Interstellar (новият на Нолан)

Филми, бре, филми... Джена Джеймсън, Трейси Лордс – we have them all!
Post Reply
User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Nov 24, 2014 10:23 pm

Отговор към Гибли и Жоро. Ненам що продължаваме да слагаме спойлер тагове. Не го ли гледахте всички вече тоя филм?
Spoiler: show
За практически употребяемата любов се разбра от това дето стана накрая в петте измерения. Останах с впечатлението, че Матю Маконъхи успя да стигне до дъщеря си и да взаимодейства с нея именно посредством любовта си, която им беше като някъф quantum entanglement ефект там.

Гибли, аз мисля, че решението да идат при Мат Деймън беше доказано грешно, защото планетата се оказа необитаема и Мат Деймън ги беше излъгал за показателите й, за да може някой да дойде и да го спаси. Ако бяха поели по пътя на Любовта, щяха да стигнат до единствената обитаема планета, на която да започнат с План Б. Това всъщност ми се видя толкова очеизбодно, че чак нахално.

Са, съвсем друг е въпросът защо първата експедиция на единствената обитаема планета беше дала фира, но нали трябваше някак да правим сварка между Матю Маконъхи и Ан Хетауей...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Tue Nov 25, 2014 12:58 am

Аз всъщност знам кое е най-якото нещо в Interstellar. Kinda... not quite.

https://www.youtube.com/watch?v=0iteQE7KEyU

Thank god for Thomas! :metal:

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Tue Nov 25, 2014 1:13 am

Аз не съм, ма колкото повече чета ми лъха на Хобити, Зовове за завръщане и Снежанки и ловци, та не знам и дали ще го гледам на кино.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Tue Nov 25, 2014 1:23 am

Аз не съм го гледал още. Ма като чета дори само не-спойлещите неща, и ми се дорева, та не знам кога ще стигна да си го причиня...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Nov 25, 2014 3:58 am

Видях, че Гибли е добавила разни неща към един по-ранен пост или аз съм ги пробляла по-рано, та да отговоря и на тях:
Spoiler: show
Примерно:
- Защо на нашия човек не са му се обадили още в самото начало от НАСА - в самия филм повториха няколко пъти, че за мисиите избират само хора без семейства.
Това го коментирах. Да му се обадят да го питат все пак, щеше да е по-добре за сюжета от тоя времеви парадокс дето сътвориха.
- Как така излита без подготовка - не е показано, че излита веднага, може да е имал и месец или три подготовка, просто монтажът беше такъв.
Разделиха се със сълзи и сополи още пред къщата малко преди да ни го покажат, че излита. Ако се беше готвил 3 месеца, неговите хора щяха да дойдат да го изпратят в базата, която очевидно е на по-малко от ден път с кола.
- Дъщерята продължава да се цупи и след години в НАСА - не се цупи, а (най-просто казано) изпитва вина: "Чувствах, че трябва да живея с последиците от избора си".
Ако имаше чувство за вина, тая щеше да му се обади по-рано, а не да чака 30 години преди да му изсъска някво съобщение там. Да не говорим, че поведението й беше супер странно като се има предвид, че СА МИНАЛИ ГОДИНИ, тя е пораснала без него и вече не би трябвало това да й е като отворена рана, кат че ли се е случило вчера.
- Совалките при онази маневра не можеха да бъдат командвани дистанционно, защото имаше проблем с комуникациите на кораба след частичното му разрушаване.
Това не го помня. Като падаха в черната дупка ли беше?
- Обмен на информация през дупката нямаше, защото откъм чуждата галактика нищо не можеше да премине, потокът беше еднопосочен. Така че нашите хора си получаваха лични съобщения от близките, но не можеха да изпращат нищо обратно.
Това не връзва особен смисъл. Wormholes доколкото ми е известно са двупосочни и са един от начините да се пътува НАЗАД във времето (с тях може да се стигне до точката във времето, в която е отворен wormhole-а, ако въпросния wormhole свързва две различни точки във времето). Ако не може да се мине назад през wormhole-a, закво изобщо правят проучващи експедиции след като инфото от тях няма да стигне до Земята и да се знае дали има смисъл изобщо да се напуска тая Земя?
- Защо целият сюжет е такъв, какъвто е - тоест защо търсят спасение в космоса - защото нямат ресурси/технологии да се спасят иначе. Екологията очевидно е съсипана непоправимо.
По-непоправимо или сложно за оправяне от това тепърва да тераформираш планета, за да пасне на човешкия метаболизъм??? Дълбоко не ми се вярва. На Земята имаха достатъчно ресурси да си направят изолирани бункери и да си живеят в тях, по същия начин, по който си живееха в космическите кораби около Сатурн
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Tue Nov 25, 2014 9:19 am

Според мен Нолън го спрягат доста хора за някакъв нов Кубрик, та затова толкова задълбочено правят анализи на филмите му, сякаш той и брат му са влагали невероятен интелектуален труд. Истината е, че той е един малко по-умерен Майкъл Бей, с една идея по-малко експлозии и по-малко развяване на американския флаг. Сюжетът съществува като оправдание за показването на специални ефекти и хубави картинки. Наличието на научни термини и малко по-засукани сценарии успява да заблуди зрителите, че гледат нещо гениално.
Spoiler: show
Между другото само мен ли ме подразни факта, че за да разкара брат си, Мърфи трябваше да запали ЦЯЛО ПОЛЕ с единственият продукт, с който се препитават!? А през останалото време мрънка, че нямало какво да ядат! И въобще тия нейни изтъпления 'Тате, ти остави ли ме тук да умра' бяха адски смешни - беше си поживяла 20-30 години, още толкова поне оставаха на планетата, къде го видя това умиране?! А и хубаво, построиха онази станция край Сатурн ама какво стана с всичките милиарди хора? Силно ме съмнява да е имало място за тях на тоя цилиндър. Значи са ги оставили да измрат, пък Мърфито си е отдъхнала, че ще може да избяга и да си прави деца и внуци. И да, поведението й към баща й беше адски неадекватно през цялото време - да го наречеш със злоба след десетки години 'you son of a bitch', втф? Get over yourself, lady.
Освен, че първият избор на планета беше нелогичен поради изброените факти, ТЯ СЕ НАМИРАШЕ ДО ЧЕРНА ДУПКА. Знам, че не съм всепризнат физик-теоретик като братята Нолън, ама това не означава ли, че в рамките на обозримото бъдеще тя може да засмуче планетата или да й влияе по доста неблагоприятни начини (както и се оказа?).
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Nov 25, 2014 9:49 am

Spoiler: show
Това решение се оказа погрешно по случайност, независеща от любов/липса на любов, както и третата планета се оказа годна за обитаване също независимо от любов/липса на любов. В този смисъл не е наблегнато на идеята за любовта.
Ми не знам, на мен по-скоро ми се видя закономерност именно защото беше много стратегически позиционирано около разсъжденията за любовта.
Разделиха се със сълзи и сополи още пред къщата малко преди да ни го покажат, че излита. Ако се беше готвил 3 месеца, неговите хора щяха да дойдат да го изпратят в базата, която очевидно е на по-малко от ден път с кола.
Според мен идеята беше, че може да са минали месеци, в които той да е ходил и да се е връщал от базата.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Tue Nov 25, 2014 10:15 am

Amikae wrote:Аз всъщност знам кое е най-якото нещо в Interstellar. Kinda... not quite.

https://www.youtube.com/watch?v=0iteQE7KEyU

Thank god for Thomas! :metal:
Въпросът е защо този не е правил цялата музика вместо Zimmer...

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Nov 25, 2014 10:17 am

За Амелия: да, след публикуването обикновено си редактирам постовете, преди това не успявам да си подредя мисълта :lol:
Spoiler: show
Продължавам да твърдя, че принципно това, че сюжетът не се развива според нечии очаквания, не се класира за plot hole.
- За излитането: базата на НАСА беше толкова секретна, че чак не съществуваше, с въоръжена охрана и всичкото - за мен това е несъвместимо с канене на роднини вътре. Дори лесно мога да си представя, че са забранили на семейството на нашия да споменават пред съседите къде всъщност е изчезнал.
- За поведението на дъщерята: супер логично е, и отворената рана, и всичко, честно, просто го повярвай; или тръгни да четеш материали по психология, ако ти се занимава.
- За това как трябва да тече информацията през една червеева дупка - не знам, не разбирам :) Поради което ми беше достатъчно оправдание, че във филма казаха, че не работи и не ми е пречело. Даже и сега като ми го казваш пак не ми пречи, по същия начин и това за вълните на първата планета. Да живее невежеството :lol:
- За смисъла на ходенето в космоса: трябва да имаме някакво развитие в положителна посока от цялото нещо. Какъв е смисълът в дългосрочен план от това човечеството да се окопава в някакви бункери в не просто неподходящи, а враждебни за живота условия? Много по-изгодно е да търсят нов дом, където ще получат нормални условия за живот и възможност за развитие. В идеалния случай ще са си взели поука от катастрофата на Земята и няма да си я причинят втори път. И в допълнение към това има и външна сила, която ги тика към космоса - "те". Хората биха били идиоти да не се възползват от специално отворената за тях порта.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Tue Nov 25, 2014 10:36 am

Ghibli wrote:- За поведението на дъщерята: супер логично е, и отворената рана, и всичко, честно, просто го повярвай; или тръгни да четеш материали по психология, ако ти се занимава.
Logical? Maybe. Retarded? Definitely.
- За това как трябва да тече информацията през една червеева дупка - не знам, не разбирам :) Поради което ми беше достатъчно оправдание, че във филма казаха, че не работи и не ми е пречело.
Щом знаят какво има от другата страна на дупката (и търсят решения на разни мистерии, които да пратят обратно към Земята), значи информацията може да минава и в двете посоки. Логика.
- За смисъла на ходенето в космоса: трябва да имаме някакво развитие в положителна посока от цялото нещо. Какъв е смисълът в дългосрочен план от това човечеството да се окопава в някакви бункери в не просто неподходящи, а враждебни за живота условия?
Какъв е смисълът? Ма сериозно ли питаш?
Някак много по-лесно е, околкото да пратят космонавт през wormhole, за скочи в черна дупка и чрез силата на любовта да изкомуникира квантовата теория чрез морзов код на дъщеря си в миналото, за да може тя да реши някакво уравнение за гравитацията и да вдигнат някаква космическа станция и да се върти около Сатурн. Логика, копеуе.
Също след като могат да отглеждат растения ОК на станцията или където и да е другаде, откъде са ги взели всъщност? Земята. Нали уж всичката флора е обречена? Къде е логиката в това?
Друг въпрос е, че космически станции от такъв мащаб е научнофантастичен канон да се строят директно в космоса.
Хората биха били идиоти да не се възползват от специално отворената за тях порта.
Те са идиоти със сигурност, за това няма нужда да спорим дори.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Nov 25, 2014 10:38 am

Ъъъъъъъъ, новите планети бяха с ОЩЕ по-враждебни условия, след като дори на най-благоприятната за живот такава учените от първата експедиция бяха опънали петалата.

Психология или не, като си тръгнал да довършваш делото на баща си, надали ще се държиш като 12-годишно току що шамаросано американско пиче, което няма достатъчно акъл да разбере за какво се е жертвал той.

За базата - като я даваха нататък тя мязаше на Авраамов дом, честно казано. По едно време дъщерята даже май искаше да прибере племенниците си в нея, щото кашляха. Освен това неприятната вресла и без това я знаеше къде е в термини на географска дължина и ширина. Просто това е поредната тъпота в малък детайл като черната кутия, дето извадиха от дроуна в началото на филма и дето верно беше черна на цвят.

За plot hole се класират абсолютните логически бездни в сценария. Считам, че филми с претенции за "твърда фантастика" трябва да оправдават въпросните претенции, което значи, че проблемите в тях не трябва да се виждат от другия край на галактиката, когато ги гледаш с включен мозък. Иначе аз ако го бях писала тоя филм определено нямаше да се занимаваме с гравитация, а с биохимия и генетика, така че въпросът не е защо филмът не се развива по начина, по който го искам. Въпросът е, че направен по ТОЧНО ТОЗИ НАЧИН, не се справя със собствената си логика в собствената си вселена.

@Морви - Матю Маконъхи си събра парцалките и се изнесе веднага след епичния скандал с дъщеря си, който се случи веднага след прибирането им от базата. Въобще изобщо, не получих усещане, че е имало някъв времеви интервал там. Как да е, това не е най-големият проблем на филма, но се забелязва, дразни и можеше да се избегне доста лесно.
Last edited by Amelia on Tue Nov 25, 2014 11:28 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Tue Nov 25, 2014 11:15 am

Spoiler: show
Ъъъъъъъъ, новите планети бяха с ОЩЕ по-враждебни условия, след като дори на най-благоприятната за живот такава учените от първата експедиция бяха опънали петалата.
Всъщност дори на една от по-лошите ученият беше оцелял. Не беше изяснено по какви причини не е оцелял ученият на третата планета, може да е било инцидент или пък просто тя да се е забавила твърде много заради различно течащото време.
Психология или не, като си тръгнал да довършваш делото на баща си, надали ще се държиш като 12-годишно току що шамаросано американско пиче, което няма достатъчно акъл да разбере за какво се е жертвал той.

Аз също твърдя, че поведението й не беше нелогично. Тя всъщност не знаеше, че баща й трябва да спасява Земята и не можеше да разбере защо трябва да замине той и да ги изостави. Започна да го осъзнава чак като отиде да работи в НАСА. Освен това хората имат навика да правят излишна драма от собствения си живот и това е нормално. Възхищавам се на Амелия, че тя не го прави (и според мен това е една от причините да не може да го разбере в Мърфи Купър), но всъщност това е голямо изключение. Да не говорим, че все пак детето беше на десет и точно започват годините, в които не се разбира със света.
@Морви - Матю Маконъхи си събра парцалките и се изнесе веднага след епичния скандал с дъщеря си, който се случи веднага след прибирането им от базата. Въобще изобщо, не получих усещане, че е имало някъв времеви интервал там. Как да е, това не е най-голямият проблем на филма, но се забелязва, дразни и можеше да се избегне доста лесно.
Да, факт е че ако имаше 15 секунди тренировка на фона на епична музика щеше да се връзва в пъти повече, но както знаем от Класиката, те героите просто си го могат, нали :D Като се замисля това е толкова разпространено клише, че вече дори не ми прави впечатление. Не твърдя, че е правилно да става така, разбира се.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Nov 25, 2014 12:00 pm

Аз драми правя, но ги правя тихо и ненатрапващо се и само пред Александър. :lol:
През останалото време ме избива на цинизъм. :lol:

Силно рационалните индивиди, каквито са повечето хора в сферата на точните науки, като цяло рационализират проблемите си и рядко ги преживяват с адолесцентен апломб. А тая се предполагаше да е и достатъчно интелигентна, че да може да сложи нещата в перспектива и да погледне по-далече от носа си. СТАВА ДУМА ЗА СПАСЕНИЕТО НА ЧОВЕЧЕСТВОТО, ЩОТО АПОКАЛИПСИС И Т.Н. Ако една 10-годишна лигла не може да разбере това, една 40-годишна физичка, бореща се за оцеляването на човешкия вид би го разбрала прекрасно и би се държала другояче. Така че въпросната щерка ми стои абсолютно недостоверна като персонаж, като оная Миранда от последния Батман.

Mr. Nobody, те тая царевица за нищо я нямаха и без тва. С коли я газиха, палиха я... Бе явно не са чак толкова гладни. :lol:
Това с царевицата и тотално малоумния сетинг, дето всички трябва да са фермери, че даже и армия си нямат вече, а от учените явно са останали само тея дето се занимават с Теория на относителността, за мен е някъв недоклатен опит на Нолън да покаже, че без наука, амбиция и риск сме загубени в лицето на голям природен катаклизъм. Щото в крайна сметка, човечеството беше спасено от шепа жертвоготовни учени и научните им открития, докато тъпите плебеи упорито ритаха срещу прогреса и се опитваха да самоубият себе си и кашлящите си семейства. Един вид, знаещите трябва да изгорят царевицата на незнаещите, щото знаят по-добре от тях. :lol:

Баси, тоя филм БИ ТРЯБВАЛО да е толкова МОЙ, пък Нолъните така са го осрали... :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5767
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Tue Nov 25, 2014 1:00 pm

Уф, в момента показваш тотална липса на способност за разбиране на чувствата на други човешки същества.
Spoiler: show
Не знам дали ти направи впечатление, че точно в момента, когато синът на Купър го изостави, оставяйки го без никаква емоционална опора и отписвайки го като мъртъв, дъщеря му все пак наруши самоналоженото си мълчание? Това не ти ли подсказа нещо за нея?
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Tue Nov 25, 2014 2:47 pm

Нямам време да чета всичко в момента, но
Spoiler: show
това в тесеракта не беше любовта, а гравитацията, дето мина през измеренията. и ще поентя, че това е БЕЗ ЗНАЧЕНИЕ, защото същественото тук е асоциативният контекст който този момент от сюжета създава, а не как точно работи и колко е научно
This is it. Ground zero.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests