Сериалчета за всички, част IV

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Sat Feb 03, 2024 2:51 pm

Изгледах отново игралния "Seirei no Moribito":
https://www.imdb.com/title/tt4333966/
Умрях от криндж заради някои проблеми със собствения си фенски превод отпреди няколко години. Сега бих го направил по-добре.

С това на ума - сериалът все още е готин, макар че от последните епизоди на третия сезон има много да се желае. Харука Аясе в ролята на Балса е просто прекрасна, а и изнася екшън сцените на практика безупречно. Повечето от другите актьори също са симпатични. В последния сезон Шидо Накамура (който уби Джет Ли във филма "Безстрашен") обира точките в ролята на абсолютно отвратителен злодей, който обаче толкова се кефи на собствената си гнусотия, че и зрителят му се кефи.
Историята в цялост е страхотна, а и вторият и третият сезон надграждат добре над първия, който покрива сюжета на анимето и съответно на първата книга от поредицата, на която са базирани и двата сериала.
Проблемите са три.
Принц Чагум, около когото се върти целият сюжет, като хлапе е готин, обаче като тийнейджър е прекалено ревлив и прекалено неспособен да контролира емоциите си - и това идва не от сценария, а от актьора. И не стои достатъчно добре в бойните сцени.
Другият проблем е грандиозният военен конфликт, чиято реализация в последните епизоди куца и с двата крака - не само защото очевидно не са имали необходимите ресурси да покажат сблъсъци между десетки хиляди войници, а и защото някои неща просто не връзват смисъл, нито откъм тактика, нито откъм нищо.
Третият проблем обаче е настояването към края абсолютно всеки да получи прошка и във всеки да има нещо добро - включително и в злодеите. Принципно приветствам такова послание, обаче в случая сред хората, които накрая получават опрощение, има
Spoiler: show
един детеубиец, един, който изпрати наемни убийци на собствения си син, един, който уби брат си и бременната му жена от чиста жажда за власт, един завоевател, който с удоволствие газеше хора и им вадеше очите...
Вярно, повечето от тия все пак платиха за прегрешенията си с живота си, ама все пак...

Като цяло обаче сериалът си заслужава гледането - историята е хубава, екшънът, като изключим битките между армии, варира между много добър и страхотен, а актрисата в главната роля е страхотна.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Wed Feb 07, 2024 10:57 pm

Гледах първия епизод на "Господарите на небето":
https://www.imdb.com/title/tt2640044/
Не знам дали няма да ми е последният.
Огромен плюс е страхотната визия. Вниманието, което беше обърнато на техническите подробности около летенето, също е хубаво нещо.
За жалост обаче въздушните битки просто не са достатъчно грандиозни, а и грам не ми дремеше за нито един от героите - даже не ме дразнеха достатъчно, а за цял час времетраене това си е постижение.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Xellos » Thu Feb 08, 2024 1:17 pm

Шернаха ми тия дни ХБО макс, ама си е бая морга там откъм заглавия. Но пък навакасвам с неземната простотия наречена What We Do in the Shadows https://www.imdb.com/title/tt7908628/ :yay: . И с Тру детектив, ма май ще го дропна него пак нейде из Антарктида.
:ninja:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Mon Feb 12, 2024 1:14 am

Изгледах първия сезон на "Ел Сид":
https://www.imdb.com/title/tt10689614/
Горе-долу ми хареса и ще гледам и следващите. Снимано е страхотно, просто изглежда като грамадна историческа продукция. Има известно количество зрелищни битки. Сценарият не е зле.

Само че актьорът в главната роля не ми хареса. Мисля, че са го взели, защото има известна прилика в лицето с Чарлтън Хестън, който играе Ел Сид във филма от шейсетте. (Който филм, между другото, е гигантски.) Новият младеж обаче няма харизмата на Хестън, което е проблем, и, въпреки че се справя добре с бойните сцени, не може да докара излъчването на могъщ воин, който на практика еднолично печели най-голямата битка в сезона и после всички го хвалят. Много влажен поглед и много мрънкявещо поведение на моменти.
Битките са зрелищни и кефят, обаче за пореден път гледам спаринги с остри оръжия, което не ми харесва, и за пореден път броните и шлемовете за нищо ги нямат. Но пък има доста half-swording, което е хубаво да се вижда.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Mon Feb 19, 2024 2:05 am

Значи, "Ел Сид" го спрях след първия епизод на втория сезон, понеже главният герой ме вбеси. Авторите на подобен тип псевдоисторически екшън трябва да се понаучат малко от Бърнард Корнуел, защото има причина той да е толкова популярен, при все че е адски еднообразен като писател - а именно, че героите му си остават готини през цялото време и не спират да отстояват себе си. Ел Сид тук не само че през цялото време изглежда като да е дошъл от някоя дискотека, ами и прави откровено безсмислени и неприятни неща. А и екшънът, макар и зрелищен, не е идеално замислен. Поне е заснето с размах, обаче това не ми стига.

Както и да е, гледах първия епизод на "House of Ninjas":
https://www.imdb.com/title/tt22012992/
Дано скоро ми се отвори време да гледам и следващите, какво да кажа... Като идея е доволно идиотско - потомци на Хатори Ханзо в двайсет и първи век, след като със семейството им се случва трагедия, решават да спрат да изпълняват мисии като нинджи и да живеят като нормални хора. Само дето това, разбира се, няма как да се случи и, съответно, има доста приятен екшън. Героите са готини, визията е страхотна, а бойните сцени са почти неочаквано кървави и с много добра хореография. Не е комедия, въпреки че има забавни моменти. Хареса ми. Ще гледам и по-натам.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6925
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Yan » Mon Feb 19, 2024 3:39 pm

tigermaster wrote:
Mon Feb 19, 2024 2:05 am
Както и да е, гледах първия епизод на "House of Ninjas":
https://www.imdb.com/title/tt22012992/
Дано скоро ми се отвори време да гледам и следващите, какво да кажа... Като идея е доволно идиотско - потомци на Хатори Ханзо в двайсет и първи век, след като със семейството им се случва трагедия, решават да спрат да изпълняват мисии като нинджи и да живеят като нормални хора. Само дето това, разбира се, няма как да се случи и, съответно, има доста приятен екшън. Героите са готини, визията е страхотна, а бойните сцени са почти неочаквано кървави и с много добра хореография. Не е комедия, въпреки че има забавни моменти. Хареса ми. Ще гледам и по-натам.
Като изключим, че е незавършен (или по-скоро е с много отворен финал) не беше лош. Страда си от типичните за Нетфликс проблеми и туиста беше очевиден, но все пак се надявам да дочакаме втори сезон.
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Wed Feb 28, 2024 2:02 am

Донейде като реакция срещу "Ел Сид" вкъщи изгледахме повечето филми за Ричард Шарп:
https://www.imdb.com/title/tt12749392/
Ами какво да кажа, все още кефи, обаче май беше грешка поредица, която е излъчвана в продължение на над десетилетие, да я изгледаме почти цялата за има-няма две седмици. Просто от един момент нататък еднотипността на сюжетите започва да идва в повече и техническите гафове в битките започват да правят впечатление. Друг проблем са някои озадачаващи моменти в развитието на образите - примерно това, че и Шарп, и сценаристите му напълно забравят, че главният герой в сериала има дете, и това изобщо не се споменава от един момент нататък, въпреки че би трябвало да е важно.

От друга страна - Шон Бийн винаги ще бъде могъщество, Шарп е пич, дружината му са готини типове и, в цялост, радва. Ако беше приключил със смъртта на Хейксуил, сигурно щеше да е най-приятният исторически екшън сериал изобщо. Сега е просто много добър.

Загледах и "Архивът на Шерлок Холмс":
https://www.imdb.com/title/tt0098765/
Един от няколкото сериала за прочутия детектив с Джеръми Брет в главната роля. Преди съм гледал Брет в "Знакът на четиримата" и "Баскервилското куче". Много хора казват, че той е най-добрият Холмс. Честно казано, виждам защо - въпреки че е една-две идеи по-едър от представата ми за детектива от книгите, човекът е на практика съвършен в ролята, има хубав глас, а откъм излъчване и поведение е смразяващо точен. Едуард Хардуик като Уотсън също е бая великолепен.
Уговорката е, че все още не съм чел разказите, на които този конкретен сериал е базиран.
В третия епизод в малка роля е Джъд Лоу. Чудех се откъде ми е позато това хлапе... Накрая, като му видях името във финалните надписи, ми светна лампичката.
Нещо, което ме изненада, е операторската работа. Изобщо не съм очаквал в сериал за Шерлок Холмс да се кефя на природни гледки и красиво композирани кадри, обаче трите епизода, които съм изгледал досега, са пълни с такива.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Wed Feb 28, 2024 11:35 pm

Гледах първия епизод на "Шогун":
https://www.imdb.com/title/tt2788316/
Препуска през събитията от книгата и размества и променя доста сцени, което за гигантски фенове (примерно майка ми) може да е проблем, обаче мен ме залепи за екрана.
Блакторн е странен, обаче ми допадна. Много ръмжи и крещи, обаче за момента е поставен в такива ситуации, та...
На Ябу са му сменили името на Ябушиге, обаче е грандиозно отвратителен, както си и трябва. Марико е чудесна.

Важен обаче е Хироюки Санада като Торанага, а той е велик. Шест лица и три сърца, както е писано в книгата. Ще се гледа и по-натам.

И няма войсовър върху репликите на японците, омг! Това едно време отне доста от чара на стария сериал за мен, въпреки че и той си заслужава гледането. Гледам, негативните мнения в ИМДб до голяма степен идват от неграмотни американци, които не умеят да четат субтитри. Да се оправят! Ха!
С това на акъла - някои от английските субтитри за японските реплики бяха озадачаващи, обаче това се преживява. Примерно Торанага беше определен като президент на външните работи или нещо такова.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Matrim » Thu Feb 29, 2024 7:46 pm

Аз съм чел книгата толкова отдавна, че нищо не помня, но първият епизод ми хареса много. Това, че си говореха на японски и актьорите са японци помага доста за създаване на подобаваща атмосфера. Блакторн засега е малко досаден ръб, но да видим как ще е като не е положението тип "сега ще се мре".

Докато се усетя, че са сменили имената на историческите личности за момент се почудих аз ли съм тъп или все пак бъдещият шогун се казваше Токугава, а не Торанага. :P

EDIT: И вторият епизод е хубав, макар да имаше някои типични холивудски тъпотии като въпроса на Блакторн към Марико "Ама ти говориш ли португалски?", след като вече сам чу, че говори или нежеланието му да се изкъпе. Инфодъмпингът, за да може и зрителите, които гледат с едно око да следят кой лорд кого иска да прецака също беше малко в повече.

Ябушиге е изненадващо забавен на моменти за такъв психопат, а Хироюки Санада е велик.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Xellos » Mon Mar 04, 2024 11:29 pm

Apple is making a Murderbot series starring Alexander Skarsgård.
:ninja:

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Martix » Sun Mar 10, 2024 12:40 pm

Silo season 1 - клиширан и tropey до безобразие, но странно защо ми хареса и не ми беше скучен, може би заради силните първи няколко епизода (ефектния епизод за поправката на генератора :heart: ), които ме закачиха и ми позволиха да се пусна по течението на по-слабата втора половина. Не е сериала на годината, но става за гледане, ще чекна и книгите, щото не ми прилича на нещо, което ще стигне до края без да го канселират на бъдеща дата.
7.5/10

The Continental - добре, но не достатъчно добре. Същия проблем като при Атомната Блондинка, че се мисли за по-стилен и готин, отколкото всъщност е. Но все пак е доста стилен и готин.
8/10
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Xellos » Sun Mar 17, 2024 7:16 pm

Пуснаха в Нетфликс Съдията Ди в 10 епизода, не че съм ги изгледал всички още ама не е зле засега. :ninja: :wink:
:ninja:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Sun Mar 17, 2024 11:59 pm

^Изобщо и не знаех за съществуването на това. А едно време обичах книгите на Роберт ван Хюлик.
Този сериал доколко има общо с тях?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Xellos » Mon Mar 18, 2024 12:40 pm

Ами... има нещо общо. :mrgreen:
Има и екшънец и детективски неща, ама и се точи по китайски церемониално та 3 случая за 10 епизода. Мене ми хареса, то има и некви 4 филма за Ди дето не изглеждат зле и те.
:ninja:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Mon Mar 18, 2024 2:26 pm

Ще го видим тогава.
Само не знам защо в Нетфликс са десет епизода, като същият сериал в Авистаз е с 32.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests