Гледано напоследък, Част VI: 2049

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Martix » Mon Mar 27, 2023 1:02 am

+1 вот за Dungeons & Dragons: преведохме половината заглавие.
Не съм сигурен колко добър ще се стори на хора, които не са запознати с материята и знаят за D&D само от поп културата. Гледан само като фентъзи адаптация на Света на играта, дори и като комедия, филмът е по-скоро слабичък, more cringey версия на MCU формулата, сравним с GotG 2-ката, но не и с 1-цата.
Но за хора, които са играли D&D или други table top rpg-та с приятели филмът е treasure trove от гениални препратки и сценарни решения, които работят на всяко възможно ниво - не само че са хитри препратки към магии и ефекти от играта (и дежурните, локации и тн), не само че са faithful адаптация на сценки и случки, подобни на които се случват на всяка d&d маса, но и успяват да предадат специфичната мета динамика между DM-а и играчите, която си цъка на фона в една подобна кампания.
Напр. DM-а планира и си представя някакви неща, играчите му чупят всякакви планове като не спират да се бъзикат, и той после трябва да пази лице и да наглася историята така че поне малко да прилича на каквото си е решил, или това че се мъчи да използва всякакви предмети, които е заложил по-рано без значение колко е смислено и ду-зексово заради rule of cool, и мн. др. подобни ситуации, които в контекста на филм са клишета и лошо писане, но в контекста на адаптация/пародия на table top кампания са детайли демонстриращи познаване на материята, които се използват за гориво на комедията. И за финал, мощния comedic timing и химия между Крис Пайн и Мишел Родригез са просто черешката на тортата.
Силен претендент за филм на годината още през март.
9/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Ghibli » Mon Mar 27, 2023 1:12 am

А, да, и мен ме учудиха някои решения за превода. Чак нещо възмутително не забелязах, но това със заглавието е излагация, наистина. И ми беше малко странно как почти всички топоними бяха преведени, а Невъруинтър си беше останал Невъруинтър.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Wed Mar 29, 2023 2:09 pm

"Операция Форчън: Троянски кон":
https://www.shadowdance.info/magazine/m ... n-fortune/
Давам линк към ревюто в списанието, защото, за жалост, е доста точно. Не знам как може едрогабаритен филм с толкова много бой и тресня да е толкова скучен, обаче...
Стейтъм е с актьорския диапазон на Стивън Сегал - и също като него играе единствения си образ достатъчно добре, за да не пречи, обаче като трябва да направи нещо по-завъртяно, просто не става. (Поне още е във форма и не е абсолютен боклук.) Орсън Форчън по сценарий трябва да е невротична примадона с вкус към изтънчените вина и луксовете - каза се неведнъж, че е такъв. Вместо това беше просто Джейсън Стейтъм в костюм. Все още стои добре в бойните сцени, обаче нещата, които правеше преди двайсет години (кога минаха?!?) в "Транспортер", очевидно вече не са му по силите. Нормално, ама все пак...
Обри Плаза е готина актриса, само че на хакери като нейния образ мястото им е в осемдесетте. Просто е абсурдно нещо такова да се появи в съвременен филм, когато практически всеки, който ще го гледа, има достъп я до компютър, я до смартфон... Да вземат холивудските сценаристи да схванат най-после, че в днешно време хората са малко по-грамотни компютърно и да спрат да третират технологията, все едно правят "WarGames" отпреди близо четирийсет години.
Другите не заслужават никакво внимание.
Има опити за сюжетни обрати. Скучни са.
Поне е красиво снимано.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by coldie » Thu Mar 30, 2023 4:30 pm

Глдах Джон Уик 4 още като излезе и...на фона на каквито и да било идеи изпъква насилие. Има и някои други специфични неща.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Fri Mar 31, 2023 12:32 am

Е, ти точно от насилието в четвъртия филм за Джон Уик намери да се оплакваш. Да не беше четвърти филм във франчайз, започнал преди почти десетилетие, щях да разбера, обаче...

Както и да е, гледах "Джон Уик 4":
https://www.imdb.com/title/tt10366206/
За почитателите на франчайза е празник. Два часа и половина непрестанен екшън с всякакви бойни стилове, всякакви оръжия, по всичките земни кълбета. Че и е по-добре написан от третия. Операторската работа е на оскарово ниво. Звуковото оформление - също, а този път е по-предизвикателно, отколкото беше в предишните филми.
Въобще, цялото нещо е екшън поезия.
Сигурно има минуси. Не ми се обсъждат.
Дони Йен е култов. От трейлърите не си личеше, че героят му е сляп. Бойните сцени с него са доста креативни, особено като опрем до начините, по които си намира противниците.
Хироюки Санада трябваше да има по-голямо участие. Абсолютен змей в битките и човек със страхотно излъчване принципно.
Скот Адкинс нямаше да го позная, ако не знаех, че е той. Дори да не го беше казал в прав текст в някои интервюта, пак щеше да е очевидно, че образът му е вдъхновен от Само Хун - и не само заради размерите му. Маниерът му на водене на бой е подобен, а и Адкинс е достатъчно добър актьор, за да продаде абсолютния ненормалник, който му е поверен. Никога не съм си го представял в ролята на дебел астматик, който говори с немски акцент.
Марко Зарор изглежда опасен и в бойните сцени е напълно велик, но няма възможност да изпъкне като другите.
Шеймиър Андерсън е готин.

На мястото на арбитърката от предишния филм е Бил Скарсгард. Достатъчно гнусен е, върши си работата чудесно, но съм почти стопроцентово сигурен, че сценарият е писан за нея.

И да, дава завършек на цялата история. Има мегдан за спинофи, разбира се, но зрителят може да спре тук.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Sun Apr 02, 2023 7:12 pm

"Тетрис" се оказа приятен филм:
https://www.imdb.com/title/tt12758060/
Продуциран е от действителните Хенк Роджърс и Алексей Пажитнов. Двамата явно много са искали да се видят като герои в шпионски екшън-трилър за Студената война и падането на Съюза.
Визуално е интересно, с включването на пикселизирани графики от видеоигрите от миналото на ключови места. (В това отношение - преследването с разни съветски возила по улиците в Москва беше яко.) Употребата на музиката граничи с гениалното. (И нямам предвид само избухването на меме песни като "Holding Out for a Hero" или "The Final Countdown" в ключови моменти.)
Върви скоростно и през голяма част от времето поддържа почти комедиен тон.
Доколкото подразбрах, разните бизнес машинации, на които е отделено бая време, са представени достоверно, само че цялата хава с КГБ е пълна измислица - а и тя на моменти дърпа филма надолу, понеже е прекалено драматизирана и забива в клишета.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by трубадур » Sat Apr 08, 2023 7:14 pm

DnD-то не ми хареса :neutral: :dunno:
Само паладина и тумбестия дракон бяха наистина имба. Останалото беше много сток качество. Квото вика мартикс, за такива кат мен, дето днд е само име без да имат досег (макар една мацка да ни е обещала кампания по-надоле у времето, та ще видим) до реалната игра, стои много кухо. Не съм му публиката и тва си е.

Поне бронята служеше като такава, героите се държаха като хора, стражите не бяха пълни малоумници, ами действаха адекватно, бойните сцени имаха добра хореография и бяха заснети по много добър начин, и мишел родригез все още стои много добре в тупаници. Това са все неща, които този тип филми пропускат, та заслужават овации, но като цяло ми беше супер забравим и мех.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by tigermaster » Mon Apr 10, 2023 2:23 am

"Дневна смяна":
https://www.imdb.com/title/tt13314558/
Екшън комедия с лов на вампири. Поредният филм от вълната, започната от "Джон Уик". Режисиран е от Джей Джей Пери - каскадьор, работил по какво ли не, от "Нощ в музея", през Марвелски филми, та до "Аватар" 1 и 2 и първите два филма за господин Уик. Продуциран е от Чад Стахелски.
Заслужава си гледането заради приятния екшън и забавната на моменти комедия. Изглежда добре, има прилични ефекти, Джейми Фокс е готин. Потенциалът на Дейв Франко не е оползотворен напълно. Личи си от километри, че е режисирано от каскадьор - бойните сцени са зрелищни и с много премятания и изпотрошавания на какво ли не. Дигитално-кърваво е колкото си иска. Краткото участие на Скот Адкинс е най-якото нещо в целия филм.
В сценария има доста готини моменти - примерно това, че целта на ловеца на вампири не е да спаси света или да победи някакво грамадно зло, а да плати училището и зъболекаря на дъщеря си. Кварталната мотивация на всичко ми хареса.
Сценарият обаче можеше да е по-добър. Особено във втората половина има някои откровено издънени моменти.
На мен ми хареса, но не знам дали бих го препоръчал на хора, които не се захласват толкова по екранен бой.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by Marfa » Tue Apr 11, 2023 9:09 am

Гледах The Whale. Не биваше. Филмът е много добър, но е много тежък и не се препоръчва за склонни към депресия хора, или такива, дето са вече в депресия, щото само ще изпаднат в още по-тежка. Фрейзър напълно си заслужи Оскара. Аз пък вече като видя въглехидрат, се свивам в ембрионална поза и рева с глас. Дори обмислям да скипна козунака за Великден тоя път. :neutral:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by alshu » Wed Apr 12, 2023 9:36 am

Marfa wrote:
Tue Apr 11, 2023 9:09 am
Аз пък вече като видя въглехидрат, се свивам в ембрионална поза и рева с глас.
Споко, човек може да затлъстее и от протеини (които в повечето случаи идват с мазнини). Т.е. и великденските яйца са убиец. Въглехидратите са по-опасният начин, но не и единственият.
Въобще на човек му трябват всичките тези неща, но в умерени дози.

Това без връзка с Китът, Фрейзър си заслужава Оскара дори само за носенето на всичкия този грим и протези.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by трубадур » Wed Apr 12, 2023 10:22 am

alshu wrote:
Wed Apr 12, 2023 9:36 am
Marfa wrote:
Tue Apr 11, 2023 9:09 am
Аз пък вече като видя въглехидрат, се свивам в ембрионална поза и рева с глас.
Споко, човек може да затлъстее и от протеини (които в повечето случаи идват с мазнини). Т.е. и великденските яйца са убиец.
Въобще на човек му трябват всичките тези неща, но в умерени дози.

Това без връзка с Китът, Фрейзър си заслужава Оскара дори само за носенето на всичкия този грим и протези.
Бе не баш. Проблемът с яйцата идва от холестерола, но най-вече как са сготвени. Великденските по принцип са варени и ако човек скипва жълтъка, ептем не може да очаква да се съпикяса. Пържените яйца са препъни камъка.

За протеините, единствените наистина богати на мазнини протеинови храни са различните видове ядки. Но то човек не може да съществува само на фъстъци, орехи и бадеми. Всичко останало - от зеленчуци, през чисти меса до тофу не знам как някой може да затлъстее, ако е на тях единствено. Проблемът с тия храни е, че много народ буха мазни сосове и тонове олио и си мисли, че прави нещо.

Други богати на протеин неща са бобовете, които обаче идват с минуса, че все пак спадат към въглехидратните храни, но са идеални за чувството на ситост, барабар с хляба и подобните. Отново, ако идват с модерация, всичко е наред. Ама кво да се прави като в днешно време храната е толкова вкусна. Тегаво си е да си менажираш порциите.

alshu wrote:
Wed Apr 12, 2023 9:36 am

Въобще на човек му трябват всичките тези неща, но в умерени дози.

Това без връзка с Китът, Фрейзър си заслужава Оскара дори само за носенето на всичкия този грим и протези.
Съгласен и с двете.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by alshu » Wed Apr 12, 2023 11:17 am

трубадур wrote:
Wed Apr 12, 2023 10:22 am
Бе не баш. Проблемът с яйцата идва от холестерола, но най-вече как са сготвени.
Ти изяждай по 5-6 варени яйца на ден без да си бодибилдър или хамалин и да видим дали няма да затлъстееш...
Много сходно с каквото ще се случи, ако се тъпчеш с козунак.
Всяка излишна енергия организмът я натрупва.

Отделен фактор е, че организмите на някои хора не могат да се справят добре с холестерола и поддържат високо ниво на липидите, дори при строга диета. Други пък не могат да се справят с въглехидрати...трети и с едното, и с другото. В тези случаи драмата не е само в затлъстяването.
Т.е. нормален здрав прав човек, трябва да внимава само за количествата, не да ги избягва напълно.

То и козунакът не е най-страшният източник на въглехидрати, защото е важен и гликемичният индекс, който е по-висок примерно за колата подсладена със царевичен сироп.
Друг забавен хранителен факт - в солетите има повече въглехидрати на 100 грама (заради глазурата им, която предполагам е и с по-висок гликемичен индекс) отколкото в заводския козунак.
трубадур wrote:
Wed Apr 12, 2023 10:22 am
ако човек скипва жълтъка
Какъв е смисълът да ядеш яйца тогава? Получава се кулинарен нонсенс.
трубадур wrote:
Wed Apr 12, 2023 10:22 am
Пържените яйца са препъни камъка.
Всичко пържено е препъни камък, затова са ми много смешни, като почнат да пържат някакви супер-храни зеленчуци и го представят за много здравословна храна.
трубадур wrote:
Wed Apr 12, 2023 10:22 am
За протеините, единствените наистина богати на мазнини протеинови храни са различните видове ядки.
Свинското викаш не е? А пилешкото с кожата?
трубадур wrote:
Wed Apr 12, 2023 10:22 am
не знам как някой може да затлъстее
Много просто - ако изяжда повече калории на ден отколкото изразходва.
2000 ккал се смята, че е стандартното което изгаряш, затова повечето диети почват от 1800 ккал и падат до 1200 ккал, но не и по-ниско, защото пък така нареченият здравословен глад може да отключи диабет, особено при хора с превишено тегло.
трубадур wrote:
Wed Apr 12, 2023 10:22 am
бобовете, които обаче идват с минуса, че все пак спадат към въглехидратните храни
Но пък са с нисък гликемичен индекс. "Парадоксално" те имат повече въглехидрати от картофите и ориза, но точно последните са забранени на диабетиците, а на бобовите трябва да следят само количеството.
трубадур wrote:
Wed Apr 12, 2023 10:22 am
Тегаво си е да си менажираш порциите.

Което е и част от тематиката на Китът - в голяма доза става дума за психология и воля.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by трубадур » Wed Apr 12, 2023 11:51 am

Виждам че си почнал по правилния път на хубавото хранене с умисъл, ама запри малко, виждаш, че сме на едно мнение, нема сми от замеряне с цитати :mrgreen:

Като говорех за протеин смятам, че беше ясно, че говоря за чисти източници на такъв. Свинското не е, пилешкото с кожа също, особено пържено, както се разбрахме. Освен това аз месо не ям, включително и риба, че има разни индивиди, които не броят рибата за животно, тъй че по дифолт не вкарвам месо в дискусии за манджа.

Някои хора не харесват жълтък просто и спокойно можеш да ядеш само белтъка. Дори на варено яйце. И кой казва, че трябва да ядеш, 5-6? Ясно е, че като прекалиш с каквото и да било, ще се наденеш. Пет яйца за редовно трениращ човек като мен са оувъркил, кво остава за нормалните люде. Тва си е тъпчене. И за тва сме на едно мнение, че и филмът с фрейзър.

Само казвам, че от чисто ядене с разум трудно може да се надебелее, освен ако не се съпровожда с мазни сосове и прочее. Просто човек не може да яде толкова много зеленчуци и чисти храни. Ситостта идва много по-рано.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5240
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by alshu » Wed Apr 12, 2023 12:22 pm

трубадур wrote:
Wed Apr 12, 2023 11:51 am
Като говорех за протеин смятам, че беше ясно, че говоря за чисти източници на такъв.
Ако не си диетен маниак (или в твоя случай веган?), нямаш дори концепцията за такова нещо.
Въобще почнах цялата дискусия, защото смятам, че хората малко се вманиачават на тема въглехидрати и пропускат други опасности.
трубадур wrote:
Wed Apr 12, 2023 11:51 am
Някои хора не харесват жълтък просто и спокойно можеш да ядеш само белтъка.
На бас, че те не са толкова много.
трубадур wrote:
Wed Apr 12, 2023 11:51 am
И кой казва, че трябва да ядеш, 5-6?
Аз - давайки пример и правейки паралел с претъпкване с козунак.
Съмнявам се дори и по великденските празници някой да изяжда повече от 3 на ден и то с мотива "да не се развалят".
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Гледано напоследък, Част VI: 2049

Post by трубадур » Wed Apr 12, 2023 12:37 pm

Тва е така. Въглехидратите не са вредни, даже са нужни, барабар с мазнините. Просто много вкусни, но вредни храни се оливат с тях, откъдето и погрешната представа. Въглехидратите са идеални за чувството на ситост, но не бива да са основната храна единствено.

Дет се вика една филия с хляб върши същата работа като 5, стига обаче да имаш огромна чиния със зеленчуци. Ако си на бюджет където обаче освен хляб най много да можеш да цъкнеш най евтината майонеза, дискусията се променя. И алтернативите често не са ясни на хората. За достъпна, вкусна, но здравословна храна.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 28 guests