Издаваме творби на писатели

Мръсните страсти – на сапун
annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Mon May 12, 2014 2:32 pm

Не знам защо продължаваш да си мислиш, че ми пука за репутацията ми в този форум.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11232
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon May 12, 2014 2:44 pm

Ми може би щото усърдното ти настояване колко точно не ти пука навежда на определени мисли?

Бе действайте си там, лошо няма, ако ме питате мене... Да де, не ме питате, но и да бяхте го направили, пак щях същото да ви кажа. Както вече споменах, всеки, който би ви се вързал, напълно си го заслужава.

Във връзка с твърдението на Роланд колко деветдесетарско му изглеждало само ще спомена, че може би първата такава измама, която видях отпечатана във вестник някъде в първата половина на деветдесетте, представяше някакъв маг, който срещу изпратени от читателя петстотин лева щеше да му направи магия за забогатяване. Вече имало страшно много хора, забогатели по този начин, ама няма да ви ги кажем кои са, щото е запретено. И магът не можем да ви кажем кой е. Единственото, което се иска от вас е като забогатеете, да не казвате как.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon May 12, 2014 3:13 pm

Не знам защо продължаваш да си мислиш, че ми пука за репутацията ми в този форум.
Нищо подобно не си мисля. Мисля си, че е проява на някаква форма на неврастенизъм да си изобщо все още тук и да продължаваш с това като някаква пренавита детска играчица. Не знам как още да го перифразирам, честно.

П.П.: Да земем да зачистим ли?

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Mon May 12, 2014 3:32 pm

Каквото искаш направи.

На мен ми беше ясно още след първия пост по темата, че ще се стигне дотук, за това и не си правя труда да спазвам някакво приличие. Така че защо се заблуждаваме взаимно, че водим дискусия?

Колкото до това защо още ти пиша - просто ми е забавно. Оценявам това, че отделяш от личното ти време да продължаваш да ми пишеш, и за да не си помислиш, че те пренебрегвам - ти отговарям. Човек има нужда от развлечения все пак, така че да продължаваме да си доставяме взаимно удоволствие щом държиш.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon May 12, 2014 3:47 pm

Тъй като аз започнах този спор, искам да се обърна към Анорион.

Пич (сам каза, че сте пичове), когато написа първия си пост, писах наистина от любопитство. Аз нямам чак толкова дълги неща, но имам близък човек, който има и сериозно се чудех дали мога да му препоръчам да се пробва. От следващите постове си пролича, че давате много приятни обещания, но няма как да разбера дали са реалистични, защото не давахте никаква по-конкретна информация. Няма как да разбера нито дали рекламата ви наистина ще е добра, нито дали съавторите ще са успешни, нито дори с кой ви е бранда, за който предлагате брандиране. В този момент аз имах две подозрения:
А) Става дума за сериозен ghost writing и вие като един от първите български агенти в тази област сте приели навътре идеята за поверителността до степен на параноя
Б) Вие също не сте наясно за какво точно става дума и/или всъщност предлагате лоши условия

Е, когато препсува събеседник и след това определи мястото, където си търсиш писатели като "малка долнопробна дупка" ми стана ясно, че е второто. Не защото много се обидих от някакъв очевидно изпаднал в гневен ступор анонимен човек без лице, а защото ми стана ясно, че това е защитна реакция. Ако ти наистина се чувстваше сигурен и над нивото ни, нямаше да изпадаш в тази кръгова отбрана. А ако имаше някаква идея от реклама и ПР, нямаше да си позволиш нито държанието, нито речника на обиден тийнейджър (The Ignorant Douchebags Forum? Dude, seriously?).

Ако псувате и обиждате само защото някой ви е попитал по-остро кои сте, то ако имате спор за нещо наистина сериозно, например пари, сигурно направо ще го набиете, а? Не ми се вижда много добра оферта.

Също така не знам какви велики постижения имаш в литературата, но докато не покажеш трите си издадени романа и докторантурата си по книгоиздаване, твоят доказан принос към литературата остава по-малък от този на случайно избрано мижаво блогче или на случаен книговезец в Полиграфическия.

Да не говорим колко комлексарско е най-силният ти аргумент да е голямата ти метафоричната литературна пишка. Човек с малко жизнен опит или елементарни познания за писателите би знаел, че много от най-успешните писатели са имали какви ли не професии преди да започнат да пишат. Но къде ти да очаквам подобно знание от човек, който по негови думи е врял и кипял в литературните среди... Толкова по-лесно е да си го тропне на масата и да кресне как е над всички.

Жалко, надявах се все пак в това обявление да има поне известна доза истина.
Last edited by Morwen on Mon May 12, 2014 6:24 pm, edited 2 times in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon May 12, 2014 4:26 pm

анорионе, относно готовността, с която, мм, обслужваш моето удоволствие и това на всички други в темата, няма да говоря.

Обаче айде един чисто професионален въпрос - въз основа на каква точно бизнес логика и познаване на бизнеса сте сложили тарифа за художествен превод от български на английски в диапазона 3 - 6.50 лв. - и кой по-точно човек с познания по английски на художествено ниво ще приеме подобна тарифа за редакция и коректура? Питам, щото от осем години съм професионален преводач и познавам човека с най-много опит и най-активна дейност в работата от български на английски в тая страна (Калин Ненов), та съм убеден, че и него ще по постреснат тия числа. Може да се консултирам и с маркетинг шефа на Колибри, който ми е личен приятел и допреди година беше управител на Сиела - а може и направо с шефката, щото и тя ми е приятелка. Или пък да отида до фондация "Елизабет Костова" - и там имам приятели, - и да ги помоля да ме свържат с Анджела Родел, която превежда почти всички български популярни автори. Или да попитам кой да е от преподавателите и приятелите си в английската филология в университета, дали им се струват нормални тия числа.

Имам две допускания:

1. Правите си всичко сами или го давате на някакви младоци за чест и слава.
2. Наемате нископлатен труд по сайтове за фрийлансинг. (Което може да съвпада с първото, всъщност.)

Встрани от всякакви съмнения за достоверността на цялата работа, която можете да свършите - да примижим и да допуснем, че сте окей по този параграф, - дълбоко се съмнявам в качеството й, освен ако някак не сте се добрали до никому неизвестни, работещи за минимум тройно по-малко пари хора с прекрасен художествен английски. Ако е така, пускам тото.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Mon May 12, 2014 4:48 pm

Нека и аз се намеся с малко закъснение, защото днес се прибирам от почивка, която за мой късмет споделям с американска адвокатка. Та, забелязах, че беше споменат amazon.com, който е под американска юрисдикция, та си направих труда да й преведа този "диалог" във форума ни и да я попитам за мнението й.

Да, тя е съгласна, че всичко е добре оформено юридически, но също така е и доста съгласна с интерпретацията на всички наоколо, относно това, как трудът на автора бива на практика присвоен от страна на издателството. Както тя го обясни, целта на подобна "структура" би била да търси следващия Twilight / Fifty Shades of Rape феномен и да издои всичко, оставяйки реалният автор да си бие главата в стената от яд, че се е продал за жълти стотинки. Един вид, да, много книги ще бъдат издадени на загуба за издателството (макар че не подценявам икономичността спомената от Трип относно качеството/цената на превода), стига да могат да докопат единия феномен, който да изплати многократно цялата афера.

Тоест, респект за бизнес усета на който го е замислил, но определено трябва да се поработи доста в маркетирането на аферата, защото ти, анорионе, си направо дефиницията за анти-реклама на "издателството на анонимните".

В заключение, мога да кажа, че опеределно няма да препоръчам "рекламираното" от теб анонимно "издателство" на когото и да било с литературни амбиции.
Last edited by Alexis on Mon May 12, 2014 4:52 pm, edited 1 time in total.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Mon May 12, 2014 5:31 pm

Само да допълня, по линия на лекомислената аналогия "100% от 20 долара/10% от 5000 долара", че конкретните числа не просто са важни, ами са ключови.

Не знам кой нормален човек ще си продаде творбата и името за 700 лв. потенциална печалба. Предвид колко време ще я е писал, това са в най-добрия случай 2 минимални заплати. (Това ако изобщо книгата му изкара 5000 долара, иначе казано има поне 1000 продажби НА МЕСЕЦ, нали, и ако я е писал 2 месеца.) При подобна реализация всякаква мисъл за "професионализъм", било то като качество или като финансов успех, е леко встрани от реалността. Ако ще се бъхтя месеци над нещо, за да изкарам едни много евентуални 700 лв. в продължение на някакви много евентуални няколко месеца от някакви евентуални хора в друга държава, които дори няма да научат името ми ... не, мерси.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon May 12, 2014 6:58 pm

Дайте му един банан на човека, вижте как ви се моли.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon May 12, 2014 7:11 pm

Викам да турите един ключ на тая тема и да я засилите към пералнята преди анорион, на когото хич не му пука за нас, да се появи за 17ти път да ни каже колко не му пука за нас.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
SatanicSlayer
Merchant
Posts: 90
Joined: Thu Sep 26, 2013 4:32 pm
Location: Grind Line - Arabasta.
Contact:

Post by SatanicSlayer » Mon May 12, 2014 9:38 pm

Анорионе, ти случайно да се казваш Александър?

User avatar
Ghibli
Elder God
Posts: 5761
Joined: Sat Dec 20, 2003 11:36 am
Location: not really here

Post by Ghibli » Mon May 12, 2014 11:30 pm

tigermaster wrote:анонимен анонимник идва с големите обещания към неизвестни музиканти, но не става ясно кой е, какъв е и защо е. Тук може да се види по-подробно за какво става дума:
http://forum.muzikant.org/topic/117705- ... s-records/
Това ми беше интересно за четене, благодаря за линка.
PICARD: Now, are we progressing, Mister La Forge?
LAFORGE: About like you'd expect, sir.
PICARD: Splendid. Splendid. Carry on.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri May 16, 2014 11:55 am

Здравей!

И как се предполага да ти дам конкретни числа? Или на който и да било. Ако се вадят по 5 000$ на месец - това са 700лв. на месец, за много време напред, тъй като Kindle го има от години вече, все още съществува и най-вероятно ще продължи да съществува. Честно казано не знам в Бъглария колко пари вади един писател от книгата си, в САЩ начинаещите писатели могат да получат 60 000$ горе-долу за първата си книга. Ако някой я хареса. Ако някой реши да я издава. Ако някой изобщо реши да отдели личното си време да прочете творбата на даден писател. И най-вече ако дадена творба е на английски език, на разбираем английски език. Така че който иска - be my guest, go for the 60 000$. Никой не сме спрели да се развива. Участието в проекта ни е напълно доброволно.

Издаваме кратки творби - 4 000 - 50 000 думи. Имаме си голяма фен база, събрана с времето. Ако дадена творба се хареса на феновете ни - 5 000$ на месец не са нереалистична сума. Ако не се хареса - 1 000$ на месец е нереалистична сума. Това е положението.

Ние имаме нужните неща, с които да подсигурим, че шанса на една творба да изкарва 100-200$ на месец на писателя си да е достатъчно голям. Може да ви изкарва и повече. Може да ви изкарва е по-малко. Ако искате повече пари - пишете повече неща.

Това за нас е бизнес. Имаме си условия и си работим по тях. Условията са съобразени с това, че набавянето на такъв тип текстове е много, много лесно. Има една услуга наречена Ghostwriting, плащаш веднъж за написването на творбата и си печелиш от нея. Така че офертаа ни е повече от щедра. На който не му харесва - издателства много, окомплектовате си нещата и отивате да се доказвате. Това е.

Ако някой реши да се самоиздава и смята, че може да изкара повече - ами да го направи и да се пробва.

Колкото до другите участници в темата, които не са с ник Trip - ако не разбирате кога някой ви игнорира и продължавате да си бълвате глупостите, това си е за вас.

Поздрави!
Trip wrote:Само да допълня, по линия на лекомислената аналогия "100% от 20 долара/10% от 5000 долара", че конкретните числа не просто са важни, ами са ключови.

Не знам кой нормален човек ще си продаде творбата и името за 700 лв. потенциална печалба. Предвид колко време ще я е писал, това са в най-добрия случай 2 минимални заплати. (Това ако изобщо книгата му изкара 5000 долара, иначе казано има поне 1000 продажби НА МЕСЕЦ, нали, и ако я е писал 2 месеца.) При подобна реализация всякаква мисъл за "професионализъм", било то като качество или като финансов успех, е леко встрани от реалността. Ако ще се бъхтя месеци над нещо, за да изкарам едни много евентуални 700 лв. в продължение на някакви много евентуални няколко месеца от някакви евентуални хора в друга държава, които дори няма да научат името ми ... не, мерси.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri May 16, 2014 12:04 pm

Проблемът е, че ние всъщност говорим доста по-аргументирано и логично от теб, просто ти е по-удобно да игнорираш неудобните мнения. Или да ги напсуваш каруцарски по стар български обичай. Продължаваш да не звучиш като някой, с който човек би искал да работи.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri May 16, 2014 1:11 pm

Здравей!

Хм...

Или по-скоро ти звуча като някой, с който ти не искаш да работиш.

Обаче познай какво?

Ти също ми звучиш като някой, с който аз не искам да работя.

Ще ме попиташ защо?

1. Защото се съмняваш във всичко, което чуеш.
2. Защото ми изглеждаш като човек, който има мнение за всичко.
3. Защото не можеш да се усетиш кога мнението ти е нежелано.
4. Защото просто не ме кефи твоята нагласа към нещата.

И сега аз като човек, който иска да му е спокоен живота си задавам следния въпрос: С кой бих искал да работя? С някой, който е учтив и знае какво да каже, който е съгласен с моите условия, или с някой, който е всезнайко и има наглостта да е подозрителен? И познай какво - отговора в 100 от 100 пъти би бил - с човека, който се държи учтиво.

Хубавото на това да имаш собствен бизнес е, че можеш да избереш с кого да работиш. И ние като едни разумни хора си подбираме както клиентите, с които работим, така и писателите, с които работим.

Така че от тази гледна точка... Слабо ме интересува какво ще напишете по темата. Още от първия отговор по нея ми стана ясно накъде отиват нещата и изобщо не се старая и няма да се старая да съм учтив.

Вашата полезност за бизнеса ми би била 0 - съотвено такъв е и процента "give a fuck about those people". Имам предвид като бизнес отношение.

Така че спрете да си хабите клавиатурите да пишете. Не сте от хората, с които би ни било готино да работим, още по-малко пък да тръгнем да ви убеждаваме в нещо.

И така.

Поздрави!

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests