Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by AlDim » Sun Dec 24, 2017 5:45 am

Roland wrote:
Sun Dec 24, 2017 1:18 am
Кефи ме колко много think pieces се изписват за тоя плосък, зле скалъпен и елементарен филм.
А? Какъв филм? Изпуснал ли съм нещо? :ninja:
Между другото не мислите ли, че ще е яко, ако Джордж Лукас или някой друг се хване да направи продължение на Star Wars? Или може дори да пробват да направят първите епизоди, толкова е странно поредицата да започва с четвърти и да свършва с шести епизод!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Sun Dec 24, 2017 7:14 am

Да бе, разбрах.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Sun Dec 24, 2017 7:15 am

И понеже на мен пък темата ми е интересна, ще се автоцитирам, за да не се изгуби на предната страница:
Roland wrote:
Sun Dec 24, 2017 1:18 am
Кефи ме колко много think pieces се изписват за тоя плосък, зле скалъпен и елементарен филм. Ето малко за Холдо и ролята на жените-воини в TLJ:

https://www.tor.com/2017/12/21/star-war ... ary-power/
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Matrim » Sun Dec 24, 2017 12:55 pm

Има страшно много хора, които си въобразяват, че в разни чутовни бози има голяма дълбочина. Не знам дали случаят е такъв точно с този филм, тъй като не смятам да го гледам, но наличието на някакви "анализи" нищо не значи само по себе си.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Dr. Horrible » Sun Dec 24, 2017 1:47 pm

Хайде да не търсим под вола теле :D Ти самият преди някоя и друга седмица пускаше в темата за Ghost in the Shell анализи защо филмът е тъп, посредствен и защо не работи. Това е месеци след премиера му от края на март и хората още го обмислят. Star Wars e много по-популярно заглавие, излезе съвсем наскоро, връща актьори и герои, които хората обсъждат от 40 години, Дисни умеят да вдигат шум около собствените си заглавия, няма нищо по-логично от това филмът да се обсъжда и анализира... в първите десет дни, откакто е излязъл :D

Напълно посредствената героиня на прекрасната Лора Дърн (никога няма да успея да си обясня как тази жена в Wild само за три минути екранно време успя да представи толкова страхотно героинята, че напълно си заслужи номинацията за Оскар) не беше нищо ниво, нищо уникално за фантастиката. Просто западните блогъри имат къса памет и обичат да възприемат новите заглавия като някакъв голям пробив и социален прогрес. И Wonder Woman като излезе, хората масово се държаха така, сякаш филми като Hunger Games, Kill Bill, Lucy и половината филмография на Анджелина Джоли изобщо не са съществували.
Last edited by Dr. Horrible on Sun Dec 24, 2017 5:42 pm, edited 1 time in total.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6461
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by tigermaster » Sun Dec 24, 2017 3:48 pm

Dr. Horrible wrote:
Sun Dec 24, 2017 1:47 pm
И Wonder Woman като излезе, хората масово се държаха така, сякаш филми като Hunger Games, Kill Bill, Lucy и половината филмография на Анджелина Джоли изобщо не са съществували.
Или "Атомната блондинка", дето освен че е може би най-добрият екшън за тази година, е и някаква SJW-мечта - ама не видях толкова "think pieces" за него.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Sun Dec 24, 2017 6:06 pm

Нито един от тия примери не пасва на описаното в статията. Като ще спорите, поне не четете отгоре отгоре. Това не е просто за “силни жени”, а за ролята на конкретен тип женски персонаж като контраст на определен тип мъжки такъв. Разкодиране на тропи, а не спор дали Шарлийз Терон много може да пуца...

И да, GitS е боклук. И разните анализи потвърждаваха, че е боклук. Разните анализи в момента са на друго мнение. Анализи се пишат за всичко, което дава материал за анализ, в добра или лоша посока. Това като минимум показва, че TLJ или има повече пластове от видимите на пръв поглед, или е проблемен в някакви направления. С удоволствие ще прочета и дискутирам анализи на това защо е проблемен (към момента единственият пример беше оня дебил, дето обясняваше, че филмът правел белите мъже да изглеждат фашисти), но ако единственият отговор на опитите за анализиране на предполагаемите му пластове ще е “naaah”, за какво се хабим въобще?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6461
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by tigermaster » Sun Dec 24, 2017 7:16 pm

Roland wrote:
Sun Dec 24, 2017 6:06 pm
Нито един от тия примери не пасва на описаното в статията. Като ще спорите, поне не четете отгоре отгоре.
Статията не съм я чел отгоре-отгоре.
Изобщо не я прочетох, което може и да е грешка, обаче новия филм още не съм го гледал и не знам дали искам да го гледам, предвид факта, че трейлърите не ми харесаха изобщо, предишният епизод ме дразни, а от каквото научавам за сегашния - и от положителни, и от отрицателни мнения - си вадя изводите, че са дооклепали положението абсолютно.

От друга страна, и аз, и Доктора коментирахме не съдържанието на статията, а наличието й и наличието на други подобни като маркер за качество - какъвто то просто не е, доколкото е функция изцяло на популярността на франчайза.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Amikae » Sun Dec 24, 2017 7:20 pm

https://www.forbes.com/sites/robcain/20 ... 252d0757fa
Spoiler: show
Image
Ето още малко материал за анализ.

Обаче викам следващият филм да е с по-малко пластове за анализ, че да е по-гледаем, не че ще ида да го гледам, but still... :mrgreen:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Sun Dec 24, 2017 7:31 pm

tigermaster wrote:
Sun Dec 24, 2017 7:16 pm
Roland wrote:
Sun Dec 24, 2017 6:06 pm
Нито един от тия примери не пасва на описаното в статията. Като ще спорите, поне не четете отгоре отгоре.
Статията не съм я чел отгоре-отгоре.
Изобщо не я прочетох, което може и да е грешка, обаче новия филм още не съм го гледал и не знам дали искам да го гледам, предвид факта, че трейлърите не ми харесаха изобщо, предишният епизод ме дразни, а от каквото научавам за сегашния - и от положителни, и от отрицателни мнения - си вадя изводите, че са дооклепали положението абсолютно.

От друга страна, и аз, и Доктора коментирахме не съдържанието на статията, а наличието й и наличието на други подобни като маркер за качество - какъвто то просто не е, доколкото е функция изцяло на популярността на франчайза.
Еми аз коментирах за какво са мярка анализите. И не че нещо, но може би гледай първо филма все пак? Темата е за него, не за анализите и ролята им в меренето ма качество.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Dr. Horrible » Sun Dec 24, 2017 9:35 pm

Аз казах, че западните блогъри и друг път са изкарвали някакъв нов филм безмерно прогресивен и са го смятали за голяма стъпка напред, без това да е било адекватно - и посочих кога и с какво. Не сравнявах героините с тази на Лора Дърн. Ако искаш конкретно за Лора Дърн - виждали сме компетентна жена да бъде достоен и мъдър лидер във фантастиката, като същевременно дразни главният избухлив ешкън герой, без това да значи, че решенията ѝ не са адекватни (Елизабет Уиър в Старгейт Атлантис), виждали сме жена над средна възраст да взема оспорвани решения, които в крайна сметка са аргументирани и правилни (Розлин в Батълстар галактика), виждали сме как жени от всякаква възраст, пол и сексуалност взимат важни и мъдри решения, които дразнят надут неопитен младок от мъжки пол, но в крайна сметка се оказват мъдри и компетентни, във фантастичен комикс (Y the last man), виждали сме как жена и лидерка на средна възраст взима мъдри решения, макар да изглежда като студена кучка (Адел от Dollhouse) изобщо много неща сме виждали. Героинята на Лора Дърн в новото Стар Уорс филмче не е качествен напредък в сравнение с тези интересни образи. Просто е направена за по-масова публика (защото няма по-масова публика от Стар Уорс), тоест има единствено количествена, не качествена разлика.
Авторът на това "мисловно" текстче казва "очаквах това, очаквах това" и само демонстрира невежеството си относно богатството на жанра. И за да изтъкне мнимия прогрес на ролята на жените в Star Wars, зачерква постижения на автори и героини, трупани десетилетия наред.

И естествено, че няма да си хабя времето за чета подробно тая статия и да отговаря на всяка "мисъл" :D Когато ти даваме аргументи, ти изобщо не ги регистрираш, а пускаш ново линкче. Когато си направих труда да изчета едно от линкчетата и да коментирам подробно всички грешки в него, ти не отговори, а каза, че те дразни такова снизходително отношение. Изглежда нямаш желание за активна двустранна дискусия. Искаш само да пускаш готови линкчета и хората да не ги коментират, а да ги четат и после да се удивляват каква мъдрост има в тях и колко сложен и многопластов е новият филм от Star Wars.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by AlDim » Sun Dec 24, 2017 9:37 pm

Amikae wrote:
Sun Dec 24, 2017 7:20 pm
https://www.forbes.com/sites/robcain/20 ... 252d0757fa
Spoiler: show
Image
Ето още малко материал за анализ.
Очаквах да не е весело, но не очаквах чак такъв бокс офис крах... Липсата на мотивация във фен базата да го гледат по 2+ пъти ще му се отрази много зле.
Това като минимум показва, че TLJ или има повече пластове от видимите на пръв поглед, или е проблемен в някакви направления.
Филмът е изключително елементарен и намира абсолютно най-"лесните" решения на всеки въпрос, зададен от предишния филм. Специално дискусиите за diverse cast-а мисля, че ги приключихме още с TFA.


Междувременно аз си изгледах пак Despecialized версиите на старите филми:
- A New Hope всъщност в момента бих му дал 9/10, защото филмът държи невероятно ниво след 40 години и въпреки, че е начална точка на огромен тренд в модерното кино, сам по себе си е впечатляващ на много нива. Първоначалната неизтормозена визия е прекрасна, озвучението е нечовешки добро и откъм музика, и откъм ефекти, историята е изключително простичка, но граничеща с перфектността откъм пейсинг. Едитинга, както всички знаем, е доста революционен и без него филмът можеше и да не се превърне в сензация. Обърнах малко повече внимание на този аспект на филма при това гледане и останах искрено впечатлен. Поклон пред таланта, довел до тази революционна лента.
- Empire продължава да е плашещо близо до перфектното сай-фай фентъзи. Има перфектния пейсинг и едитинг на първия филм, но с далеч по-интересна история, растеж на персонажите, перфектен романс между Хан и Лея (не мога да пропусна да благодаря на дядо Форд, че е казал "I Know" вместо "Me too"!), най-интересните локации в цялата поредица, може би най-впечатляващия мъпет на всички времена в лицето на Йода и мрачен завършек, който тотално заобикаля проклятието на средната част. Филмът някак успява хем да остави публиката доволна, че е изгледала цялостен филм, хем да я зариби да чака следващата част, без употребата на елементарни клифхангъри (ако това беше TFA, Empire щеше да свърши с Люк, висящ от антена под града в облаците, докато камерата се върти драматично около него...). Еволюцията на Дарт Вейдър също е страхотна спрямо първия филм, където беше доста комиксов лошковец. Леките намеци, че е обезобразен, го правят да изглежда по-човечен и уязвим, срещата му с Люк е все така разтърсваща и откъм екшън, и откъм психологическата битка между двамата. 37 години по-късно филмът все още е 10/10
- Return of the Jedi, както всички знаем, е смешно детско филмче с няколко страхотни сцени и бих казал, че остарява най-зле, заради излишния фокус на всевъзможни извънземни мъпети. Този път посредствените части ме подразниха повече и страхотната динамика между Вейдър, Люк и Императора не ме впечатли достатъчно, за да компенсира, та си свалих оценката на 7/10. Филмчето има повече ефекти, повече мъпети и много повече екшън от другите части, но няма нито дълбочината на Empire, нито страхотното изпълнение на A New Hope. Поне завършва трилогията много добре, което все пак е нещо.

В заключение, прикуълите на Лукас взимат най-лошите елементи от Return of the Jedi, правят ги още по-зле и ги комбинират с нови методи за създаване на ефекти, които пречат на актьорите, презасищат зрителя и в края на краищата водят до скучен резултат. Комбинирани със слабия сценарий, който този път Лукас е написал без адекватна помощ, получаваме пълен провал. Новите продължения пък са филмовата версия на Adibas. Опитват се да подражават на оригинала с променлив успех, но поне се продават много добре.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Sun Dec 24, 2017 9:40 pm

Ми не, всъщност е доста комплексен ^_^ А за старите филми подозирам има други теми.

И ебаси откровението, че на коледния уикенд, когато всички пътуват нанякъде, филмът дропнал в бокс офиса. Пак направи за този слаб уикенд повече от целия бюджет на Justice League...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by Roland » Sun Dec 24, 2017 9:49 pm

От линка на Форбс:
he Last Jedi is going to take a dive this weekend and is going to need that holiday blitz to regain the higher ground above Jurassic World and The Avengers. But, no, it isn’t performing any differently than should have been expected for a Star Wars sequel.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Re: Star Wars Episode VIII: The Last Jedi

Post by AlDim » Sun Dec 24, 2017 10:27 pm

Бууууууулшит. Филмът беше пуснат по същото време като The Force Awakens (Dec 18 vs Dec 15) и дропи много повече. За същия брой дни по същото време на годината е със 180 милиона долара назад в момента.

И наистина кротни се с тежките линкове вече. :lol: Ако ще имаме нормална дискусия, пробвай се и ти да участваш в нея.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 18 guests