая мисъл, за да вкара това дайвърсити по правилен начин (главна героиня, която има тялото на нормален здрав човек и безпардонната сексуалност на мъж, азиатец като лов интерест, бисексуални персонажи, хомосексуален персонаж без някви дълбоко-драматични бек сторита). И това се постига без изнасилена preachy политкоректност - сериалът е яко self aware и се ебава с това нееднократно, особено когато Ребека прочете реч за правата на жените, като в същото време се изсере на всичките си приказки с лунатичните си антифеминистични действия (оня целия епизод с camp-a и писмото до Джош). Има откровено self-deprecating песни като Remember that we suffered, която освен че е едно от най-гениалните неща, създавани по еврейските проблеми някога на мен като българка С ТУРСКОТО НИ РОБСТВО ми говори толкова много, че просто няма накъде. Sexy getting ready song също е от тоя тип самоподигравателни песни (ass blood). Един от най-любимите ми текстове евър е от Horny Angry Tango:

Nathaniel: I cannot slap you back, because you are a lady.
Rebecca: That clearly is a double standard.
Both: But it's probably for the best.

Великолепие, което с тея три реда съмърайзва сложен проблем като sex and gender double standards. И прочее. Мога да пиша цял ден по тоя сериал, щото сериалът го заслужава и се надявам в някакъв момент да влезе в разните учебници за това как се пишат женски и малцинствени персонажи, щото болшинството ТВ и кино творци си нямат и хал-хабер. Няква безбожна срамота е, че е толкова недооценен и непознат на масовата публика. Ако имах дъщеря, щях да ѝ пусна тоя сериал веднага след Бъфи.

ПП. Марко Поло е в гъзъ. Не можах да му издържа 2 епизода - същият псевдо-исторически шайтец като Викинги. Много, ама МНОГО средняшка бяла телевизия с малко повече продъкшън валю. Не ми е интересно.
ППП. Девицата я загледах, видях 5 епизода и ми писна, най-вече защото не бих ебала никого от мъжкия каст, а останалото не ми е достатъчно интересно, че да ми задържи вниманието. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 20 guests