Сериалчета за всички, част IV

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Thu Dec 22, 2022 12:35 am

Честно казано, от "Англичанката" в крайна сметка останах разочарован. Добре че няма да има следващ сезон.
Това нещо върви по логиката на роман на "Арлекин" за бяла аристократка, която се влюбва в благороден дивак. Само че има тежковат тон, психологизъм, изсипан в прав текст в диалога, за да не вземе някой да се обърка, и жестокост, която обаче практически винаги остава извън кадър. И дивакът не е достатъчно див.

И - да блъвна за пореден път - кога точно ще направят исторически сериал, в която главната героиня не е изнасилена? Брах му лайката, писнало ми от това, честно. Тук поне изнасилването не влезе в кадър, ама...

Ако искате да умрете от алкохолно отравяне, глътвайте по едно шотче всеки път, когато видите слънцето, блеснало точно в средата на горната половина на екрана, а около него хвърчат ленс флеъри. Както писах и по-рано, сериалът е сниман страхотно, обаче с напредването става ясно, че визуалният му речник е сравнително беден - има красиво композирани кадри, обаче са доста еднообразни.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Ghibli » Fri Dec 23, 2022 5:22 pm

Значи, знаех си!

Да кажа, че продължавам да се радвам на "Уилоу" и абсолютно нищо в него не ме дразни. Дано не го спрат, тъй като отвсякъде чувам, че много го критикуват. Днес от любопитство отворих ревютата в IMDB да видя от какво толкова се оплакват хората и останах с впечатлението, че съм заобиколена от идиоти (тъй като не се случва за пръв път, вероятно аз съм този в центъра, но все пак :mrgreen:). Не било епично фентъзи, много съвременно било, било тийн драма, хуморът не струвал, нямало злодей :shock: Тия хора гледали ли са оригиналния филм и какво за бога са очаквали изобщо, и защо, защо? Отговор няма.
Spoiler: show
Пречили им дърварките в гората (които бяха прекрасни) - представям си тогава как са реагирали на ню ейдж сентенциите от пети епизод.
Не знам, хората ли нямат култура, аз ли съм крива, че се кефя толкова на сериала... Дори и обективни недостатъци като например изплагиатстваният Джак Спароу не ме дразнят, смятайте. Ми докарва го на кулнес човекът (и брадата му наистина е впечатляваща)!
Много ми е свеж и приятен сериалът, всичко ми харесва, и играта на актьорите, и сценарият, и съвременните вметки, и иронията.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Totenkopf » Fri Dec 23, 2022 11:28 pm

Чувал съм, от хора които са мега фенове на филма поради различни причини, не искат да гледат сериала или са гледали 15 мин. и са се отказали, както и доста най малкото противоречива информация от другаде за него, но така или иначе не възнамерявам да го гледам( филма никога не ми е харесвал), но ще Ви кажа, че ако гледате нещо и го харесвате, то не спирайте да го гледате независимо , кой какво критикува и кой какво е чул или прочел.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Ghibli » Sat Dec 24, 2022 1:20 am

Е то това е естествено, въпросът е да не ми го спрат заради мрънкането на някакви хора без никакъв вкус :twisted: Горе-долу така се чувствах и като излезе "Аватар" и всички го оплюха, а аз се влюбих в него, но той поне направи огромните пари и разните остроумни интернет-критикари олекнаха против светналите доларови знаци в очите на бизнеса. А тук е беззащитна телевизионна продукция в ерата на посичането на телевизионни продукции още на средата на дебюта им, без на им се даде шанс. Та затова съм малко притеснена.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Sat Dec 24, 2022 2:03 am

Не знам, мен малко ме е страх да го гледам, понеже филмът ми е прекалено любим - обаче, честно казано, филмът е толкова елементарен, че главният герой се казва Ъф Гуд, за да е съвсем ясно, че е от добрите. Та да се търси нещо супер завъртяно или дълбоко в продължението не е много правилно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Martix » Sun Jan 08, 2023 12:34 am

Severance - като цяло е добре и задължително ще гледам и втори сезон като излезе, но първия ме разочарова.
Играта не е нещо особено, но пък за сметка на това са напълнили сериала със актьори и актриси, които бих гледал и в реклама за бързи кредити, без да ми омръзнат. Адам Скот особено, с тази прическа е просто великолепен, има и някои неочаквани имена, които също ми привличат вниманието, като Dichen Lachman от the last resort (don't even ask) и John Noble от фриндж.
Да си дойдем на думата, това ли е топ сериала на годината - ами не. Потенциалът е там, изпълнението обаче куца. Идеята за цепенето е гениална и би могла да послужи за страхотен нискобюджетен сериал, изследващ the human condition, или корпоративната структура в америка, или методите за контрол на населението, но иронично по-големите очаквания за високопрофилен сериал на Епъл са бутнали сценария повече по посока на мистерии без възможен задоволителен завършек тип изгубени, за да имаме кукички за продължения. Сценаристите също така са нямали материал за толкова епизоди и са напълнили фабулата с ненужни герои и сюжетни линии, които и до края не си осмислиха съществуването и ни оставиха с обещанието че във втори сезон ще разберем за какво се запознавахме с пълната предистория на стринката на пазача на етажа и със продавачката на цветя (споко, това не са спойлери btw). Друго много дразнещо нещо е, че твърде много разчитат на некомпетентност от страна на лошите. Идеята, че затворник който не знае че е затворен е много умна и тн, ама тук този принцип е изведен на ново ниво - това плюс абсолютната карикатурност на злата корпорация ме караше да се чудя дали всичко което гледах не е тънка (дебела) ебавка целяща хем да го направи по гледаем да средностатистическия зрител, хем неусетно да се подиграе с чичко ябълка подобно на последната матрица - case in point (не спойля нищо интересно, ама от мен да мине, ето таг)
Spoiler: show
убедеността на всички най-млади и наивни персонажи, че self help книга с фейсбук статуси е много дълбока и светопроменяща
sevenrance.5/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Litz » Wed Jan 18, 2023 11:10 pm

Причинявам си Войната на Буквите и дееба бутафорията. Начи осветлението е пълен потрес и не те потапя, виждам шибаната вискоза в дрехите. Декорите са от гипсокартон и им личи, да не говорим, че всичко се развива на фона на open brick, все едно че е модерен сериал за gen z genderqueer hipsters в Ню Йорк.

За мое огромно съжаление, тоя селянин и отвратителен простак и кринджар, Деян Донков, е най-доброто нещо в тоя сериал.

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Totenkopf » Thu Jan 19, 2023 5:32 pm

Единствения начин е да се свали от екран, а хората подиграли се с това чудо е да влязат в затвора, това ще спре за някакво време алчните бездараници да ползват държавни пари. Помнете: винаги, когато някой ви пробутва стока или услуга не с аргумента, че тя е добра, а с биенето на чувство, че тя е наша, българска и патриотична, този човек ви мами. Ако продуктът или произведението е добро- чак тогава си струва да тръбим, че е и българско. Нека да признаем нещо обективно: в момента българското кино и телевизия са в ръцете на неможачи. Особено когато става дума за исторически продукции. В упадък сме. Има си мафийка и тя е бездарна, шумна и нахална. Ето защо Максим Генчев и Людмила Филипова творят така самонадеяно се подиграват върху вълнуващата българска история. Тъпите връзкари ще си останат просто тъпи връзкари. Българите са в голяма беда в киното и телевизията: сценариите са дело на дебили.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Martix » Fri Jan 20, 2023 2:07 am

Не мога да позволя току така някой друг да е гледал по-тъп сериал от мен, така че се налага да вляза с бутонките.

Alice in Borderland - реших да си причиня и втори сезон след средняшкия първи. Behold, игрално аниме, но без нещата, които правят едно аниме интересно, но за сметка на това със двойна доза от нещата които правят аниме протагонистите punchable. Поне насилието и екшъна не са лоши като за сериал. А и има доста Чишия, а Чишия е пич.
Неизненадващо обаче за никого сезонът е още по-слаб от първия. Толкова издъхнало писане не си спомням кога последно съм ял. Пейсингът е ледник в ледена вода, който не мърда, защото всичко е замръзнало. Героите постоянно просто спират действието и се впускат в десетминутни и нагоре монолози и драматични взирания. Често се налагаше целия сериал да спира и по половин час да се опитва да влее мотивация у протагониста да направи каквото и да е, дори да продължи да диша, това беше най-интересното нещо, което успяхме да го убедим да прави и си отне доста усилия. Писането и диалозите са - просто трябва да се види, няма как да опиша този жалък опит за фенфик написан от AI, което е трейнвано като са го пуснали в tvtropes но е забило на статията за Lost.
Игрите на смъртта са смехория, повечето имаха вградени елементарни експлойти от рода на - позволено е просто да гръмнеш конкуренцията, и които разбира се нашите герои не забелязаха, нищо че вече уж са опитни сървайвъри и са си намерили можото (спойлер алърт, не са намерили джакшит). Въпреки, че повечето игри са поначало стакнати в полза на играчите, те пак са твърде некадърни и се налагаше да ги спасяват staggeringly огромни количества плот армор (само за лек пример, имаше повече от един случаи в които злите босове буквално и съвсем съзнателно, без да преувеличавам, се самоубиваха, само и само да не утрепят без да искат някой именован герой). И разбира се, въпреки че се намираме във втори сезон където уж са останали само протата, света беше пълен с нпс-та с 0 iq, чиято единствена цел беше да измират по най-тъпи начини и да създават илюзията, че главните герои не са зеленчуци. Мога да говоря и за удобното и необяснимо изчезване и появяване на герои в сцени, герои, които забравят че най-добрия им приятел е буквално в другата стая, тръгват си сами, после го търсят по половин сезон, герои, които се връщаха от мъртвите повече от веднъж, герои, които си сменяха цялата мотивация и цел в живота по няколко пъти на епизод. Абе, накратко казано, скандализиран съм.
Иначе ендинга, ако се гледа от определена гледна точка (и се игнорира 80% от последния епизод), е много добър, и доста добре обяснява сценарната немощ на която станах свидетел. Обяснява, но не я извинява. Сериалчето активно ми загуби времето, и на всичкото отгоре в последния епизод ми се подигра, задето съм тъп че го гледам и очаквам някакви смислени отговори - this I can respect.
5/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4064
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Litz » Fri Jan 20, 2023 3:33 pm

Впрочем гледах и трите излязли епизода на Вина на БНТ и това нещо е доста приятно.

Актьорите всичките са топ, като Билалов естествено е най-големият. Тоя човек е удоволствие да го гледаш като зрител, един от най-добрите бг актьори на екран. Зомбори също е добър, оная красивата дето му го играе жена и тя, Геро е топ, въобще всички са точни. Елена Телбис е разкошна, но в първия момент си казах "Лелеее откога Радина Кърджилова се изглежда толкова човешки (в последните години прилича на анорексичка кобила) и се е научила да играе". А то се оказа, че не е тя.

Имам няколко проблема със сериала и това е, че трябва да действието да се развива в Мелник май или друго село, а всички освен дядото говорят по софийски. За някои герои това има логика, ама за други е нелогично. Писна ми от това нещо. Искам диалект!

Другият проблем с транзициите между сцените. Писна ми тоя похват, да слагаш снимки с дрон на града като транзиция. Това трябва да умре. Ужасно дразнещо е и е супер нафталинов похват.

И супер криндж репликата, която не знам как никой не се възмути за двете магарета на име АСЕН И КИРЧО :shock: Втф?

Но по-скоро ми харесва. В сравнение на издънките на Евтим Милошев е направо шедьовър.

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by aiva » Fri Jan 20, 2023 3:35 pm

Не си спомням много от първи сезон на Alice in Borderland, но ми беше харесал. Вторият обаче доста ме разочарова, главно в това колко глупав беше нашият така наречен главен герой. Горкият една игра не можа да реши, всичко му се даваше наготово или някой от другите преко сили го спасяваше в последния момент. В същото време някакви потенциално интересни неща ставаха извън кадър, докато ние се занимавахме с прекалено много скучна драма и монолози. Историята на Ан в крайна сметка нямаше никаква развръзка, по едно време и на нея й омръзна и се върна. Да не говорим, че тотално забравиха за удължаването на визите, споменато беше един-два пъти, колкото да не е без хич. Краят не беше нещо неочаквано или изненадващо, ок беше като идея, но сякаш бая проточен. Не мисля да гледам трети сезон, ако случайно решат да направят.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Martix » Fri Jan 20, 2023 4:04 pm

Оо, ако направят трети сезон на Алисата ще го гледам day one. Това би било глориъс, особено ако адаптират продължението на мангата, там retry ли се казваше - нетфликс централата ще бъде запалена от фенове на други по-добри сериали, които са били канселвани на къде по-интересни места.
Иначе директни plot hole-ове нямаше, примерно това с визите си го имаше на бакграунда, не ни губеха времето със смятане на дни и графики, но героите си се грижеха за тази част между епизодите, даже имаше сюжетни линии където спасяваха нпс-та с изтичащи визи. Имаше си и търсене на храна и всичко както си трябва.
Но цялостното писане с идея за главен герой беше потресаващо. Примерно ако се замислиш, последната игра наистина е интересна като замисъл и изпълнение, но би могла да работи само с нашия протагонист. Който и от останалите живи играчи да се беше пуснал, щеше да я размаже. То много от игрите бяха прекалено лесни и всяка комбинация от играчи, не включваща Арису би ги била лесно (както и ставаше във fighting montage-ите, които ни пускаха).
Сега като се замисля, ендинга не е толкова добър на мета ниво колкото си мислех вчера, аз си го представях, че (Спойлери за ендинга)
Spoiler: show
протагонистът Арису е протагонист, защото в неговата глава всичко се върти около него (naturally), и затова всичко е било толкова слабо като писане и всичко, защото реално той го е "писал" - т.е че има различна версия на borderland за всеки играч, или дори че всичко е илюзия в главата му. Но като се замисля, на финала няколко пъти беше намекнато че останалите герои също си спомнят borderland (nevermind клишираната любовна история където само любимата му се прави на разсеяна и че не си спомня нищо), и дори че тяхната версия на събития е същата (Чишия си спомняше че е решил да си оправя живота и да става Тенма, Сутиенка си спомняше че иска да се събере с майка си, Катнис Евърдийн си спомняше че харесва Рамбо и тн), което означава, че всичко се е случило наистина, и сезонът действително е толкова слаб in universe.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6912
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Yan » Fri Jan 20, 2023 5:29 pm

Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by трубадур » Fri Jan 20, 2023 5:48 pm

Пичът е фен на Толкин, ма няма как да се набърка там, та тва е дъ секънд бест тинг дет се вика и не е осрано досега. За съжаление трябваше да се излага като бъде призентър на рингс ъф пауъ на комиккона или там където и да беше срама. Дано си е взел поука как се прави. А и след толкова години на нефелни адаптации (било то от немърливост - троновете или неадекватност - колелото, властелина) и ся с успеха на дъ ласт ъф ас особено, плюс че и все пак самият той знае какво се изисква за дадено предаване да е успешно, ще видим.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Sat Jan 21, 2023 1:14 am

Опитах се да гледам първия епизод на "Войната на буквите".

Ух.

Странно е.
Не искам да съм напълно критичен, обаче, да му се не знае... Ух. Донейде е хубаво, че се прави български сериал с амбицията да е историческа епика, обаче нещото е пълно с елементарни технически грешки. Показват някакъв, който пише с перо, после показват и писанието му, а то толкова очевидно е принтирано, че чак причинява болка. Костюмите са като на отпаднали от прослушване за Warkings или Gloryhammer басисти. Има "атмосферна" сцена в кръчма, в която музикантите държат едни инструменти, а се чуват други и ударните в саундтрака изобщо не съвпадат с движенията на тъпанджията.
Има сцена, в която героите играят шах - очевидно дъската и фигурите бяха купени от някоя книжарница.
Операторът мисля, че е свършил прилична работа, всъщност, обаче при цветовата корекция после всичко е омазано - цялото нещо е абсолютно еднакво жълто-кафяво навсякъде, освен в нощните сцени - без значение къде се развива действието.
Звукът е пълен кошмар. Гледах епизода в официалния канал на БНТ в Ютуб, не съм го пиратствал. Не се траеше, и не е като компресията на сайта да го е сплескала или нещо такова - просто е миксиран по-зле от случаен клип на случаен ютубър, който ревюира блокбастъри.
Сценарият на моменти имах чувството, че е писан на английски, а после - превеждан на български. Имам чувството, че сценаристите не са знаели дали искат да архаизират диалога или да го направят да звучи съвременно, и са се пробвали и с двете. Не се е получило. В последователни сцени Мацката нарича кръчмарски бияч "пияндурник", а после някакъв поп говори с подчертано изкуствено състарен изказ за дракуси и някакви такива.
Актьорите май се справят. Деян Донков откровено не ми хареса - очевидно е школуван актьор, има обработен глас, обаче, поне докъдето гледах, не изкарва нито едно изречение от началото до края, без да направи пауза на някое странно място. А и неговият Симеон е прекалено креслив и истеричен. Теодора Духовникова е добре. Тя ще е тукашната комбинация между Церсей и Елсуит. Младежът, който играе Баян - също се справя, като за бюджетен Орландо Блум. Този в ролята на Петър също бива, но пък самият образ е досаден.
Историята има потенциал. Дано, все пак, не бъде опропастен.
Догледах епизода до средата, после превъртях малко напред. Има бойна сцена в един дубъл. Брей. Барем да бяха научили и че с остри оръжия не се правят спаринги, особено като никой от трениращите не носи броня.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 13 guests