Сподееееляй, народе

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by aiva » Wed Jun 14, 2023 10:55 am

Какво мислиш за организирана екскурзия? Ние миналия месец се пуснахме на една самоорганизирана почивка за 9 дни и първо беше супер мн работа да плануваме всичко, и второ ни излезе по-скъпо, отколкото ако бяхме на организирана екскурзия. Със сигурност ще ти е по-спокойно и подредено така, ще има кой да те гледа да не се загубиш някъде.

Сама не съм пътувала много и все за кратичко, така че нямам някакви специални препоръки, освен common sense неща. Но е важно да си носиш и външна батерия за телефона, че много бързо умират, като си постоянно на google maps. А умре ли телефонът, изведнъж ставаш леко безпомощен.

Иначе за майчето, винаги можеш да й кажеш и чак като се върнеш от соло пътешествието, поне да не те напряга допълнително.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сподееееляй, народе

Post by Ghibli » Wed Jun 14, 2023 12:00 pm

Тъжен съвет: една блогърка си беше сложила за пътуването халка на безименния пръст, за да намали количеството внимание от разни навлеци към сама жена.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Сподееееляй, народе

Post by Alexis » Wed Jun 14, 2023 12:22 pm

aiva wrote:
Wed Jun 14, 2023 10:55 am
Какво мислиш за организирана екскурзия? Ние миналия месец се пуснахме на една самоорганизирана почивка за 9 дни и първо беше супер мн работа да плануваме всичко, и второ ни излезе по-скъпо, отколкото ако бяхме на организирана екскурзия. Със сигурност ще ти е по-спокойно и подредено така, ще има кой да те гледа да не се загубиш някъде.
Силно съм изненадана от това, явно е от липса на опит. Обиколила съм над 20 страни на 4 континента на своя организация и със сигурност ми излиза значително по-евтино така, отколкото организирано (последен пример от преди 6-7 месеца - 15 дни в Сеул за 3800 лв на човек с хотел в центъра и самолет). Единствените държави, където не е винаги разумно да се пътува самостоятелно са 1) по-религиозните мюсюлмански или регионите, които са по-крайни и 2) държавите с куца инфраструктура - кофти транспорт и пътища или неудобен трафик за кола под наем (никой не може да ме накара да шофирам в Мумбай примерно).

Никога не съм се чувствала сериозно застрашена (пътувам или сама, или с майка ми, но без мъжка компания). Който ме познава, няма да се изненада, че най-редовно (ако не е забранено) по плажовете съм по монокини (вкл. Турция, Тунис и Занзибар, които са все мюсюлмански територии) и пак не съм била обект на насилие или дори притеснение.

Пътувам организирано само ако отивам да лежа на плажа и гоня all inclusive, където няма да обикалям или при указаните по-горе изключения. Тоест, ако е почивка. Ако е екскурзия, определено предпочитам да си правя плановете сама и да не ми казват кога къде трябва да бъда и да се съобразявам с някого.

Отбелязвам, че разходите много зависят от това, как пътуващият вижда своето изживяване. Аз обикалям музеи, исторически/архитектурни/природни забележителности, национални паркове, ботанически градини и ресторанти. Не ходя по барове, което за някои е голямо перо, както и рисков момент.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сподееееляй, народе

Post by Litz » Wed Jun 14, 2023 3:27 pm

Еми гледах организираните и тези за Балтика за 10 дена са към 3000 евро, което ми се струва бая :ninja:

А ако аз си плащам нещата излиза доста под 1000. Единствено не знам дали фактът, че не мога да карам кола ще ме затрие (има автобуси и транспорт де) жалкото е, че няма влак, а аз обожавам влакове или ги преоткрих.

И аз не обичам да ходя по барове и клубове, когато съм на екскурзия. Смисъл живея в клубен град и трудно човек може да ме накара да ида на клуб в Берлин (сериозно предпочитам да си стоя в нас и да гледам в една точка пред това да ида в КитКат или Бергхайн).

Планувам го и като нещо, което ще ми покаже, че не съм толко смотана и да си превъзмогна социалната тревожност. :mrgreen:

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Сподееееляй, народе

Post by Alexis » Wed Jun 14, 2023 3:47 pm

Колата определено няма да те затрие, напротив, ще е по-неудобно, когато си в няколко страни. Ползвай си автобуси и влакове и готово. Гугъл мапс 100% ще ти даде разумен вариант за обществения транспорт. И да, самостоятелно определно е много по-евтино и по-гъвкаво.

Имаш 2 опции. Или правиш всички резервации още преди да заминеш, или правиш първата и според това накъде те носи вятърът и къде планираш да замръкнеш, правиш следващата. Аз като бях по-начинаещ и амбициозен пътник-организатор бях в първата група. Сега резерваирам само за първата дестинация и след това я карам да усет. Не съм убедена, обаче, че това е практично за човек с тревожно разстройство в каквато и да било степен, тъй като може да доведе до засилване на тревогата.

Има и друг вариант, вместо да се моташ из всички балтийски, избери една и обикаляй из нея. Не е нужно да се хвърляш в дълбокото от раз, може и да си поиграеш в плитчините, докато свикнеш. Това го правиш и за да си починеш, а не само като някакъв проект, от който да се прибреш вкъщи стресирана, изтощена и по-изнервена отколкото си била преди пътуването.

Има и вариант да отидеш в страна с по-лесна за теб инфраструктура (ако още се решаваш за дестинацията). Около Прага или Будапеща се пътува лесно, а в и около градовете има много какво да се види и хапне.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
aiva
Misting
Posts: 275
Joined: Tue Mar 21, 2017 9:10 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by aiva » Thu Jun 15, 2023 2:17 pm

Alexis wrote:
Wed Jun 14, 2023 12:22 pm
Силно съм изненадана от това, явно е от липса на опит.
Не е от липсата на опит :D Аз отивам и обикалям колкото музеи, забележителности и странности мога да вмъкна в един ден, и според мястото цената им може хич да не е малка. Да не говорим, че ако искаш някой да ти обяснява какво гледаш, вместо да се взираш неразбиращо в някаква колона и да ровиш в гугъл, трябва и за това бюджет. За първи път ми се случи наистина да ми излезе по-евтино организирано и може да е някакъв анекдотичен пример, но фактът, че го има, означава, че си заслужава поне да провериш, може пък да ти излезе късметът някъде :D

Със сигурност организираните екскурзии си имат и недостатъци и не са перфектния вариант за всичко и навсякъде, но ако планът е да обикаляш много из много градове и ще го правиш за първи път сам, те са си една по-спокойна опция с по-малко занимавка. Иначе да отидеш на организирана екскурзи да лежиш на плажа цял ден ми е малко странно, освен ако наистина не излиза по-евтино така, отколкото сам да си го организираш.
Litz wrote:
Wed Jun 14, 2023 3:27 pm
Еми гледах организираните и тези за Балтика за 10 дена са към 3000 евро, което ми се струва бая :ninja:
Това и на мен ми се вижда мега много, тези от България, които съм гледала (които admittedly не са много) са били все около 1500 лв за седмица (конкретно за южна Европа и Египет). Само за една седмица в Япония беше около 3000 лв, което предполагам можеш да си го направиш и по-евтино, както каза Алексис. Но 3000 евро е прекалено :D

User avatar
Delegat
Aes Sedai
Posts: 1583
Joined: Mon Dec 25, 2006 7:53 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by Delegat » Thu Jun 15, 2023 3:54 pm

Силно препоръчвам Рига като за първа дестинация в Балтийските държави, много приятен град за обикаляне, имат едни страхотни моторни лодки, с които те прекарват през каналите на града и после в голямата река, която минава през него. Аз малко не случих на време, като бях там преди 4 години, но лятото не би трябвало да е проблем като цяло.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Сподееееляй, народе

Post by Litz » Wed Aug 09, 2023 1:29 am

Малко немска бюрокрация. Най-голямата икономика в Европа кара Абсурдистан да изглежда като дигитален рай.

Работя във фирма за фирмени обучения и за преквалификация на безработни в дигиталната сфера data analyst, data scientist this shit.

Издаваме дигитални сертификатите онлайн, с електронен подпис на шефа на продукт и електронен печат и qr code, на които пише че това е валидно така както си е и човек може да си ги свали в пдф формат.

Една бивша курсистка си намерила работа в някаква държавна институция като data scientist и оттам и искат мокър печат и подпис на сертификата и СЛЕД КОЕТО ЩЕ СКАНИРАТ И ЩЕ ГО КАЧАТ В ДОКУМЕНТАЦИЯТА СИ В PDF ФОРМАТ !1!1!1!1!

Това е масова практика тук, всичко ти се иска в хартиен формат без особена причина.

За осем години в Германия съм накарала повече хартия от майка ми, която е на 53, родила и две деца, омъжвала се е два пъти, развеждала се е два пъти, купувала и продавала коли и апартаменти.

Най-нелепото е, че на голяма част от хората им харесва заради защитата на личните данни. Някои естествено са против.

Давам пример с абсурдите: в Германия ни се приема за сигурно да си вземеш, банковата карта и пина на място в банката, щото не можели да знаят че това си ти. Дори при забравен пин, не могат да ни издадат нов на място в банката веднага. Не е сигурно! Как ще се появиш ти с личната си карта, със същото име като на банковата карта и снимка на която очевидно си ти?
Не трябва да го чакаш 10 дни по пощата да дойде и тогава пак да отидеш да си го нагласиш. Това, че някой от домакинството ти може да го отвори не е от значение! По-сигурно е.

Освен това ако си вадите лична карта трябва да се снимате на автомат и да дадете пари за тая снимка след, което да отидете в общината в снимката в хартиен формат, за да могат да я сканират и да я качат. Не можете просто да дадете дигитална снимка! Трябва всичко да е на хартия!

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by Xellos » Wed Aug 09, 2023 12:18 pm

Лол, тамъм ми дойде новата дебитна от ДСК, по куриер уж за по-удобно от онлайн банкирането цъкнах. Куриера ми я връчи без да ми иска ни лична карта ни нищо, един измислен подпис на таблетчето и бегай. Оказа се, че трябва да я активирам на банкомат на банката, като единствения такъв е пред въпросната на другия край на квартала, та кво точно спестих и аз не знам... :shock:

То заради тая мудна немска бюрокрация тук събират организирано с рейсове по махалите с чаветата и ги карат там от един град на друг за социални некви на ръка да точат заради некъф бъг в системата и липса на комуникация между близки населени места.
:ninja:

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by Xellos » Sat Aug 19, 2023 12:57 pm

btw. Който е изобретил мегафон-микрофон караоке джаджата за деца, трябва да гори в ада слушайки пуберитетски мутиращи гласове да се дерат на такива в криворазбран мейтинг ритуал пред блока. Като прелюдия на циганска сватба с изненадващо некадърен оркестър. Няма само аз ся да страдам ся
:ninja:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сподееееляй, народе

Post by tigermaster » Tue Jan 02, 2024 5:15 pm

Честита Нова година, хора.
При мен поради ред причини изминалата две и двайсет и втора беше едновременно осезаемо по-спокойна от предишни години и много по-натоварена, та биологичният ми часовник умря, горкичкият. Новогодишната ми резолюция ще е да се вкарам в ред.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Re: Сподееееляй, народе

Post by Alexis » Tue Jan 02, 2024 6:52 pm

tigermaster wrote:
Tue Jan 02, 2024 5:15 pm
Честита Нова година, хора.
При мен поради ред причини изминалата две и двайсет и втора беше едновременно осезаемо по-спокойна от предишни години и много по-натоварена, та биологичният ми часовник умря, горкичкият. Новогодишната ми резолюция ще е да се вкарам в ред.
Нищо чудно,че е разбутан, след 1 година кома или дисоциативен епизод :mrgreen:

Иначе ЧНГ на всички!
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сподееееляй, народе

Post by tigermaster » Wed Jan 03, 2024 2:09 am

Е, сливат ми се годините, какво да кажа...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Re: Сподееееляй, народе

Post by Xellos » Wed Jan 03, 2024 6:20 pm

bdz_stastliva_nova_godina.jpg
bdz_stastliva_nova_godina.jpg (57.77 KiB) Viewed 1341 times
:beer:
:ninja:

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Сподееееляй, народе

Post by tigermaster » Fri Feb 09, 2024 5:13 pm

Счупих си баса.
Крап.

Свалих струните, почистих инструмента, сложих нови струни - всичко мина наред. Седнах да го настроя и, докато врътках ключа на втората струна, чух едно "ХРЯС!", и... Гледам - половината зъби на колелцето на механизма на ключа са заминали.
Егати тъпотията.
Сега май ще трябва да го нося на лютиер.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 25 guests