Колелото на времето - Джордан VS Сандерсън [SPLIT]

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Thu Jan 24, 2013 11:54 am

Не че ви се меся в спора, но Брандън когато се занимаваше с Колелото още пишеше/дописваше/редактираше своите произведения. То в блога му си пишеше - тази творба еди колко си процента завършена, на еди какъв си етап. Брандън не ги е имал наредени 10 текста готови за печат, това хващане е напълно грешно - той ги пишеше успоредно с Колелото. И сега ВНИМАНИЕ! - когато той казва 'готов текст' има предвид завършен първи драфт. Този драфт след това минава през 6-8 ревизии на Брандън, още толкова на редактори, и после пак Брандън. Така че доводи от типа 'ама той преди да се захване с Колелото е имал един рафт готови за печат книги' не важат. Сори.

ЕДИТ: И много ясно си спомням негови съобщения от типа 'Взимам си еди колко си почивка от писането на Книга 1, 2 и 3 от Колелото, за да мога да обърна внимание на моите си проекти'.

Сега нещо много важно - не казват дали е прав или не да постъпва така. Но е факт, че той не се хвърли да пише Колелото на 100%, нито през 100% от творческото си време.
Last edited by annorion on Thu Jan 24, 2013 11:58 am, edited 1 time in total.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 24, 2013 11:57 am

Добре, всички в момента плетат някаква мрежа от аргументи и започват един с друг да спорят, заради мнението на колди? Really?

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Thu Jan 24, 2013 1:58 pm

Шарката тъче така, както пожелае, Трип. :lol:
Ок. Който иска да хейти, да си хейти. Негова си воля да си разваля настроението със свръхочаквания.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 24, 2013 2:44 pm

To пък точно към Колелото човек да има свръхочаквания, предвид на какво e била заприличала поредицата преди 12-а книга...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jan 24, 2013 2:52 pm

В паралелната реалност на Coldie и на хората които държат до възглавницата си колекция от роклите на Аес Седай от всяка аджа точно тези книги до 12-та са титанични постижения.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 24, 2013 2:53 pm

E, съмнявам се да е толкова зле...

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Thu Jan 24, 2013 5:38 pm

На мен книги от 1-7 са ми изключително интересни, 8-10 чета само интересните за мен неща( да се разбира Ранд и Мат), 11 си е е отново на нивото на първите седем книги.

В края на деня всичко опира до това на кой какво го радва в дадена книга, а за мен 11-те книги написани от Джордан са достатъчно качествени, за да си ми остане Колелото любимата фентъзи поредица след толкова много години. Не се срамувам от това, нито се гордея, това е все едно да се срамуваш или гордееш, защото си висок 1.80, или си с черна коса и т.н. Всеки си има вкус, а и точно тази поредица не е лишена от достойнства.

Нарочно не правя сравнения между Колелото на Джордън и това на Сандерсън. Разлики има, както положителни, така и отрицателни. Ще се повторя като кажа, че за мен е важно, че поредицата е завършена. А най-хубавото е, че мога да отворя някоя от книгите и да се насладя отново и отново на това, което ме накара да се влюбя в поредицата. И го правя, доста често. Всеки разбира смисъла и удоволствието от четенето по различен начин, аз съвсем културно ви предлагам да спрем да се слагаме под общ знаменател, защото това е много лесна за изпълнение стратегия и аз лично също съм много добър в използването й, така че бихме си прекарали забавно, ако държите да продължим дискусията с цинизми и ирония. :)

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Thu Jan 24, 2013 6:40 pm

Може да се спре. При условие, че спрат да дъвчат човека нагърбил се да довърши Колелото. Без него или някой като него щеше да има просто отворен край. Което не е непременно лошо - който не желае, може спокойно да прескочи делото на Сандерсън и сам да си развие историята. :wink:
Казвам това като човек, който е получил удоволствие от другите книги на Сандерсън и като такъв, който изцяло вече безразличен към Колелото. И то много преди да възникне ситуацията.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Thu Jan 24, 2013 10:48 pm

annorion wrote:Не че ви се меся в спора, но Брандън когато се занимаваше с Колелото още пишеше/дописваше/редактираше своите произведения. То в блога му си пишеше - тази творба еди колко си процента завършена, на еди какъв си етап. Брандън не ги е имал наредени 10 текста готови за печат, това хващане е напълно грешно - той ги пишеше успоредно с Колелото. И сега ВНИМАНИЕ! - когато той казва 'готов текст' има предвид завършен първи драфт. Този драфт след това минава през 6-8 ревизии на Брандън, още толкова на редактори, и после пак Брандън. Така че доводи от типа 'ама той преди да се захване с Колелото е имал един рафт готови за печат книги' не важат. Сори.

ЕДИТ: И много ясно си спомням негови съобщения от типа 'Взимам си еди колко си почивка от писането на Книга 1, 2 и 3 от Колелото, за да мога да обърна внимание на моите си проекти'.

Сега нещо много важно - не казват дали е прав или не да постъпва така. Но е факт, че той не се хвърли да пише Колелото на 100%, нито през 100% от творческото си време.
Ами кажи дали е прав да постъпва така, след като се заема с такъв проект и е възхвалявал КВН пред Хариет до припадък, какъв голям фен бил и прочее. Той не познава героите, и изобщо не познава нито пък има знанията на масона Джордан. Сандерсън беше много лош избор, той просто не умее дапише мащабно, както умее Джордан, или пък Ериксън, или пък Толкин, или дори Фийст.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 24, 2013 10:50 pm

Aма поне не се опасяваш, че ще звучиш абсурдно, като говориш такива неща - респект, предполагам :)

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Thu Jan 24, 2013 11:24 pm

Сандерсън беше много лош избор
Лош, не лош, бил е единственият. Това е разказвано. Хариет е имала съставен първоначален списък за избор измежду..... един автор.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Yan
Site Admin
Posts: 6925
Joined: Sat Dec 20, 2003 12:01 am
Location: Who cares...
Contact:

Post by Yan » Thu Jan 24, 2013 11:58 pm

coldie wrote:Сандерсън беше много лош избор, той просто не умее дапише мащабно, както умее Джордан, или пък Ериксън, или пък Толкин, или дори Фийст.
От всичките глупости, които изписа в темата, тази е вероятно най-голямата (или поне е в топ 3) и показва колко си чел Сандерсън...
Правилата на бордгейминга:
1. Всички други неща, включително храна, дрехи, застраховка за колата и пари за обяд, представляват непредвидени разходи по отношение на това, което ви е необходимо за игрите.
2. Никога не пресмятайте общата стойност на това, което сте купили.
3. Ако искате нещо, значи ви е нужно.
4. Ако ви е нужно, значи трябва да го купите.

annorion
E'lir
Posts: 177
Joined: Sun Sep 03, 2006 10:23 pm

Post by annorion » Fri Jan 25, 2013 12:48 am

На мен изборът на Сандерсън за човек, който да довърши Колелото ми харесва. Признавам си - не бях чувал и думичка за него, преди да стане ясно, че именно той ще дописва Колелото.

Реших да проверя какво е всеобщото мнение за него, беше изненадващо положително, дори и тук - в Shadowdance. Прочетох Мъглороден - първата книга на български, втората и третата на английски, и ми беше забавно. Имаше доста добри моменти в точно тази му поредица, и като цяло усещането от нея ми хареса, като направим уговорката, че мисля втората книга за излишен пълнеж и пълен боклук. Но първата и третата компенсират, и макар третата книга да ми дойде малко... странна, най-вече с това колко бързо се развиваше действието на моменти, те си бяха добри и доста по-интересни, в сравнение с болшинството фентъзи автори, които бях чел до тогава.

Така че Брандън беше добър избор. Не мога да кажа доколко е бил прав да постъпка както и да било, тъй като не съм му брат и нямам представа доколко е работил върху Колелото през това време и доколко възможно е било да свърши по-добра работа. Включих се по темата тъй като колегите предлагаха неточни доводи на моменти, а другото ми включване беше, защото някак си бяха решили да ме спрягат под общ знаменател.

И между другото за последната книга на Колелото това което наистина ме ядоса беше, че Сандерсън направи каквото можа, за да може книгата да излезе Ноември, но Хариет - да, точно тя, реши да забави излизането до Януари, което беше напълно излишно, тъй като работата през пръсти на редакторите си личи от далече и не оправдава година и един месец работа по черновата, с която Сандерсън беше готов Декември 2011.

И още нещо, просто не мога да се въздържа от коментар - Фийст щеше да е ужасен избор да довърши Колелото. Всичко детско в мен би умряло, ако такъв тип автор бе избран да довърши любимата ми фентъзи поредица. Тук подчертавам - Фийст би бил ужасен избор за писател, който да довърши Колелото, не коментирам неговите творби и достойнствата или липсата му на такива като автор.

User avatar
coldie
Forsaken
Posts: 2969
Joined: Fri Dec 05, 2008 10:20 pm

Post by coldie » Fri Jan 25, 2013 11:51 pm

Yan wrote:
coldie wrote:Сандерсън беше много лош избор, той просто не умее дапише мащабно, както умее Джордан, или пък Ериксън, или пък Толкин, или дори Фийст.
От всичките глупости, които изписа в темата, тази е вероятно най-голямата (или поне е в топ 3) и показва колко си чел Сандерсън...
Колко да съм го чел - Мъглородният до три, и още след първата книга, взе да си смуче от пръстите, и затова казах, че е автор за 500 страници, което е половин книга на Джордан!
Окъпа се в славата на един безсмъртен автор, за да си прокара писанията, направо е жалък.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Jan 25, 2013 11:52 pm

Вече почна да оливаш тотално...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests