Academy Awards 2016

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Re: Academy Awards 2016

Post by Onslaught » Wed Mar 02, 2016 3:29 pm

Trip wrote: Културата им е particular sports-based. Не виждам защо трябва да бягаме от по-точни разграничения. Никой чернокож няма да направи проблем за Зимните игри, защото на чернокожите не им пука за тях. Примерът ти не е дообмислен нещо. А чернокожите сценаристи трябва да получат някакви солидни шансове да изкарат пари за студията, преди да стане ясно могат ли. Пак се връщам на думите на Виола Дейвис: Не можеш да спечелиш Еми за роля, която не е там за теб. Толкова по въпроса с доказването кой колко може.
Моята хипотеза е че културата им е и "particular entertainment-based". Има много успели чернокожи рапъри, но не и метъли. Има доста успешни чернокожи актьори, но няма достатъчно чернокожи сценаристи които да им пишат разнообразни роли.
Кои са талантливите чернокожи сценаристи на които големите студия не дават шанс и са принудени да правят само инди филми? Кои са чернокожите автори на които отказват да им филмират бестселърите?
"Unless we keep the barbarian virtues, gaining the civilized ones will be of little avail."
"Some ideas are so stupid that only intellectuals believe them"

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Academy Awards 2016

Post by Trip » Wed Mar 02, 2016 3:37 pm

Моята хипотеза е че културата им е и "particular entertainment-based". Има много успели чернокожи рапъри, но не и метъли. Има доста успешни чернокожи актьори, но няма достатъчно чернокожи сценаристи които да им пишат разнообразни роли.
Кои са талантливите чернокожи сценаристи на които големите студия не дават шанс и са принудени да правят само инди филми? Кои са чернокожите автори на които отказват да им филмират бестселърите?
Как бихме могли да знаем? Това е по-интересна тема, но не и зададена с тон "Я ми покажи, я, я, я?" а с тон, "Верно, има ли как да разберем?" (Не знам твоят кой е.) Като хипотеза, не е лоша отправна точка обаче, ако не друго, то за да се провери фалсифицируемостта й.

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Academy Awards 2016

Post by Litz » Wed Mar 02, 2016 3:39 pm

Мисля, че тази графика е изключително показателна кои колко били в САЩ, в Холивуд и на Марс, поне сред актьорите.
Spoiler: show
20160123_woc197.png
20160123_woc197.png (74.31 KiB) Viewed 4248 times
Нещо, което съм забелязала обаче е, че голяма част от номинираните/ победителите черни актьори не са американци. То и при белите е така де.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Academy Awards 2016

Post by Trip » Wed Mar 02, 2016 3:47 pm

A изследването, откъдето е взета, чете ли го? Или влизаме в стил google-warrior? Щото аз го прочетох и казва интересни неща, които ако ги знаеше, може би щеше да се поколебаеш да пуснеш графиката.

Впрочем, в самото изследване я няма тази графика.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Academy Awards 2016

Post by tigermaster » Wed Mar 02, 2016 3:50 pm

Trip wrote:Аз: "Има системен проблем, който се знае."
Ти: "Ама ето тези два и половина примера."

Не разбирам.
И аз не разбирам.
Със сигурност има още много примери, които изобщо не знам - при положение, че става дума за хора, чиито физиономии не виждам в творчеството им, расата им не ме интересува. Бих могъл да дам за пример и братята Уейънс, които стабилно печелят пари вече не знам колко време, обаче го правят с боклуци - и едва ли ще го отрекат. Или Тайлър Пери, за когото важи същото.
А може да се даде за пример и Стив Маккуин. Или Джон Сингълтън, обаче той след двете номинации преди двайсетина години по някаква причина тръгва надолу. Или Лий Даниелс.

Или самият Спайк Лий, който вади провал след провал, обаче по незнайни причини все още има кариера.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Academy Awards 2016

Post by Trip » Wed Mar 02, 2016 3:54 pm

Със сигурност има още много примери, които изобщо не знам
И реши все пак да действаш на принципа "А, а, а?", вместо на принципа "Изобщо не знам, може пък има смисъл да се проучват подобни въпроси, нищо, че няма аз да ги проучвам. Може би впечатленията ми на 1 български зрител не стигат да взема решение по въпроса. А и дори да съм го взел, може би не стигат, за да споря страници наред, та да стане на моето."

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Re: Academy Awards 2016

Post by Litz » Wed Mar 02, 2016 3:57 pm

Четох статията в Economist oще в началото, но там извъртаха нещата по някакъв безумен начин, който не отговаряше на графиката.

В крайна сметка нито един открит гей актьор мъж, ама нито един няма Оскар, въпреки че гей мъжете са огромна част от Холивуд. Никой не е правил хаштаг войни с #Oscarssostraight?

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Academy Awards 2016

Post by Trip » Wed Mar 02, 2016 3:58 pm

Чете ли проучването? (Това, дето пише, че е source.)

User avatar
Onslaught
Sorcerer
Posts: 401
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:10 pm

Re: Academy Awards 2016

Post by Onslaught » Wed Mar 02, 2016 4:03 pm

Trip wrote: Как бихме могли да знаем? Това е по-интересна тема, но не и зададена с тон "Я ми покажи, я, я, я?" а с тон, "Верно, има ли как да разберем?" (Не знам твоят кой е.) Като хипотеза, не е лоша отправна точка обаче, ако не друго, то за да се провери фалсифицируемостта й.
Според мен burden of proof е в твоите ръце. Липсата на доказателства за расизъм според мен е доказателство за липсата на расизъм. Аз не мога да докажа, че Бог не съществува, но докато не получа доказателства за обратното нямам причина да вярвам в Бог.
"Unless we keep the barbarian virtues, gaining the civilized ones will be of little avail."
"Some ideas are so stupid that only intellectuals believe them"

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Academy Awards 2016

Post by Trip » Wed Mar 02, 2016 4:07 pm

Липсата на доказателства за расизъм според мен е доказателство за липсата на расизъм.
Там, където имаш гледна точка на рандъм хора във форум (ти, аз) като ориентир, не можеш да ползваш "липса на доказателства", все едно говориш за измеримия спектър на светлината. Хора в индустрията смятат, че е проблем. Хора, правещи проучвания, стигат до подобни заключения. Твоята "липса на доказателства" не е ли по-скоро "липсват ми доказателства"?

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Academy Awards 2016

Post by tigermaster » Wed Mar 02, 2016 4:25 pm

Trip wrote:А и дори да съм го взел, може би не стигат, за да споря страници наред, та да стане на моето."
Извинявай, обаче ти правиш точно това в момента.

Колко имена изброих вече? Фукуа, Грей и Куглър имат две общи неща - извадиха хитови филми миналата година и никога не са влизали в полезрението ми с расата си. Затова ги споменах. Ако имаше някаква пречка пред чернокожите кинаджии, това дали щеше да стане? В същото време Спайк Лий, който започна скандала, миналата година извади поредния си провал.
Две години по-рано Стив Маккуин вади големия победител на "Оскар"-ите, печели номинация за най-добър режисьор и награда за най-добър филм, а чернокожият сценарист Джон Ридли печели наградата за сценарий. Преди това пък чернокожият режисьор Лий Даниелс прави "Прешъс", който взима шест номинации и за който чернокожият сценарист Джефри Флечър печели наградата.

Да не говорим за хора като Тим Стори, примерно, който никога няма да бъде номиниран за каквото и да било сериозно, понеже прави пуканкови глупости, но пък има стабилна кариера. Сега излезе нов негов филм, затова се присетих за него. Няма да го гледам :)
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Academy Awards 2016

Post by Trip » Wed Mar 02, 2016 4:29 pm

"Моето" е да спрем да ляламе произволно n=1 примери и да оценяваме нещата според някакви що-годе достоверни източници - или такива, дето поне полагат усилия. Твоето какво е? "Черните мрънкат, но реалността не е такава, при все че те са вътре в тая реалност, но пък той целият им етнос са устати пишлемета, та естествено, че преувеличават"?

Също така, не знам защо ми отговаряш, все едно с нещо на теб лично съм ти разкритикувал расовите предубеждения. Говоря за общото положение през цялото време. Или просто казваш "Ми аз съм окей, квато ще раса да е човекът"? Ми... хубаво?

П.П. Между другото, напълно е възможно да СЕ преувеличава всичко, както и повечето от тия, дето го разпространяват хаштага, да са идиоти. Ако темата е за това как идиоти яхват вълната на социален проблем, който все пак го има, тогава можем дружно да си ги хейтим.

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Re: Academy Awards 2016

Post by Demandred » Wed Mar 02, 2016 4:48 pm

От всичките проблеми с дискриминация в Холивуд точно този с чернокожите е сред най-малките, така че не ми е ясно защо сме се вторачили само в него. Досега примерно има общо 4 случая в цялата история на наградите, в които жена е била номинирана за Best director. Още по-фрапантно е, че досега няма нито една номинирана жена за Best Cinematography.
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Re: Academy Awards 2016

Post by tigermaster » Wed Mar 02, 2016 4:52 pm

Trip wrote:"Черните мрънкат, но реалността не е такава, при все че те са вътре в тая реалност, но пък той целият им етнос са устати пишлемета, та естествено, че преувеличават"?
Не, моето мнение е, че черните, които могат да си свършат работата качествено, си я вършат и печелят от това, вместо да мрънкат по медиите като бездарна актриса, известна най-вече като жена на мъжа си, и режисьор, който от години не е вадил нищо свястно - ако изобщо някога го е правил.

Моето мнение е, че зловеща конспирация срещу черните в Холивуд просто няма от много време насам. Особено пък на "Оскар"-ите. Сега се е случило така. В предишни години е било друго. Уил Смит има две номинации, като в единия случай губи от Дензъл Уошингтън, а в другия - от Форест Уитакър, т.е. в тези случаи съответните категории са били заети от четирийсет процента чернокожи.
В следващи години също ще бъде друго, пък и няма как да задоволим всички, докато номинациите и наградите са краен брой.

(Уил Смит може би и сега щеше да бъде номиниран, ако не си беше съсипал репутацията с безумията, които прави с децата си, впрочем. Човекът е страхотен актьор, обаче явно, както казва Лиц, е единственият от цялото семейство с някакъв талант. Няма как да избута останалите нагоре.)
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Re: Academy Awards 2016

Post by Trip » Wed Mar 02, 2016 4:55 pm

Demandred wrote:От всичките проблеми с дискриминация в Холивуд точно този с чернокожите е сред най-малките, така че не ми е ясно защо сме се вторачили само в него. Досега примерно има общо 4 случая в цялата история на наградите, в които жена е била номинирана за Best director. Още по-фрапантно е, че досега няма нито една номинирана жена за Best Cinematography.
Всичко това е така :) Вторачването е щото натам светнаха прожекторите. А светнаха натам по стечение на разни фактори, филмови (както вече казах, чернокожите са гласовити по принцип като опре до такива неща) и не само филмови (протестите за убити от ченгета чернокожи примерно). И честно казано, не бих ги rate-вал, проблемите са си проблеми. Например, мета-проблемът с гласността - явно другите underrepresented общности няма кой да им носи факлата, или са на твърде ранен етап. Дано се подобрят нещата.

Tigermaster, е радвам се, че си се въздигнал до позицията на one-man research team и обективен агрегат на положението в индустрия, която я наблюдаваш от лаптопа си. Но на мен ми писна да се повтарям, сори.

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 15 guests