Сериалчета за всички, част IV

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Thu May 04, 2023 12:22 am

Последният епизод на "Тед Ласо" не беше лош, обаче успя да ме вбеси по някаква причина. Даже не е напълно рационална, обаче просто се издразних, че продукция на "Епъл" очевидно беше базирана на "The Fappening" от две и четиринайсета, когато хакнаха епълския облак.
Като цяло - този сезон на сериала има доста попадения, обаче е много по-слаб от предишните два. Дано е последен.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Mon May 15, 2023 2:32 pm

Гледах първия сезон на "Sweet Tooth" и половината от втория:
https://www.imdb.com/title/tt12809988/
От една страна - страхотна музика, Нонсо Анози в една от главните роли, а и това е може би най-добре заснетият сериал на Нетфликс изобщо.
От друга - на моменти сценарият е прекалено счупен, а голяма част от визуалните ефекти не са на ниво - дотолкова, че не знам дали да продължавам.
Общо взето - в някакво леко алтернативно недалечно минало изведнъж всички деца се раждат като хибриди между хора и животни, а същевременно пандемия помита огромна част от човечеството. Години по-късно малкото останали хора се опитват да живеят кой както може, докато армията на Последните хора систематично лови и избива деца хибриди. Главният герой е Гас - дете с еленови рога и уши, което обича сладко прекалено много. Налага му се да тръгне на път. Нонсо Анози му помага, впоследствие в приключението се включват и други...
Можеше да е грандиозно като "Аватар: Последният повелител на въздуха". Не е. Особено много ме дразнят опитите да ме накарат да симпатизирам на някакъв лекар, който разчленява и убива деца, за да търси лекарство срещу болестта. Не ме интересуват причините му да действа така, това е зло, и толкова. В четвъртия епизод от втория сезон явно бяха решили, че трябва да се случи определен набор от гадости, но не са ги обмислили добре, понеже глупостите на героите ме вбесиха повече от гадостите.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Totenkopf
E'lir
Posts: 152
Joined: Sat Dec 14, 2019 11:31 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Totenkopf » Tue May 16, 2023 6:07 pm

Ок, маниаци. Успях да изгледам "From / Отвъд", сериала е мистерия/ хорър и го смятам за глътка свеж разум в това жанрово разпределение. Надхвърли очакванията ми. Става дума за мистериозно градче, в което можеш да влезеш, но не можеш да излезеш, а през нощта се появяват странни същества, които се разправят брутално с жертвите си, които имат неблагоразумието да не спазват няколко правила, или успеят да ги измамят по някакъв начин.., в момента тече 2 сезон.(като чувам, че почвал по силно от първия сезон). Не видях епизоди филъри, темпото е внимателно притеглено. Интеракциите между героите са добре развити, всички актьори са убедителни, диалозите са добри, случват се често неочаквани неща, които само повдигат нивото. Още първия епизод показват, за какво става въпрос. Препоръчвам за всички почитатели на ужасите, но най много на тези, които обичат мистериите.
https://www.imdb.com/title/tt9813792/

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Wed May 17, 2023 2:41 am

На "Sweet Tooth" му догледах втория сезон от инат, обаче с третия просто няма да си губя времето, освен ако не ми платят или не се окаже последният сериал на Земята или нещо такова. Имат интересна идея, готини актьори, страхотна музика и великолепна операторска работа - и са пропилели всичко това по абсурдно малоумен сценарий, който - в последните епизоди - се движи практически изцяло от малоумните решения на героите. А и цялото нещо не може да реши дали иска да е детски сериал или сериозна постапокалиптична фантастика, опитва се да бъде и двете и, в крайна сметка, увисва неприятно. Сцена с очевидно умишлено търсен забавен тон, в която главното хлапенце бие лошите с помощта на капани като от "Сам вкъщи", идва скоро след братоубийство и кадри с трупове на деца войници в локви кръв. Или пък любимото ми - един от главните герои да избива безпроблемно хора на главния лош, обаче във физически сблъсък с него няма просто да го убие, ами ще провежда емоционален диалог, за да може оня да го ритне и да избяга. (И с това на ума - искам да видя как някой ще говори, без дори да се задъха, след като висок два метра и тежък поне сто и петдесет кила мъж го стисне за гърлото. Сериозно.) Или пък другото ми любимо - някаква психотерапевтка, която не е казано да има каквато и да било бойна подготовка и дори не се знае да е ходила на лов, като грабне пушката, покосява враговете като Джон Уик. Или пък обученият войник, който си няма и понятие от първа помощ и когато прострелват важен герой със стрела в гърба, той първо веднага издърпва стрелата, а после, без дори да превърже раната, го обръща по гръб, за да му говори прочувствено, докато на човека кръвчицата му изтича по земята.
А и, въпреки добрата операторска работа, от визията има какво да се желае. Да му се не знае и на постапокалипсиса, където всички, ама абсолютно всички, дори скитниците, са с чисти, нови и здрави дрехи, без кръпки или протривания, без избеляване от времето. Всички са с добре поддържани прически. Имаме и дете войник с коса с боядисани връхчета. Повечето от хибридчетата изглеждат като излезли от някоя сбирка на фърита. Едното трябваше да е половин костенурка, само дето в един момент презрамките, с които черупката му беше закрепена за раменете, май влязоха в кадър. А и няма значение, че почти всичките имат крила, опашки, бодли, черупки - и техните дрешки са в идеално състояние и не изглежда да са били преправяни за тях.
Ух.
Надявах се на повече.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20283
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Xellos » Thu May 25, 2023 4:47 pm

Сериалчето с Дядо Арни кръстено FUBAR изглежда забавно, поне съвсем в началото, да се презастраховам, ся не е True lies. :ninja: :mrgreen:

:ninja:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Thu Jun 01, 2023 1:59 am

Финалният епизод на "Тед Ласо" ми дойде бая емоционално.
Дано няма повече епизоди. Просто оттук нататък няма накъде да го развият, обаче беше хубав финал и до голяма степен осмисли един иначе вял и спрял сезон.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Fri Jun 02, 2023 2:09 am

Гледах първите два епизода на "Silo":
https://www.imdb.com/title/tt14688458/
Съвсем директно - тъпи са. По-натам бих гледал само срещу заплащане.
Грамадна продукция, хубаво техническо изпълнение, добра актьорска игра... Глупости на корем. В един момент в кадър влезе уличен музикант, който свиреше на резонаторна китара - и това просто ми счупи фантазията. Изобщо не мога да си представя такъв инструмент да се използва в сетинга, който развиваха, а оттам нататък просто започнах да виждам пробойни навсякъде - и в технологията, където имат компютри, поне някаква форма на интернет и генератор, който от поне 140 години работи непрестанно, без да трябва да бъде спиран за поддръжка, и захранва цял многоетажен град, а няма никакви транспортни средства. Няма даже асансьор, който да свързва отделните етажи на града. Няма смислени средства за комуникация. Да си свалиш статия от интернет на компютъра не може, трябва задължително да я разпечаташ, иначе ако бъде изтрита от страницата, на която е качена, няма да я видиш повече. Из целия многоетажен град са наслагани гигантски екрани със свръхвисока резолюция, обаче никой от хората в града не знае какво е това филм или камера, а мониторите на компютрите, които използват, са като на правец-осмиците, които имахме в люлинското училище преди почти трийсет години.
Ух.
Това ми е третият фантастичен сериал на "Епъл" - след "Проглеждане" и "Фондацията". Третият, който изобщо не ми харесва. Комедиите им биват, даже "Тед Ласо" е мега якото нещо, обаче каквото съм гледал от опитите им за сериозна продукция, хич не ми допада, колкото и добри отзиви да има принципно. Защо така?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5260
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Matrim » Fri Jun 02, 2023 3:30 pm

Пробвай Severance, ако и той не ти хареса значи може спокойно да пропускаш всичките им сериозни продукции. :)
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11233
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Marfa » Thu Jun 15, 2023 12:06 pm

Някой може ли да сподели отзиви за Spy/Master?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Mon Jun 26, 2023 12:51 am

Изгледах първия сезон на "Бари":
https://www.imdb.com/title/tt5348176/
Наемен убиец с психични проблеми учи актьорско майсторство.
Като цяло - по-скоро ми хареса, обаче се радвам, че историята получава задоволителен завършек в осмия епизод, защото не знам дали искам да гледам по-натам. Доста е трудно да искам да симпатизирам на главния герой след постъпките му в последните два епизода от този сезон, да не говорим, че ми дойдоха от нищото.
Екшънът е изненадващо добре пипнат.
Сценарият обаче е много разпилян. Бил Хейдър е прекрасен актьор, но просто не може да изнесе рязката смяна на тона в последните епизоди - понеже никой не би могъл. Докато преди това Бари беше поставян в неприятни ситуации от външни фактори, накрая взема ужасяващи решения лично, да не говорим, че във втората половина на последния епизод характерът му се променя изведнъж и цялата динамика между него и останалите образи става коренно различна, а смислено обяснение просто няма.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Claymore » Mon Jun 26, 2023 10:27 am

Според мен не е внезапна смяната на характера, а и в следващите сезони се разширява психологизацията му и се наместват нещата. Не става по-морално оправдаем обаче, то това е якото :mrgreen:
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1935
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Martix » Tue Jun 27, 2023 12:40 am

@tigermaster Първия сезон е много добро място да спреш да го гледаш ако търсиш някаква последователна история и смислена фабула.
А самият герой Бари не е за симпатизиране, освен в смисъл на емпатия и разбиране, неговият образ е най-добре изградения и изигран в сериала. Други персонажи са по-готини и култови, но и доста по еднообразни. За мен Бил Хейдър прави най-силната роля в сериала. Останалите просто правят силни комедийни изпълнения, но не вкарват кой знае каква дълбочина.
Бари е комедия и по нататък сценарият става само по разхвърлян, а епизодите биват спасявани от отделни сцени и изпълнения, а не от някаква логична развръзка или от развитие на характерите.

Аз пък гледах последния и финален 4-ти сезон на същото това Barry и не съм много доволен. Много мирише на sense8 финалето и други подобни, където са знаели че ще приключват, и не е съвсем недомислено, но в желанието си да завършат удовлетворително всички сюжетни линии така препускат през малкото на брой епизоди, че едвам крепят структурата на сериала от разпадане.
Не помага и факта, че това е първия сезон, в който някои от money shot-овете и наративните поанти и басимами не удрят както трябва заради ту неподходяща режисура, ту мързеливо актване. Примерно героят на Stephen Root Fuches има голяма роля в този сезон, която просто не успява да изнесе, покрай него и героят на Anthony Carrigan NoHo Hank започва да пелтечи, което пък разплита цялата емоционална буря към края. Sarah Goldberg (Sally Reed) е сведена едва ли не до статистка, на която отвреме навреме позволяват да направи нейната "мога да плача по желание" муцунка, щото явно не са измислили нищо умно което да направят с нейната героиня. Абе изобщо, доста не ми харесва режисурата в този сезон.
Самият финал иначе е логичен и добре замислен, но в сравнение с предишните сезони, които са по-нелогични и хаотични, но изпълнени с много повече култови сцени, е слаб. Чак ми се налага да смъкна най-важното число и като финална оценка за целия сериал слагам една дебела добре заслужена 7-ца. Като се замисля, никак не е малко за завършен сериал. Повечето сериали които продължават повече сезони от нужното (а нека не се лъжем, Бари заслужаваше точно един сезон, всичко след това е бонус) едва докретват до 5-ци, но можеше да е много повече. Тази перфектна буря от актьорско майсторство, once in a generation комедиен тайминг и креативна режисура даде заявки за нещо велико, а накрая се спихна на най-лесното, само трябваше да повторят каквото правеха досега. Е поне ни остана Henry Winkler като Gene Cousineau - абсолютната машина не спря да владее всяка сцена до самия край. :D

За сметка на това веднъж на няколко месеца си изглеждам по един епизод от последния сезон на Ozark, тъй като си го къткам. Сериалът продължава да е най-добрият на десетилетието. Леле, дано не го развалят накрая.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4955
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by Claymore » Tue Jun 27, 2023 10:34 am

Аз пък загледах The Wire. Нямам кой знае какво ново да добавя, освен че центрирането в първи сезон на полицията като протагонисти и сравнително симпатизиращото око на сериала към тях през част от времето, създават силен дисонанс примерно в сцената където Кима се хвърли да бяга към Карвър и Хърк докато биеха Боуди след като фрасна оня дебелак, но не за да ги разтърве, а да се включи и тя :D Или Даниълс като заедно с Хърк и Ландсман попребиха Бърд докато беше в стаята за разпит. Ма може би именно дисонанса е бил целта, предвид че изначалната идея на сериала е че въпреки всички глупости, полицейско насилие и корупция, има такова нещо като good poh-lees, но все пак искат да покажат нюанс и реализъм.

Как да е, на втори сезон съм и определено това е от малкото сериали-романи, друг е Mad Men (но не и Сопранос). Този широк поглед над различни персонажи и части на дадено място много ме радва и не знам защо хората мрънкат/са мрънкали заради фокуса върху доковете.

Иначе на Бари още не съм гледал последния сезон, но лично не съм съгласен за сезоните след първия. Той е як, ама втори и трети са в пъти повече именно заради фокуса върху Бари и гаврите с индустрията. Както и In Bruges-абсурдния хумор. Подозирам че по-скоро гледаме сериала с различни цели, аз за ташака и ситуациите и донякъде на Бари психологизацията го гледам, не толкова за сюжет или вътрешна консистентност и праводоподобност във въпросния или дори в характерите (които все пак смятам че като цяло са по-скоро консистентни, конкретно Фюкс, Сали и Бари). Може би нещо ми е станало, но повечето типично комедийни сериали ме разсмиват много по-малко от Бари. Като цяло извън Peep Show и Always Sunny това ми е малко мъртъв жанр, та Бари е разнообразие, дори да не е чисто комедиен.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Tue Jun 27, 2023 7:48 pm

Ами не знам, аз просто не искам да гледам дълъг сериал, ако през цялото време ще искам абсолютно всеки на екрана да умре в мъки. Да е филм или минисериал - ОК, обаче ако ще ми отнеме повече от два-три часа - не знам... Трябва да възприема сценария като нещо наистина изключително и/или да има много екшън, и пак сигурно ще спра преди края.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6439
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сериалчета за всички, част IV

Post by tigermaster » Sat Jul 01, 2023 5:25 pm

Гледах първия епизод на "Hijack":
https://www.imdb.com/title/tt19854762/
Не знам дали няма да ми е последен, въпреки че Идрис Елба е пич. За първи път виждам сериал на "Епъл", който да ми изглежда евтино - сцените в самолета имах чувството, че са заснети в кабинки от ония, които се отдават под наем на инфлуенсъри, за да се снимат, че уж пътуват. Просто беше странно.
Сценарият на моменти е все едно го е писал някой редитор. И подходът към някои социални проблеми, и отношенията между пътуващи родители и хора без деца са като от някоя очевидно измислена история в r/amitheasshole, честно.
Това, че нещо е бавно и протяжно, не значи, че е добре написано. В "Пасажер 57" поне има екшън.
Идрис Елба е готин де, а и има страхотно присъствие, обаче не ми стига.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 14 guests