2 юни: Национален протест „Оставка за кабинета „Орешарски“

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Nov 14, 2013 10:05 am

Я някой да каже - ако полицай каже изпълнявам заповед имам ли как да разбера коя е и от кой е издадена?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Nov 14, 2013 10:17 am

Евалата, Емо! За търпението и бистротата.

Аз видях още един супер ценен (за мене) аспект на сегашните протести, като допълнение/алтернатива на стъпки 1 и 2 – но не ща да разводнявам темата, а и предпочитам да проверя доколко ще се утвърди във времето.

-

The Dragon: в ЧоБи (а и навсякъде, като гледам) в момента разсъждаваме има ли право полицай да ходи без отличителни знаци и да отказва да се легитимира. От тая трънка ще изскочи заек, но да видим кога.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Thu Nov 14, 2013 11:04 am

The Dragon wrote:Я някой да каже - ако полицай каже изпълнявам заповед имам ли как да разбера коя е и от кой е издадена?
Една част от отговорите ги има тук: http://offnews.bg/index.php/235981/mvr- ... -osnovanie

И, може би, тук: http://noresharski.com/pismo-do-vivian-reding/

Добавено: и едно полезно инфо, на което попаднах.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Thu Nov 14, 2013 11:20 am

moonlight, мерси! Ще разпространя нататък.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Thu Nov 14, 2013 10:35 pm

Trip wrote:Идеята накратко за вечно неразбралите.

Стъпка 1.

Протестира се срещу управници, които се дънят.

Стъпка 2. Избори.

Гласува се за управници, убедили гласоподавателите си да гласуват за тях. Каквито ще да са. Бабите Бойко и Бареков ще ги убедят с това, че са здрави, прави момчурляци. Мен който и да било ще ме убеди с адекватни аргументи, на които ще хвана и вяра, и ум.

Стъпка 3.

Избират се нови управници. Те почват да работят.

Стъпка 4.

Дънят се. Протестира се и срещу тях. Повтаря се стъпка 2.


Допълнителни пояснения за успелите да схванат дотук:

Протестиращите НЕ СА макиавелистка дружинка, която рипа срещу настоящите Х, защото вече са се наговорили с бъдещите У.

Протестиращите НЕ СА някакъв еквивалент на червени бабички и шпицкомандите на Атака, които викат "На оружие!" срещу едните, но биха си затваряли очите за издевателствата на всякакви други. Не, не биха.

Протестиращите СА достатъчно неолигофрени, за да разпознаят още в зародиш признаците на морален и съответно управленски провал у едно правителство.

-> Ако аз гласувам за Реформаторския блок и разпозная тези признаци, заставам пред народното събрание. Подозирам, редом със същите тези, които протестират в момента.


Нещо, което не им е ясно на вечно неразбралите:

Тези протести от последните месеци не са против партии. Те са против отношението им към хората. Откакто се е оформило първото човешко племе, в управлението на големи, а и малки групи хора се правят понякога трудни компромиси с морала.

Неизбежно е, да.

Протестите от последните месеци не са против спорадичните компромиси с морала в името на това някак да напаснеш заедно 7 милиона души, а против ТЕЖКИТЕ, СИСТЕМАТИЧНИ и НАЙ-ЧЕСТО УМИШЛЕНИ компромиси с морала, които се случват в управлението на тази страна.

И не, нямам предвид "морал" в християнския смисъл, а в практическия смисъл, в смисъла на някакви споделени ценности в цялото общество, от които възниква манталитет, който пък да движи всичко напред. Което няма как изобщо да стане, ако вярата във всичко отвъд отделния индивид в момента е компрометирана по този злостен начин и хората са научени да не разчитат на нищо и никого.
Винаги съм повтарял, че избори през 3 месеца, ще ни излязат много по-евтино.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Fri Nov 15, 2013 12:20 am

Цялата тази наглост и безобразия ме накараха пак да пропиша - споделяйте ако ви харесва!

Будители срещу контрабудители
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Nov 15, 2013 2:03 am

Trip wrote:Идеята накратко за вечно неразбралите.

Стъпка 1.

Протестира се срещу управници, които се дънят.

Стъпка 2. Избори.

Гласува се за управници, убедили гласоподавателите си да гласуват за тях. Каквито ще да са. Бабите Бойко и Бареков ще ги убедят с това, че са здрави, прави момчурляци. Мен който и да било ще ме убеди с адекватни аргументи, на които ще хвана и вяра, и ум.

Стъпка 3.

Избират се нови управници. Те почват да работят.

Стъпка 4.

Дънят се. Протестира се и срещу тях. Повтаря се стъпка 2.


Допълнителни пояснения за успелите да схванат дотук:

Протестиращите НЕ СА макиавелистка дружинка, която рипа срещу настоящите Х, защото вече са се наговорили с бъдещите У.

Протестиращите НЕ СА някакъв еквивалент на червени бабички и шпицкомандите на Атака, които викат "На оружие!" срещу едните, но биха си затваряли очите за издевателствата на всякакви други. Не, не биха.

Протестиращите СА достатъчно неолигофрени, за да разпознаят още в зародиш признаците на морален и съответно управленски провал у едно правителство.

-> Ако аз гласувам за Реформаторския блок и разпозная тези признаци, заставам пред народното събрание. Подозирам, редом със същите тези, които протестират в момента.


Нещо, което не им е ясно на вечно неразбралите:

Тези протести от последните месеци не са против партии. Те са против отношението им към хората. Откакто се е оформило първото човешко племе, в управлението на големи, а и малки групи хора се правят понякога трудни компромиси с морала.

Неизбежно е, да.

Протестите от последните месеци не са против спорадичните компромиси с морала в името на това някак да напаснеш заедно 7 милиона души, а против ТЕЖКИТЕ, СИСТЕМАТИЧНИ и НАЙ-ЧЕСТО УМИШЛЕНИ компромиси с морала, които се случват в управлението на тази страна.

И не, нямам предвид "морал" в християнския смисъл, а в практическия смисъл, в смисъла на някакви споделени ценности в цялото общество, от които възниква манталитет, който пък да движи всичко напред. Което няма как изобщо да стане, ако вярата във всичко отвъд отделния индивид в момента е компрометирана по този злостен начин и хората са научени да не разчитат на нищо и никого.
Много добре казано, рекох да го постна и на тая страница.

Мен единствената ми тревога, като страничен наблюдател, е че тая държава е толкова цъфнала и вързала, че процесът на избиране, протестиране и преизбиране може да нанесе още по-сериозни поражения на икономиката. Тоя механизъм, дето е ръждясвал вече над 20 години, не е достатъчо добър, че да се самоподдържа, докато отсеете уродите от управлението..
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Fri Nov 15, 2013 9:04 am

Каквото каза Roland. Всичките политици са нагазили в лайна, няма значение коя от партиите ще влезе сега - и все някоя трябва да въведе реформите (лустрацията, образователния ценз и т.н.) и да обнови съдебната система, за да бъдат подведени под отговорност досегашните ни политици. А гарван гарвану око не вади, няма никой от тях да се наеме с подобни действия.

За мен има две решения в настоящия момент, които обаче окупаторите поради някаква причина не приемат, когато им ги споделя.

1. Те самите избират свои представители без партийна ангажираност и след всеобщо гласуване. Ще бъдат следени изскъсо дали си изпълняват задълженията и при най-малкия намек за корупция ще бъдат сменянни. Тяхната задача ще бъде легално да влязат в Парламента.

2. Разпращат покани до утвърдени експерти в дадени области (икономика, култура и т.н.), за да оглавят едно ново правителство ("дрийм-тийм" ако щете). Избраните трябва да са без тъмно минало или партийна ангажираност и съответно имат опцията дали да приемат или не тази чест. Това отново ще се извърши след гласуване сред студентите.

Междувременно натискът върху правителството да стане реален, ако искат действително да бъдат коректив, а не просто пееща тълпа. Също като гърците да мятат молотов и да правят зулуми. В по-големи маси и по политици единствено, разбира се.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Nov 15, 2013 9:42 am

Роланд не каза това. Аз АБСОЛЮТНО НЕНАВИЖДАМ "всичките са еднакви" позицията. Всичките не са еднакви и съм убеден, че в политическата среда на България има и нормални хора с нормални ценности и с желанието и знанието да направят нещо добро за държавата. Въпросът е колко време ще отнеме да стигнем до тях и защо си траят В МОМЕНТА.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Fri Nov 15, 2013 10:40 am

coldie wrote:
Trip wrote:Идеята накратко за вечно неразбралите.

Стъпка 1.

Протестира се срещу управници, които се дънят.

Стъпка 2. Избори.

Гласува се за управници, убедили гласоподавателите си да гласуват за тях. Каквито ще да са. Бабите Бойко и Бареков ще ги убедят с това, че са здрави, прави момчурляци. Мен който и да било ще ме убеди с адекватни аргументи, на които ще хвана и вяра, и ум.

Стъпка 3.

Избират се нови управници. Те почват да работят.

Стъпка 4.

Дънят се. Протестира се и срещу тях. Повтаря се стъпка 2.


Допълнителни пояснения за успелите да схванат дотук:

Протестиращите НЕ СА макиавелистка дружинка, която рипа срещу настоящите Х, защото вече са се наговорили с бъдещите У.

Протестиращите НЕ СА някакъв еквивалент на червени бабички и шпицкомандите на Атака, които викат "На оружие!" срещу едните, но биха си затваряли очите за издевателствата на всякакви други. Не, не биха.

Протестиращите СА достатъчно неолигофрени, за да разпознаят още в зародиш признаците на морален и съответно управленски провал у едно правителство.

-> Ако аз гласувам за Реформаторския блок и разпозная тези признаци, заставам пред народното събрание. Подозирам, редом със същите тези, които протестират в момента.


Нещо, което не им е ясно на вечно неразбралите:

Тези протести от последните месеци не са против партии. Те са против отношението им към хората. Откакто се е оформило първото човешко племе, в управлението на големи, а и малки групи хора се правят понякога трудни компромиси с морала.

Неизбежно е, да.

Протестите от последните месеци не са против спорадичните компромиси с морала в името на това някак да напаснеш заедно 7 милиона души, а против ТЕЖКИТЕ, СИСТЕМАТИЧНИ и НАЙ-ЧЕСТО УМИШЛЕНИ компромиси с морала, които се случват в управлението на тази страна.

И не, нямам предвид "морал" в християнския смисъл, а в практическия смисъл, в смисъла на някакви споделени ценности в цялото общество, от които възниква манталитет, който пък да движи всичко напред. Което няма как изобщо да стане, ако вярата във всичко отвъд отделния индивид в момента е компрометирана по този злостен начин и хората са научени да не разчитат на нищо и никого.
Винаги съм повтарял, че избори през 3 месеца, ще ни излязат много по-евтино.
Ами то така и така сегашните си гласуваха нов милиард дълг - да ги разкараме и да минем на стъпка две, ще ни излезе в пъти по-евтино от Белене. Пък ако ги смятаме по 50 милиона на изборна процедура, с тоя милиард имаме повече от достатъчно възможност.

Ако не ни достига нещо за да изпълним горния план, то това е духовна воля, сила и обединение. В момента се опитват да ни накарат да клекнем психически. Доброволно няма да пуснат властта, а ние няма да наберем достатъчно енергия за преврат. Голяма част от хората са психически и духовно клекнали. Тия, които все още имаме воля за промяна, сме малцинството, дето излиза пред парламента.

Така че, в момента нещата са на кантар. И единственото, в момента, което ми се вижда по-страшно от досегашното политическо беззаконие, е официално да преминем към диктатура. Все си викам, че това няма да стане, но като гледам какво става...

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Nov 15, 2013 11:28 am

За днес е обявена блокада на Парламента.

Ще тръгна натам към 12 – до срещи!

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Nov 15, 2013 11:38 am

Като цяло последното мнение на Мр. Ноубади е ОК - това е и моята визия какво трябва да стане - не задължително от студентите, но въобще от "свестните", ако щете.

Но реалността не е толкова проста като пожеланието.
This is it. Ground zero.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Nov 15, 2013 12:49 pm

1. Те самите избират свои представители без партийна ангажираност и след всеобщо гласуване. Ще бъдат следени изскъсо дали си изпълняват задълженията и при най-малкия намек за корупция ще бъдат сменянни. Тяхната задача ще бъде легално да влязат в Парламента.

2. Разпращат покани до утвърдени експерти в дадени области (икономика, култура и т.н.), за да оглавят едно ново правителство ("дрийм-тийм" ако щете). Избраните трябва да са без тъмно минало или партийна ангажираност и съответно имат опцията дали да приемат или не тази чест. Това отново ще се извърши след гласуване сред студентите.
Работата на гражданите тук и сега според мен не е да тръгнат да уподобяват политически процеси, а да си изразяват ясно мнението по тях, вместо да си траят. Студентите конкретно нямат нито средставата, нито бройката за целта. Жестът им от началото на окупациите досега е най-вече символичен.

Особено горното 1. ми напомня на съветските съюзи, където се самогласуват някакви народни лидери. Не, мерси.

По-съгласен съм с Жоро, че това трябва да дойде по-скоро от "свестните" хора в по-общ смисъл - но такива с някаква що-годе позиция и в собствения си живот, и в своите communities.

User avatar
kalein
Arcanist
Posts: 904
Joined: Tue Feb 15, 2005 5:08 am
Location: smiling next to you
Contact:

Post by kalein » Fri Nov 15, 2013 2:26 pm

... и ако може, да си спестим молотовите.

Подходът на студентите в момента е много близък до сатяграха на Ганди. Което доказано е сработило. Има изследвания как въздейства насилието срещу невъоръжен човек върху психиката на насилника, които показват защо мирният протест работи.

Днешната обиколка се оказа от по-кротките – връщам се да работя. В перманентна готовност за пак. ;)

User avatar
Bimbaldy
Commoner
Posts: 48
Joined: Sun Mar 25, 2007 4:13 am

Post by Bimbaldy » Fri Nov 15, 2013 2:45 pm

Аз не разбрах обаче- утре ще има ли редовен протест на студенти и граждани в София или целия град и ден ще е запазен за "масовия" контрапротест на фенчетата на БСП и ДПС?

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests