Сексистки хроники

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Thu Jan 11, 2018 9:00 pm

Е, радвам се, че поне на @Ordo Malleus му е весела ситуацията с Истанбулската конвенция. Ако иска да му стане още по-весело, нека иде да почете малко коментари под рандъм статия за някоя от убитите от мъжете им жени от миналата година. Там изобилства от изтънчен и интелигентен интернетен хумор. А една жена я убиха преди няколко дена с удари с горещ котлон в главата, което предполагам е истински триумф на сатирата и сарказма. Дано не се е опарил мъжът ѝ на котлона, че ще е тъжно да се дават чак толкова свидни жертви за изкуството.


А Франко си е creep и сексуалните му ескапади с непълнолетни са известни от години. Не че това автоматично значи, че е предатор-изнасилвач, но определено вдига вероятността да е правил някакви такива неконвенционални и морално противоречиви изпълнения. Ненам просто с кой акъл изобщо се е накичил с тая значка - трябва да спре да пуши квото пуши там и да вземе да установи малко връзка с кораба-майка, че е поскъсал връзка с реалността, май.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: Сексистки хроники

Post by Ordo Malleus » Fri Jan 12, 2018 10:07 am

Явно само ти виждаш връзката между някакви болни изроди, Истанбулската конвенция и сатирата/сарказма. Щото видиш ли, ако си достигнал състояние, в което да смажеш жена си (или което и да е човешко същество) с горещ котлон, най-вероятно Съвета на Европа и хрумванията му ще ти бъдат спирачка.

Тая конвенция е просто поредното малоумие, чията цел е не да защитава нещо, което така или иначе е защитено във всяка държава в Европа (и почти всяка в света), а неприкрито да вменява вина и да нашоква канчето на мъжа, щото прадядовците му не са давали на прабабите му да гласуват и са очаквали последните да готвят, чистят и гледат дечурлигата.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Marfa » Fri Jan 12, 2018 1:05 pm

В българското законодателство не е предвидена възможност АЗ да сезирам властите, ако съседът ми бие жена си. Тоест, разбира се, че мога да ида в полицията и да кажа, че съседът я бие, но никой няма да ми обърне внимание. Тя трябва да е тази, която да се оплаче, което е твърде рядко явление по ред причини:

- страх (ако кажеш на някого, ще те пречукам и ще те излежа)
- изкривено чувство за майчински дълг, нерядко вследствие на страха (нека ме бие, ще остана заради децата)
- крайната увереност, че в крайна сметка жертвата си го е заслужила, защото не е приготвила добре салатата, загорила е мусаката или е закъсняла с двайсет минути от работа
- и пр., много са. Трябва да те свържа с хора, работещи с пострадали от домашно насилие, да послушаш и да разбереш какви неща са ставали и стават тук, в България, в Европа, 2018 г., баце. Или направо да ти дам линк към поредната новина как някой пребил/убил жена си и да прочетеш какви са 99% от коментарите тук, в България, Европа, 2018 г., баце.

Ако се случи съпружеската половинка пък да има някакво психично заболяване, нещата са абсолютно неспасяеми.

Според българското законодателство е невъзможно съпруг да изнасили съпругата си също така. Волен Сидеров например е против конвенцията, защото държи това да продължи да бъде невъзможно. Мен Деницата му ми е последният проблем и по мое скромно мнение заслужава бой с конвенцията при всяка недостатъчно овкусена манджа, ама ми е за всички останали, дето е нямало как и откъде да разберат предварително, че оня с когото свързват живота си, е социопат (хинт: девиантното поведение на алфа-мъжкаря рядко се проявява в началото на връзката и по някаква причина особено се засилва по време на бременността, но невинаги, тоест може да стане и преди нея) и в момента единствената им възможност са доброволчески организации, които освен подкрепа трудно могат да направят нещо кой знае колко драматично.

Според българското законодателство е възможно жена да бъде екстрадирана в родната си страна, без да се вземат предвид фактите, че би могла да бъде например убита с камъни.

Нещо друго: според българското законодателство педофилията е незаконна и уж не са възможни принудителните бракове. Интересното е, че разни "хелзинкски" организации, които уж се "грижат" за правата на малцинствата, широко затварят очи пред гледките на дванайсетгодишните омъжени момиченца и десетгодишните майки в сливенската болница например. Това било културна традиция, нале. Само че въпросната конвенция много рязко и категорично се обявява против подобни практики. Това ще доведе до един приятен за мен ефект: въпросните организации много трудно ще могат да се позоват на културните практики, при условие категоричното им отричане в документа, което пък ще ме направи особено щастлива.

С други думи, да обобщя: аз не виждам проблем дупките в съществуващото законодателство да се изчистят така, че то да започне да съответства на конвенцията.

Допълнителен бонус би било и ако започне да се прилага, разбира се.

Евентуалният довод, че то няма да се прилага, не е никакъв довод - това би означавало да суспендираме абсолютно цялото си законодателство на основание, че и без това никой не го ебе за него, и да легнем да мрем, вместо да започнем да изискваме стриктното му прилагане. За всичко. Без изцепки като "ония избиха хората, пък тия се загрижили за некво куче" или "паякът ми вдигна колата от насред тротоара, а не гледа, че ония ограбиха народа!".

Доводът пък, че е много яко да се опъваме на нещо, дето от Европа ни го искат, не знам как точно да го разбера. Разбирам да се опъваме срещу непрактични неща: примерно да задължат всички ни да ходим със зелени гащи (по Слави) или да спрем да ползваме ток и да минем на свещи по някаква странна причина. Само че срещу това не разбирам що трябва да се опъваме? Щото ей тъй заради ината? Няма пък да си ремонтираме малко законодателство, щото да сме напук? Честно, не мога да го схвана това.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: Сексистки хроники

Post by Ordo Malleus » Fri Jan 12, 2018 3:40 pm

И хубаво, че не е предвидена тази възможност. Действията на пълнолетните граждани на държавата са си абсолютно тяхна работа, стига да не противоречат на закона. Ако желае малтретираната жена да му съдере гъза от съдене, да му съсипе живота на урода и да го прати на топло да го обичат сладурите в затвора, каквато възможност законите на България напълно ѝ предоставят, или да си живее в страх и да изпълнява майчински, съпружески или каквито други дългове смята, че носи. Правиш избори, носиш последствията от тях.

В тоя ред на мисли:
Според българското законодателство е невъзможно съпруг да изнасили съпругата си също така.
Мне, напълно си е възможно и наказуемо. В закона за защита от домашно насилие е предвидена защита от сексуално насилие между съпрузи. Специално се консултирах с адвокат дали има решения, още през 2009г. е имало съдебно решение в Раднево, където съдът признава съпруга за виновен - в конкретния случай било "опит за изнасилване", щото тоя гнус бил пиян на мотика и не е успял да осъществи деянието, но все пак...

Благодаря за психологическите хинтове, но както жената може да оцели психопатично прасе-курвар със склонност към насилие (бтв, във всички случаи, на които съм бил личен свидетел, "проявленията" са съвсем ясни на стъпващата във връзката дама, обаче тя "ще го променяла"... знам, anecdotal evidencе, просто споделям), така и мъжете попадат на лъжливи и манипулативни харпии, които буквално им съсипват животите. Да ми подхвърляте коментари от нет-а като своего рода доказателство е малко бедно, а?

Според българското законодателство, брак може да се сключи от непълнолетни деца, навършили шестнадесет (16) години, обикновено в случай на бременност. Тоест, тия десет-дванадесет годишни омъжени и бременни момиченца и в момента са в ярко и категорично противоречие със закона на република България. Знаем как се прилагат законите тук, но се разбрахме, че това не е никакъв довод.

Колкото до опъване - аз не казвам, че трябва да се опъваме, щото Европа го иска. Казвам, че е глупаво безкритично да приемаме всякакви хартийки, щото са спуснати от някаква комисия, съвет и т.н. Особено, ако е вярна поне част от информацията в абсурдните статии, които беше пуснала, че нашите народни представители масово не са чели документа, не са го обсъждали и просто натискат бутончета.

Лично моят проблем с тази конвенция е, че:
- за почти всичко в нея имаме съответните закони на национално ниво;
- грозно бутат някакво recognize-ване на неравните властови отношения между мъже и жени в исторически аспект, все едно съвременните мъже са виновни за действията на предците си. Sins of the father, ама друг път;
- като сме равни, не знам тая конвенция защо е насочена конкретно към жените, а не към проблемите с домашното насилие като цяло. Ясно, че в случаите на физическо насилие жените са в пъти по-потърпевши, но психологическото насилие е повсеместно и тук според мен жертвите са изравнени по полове, нямам подръка обаче статистики. Дори да не съм прав и отново жените да са основните засегнати, това не означава, че няма някакъв процент пострадали мъже;
- има разни ужасни текстове, като например за състава на мониторинговия екип GREVIO: GREVIO shall be composed of a minimum of 10 members and a maximum of 15 members, taking into account a gender and geographical balance, as well as multidisciplinary expertise.. Ми не, единственият фактор при съставяне на такъв екип трябва да бъде професионалната експертиза, не дали си мъж, жена, марсианец или домашно духче.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
трубадур
Elder God
Posts: 5701
Joined: Sat Apr 07, 2007 4:33 am

Re: Сексистки хроники

Post by трубадур » Fri Jan 12, 2018 4:11 pm

ордо право дума бтв

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Re: Сексистки хроники

Post by Ghibli » Sat Jan 13, 2018 12:21 am

Ордо леко се е олял в тази част:
И хубаво, че не е предвидена тази възможност. Действията на пълнолетните граждани на държавата са си абсолютно тяхна работа, стига да не противоречат на закона
Да разбираме, че когато съседът бие жена си, това е действие, което не противоречи на закона, един вид.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Sat Jan 13, 2018 12:58 am

Аз не знам много за законите в България, но искам да вметна, че има причини в западните страни да има толкова много групи, посветени на помощ на жертви на домашно насилие. Този тип престъпление често е свързан с доста силен психологически и емоционален тормоз, който не позволява на жертвата да се защитава.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: Сексистки хроники

Post by Ordo Malleus » Sat Jan 13, 2018 3:44 am

Ghibli wrote:
Sat Jan 13, 2018 12:21 am
Ордо леко се е олял в тази част:
И хубаво, че не е предвидена тази възможност. Действията на пълнолетните граждани на държавата са си абсолютно тяхна работа, стига да не противоречат на закона
Да разбираме, че когато съседът бие жена си, това е действие, което не противоречи на закона, един вид.
Да, точно това разбирайте Image
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Sat Jan 13, 2018 4:41 am

Да, наказателни закони за домашно насилие, побой, убийство и изнасилване има. Убедена съм, че, примерно, публично разстреляната ковричка Елена в момента е много доволна от това, че мъжът ѝ го осъдиха на 13 години и 4 месеца затвор. А ковричката Виола, която миналата година успя да вбеси мъжа си дотолкова, че той ѝ разби главата със стик за голф, души я и накрая милостиво, за да я избави от мъките, я наръга с 3 ножа, от които единият се счупи във врата ѝ, също вероятно се чувства доста добре овъзмездена след вече издадената 25-годишната присъда на мъжа ѝ. Изобщо, чудесна и много полезна за тези две жени работа са свършили правораздателните органи, особено като се има предвид, че и в двата случая е имало по няколко подадени жалби в полицията и прокуратурата, а в случая на ковричката Елена е имало и ограничителна заповед. Факт, заповедта е престъпена и полицията е била известена за това, броени часове преди публичният разстрел, но все пак по-добре късна справедливост, отколкото никога.

Разни прояви на домашното насиле в България в момента не се водят криминално, а административно престъпление. Това прави сезирането на съответните органи по-трудно, а и веднъж сезирани, органите не обръщат подобаващото внимание. Към това трябва да сложим и липсата на разни форми на съпорт за жените (И МЪЖЕТЕ, ОМГ, ВСИЧКИТЕ ТЕЗИ НЕЩАСТНИ МЪЖЕ, УБИТИ ОТ КОВРИТЕ ИМ С ГОРЕЩ КОТЛОН И СТИК ЗА ГОЛФ В ГЛАВАТА!!!!!!!!!!!!!!!!) жертви на домашно насилие, като примерно убежища, с психолози в тях и програми, които да помогнат на жертвата да си стъпи на краката. Държавата няма механизми, по които жената (ОМГ И МЪЖЕТЕ ОМГГГГГГГГГГГГГГГГГГ) да може да избяга от насилника (НАСИЛНИЧКАТА ОМГГГГГГГ!!!!!!!!!!!!!) и оттам да се задейства няква процедура, която да предотврати физически наранявания и смърт. Съдебни процеси с присъди за убийство/изнасилване/нараняване са пост-фактум наказания, които не помагат на жертвата, щото белята вече е станала.

И за разлика от случая, в който ковричката на Ордо му стапя лагерите и му съсипва психиката с емоционално насилие, белята в гореописаните случаи е от физическия тип - много по-бърза, често - по-тежка и понякога - необратима. Т.е., предотвратяването на тази беля на мен лично ми се вижда като доста спешен проблем, особено предвид епидемичността ѝ в България. Каквото и да си говорим, тоя тип бели се случва основно на жени, защото в общия случай мъжете са достатъчно силни да се защитят, когато коврата им изтрещи и ги нападне. Така че аз лично бих си спестила призивите, че и Blue Lives Matter, докато статии като тея за Елена и Виола, но този път с пострадали мъже, не започнат да се превръщат в норма. Като станат норма, обещавам, сърцето ми ще закърви, ще пролея сълзи, ще изпратя thoughts and prayers и ако някой иска да подпише и ратифицира Истанбулска конвенция, с която да опазим клетите си мъже от тези ужаси, ще получи пълната ми подкрепа. Междувременно не виждам защо да отлагаме доста по-спешния и реален проблемс големия брой Елени и Виоли в България.

Истанбулската конвенция предполага криминализацията на домашното насилие, създава предпоставки за изграждането на механизми за подкрепа на жертвите от такова (МЕЖДУ КОИТО И МЪЖЕ ОООООООООМММММММММГГГГГГГГГГГГГГГГГ!!!!!!!!!!!!!!!!!) и се предполага да изгради и няква форма на международен мониторинг дали в България наистина си дават зор да направят тея неща, които са обещали с подписването и ратифицирането ѝ. Да, фокусът е върху жените, защото те страдат диспропорционално много от физическо, сексуално и домашно насилие. Както и броя статии за пребити/убити жени в българската преса и един билюк официални и неофициални статистики могат да потвърдят. Но механизмите за защита на жерртвите от домашно насилие, биха могли да се ползват и от мъже. Ако ги имаше. Механизмите, не мъжете.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by Roland » Sat Jan 13, 2018 6:55 am

Amelia wrote:
Sat Jan 13, 2018 4:41 am
Да, наказателни закони за домашно насилие, побой, убийство и изнасилване има. Убедена съм, че, примерно, публично разстреляната ковричка Елена в момента е много доволна от това, че мъжът ѝ го осъдиха на 13 години и 4 месеца затвор. А ковричката Виола, която миналата година успя да вбеси мъжа си дотолкова, че той ѝ разби главата със стик за голф, души я и накрая милостиво, за да я избави от мъките, я наръга с 3 ножа, от които единият се счупи във врата ѝ, също вероятно се чувства доста добре овъзмездена след вече издадената 25-годишната присъда на мъжа ѝ. Изобщо, чудесна и много полезна за тези две жени работа са свършили правораздателните органи, особено като се има предвид, че и в двата случая е имало по няколко подадени жалби в полицията и прокуратурата, а в случая на ковричката Елена е имало и ограничителна заповед. Факт, заповедта е престъпена и полицията е била известена за това, броени часове преди публичният разстрел, но все пак по-добре късна справедливост, отколкото никога.

Разни прояви на домашното насиле в България в момента не се водят криминално, а административно престъпление. Това прави сезирането на съответните органи по-трудно, а и веднъж сезирани, органите не обръщат подобаващото внимание. Към това трябва да сложим и липсата на разни форми на съпорт за жените (И МЪЖЕТЕ, ОМГ, ВСИЧКИТЕ ТЕЗИ НЕЩАСТНИ МЪЖЕ, УБИТИ ОТ КОВРИТЕ ИМ С ГОРЕЩ КОТЛОН И СТИК ЗА ГОЛФ В ГЛАВАТА!!!!!!!!!!!!!!!!) жертви на домашно насилие, като примерно убежища, с психолози в тях и програми, които да помогнат на жертвата да си стъпи на краката. Държавата няма механизми, по които жената (ОМГ И МЪЖЕТЕ ОМГГГГГГГГГГГГГГГГГГ) да може да избяга от насилника (НАСИЛНИЧКАТА ОМГГГГГГГ!!!!!!!!!!!!!) и оттам да се задейства няква процедура, която да предотврати физически наранявания и смърт. Съдебни процеси с присъди за убийство/изнасилване/нараняване са пост-фактум наказания, които не помагат на жертвата, щото белята вече е станала.

И за разлика от случая, в който ковричката на Ордо му стапя лагерите и му съсипва психиката с емоционално насилие, белята в гореописаните случаи е от физическия тип - много по-бърза, често - по-тежка и понякога - необратима. Т.е., предотвратяването на тази беля на мен лично ми се вижда като доста спешен проблем, особено предвид епидемичността ѝ в България. Каквото и да си говорим, тоя тип бели се случва основно на жени, защото в общия случай мъжете са достатъчно силни да се защитят, когато коврата им изтрещи и ги нападне. Така че аз лично бих си спестила призивите, че и Blue Lives Matter, докато статии като тея за Елена и Виола, но този път с пострадали мъже, не започнат да се превръщат в норма. Като станат норма, обещавам, сърцето ми ще закърви, ще пролея сълзи, ще изпратя thoughts and prayers и ако някой иска да подпише и ратифицира Истанбулска конвенция, с която да опазим клетите си мъже от тези ужаси, ще получи пълната ми подкрепа. Междувременно не виждам защо да отлагаме доста по-спешния и реален проблемс големия брой Елени и Виоли в България.

Истанбулската конвенция предполага криминализацията на домашното насилие, създава предпоставки за изграждането на механизми за подкрепа на жертвите от такова (МЕЖДУ КОИТО И МЪЖЕ ОООООООООМММММММММГГГГГГГГГГГГГГГГГ!!!!!!!!!!!!!!!!!) и се предполага да изгради и няква форма на международен мониторинг дали в България наистина си дават зор да направят тея неща, които са обещали с подписването и ратифицирането ѝ. Да, фокусът е върху жените, защото те страдат диспропорционално много от физическо, сексуално и домашно насилие. Както и броя статии за пребити/убити жени в българската преса и един билюк официални и неофициални статистики могат да потвърдят. Но механизмите за защита на жерртвите от домашно насилие, биха могли да се ползват и от мъже. Ако ги имаше. Механизмите, не мъжете.


^❤️^❤️^❤️^
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: Сексистки хроники

Post by Ordo Malleus » Sat Jan 13, 2018 9:32 am

Уау, какъв пост! Почти бих ти отговорил, ако "аргументите" ти бегло наподобяваха истинска позиция, а не менструална тирада. ОМГ, ОМГ, ОММММММММММММГГГГГГГГГГГГГГГГГГГГГГ!!!!
Last edited by Ordo Malleus on Sat Jan 13, 2018 10:12 am, edited 1 time in total.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Sat Jan 13, 2018 10:05 am

Позицията ти я видяхме. Типична интернетна. Добре поне, че не се беше изплашил от третия пол.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Re: Сексистки хроники

Post by Ordo Malleus » Sat Jan 13, 2018 10:17 am

Amelia wrote:
Sat Jan 13, 2018 10:05 am
Позицията ти я видяхме. Типична интернетна. Добре поне, че не се беше изплашил от третия пол.
Едно от малкото удоволствия да влезеш в подобна дискусия... Последните жалки издихания на отсрещната страна :lol:
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Re: Сексистки хроники

Post by penzata » Sat Jan 13, 2018 11:51 am

Roland wrote:
Sat Jan 13, 2018 12:58 am
Този тип престъпление често е свързан с доста силен психологически и емоционален тормоз, който не позволява на жертвата да се защитава.
Това е най-точното нещо написано по тази тема.

Не знам, защо държите да превърнете темата на "повърхностен" физически тормоз мъже-жени. Докато го има това разделение, ще има хора и от двете страни, които ще мрънкат и ще смучат неоправдани неща от пръстите си.
Защото физическия тормоз е всякакъв: мъж към жена, жена (в много по-малко случаи, но го има) към мъж, жена към децата си, мъж към децата си, дете към дете, тийнейджъри към хора в напреднала възраст. Изобщо, това не трябва да се допуска по никакъв начин, защото колкото и клиширано да е, насилието е или физически пагубно, или ражда друго насилие.

А относно тези жени и хора като цяло, които продължават да търпят физическо насилие, еми Роланд го е казал най-точно - при тях психическия тормоз е дотолкова смазващ, че изражда мисленето им в това да си втълпяват, че едва ли не заслужават подобно отношение спрямо тях самите.

Хората като вид са отвратителни и мисълта, че някой от този вид се мисли за нещо повече от другите и може да ги третира както си пожелае ме вбесява и, само заради това съм готов да се съглася с @Marfa , да идва кометата/астероида/или квот ще да е и да батисва всичко.

Много е лесно да се генерализира от човек, който никога не се е сблъсквал с подобно насилие и тормоз, че този, който търпи физическото насилие си го заслужава, защото не прави нищо, за да промени състоянието си; толкова лесно, колкото да се каже и за някоя жена, че сама си е "търсила" изнасилването, заради начина и на държане или обличане.
Човек, който е периодично смазван психически, няма сили за нищо друго, освен да добутва оцеляването си. Ако хората, които знаят, които са свидетели и, които са непреки наблюдатели на подобен тормоз не помогнат на жертвата, не знам кой би могъл. Защото тези хора не могат и не знаят как сами да да се измъкнат от малтретирането, което ги задушава и мачка.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Re: Сексистки хроники

Post by Amelia » Sat Jan 13, 2018 10:53 pm

Мда. Жертвите на домашното насилие са често смазани психически и нямат представа какво могат да направят, за да им се подобри положението. А в България, дори да имаха представата какво трябва да се направи, ги няма инструментите за тази направа. И естествено, че физическото насилие върви ръка за ръка с емоционалното. Стикът за голф в главата е края, а не началото на домашното насилие. Наблягам на физическото насилие, щото е по-очевидно и трудно за отхвърляне като аргумент и щото ще те убие по-лесно, т.е. в класификацията по спешност, ми се вижда като най-спешния проблем. Това е нещо, което трябва да се разреши сега веднага, без забавяне. По редица причини, тук потърпевшите са основно жени, така че на тази фаза от разрешаването на проблема просто няма как да се абстрахираме от пола. Deal with it.

Следващото по спешност са психическите травми от домашно насилие и ще е добре да не ги бавим и тях. Там вече и бая мъже страдат, така че и това трябва да се вземе предвид. И ще се вземе предвид ако изобщо се изградят някви структури в това общество, които да са от полза на жертвите на домашното насилие.

И най-накрая, като решим тея наболяли проблеми на оцеляването, вече може да се забъзикваме и с идеализации като социално равенство на половете и това кой как е представен по телевизията. В България сме толкова назад по тези въпроси, че просто ако мръднем още малко назад, ще стигнем до рязане на клитори. Щото убиването за "семейна чест" така или иначе си се прави.

Съгласна съм с казаното от @penzata, само искам да вметна малко допълнение към това:
Ако хората, които знаят, които са свидетели и, които са непреки наблюдатели на подобен тормоз не помогнат на жертвата, не знам кой би могъл.
Тея свидетели и наблюдатели рядко са екипирани с нужните умения и познания, за да се справят с подобен проблем, а и тук има и разни легални пречки, особено ако в уравнението са включени деца. Не можем да го решаваме тоя въпрос по съседски. Това всичкото нещо трябва да е санкционирано и регулирано от държавата, да има и неправителствени организации, които се занимават с него (за което са нужни съответните закони) и помощта да е достъпна за всеки нуждаещ се. Както е в нормалните бели страни. Точно затова е нужно ратифицирането на въпросната Истанбулска конвенция, която би задължила България да създаде система, която да оказва подкрепа и защита на жертвите на домашно насилие.

И айде, някви там форумни сульовци и изтрещели бг нацистчета може да си приказват каквото си поискат срещу тая конвенция - има ги сякви из дебрите на интернета. Но като гледам реакцията на разни български политици и цялата тая мелодрама с Третия пол, наистина ми се приисква Дони, Влади и Кими да почнат вече да си мерят ядрените пишоци и да се приключва.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 5 guests