Westworld (2016) - СПОЙЛЕРИ!

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
Post Reply
User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Westworld (2016)

Post by penzata » Mon Dec 12, 2016 11:14 am

За всичките "обрати" имаше хинтове и аз по принцип си падам по солв дъ ридъл шитни, които са идеални кукички, да държат вниманието на зрителя, но във Вестуърлд обратите бяха character driven, а не story driven, което бе още по-яко.

Несъвършенствата са ми бели кахъри, сравнени с изключително добре изградените и мотивирани персонажи.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Westworld (2016)

Post by Ambartanen » Tue Dec 13, 2016 12:01 am

Преди малко го догледах и се зачудих къде мога да изсипя малко недосдъвкани размисли. Тук ми се стори като подходящо място, но за голяма моя изненада повече от темата е някакъв безпричинен хейт. Тъй де, много ми хареса сериала и се справи много добре с нещата, които се опасявах че може да издъни.
penzata wrote:И това, което най ми хареса бе, че всичките т.нар. "обрати" не идваха от нищото, с типичния "УАУ ефект", а бяха крайно логични.
С това съм много съгласен. Всичките обрати бяха логични и се чуствам доста горд със себе си, че повече ги предвидих преди да се случат (по-често минута отколкото епизод предварително), но това само увеличи удоволствието ми да им гледал разкритията.
Spoiler: show
Най-добрия за мен беше самоличността на Човека в Черно (Ед Харис, демек), защото през целия сезон си мислех как Уилям трябва да представлява нещо подобно на млада негова версия и то...
За Мейв:
Spoiler: show
Нейната история не беше точно слаба, но ми беше най-проблемна откъм логистика. Все още не ми е ясно кой трябва да я е насочил да бяга от парка, защото не виждам Форд какво печели от потенциалното й бягство. Ясно че и тя се е осъзнала преди, та може би се предполагаше да е план Б ако нещата с Долорес не се получат, но не ми се струва правилно.
По едно време си мислех, че писателят тайно е сложил паметта в нея, а не в бившия баща на Долорес и тя затова се опитва да избяга, но явно не е това идеята. Иначе самият й план за бягство беше доста проблематичен откъм логистика. На няколко пъти техниците можеше просто да я затрият; въобще не разбрах как си деактивира експлозива в гръбнака (принтираха й ново тяло ли?); техниците трябваше да правят някакви супер сложни промени по софтуеъра й, които нямаше логика да могат да направят нито като умение, нито като достъп в системата; взимането на двата хоста да й пробият път през охраната беше леко безумно след като видяхме че като няма trigger-happy разбойници с нея, никой дори не разбира че тя е host и т.н. Може би най-големия ми проблем беше колко лесно й беше да деактивира забраните им да убиват хора при положение, че те двамата не бяха осъзнати след като цял сезон гледахме през колко страдание трябваше да мине Долорес, за да стигне до подобно място.
За Долорес:
Spoiler: show
Много изпипано поднесена история, мисля че трябва да гледам сериала втори път, за да разбера в какъв точно ред се случват нещата. Цялата идея, че повечето й сцени не са се случвали веднъж а са амалгами от десетки или стотици подобни случки е страхотна и много добре представена. В крайна сметка не съм съвсем сигурен защо реши да убие Форд, но за мен нейната история наистина си беше главната в сериала.
За Ед Харис:
Spoiler: show
Справи се страхотно. Мисля че имаше една от по-тънките роли, което казва доста в този сериал, обаче всичко се изплати с тази усмивка като го застреляха на края.
П.П.
Moridin wrote:Комбото от Долхаус и Лост
Само да добавя, че е на светлинни години пред първия и е чиста обида да се сравнява с втория.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Westworld (2016)

Post by Killua » Tue Dec 13, 2016 12:23 am

Просто хейтърите са по-гръмогласни!
Мейв
Spoiler: show
не мисля, че е съвсем ясно кой точно я е препрограмирал. Една от теориите е, че чрез нея се опитват да изнасят информация за парка - нали тръгна да бяга с някакво куфарче етц.
Ед Харис
Spoiler: show
На мен Ед Харис в началото адски ме кефеше, но след средата ми доскуча. То понеже имаше ясни препратки за внимаващите кой точно е той (включително паралел с донасяне на вода с цел убиване на заложник; няколко сцени, в които свършваше с единия герой и почваше с другия и т.н.), та това стана ясно много преди разкритието. Но много яко го изиграха с Долорес самото разкритие, така че си беше удоволствие да се гледа и баш финалът ми хареса. Но между средата и края, не чак толкова.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19286
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Re: Westworld (2016)

Post by Moridin » Tue Dec 13, 2016 12:24 am

+800000 за поста на Андрей, обърнете специално внимание на Мейв
This is it. Ground zero.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Westworld (2016)

Post by penzata » Tue Dec 13, 2016 1:23 am

"This violent delights have violent ends"

Първо го цитира Арнолд. После дъртият Абърнати (ама Форд знае, защото той му е вкарал тези шитни в главата). Абърнати го казва само и единствено на Долорес, пък тя - само и единствено на Мейв.
Spoiler: show
Форд препрограмира Мейв и тя реално се "осъзнава" точно преди да тръгне влака ѝ. Никой никъде не казва, че хостовете трябва да се "осъзнаят" по един и същи начин: на Долорес ѝ трябва целия 35 годишен кръговрат, докато накрая се събуди; при Мейв нещата са малко по-различни.

В един от монолозите на Форд, той обяснява как накрая са останали само хората, след като са изяли неандерталците:
1) Абърнати фадър - първо е бил канибал - ял е собствените си хостове/хора, демек неандерталците. След това е бил учен/професор и накрая баща. И неговият процес на "осъзнаване" не е кратък, тригъра му е бащинската любов (както при Мейз). Обаче, надали точно снимката, която намери е отключила всичко, защото все пак такива снимки показваха и на други хостове, на Долорес, дори и на Бернард и всички отговаряха, че "им е нещо напълно непознато". Така че някой е "помогнал" на Абърнати. Дъ Мейкър.

2) Видя се как Форд владее буквално всяка една молекула от парка. Така че надали, няма да може да изтрие старите спомени на Мейв. Просто не иска.
Аз така си ги обяснявам нещата:
- Арнолд и Форд - ин и ян, също както Долорес - Мейз (крайно клишираните женски персонажи на девица и блудница). Арнолд сътворява Долорес, и колкото и да е голямо творението на Форд - Бернард, - не е същото като Долорес. Спекулирам, че Форд прави това с Мейз, което навремето Арнолд е правил с Долорес. И бележката с местоположението на щерката е последния "тригър". Или работи или не.
- Ако това е така, всички плот холс, около бягството, препрограмирането, махането на бомбата на Мейз и последвалата касапница, могат да се обяснят чрез кукловодството на Форд.

3) Долорес решава да убие Форд, колкото навремето решава да убие и Арнолд. И двамата я молят, единият не толкова прямо като другия, но тя вече схваща нещата; връзката между Форд, Арнолд и парка; Форд все пак ѝ дава пистолета, с който навремето е "освободила" Арнолд от бремето му.

4) На Форд му трябват не 10 (както той спомена), а цели 35 години да поправи грешката си с Арнолд. Изкупил си е възмездието и още как. Обаче има един последен елемент, след като е тригърнал съзнанието на нужните хостове - той трябва да си отиде, подобно Арнолд навремето. Той е пъпетмастъра, трябва да умре, за да освободи другите и той го прави - възмездието му е изпълнено.

Обаче:

5) С годините, както и хостовете, и той е "поумнял", лутайки се в собствения лабиринт, търсейки центъра му.
Хостовете, това са бъдещето и Форд, хем може да ги освободи, хем да се превърне в един от тях. И той го прави.
През цялото време в скритата му лаборатория той правеше някакъв хост, но каза че оборудването му е "старо" и става по-бавно; (имаше някаква група от най-старите хостове, които се оказа, че радарът на парка не ги лови); а и накрая не видяхме какво е "произвел".
Последна реч на Форд бе нещо такова: "Когато Моцарт е починал, той не е умрял, той се е превърнал в музика." Това възнамерява да стори и Форд - да се превърне в творението си.

Image


Така че много ми е интересно как, де факто ще се развият тези неща, особено с "Уаят" програмирането. Това означава ли, че още нямат "свободна" воля? или пък този "код" отключва други неща? Кой знае!
Дъ Нолан/Джой фемили ноус. :mrgreen:
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Westworld (2016)

Post by Killua » Tue Dec 13, 2016 10:26 am

Пензата, много ЗА съм точка номер 5 от спойлера ти! Дано е така, иначе много ще ми липсва в следващия сезон :(
Интересно инфо научих за актрисата, която играе Долорес - преди няколко дни е споделила, че е била малтретирана сексуално в миналото си. Сигурно й е било доста гадно да играе подобна роля. :/
Иначе заедно с Мейв е номинирана за Глобус, но странно са пропуснали Хопкинс. Според мен беше титаничен..
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Westworld (2016)

Post by Ambartanen » Tue Dec 13, 2016 10:42 am

За мен най-ценната идея в сериала дойде в осми епизод:
Spoiler: show
Исках да видя какво ще кажат за идеята за съзнанието и свободната воля. Доста се притеснявах, че ще има стандартната холивудска бозица стил "любовта ни прави уникални" или нещо друго наподобяващо Interstellar например но тогава дойде следния цитат от Форд в осми епизод:
Between you and me? This was the very question that consumed Arnold, filled him with guilt, eventually drove him mad. The answer always seemed obvious to me. There is no threshold that makes us greater than the sum of our parts, no inflection point at which we become fully alive. We can't define consciousness because consciousness does not exist. Humans fancy that there's something special about the way we perceive the world, and yet we live in loops as tight and as closed as the hosts do, seldom questioning our choices, content, for the most part, to be told what to do next. No, my friend, you're not missing anything at all.
Какво прави хостовете различни от хората ако изглеждат и понякога убедително се държат като хора? Нищо. Първите осъзнавания са станали успешно още преди 35 години, Форд просто прекарва последните десетилетия в събиране на критична маса осъзнати хостове, за да изпълни малката си революция.
Не, че силно емоционалните моменти не са важни за формирането на съзнанията им (cornerstone memories and so on), но няма прост отговор от сорта на "просто ти трябва способността да чустваш ей това." Съзнанието на Мейв се концентрира върху родителската любов, на Бърнард- върху загубата, на татко Абърнати- върху отмъщение, на Теди- върху любовта, а на Долорес- върху убийството на създателите й.
За Мейв:
Spoiler: show
Не мисля, че се осъзнава преди да тръгне влака, а доста преди това и се е осъзнавала поне веднъж преди, но на влака взима решение- за нея спомените за дъщеря й са по-важни от императива да избяга от парка. Краят на десети епизод показва как Мейв и Долорес взимат решение да променят историите си i.e. сдобиват се не само със съзнание но и със свободна воля.
"These violent delights have violent ends"
Spoiler: show
Този цитат не ми се стори чак толкова важен- просто foreshadowing за края на сезона още от първи епизод даден им от Форд, който вече знае че скоро ще изпълни плана си.
"An old friend once told me something that gave me comfort. Something he had read. He said that Mozart, Beethoven and Chopin never died, they simply became music. So I hope you will enjoy this last piece... very much. "
Spoiler: show
Не, че е невъзможно да е създал хост наподобяващ себе си, но този цитат не говори за това. Музиката е тяхното творение както хостовете са неговото и те продължават да влияят на света след смърта си чрез творенията си.
Например Бернард наподобява максимално Арнолд, но не е Арнолд, така че и хост базиран на Д-р Форд не би бил Форд.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Westworld (2016)

Post by penzata » Tue Dec 13, 2016 1:03 pm

Killua wrote:Пензата, много ЗА съм точка номер 5 от спойлера ти! Дано е така, иначе много ще ми липсва в следващия сезон :(
Spoiler: show
Не съм сигурен, че Форд, ако се завърне като хост, визуално ще наподобява себе си. По-скоро няма.

Съгласен съм, че Форд ще "влияе" на света чрез творенията си, но, ако пък е в симбиоза с някое от тях, мисля че ще може да направи "още повече неща". Показвайки ни, колко хирургически точен мозък има Форд, мисля че ще вземе дейно участие в по-нататъшния бунт. Заради това той ще е и творението си.

Бернард наподобява максимално Арнолд и е Арнолд (ню дженерейшън), но не и визуално. Това си е спекулацийка малко, но все пак преди да пуснат парка, те са го "заличили" като кофаундър, но не и визуално. Надали никой не е знаел как изглежда и Форд да направи Бернард по негово визуално подобие ми е лейм.
Това, че Долорес вижда Арнолд в най-ранните си спомени като Бернард, лесно може да се "коригира" от Форд. Запазил е същността, която е важна, просто е променил "обвивката".

Същото и с Форд. Ако се завърне, визуално ще е "друг".

"These violent delights have violent ends":
Spoiler: show
Очевидно беше, че не е само foreshadowing, а самият израз тригърва нещо.
Примерно: "Would you kindly?" в Bioshock, но не така манипулативно.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Westworld (2016)

Post by Killua » Tue Dec 13, 2016 1:50 pm

penzata wrote:
Spoiler: show
Не съм сигурен, че Форд, ако се завърне като хост, визуално ще наподобява себе си. По-скоро няма.

Съгласен съм, че Форд ще "влияе" на света чрез творенията си, но, ако пък е в симбиоза с някое от тях, мисля че ще може, да направи "още повече неща". Показвайки ни, колко хирургически точен мозък има Форд, мисля че ще вземе дейно участие в по-нататъшния бунт. Заради това той ще е и творението си.

Бернард наподобява максимално Арнолд и е Арнолд (ню дженерейшън), но не и визуално. Това си е спекулацийка малко, но все пак преди да пуснат парка, те са го "заличили" като кофаундър, но не и визуално. Надали никой не е знаел как изглежда и Форд да направи Бернард по негово визуално подобие ми е лейм.
Това, че Долорес вижда Арнолд в най-ранните си спомени като Бернард, лесно може да се "коригира" от Форд. Запазил е същността, която е важна, просто е променил "обвивката".

Същото и с Форд. Ако се завърне, визуално ще е "друг".
За Форд и Бернард
Spoiler: show
Какво искаш да кажеш, че Бернард наподобява максимално Арнолд и е Арнолд, но не и визуално? Тогава защо Бернард не вижда снимката с истинския Арнолд? Ако беше така, нямаше да е проблем да види снимката и нямаше да има нужда да се заличава Арнолд от нея във възприятията му. Според мен Арнолд и Бернард са изглеждали идентично и просто Форд е създал Бернард много по-късно - след като се е отървал от всички документи, свързани с него, и хора, които го познават. Да, може да е лейм, но няма друго обяснение по-дълбоко според мен...

Да, разбирам, че няма много смислени начини, по които да върнат Хопкинс в сериала, но си мечтая поне тук-там да го ползват за флашбеци и т.н.
"These violent delights have violent ends":
Spoiler: show
Очевидно беше, че не е само foreshadowing, а самият израз тригърва нещо.
Примерно: "Would you kindly?" в Bioshock, но не така манипулативно.
Spoiler: show
Въпросът е какво точно тригърва, на мен поне не ми стана напълно ясно. Аз го разбрах, че отключва спомените на миналите цикли в избраните роботи и ги пуска по пътя им, а от тях вече зависи как ще реагират на тези спомени. И реално избраните роботи (като изключим Абърнати) са само Долорес и Мейв.
Иначе вече за символиката на фразата - каквото се каза по-горе.
За Мейв
Spoiler: show
Тук в крайна сметка има значение какво е "осъзнаване"/"съзнание", който със сигурност не е много прост. Във филма поне е представен според мен като процес, който включва няколко елемента и последният и най-важният е именно вземане на собствено решение, което да се противопостави на командата (или както го каза, свободна воля). Всеки хост има право на леки импровизации, докато си следва сюжетната линия и истинско доказателство за осъзнатост ще бъде предприемането на собствено действие. Хостовете твърде добре имитират хората, твърде са съвършени и няма как иначе.
Вероятно Форд през Долорес с тригъра "these violent..." е отключил спомените в Мейв, след което тя поема по пътя си и реагира на тези спомени, но през цялото това време следва чужд наратив за бягство (за който не съм никак убедена, че идва от Форд, ама знам ли). Осъзнаването е процес, който е назрявал в нея, но точката в която вече може да говорим за истинско съзнание, е именно вземането на решението да слезе от влака.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Re: Westworld (2016)

Post by Ambartanen » Tue Dec 13, 2016 2:22 pm

За Бернард
Spoiler: show
Бернард вероятно е създаден много след смъртта на Арнолд. Спокойно може да са минали 10-20 дори 30 години и тогава вече никой освен Форд и оригиналните хостове да имат идея, че Арнолд дори е съществувал.

Освен това не мисля, че някой може да променя спомените на хостовете. Да, сравнително лесно ги трият и понякога те самите си правят странни асоциации, но никога не виждаме някой да променя спомен. Дори на няколко пъти се споменава, че техните спомени, за разлика от човешките, са напълно ясни и не се изменят или избледняват с времето.
За Мейв
Spoiler: show
Тя може би си изпълни целия скрипт като качи чантата на влака и я остави там.
These violent delights...
Spoiler: show
Възможно е да е отключвал нещо, но поне според мен всички хостове в cold storage се бяха самоосъзнали, а Долорес и Мейв просто бяха последните. Единственият друг вариянт е някой да им е махнал забраните да нараняват хора и да ги е настроил да убиват хора, но кой? Никак не се връзва да е Форд, а никой друг не би могъл освен може би Мейв.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Westworld (2016)

Post by Killua » Tue Dec 13, 2016 2:31 pm

За улеснение: Westworld Timeline

Cold storage хостовете -
Spoiler: show
те не се ли побъркват при опитите да постигнат осъзнаване? не мисля, че са достигнали истинското осъзнаване, но знам ли.
И интересно инфо за индианеца, когото Мъжът в черно скалпира, за да получи информация за лабиринта - било е замислено да има по-сериозна роля за него, но уви актьорът умира. В крайна сметка решават да не го рикастнат, за да запазят сцената му непокътната, и просто променят този сторилайн.
Неслучайно цялото това със скалповете, в които се криеше информация за лабиринта, ми се стори доста втф и впоследствие така и не се доразви.
http://westworld.wikia.com/wiki/Kissy
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Westworld (2016)

Post by Killua » Tue Dec 13, 2016 4:52 pm

http://www.shadowdance.info/magazine/tvshows/westworld/ - И шадоуданс статийката по темата! Основният текст е на Аравала, но има включвания от Мат, Доктор Хорибъл, Моридин и moi! :)
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Westworld (2016)

Post by penzata » Tue Dec 13, 2016 7:42 pm

Изписаха се вече 5 страници, има и ревю, така че заебавам да слагам спойлери вече. :mrgreen:

Това за Бернард/Арнолд "визуализацията" си е чиста спекулация от моя страна. Видях отново снимката, на която ясно си личи изместения фокус на двамата мъже, така че Бернард може и да е Арнолд "визуално", което ми е ирелевантно, след като видях кой е "средния" човек. На Форд баща му. :shock: (трябва да спра да гледам по сто часа филми и да дрема, не знаейки кога съм заспал, кога не и какво изобщо съм гледал.)

Точно баща му от снимката ме наведе на още повече "глупости", в кратце:
- Форд казва на Бернард, че Арнолд е построил "къщата и семейството му", за да не тъжи, или нещо подобно.
- Форд разказва на гръмпи олд мен-а в мазето историята за хрътката си; има разговор и с "малкия си аз" за същата хрътка. (+ това малкия чиляк се появяваше в някакви ключове сцени, от нищото)
- Теди разказва мита за Лабиринта: "The Maze itself is the sum of a man’s life. The choices he makes, the dreams he hangs onto. And there at the center there’s a legendary man who had been killed over and over again countless times. But always clawed his way back to life. The man returned for a last time to vanquish all his oppressors in a tireless fury. Built a house and around that house he built a maze so complicated only he could navigate through it. I reckon he’s seen enough fighting."
Чиста алегория и препратка към Фордовата къща.
- Форд беше казал на Тереза, че няма кой знае какви спомени от детството си (като бая хостове), защото не бил сантиментален дюд.
- При "агресивния" разговор между Форд и Долорес, той я пита дали го помни, а след това тя го пита дали не са стари приятели, той ѝ отговаря, че изобщо не би казал приятели, и "леко" се разплаква.


След всичко това, не само се връщам на теорията, че Форд е хост, а че има още повече около него и си мисля, че страшно много неща (хинтове) съм изпуснал в сериала. Така че търпи второ гледане и, за да не съм голословно-спекулиращ-параноиран-конспиративен дюд, чак след това ще обобщя "мислите" си относно Вестворлд (И в Мементо и в Престиж, всичко беше намекнато и хинтнато в диалозите).
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Re: Westworld (2016)

Post by Killua » Tue Dec 13, 2016 7:57 pm

Аз, доколкото го разбирам - може да се отнася и за Арнолд, и за Форд: "The Maze itself is the sum of a man’s life. The choices he makes, the dreams he hangs onto. And there at the center there’s a legendary man who had been killed over and over again countless times. But always clawed his way back to life."

Арнолд най-малкото е умирал веднъж като Арнолд, и минимум веднъж като Бернард.
А човекът, който построява къщата за Форд, също е Арнолд.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Westworld (2016)

Post by penzata » Tue Dec 13, 2016 8:13 pm

Built a house and around that house he built a maze so complicated only he could navigate through it.

Ся, не знам, ама Форд бая навигейтва из тоя мейз. Като цяло ич не му е чиста работата. Андроид или не, това е на повърхността, но всъщност, не знам кой точно е Форд. Няма да се учудя, ако след повторното гледане не го изкарам допелгангер-андроидското-алтер его на Арнолд или самият Арнолд.
The hardest battles are fought in the mind.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests