Charlie Hebdo

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Litz
Ascendent
Posts: 4068
Joined: Mon Aug 16, 2010 12:46 am

Post by Litz » Mon Jan 12, 2015 12:21 am

Ми хора, които редовно оплюват Лентата.ком, но са Шарлита, щото свободата на словото и не знам си какво още. По тоя повод Карбовски го глобили: http://offnews.bg/news/%D0%9C%D0%B5%D0% ... agewhich=0

Малка е разликата между "Имам гей приятели, ма да не се целуват на улицата и да не осиновяват деца и да не се женят" и "Имам приятели мюсюлмани, ма принципно те искат да ни избият, поради тая причина трябва да ги дискриминраме."

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Jan 12, 2015 12:27 am

Готин линк, благодаря.

Е, да, безумно си е хора, които са били против вестника или най-малкото не им е пукало за него да се окичат с надписа "Аз съм Шарли", за да не ги гледат накриво - и политици, и едри фирми, и всякакви други физически и юридически лица, които са сред традиционните мишени за критика и осмиване от "Шарли".

Ама неизбежно, уви.

А българските и повечето други медии по света да твърдят "Аз съм Шарли" си е направо смехория - пичове, казионни сте до болка, направо сте антипод на "Шарли". Затова споменах по-назад, че "Шарли" няма рекламодатели. :idea:

Един стар лаф за медийната свобода в тая връзка:
"Свободата на пресата е правото да казваш какво мисли собственикът на вестника, стига това да не дразни рекламодателите."

Обаче ме изкефи новината, че Анонимните са обявили война на ислямистите в нета. All-Out Web War! :mrgreen:
Но реално си е доста добра идея, наскоро превеждах материал как "Ислямска държава" много умело ползва социалните мрежи и прочие сайтове и промива мозъци на глобално ниво. А то във всяка страна има умствено лабилни хора, които тръгват по последната мода - криво им е на света и така им се предлагат етикети и мишени, на които да си го изкарват. Това отделно от придобилите боен опит от Сирия, Ирак и прочие конфликтни точки, които се завръщат по западните си страни, разбира се.


Третата новина за семейството на убития полицай мюсюлманин повтаря за пореден път нещо елементарно вярно, но идиотите екстремисти са си идиоти екстремисти, без значение към коя група са.
Last edited by passer-by on Mon Jan 12, 2015 2:27 am, edited 1 time in total.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Mon Jan 12, 2015 12:41 am

Litz wrote:Голяма част от приятелите ми във фейса, които са Шарлитата, които ся са почнали да се обясняват за свободатата на словото и тн. ми трият коментарите под техни постове. Е къде е свободата на словото питам аз?
Или е избирателна нещо?
В тази връзка:
http://www.webcafe.bg/id_360368362
Статията не е важна. Тъпа е, а и беше редактирана няколко пъти, в следствие на което общото с първоначалния вариант не е много. Важни са коментарите. Неприкритата злоба към автора, творението му и семейството му е факт, дължащ се изцяло на това, че кротки, незлобливи коментари нееднократно бяха изтривани без повод и без обяснение. Просто защото изразяваха несъгласие с явната ксенофобия, излизаща изпод перото на Стефан Моасе и съпругата му. Последната статия на Мария Касимова-Моасе беше сполетяна от същата съдба - поголовно триене на коментари - след като въпросната авторка реши да се включи в разговора. Без никой да я е псувал или обиждал, всъщност. Това семейство си има някакви проблеми...
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Jan 12, 2015 1:56 am

En commençant sa marche en tête du cortège, quelques mètres devant les dirigeants du monde entier, l'équipe de Charlie Hebdo a eu un regret. Ils auraient voulu venir en brandissant les caricatures de Benyamin Nétanyahou, du roi Abdallah II de Jordanie, de Nicolas Sarkozy, du chef de la diplomatie russe, Sergueï Lavrov, du premier ministre turc, Ahmet Davutoglu, de tous ces chefs d'Etat et de gouvernement inégalement démocrates dont ils se sont gaussés pendant des années.

« Ça aurait fait comme un dessin de famille qui aurait précédé la famille », dit le dessinateur Luz, un ancien de Charlie, avant de conclure sagement : « Bon, on ne peut pas penser à tout. »

Потегляйки начело на шествието, няколко метра пред лидери от цял свят, екипът на "Шарли ебдо" съжаляваше за едно. Искаше им се да дойдат, размахвайки карикатурите на Бенямин Нетаняху, на йорданския крал Абдула Втори, на Никола Саркози, на шефа на руската дипломация Сергей Лавров, на турския премиер Ахмет Давутоглу, на всички тези неравно демократични държавни и правителствени ръководители, на които са се подигравали години наред.

"Щеше да е като семейна рисунка, която върви пред семейството", казва художникът Люз, ветеран от "Шарли" преди мъдро да заключи: "Е, човек не може да мисли за всичко."

:lol: :lol: :lol:


И друга прощална рисунка, от награждавания комикс автор Маню Ларсене (в спойлър таг заради обема):
"Аз избърсвам Шарли." (пак сходно звучене на глаголите "съм" и "избърсвам", френският е много благодатен по тая линия)
Spoiler: show
Image

В тоя скан са поизтрили думите на чистачката (вижда се смътно балончето), която казва: "Поне е някакво разнообразие от червеното вино, повръщаното и спермата."

Един вид, колегите им най-приятелски не ги приемат насериозно, както и самите хора от "Шарли" не се приемат насериозно.

Ghibli wrote: стига ти да знаеш едно нещо: че хора са били убити, защото са рисували карикатури, и да си против това.
В тая връзка една от най-любимите ми карикатури по темата (обичам кадърни каламбури) от австралиеца Дейвид Поуп:
Spoiler: show
Image
Също така:
Image
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Jan 12, 2015 10:08 am

Аз пък бих искала да споделя колко ми писна на фона на тази трагедия някакви хора във фейсбук да коментират как французите сами си били виновни, как те не са Шарли, те са Донбас и т.н. Няма нужда да си Шарли или да одобряваш карикатурите му, но това да твърдиш, че този атентат едва ли не нямал значение, защото имало и други трагедии или да обвиняваш жертвата за случилото й се е прекалено и сериозно обмислям да си филтрирам новините във фейсбук.
Ми хора, които редовно оплюват Лентата.ком, но са Шарлита, щото свободата на словото и не знам си какво още.
Аз не разбирам как това да критикуваш един сайт си противоречи със свободата на словото...
Last edited by Morwen on Mon Jan 12, 2015 11:57 am, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Jan 12, 2015 11:37 am

qft.

И аз намирам определени кариактури на Шарли за концентрирана вулгарност, но не смятам, че някой е трябвало да бъде убит заради това, а и освен това смятам, че имам пълното демократично право да не харесвам нещо си, било Шарли, било лентата (в която освен простотии, друго не съм намирала между впрочем).
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Jan 12, 2015 12:22 pm

Друг интересен аргумент как шарли не били хумор, защото били груби и вулгарни, пък той хумора трябвало да е интелигентен и възвишен.

Понякога ти трябва бухалка, а не рапира.

Марфи - и аз ще гласувам против закон четенето на Чарли да е задължително. Убийството в случая is not a big deal - хората са неприятно бързо възстановяващ се ресурс. Опита за заглушаване на глас със сила ме дразни.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Jan 12, 2015 4:39 pm

Един доста добър коментар от полския в. "Газета виборча" (и да, Филип Вал и според мен се изложи в "аферата Сине" - обаче "Шарли ебдо" си се ебава с радикалните евреи и техни политици, по-горе се спомена Нетаняху. А Сине готвел извинение, но разбрал, че Вал се опитва зад гърба му да събере редакционна подкрепа за заклеймяването му и се отказал, абе стари лични дрязги има там).

И добре че се напомня, че в "Шарли ебдо" освен карикатури има и статии.



"Аз не съм Шарли ебдо" - такова заглавие, отличаващо се от благородния лозунг от последните дни, носи коментарът на Дейвид Брукс в "Ню Йорк таймс".

Той пише: "Журналистите от "Шарли ебдо" с основание са обявявани сега за мъченици във войната за свобода на словото и изразяването, но трябва да кажем открито, че ако някой се бе опитал да публикува подобни карикатури в американски сатиричен вестник или в брошурка в американски университет, не би оцелял и 30 секунди. Студентските и преподавателските организации биха го обвинили в разпространяване на омраза. Администрацията на университета би спряла дотациите за брошурата и би я закрила".

Все пак Брукс отбелязва, че провокаторите са необходими, защото показват "колко сме суетни, когато сме горделиви", показват "глупостта на фундаменталистите" и най-сетне "всички онези, които не могат да се смеят на себе си".

От иконоборческите провокации на "Шарли ебдо" се разграничи и Белият дом. Не сега, а през 2012 г., когато френското списание публикува карикатура на Мохамед. "Изпитваме дълбоки съмнения относно смисъла на тези публикации", каза Джей Карни, тогавашният говорител на Обама. "Защото знаем, че такива рисунки могат да бъдат много обидни и могат да разпалят емоции. Но много пъти сме говорили за това колко важна е свободата на изразяване, залегнала в нашата конституция. Освен това, даже и да подлагаме на съмнение смисъла от тези публикации, това не оправдава използването на насилие срещу техните автори."

С тези мнения, повече или по-малко дистанциращи се от сатирата на "Шарли ебдо", полемизира Джонатан Чейт на страниците на "Ню Йорк магазин": "От една страна чуваме от либералите, че религиозните екстремисти не трябва да заплашват хората, които накърняват религиозните им чувства. От друга страна чуваме от либералите, че никой не бива да обижда чуждите религиозни чувства. Правото на светотатство трябва да съществува само на теория. [. . .] Този подход е доста опасен. Радикалните мюсюлмани смятат, че забраната върху светотатството би била нещо добро и трябва на практика да се спазва. Западните либерали смятат, че забраната върху светотатството би била вредна , но трябва на практика да се спазва. Макар че тези два подхода са различни, и двата водят до идентичен резултат. Затова трябва да си кажем ясно: правото на светотатство, на подигравка с религията е един от фундаментите на либералния порядък. То не може да бъде защитавано на теория, без да е защитавано на практика".
Тоест все пак: "Аз съм Шарли ебдо".

Любопитно и много предизвикателно становище в дискусията за провокациите на "Шарли ебдо" формулира журналистът от "Гардиън" Глен Грийнуолд, прочул се със сътрудничеството си с Едуард Сноудън. Грийнуолд критикува френското издание, но ударът му е доста по-широк - той обвинява в лицемерие всички, които застават в защита на "Шарли ебдо" в името на западните ценности.

В частност Грийнуолд отбелязва, че карикатурите на "Шарли ебдо" - които осмиват не само мюсюлманите, но също евреите и християните - изобщо не са иконоборчески според западните стандарти, защото на Запад "Бог е мъртъв!" (както много точно е обявил преди 150 години Фридрих Ницше). Те обаче бяха обидни за мюсюлманите, за които религията все още е свята. И да отбележим, че мюсюлманската общност е най-долу на социалната стълбица във Франция.

Разбира се и на Запад има "свещени крави", пише Грийнуолд. Само че са други, например отношението към евреите, Холокоста, чернокожите. Но как се отнася към тези истински "свещени крави" абсолютно безкомпромисният и надминаващ всички "Шарли ебдо"?

Преди няколко години синът на тогавашния президент на Франция Никола Саркози се ожени за Джесика Себон-Дарти, наследничка на голямо богатство и потомък на еврейска фамилия. Сатирикът Морис Сине, който пише и рисува за "Шарли ебдо", коментира, че скоро синът на Саркози ще приеме юдаизма. "Този млад човек ще постигне много в живота!", завършва статията му. Когато се появяват протести, че това изявление е антисемитско (така казал например изтъкнатият философ Бернар-Анри Леви) тогавашният главен редактор на "Шарли ебдо" Филип Вал поисква от сатирика да се извини публично. "По-скоро ще си откъсна топките", отговаря Сине и бива изхвърлен от списанието.

Значи може по най-вулгарен начин да издевателстваш над Мохамед, а не може да вземаш на подбив евреите. И между другото: Морис Сине подава жалба в съда, че е уволнен незаконно и печели делото, като получава от "Шарли ебдо" 40 хиляди евро обезщетение.

Грийнуолд заключава: "Всъщност ако един сатирик, специализирал се в антисемитски или расистки светотатства, бъде убит заради своите рисунки, тогава няма да има масови призиви демонстративно да бъдат публикувани неговите творби, и не би имало гласове на солидарност с убития в името на свободата на словото". /БТА/
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Jan 12, 2015 6:24 pm

Ами да кажа, че либералите в Северна Америка все пак са наясно, че ако искаш мир в обществото си, ще се научиш да проявяваш уважение към хората в него. Но това да го обясниш на ксенофобска Европа е трудно. Има нещо, наречено комън сенс. Има и светски закони. Светските закони са еднакви за всички. Комън сенсът е според случая. Живее се според комън сенса, когато той издиша се стига до съда със светските закони. Но ако комън сенсът работи както трябва, до съд се стига по-рядко. Според светските закони, свободата на словото е по-свещена от всички религии взети заедно и следователно трябва всички да я изповядваме страстно. Според комън сенса, християните са многобройни, диктуват цялата политика и икономика на тая част на света, извличат най-много облаги от обществото си и следователно ебавка с тях ще се приеме по-лесно отколкото ебавка с маргинализирано малцинство. Да, не е честно по абсолютните критерии, ама ако абсолютните критерии за честност се спазваха наистина, нямаше да имаме маргинализирани малцинства. Комън сенсът също така диктува да се правят по-културни ебавки с няква смислена цел, а не мега просташки изпълнения, с които единственото, което се показва е, че сме свободни да си правим квито си искаме ебавки. Като онея грозни карикатури, които пуснах на някоя от предишните страници. Та ей затова съм съгласна с Грийнуолд и с това, че северноамериканската преса отказа да публикува грозните карикатури. Комън сенс.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Jan 12, 2015 6:34 pm

А какво правим когато с религията си искаш да можеш да си избираш кои закони да важат за теб? Важи и за ислям и за по хард християните?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Jan 12, 2015 6:46 pm

Еми ползваме си светския закон. Оня според който свободата на словото е по-свещена от всички религии, взети заедно. Включително, когато трябва да се ОГРАНИЧИ свободата на словото - примерно да се спре креационизма в часовете по еволюция. Не е лесно, но малко по малко се оправят нещата. Лошото е, че заради скапан комън сенс се трупа негативна енергия в обществото, която забавя тоя процес.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Jan 12, 2015 7:06 pm

Е да ... ама няма комън сенс. Щото комън сенс е и да не се обиждаш на карикатури. Особено след като никъде в Исляма не е казано, че мохамед не може да се рисува. И да не можеш да чувстваш entitlement другите да уважават религията ти.

Щото аз го виждам така - overreact-вайки на карикатура, ти се опитваш да наложиш на други хора да уважават религията ти, както и ти я уважаваш.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon Jan 12, 2015 7:41 pm

Естествено, че в следващия брой
на "Шарли ебдо" ще има и карикатури
на пророка Мохамед, каза адвокатът на сатиричния седмичник


Париж, 12 януари /БТА/
В следващия брой на "Шарли ебдо", изготвян от оцелелите от кървавото нападение срещу сатиричния вестник в Париж, ще има както обикновено критики и осмиване на политики и религии и естествено ще съдържа и карикатури на ислямския пророк Мохамед, заяви адвокатът на седмичника Ришар Малка, цитиран от Франс прес.
На въпрос по радио Франс енфо дали ще има карикатури на Мохамед в следващия брой в сряда, Малка отвърна: "Естествено. Няма да отстъпим нищо, иначе всичко станало ще е безсмислено."
Излизащият в сряда брой, известен като "броят на оцелелите", ще е с тираж един милион бройки и преведен на 16 езика, уточни в същото радио лекарят и хроникьор Патрик Пелу.
В деня след митингите, на които се събраха общо над 4 милиона души във Франция срещу тероризма и за свободата на словото, авторите на следващия брой непоколебимо запазват издателската си линия.
"Осмиваме себе си, политиките, религиите, това е състояние на духа", подчерта Малка.
"Човек никога няма право да критикува един евреин, защото е евреин, един мюсюлманин, защото е мюсюлманин, един християнин, защото е християнин. Може обаче човек да казва каквото си иска, дори най-големите гадости, и ние ги казваме, за християнството, юдаизма и исляма, защото отвъд красивите лозунги това е реалността на "Шарли ебдо", заяви адвокатът на изданието Ришар Малка.
Следващият брой тази сряда ще бъде изготвен изцяло от членове на екипа на изданието и няма да съдържа рисунки на външни за екипа художници, които публикуваха безброй рисунки в памет на жертвите след атентата от 7 януари.
Оцелелите са подслонени в офисите на левия вестник "Либерасион" в Париж.



Или както казва карикатуристът на британския в. "Индипендънт":
Spoiler: show
Image
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Jan 12, 2015 7:46 pm

Комън сенс е да не рисуваш гол Мохамед със звезда на гъза и висящи ташаци или такъв, който се кани да ебе свинска глава. Така няма да обидиш дори хора, които не са склонни да се обиждат чак толкова на карикатури, нали.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Jan 12, 2015 8:04 pm

Amelia wrote:Комън сенс е да не рисуваш гол Мохамед със звезда на гъза и висящи ташаци или такъв, който се кани да ебе свинска глава. Така няма да обидиш дори хора, които не са склонни да се обиждат чак толкова на карикатури, нали.
Ми не ... това не е комън сенс. Това е покорство над наложени ти ценности.

А и ти удобно пропусна че никъде не е забранено да се рисува Мохамед нали.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests