Толерантен ли е българинът и толерантността въобще

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Jan 24, 2013 12:32 am

Това ми мяза малко на стандартните реплики, които човек може да чуе по света и у нас, когато някой реши да се заеме да оправи някакъв "незначителен" проблем. "Кво сме се хванали да обсъждаме бездомните псета, като не сме се оправили с циганите още?". Или "Закво ще си оправяме образованието, като в момента инфраструктурата ни е в гъзъ?". Или "Толерантността да ни е проблема баси - погледнете колко сме зле по други параграфи и колко по-зле има от нас по тоя!"

Не разбирам тези "логически" умозаключения. Ама изобщо. И аз ги правя понякога и когато се усетя, че ги правя, не разбирам и себе си.

Бтв, мисля, че ТИ мешаш нещата доста. Това, което ти описваш се нарича "търпимост". Имат лексикално сходство с "толерантност", но думата "толерантност" вече има определено социално значение, неразривно свързано с антитезата си "дискриминация".

@тайгърмастър - да, ето това е истинската толерантност за мен. Радвам се, че я проявяваш. За съжаление, както и сам казваш, хората, които не я проявяват са повече.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Jan 24, 2013 12:46 am

Примерите ти са некоректни като цяло. Всеки със здрав (и научен) разум идентифицира проблемните области на едно състояние, приоритизира ги, осмисля отстраняването на всяка от тях как влияе на цялото и след това ги отстранява едно по едно спрямо взетите решения. Следователно съвсем резонно е да има по-големи фиксации като области за промяна на обществото от неговата толерантност, което не прави разбира се тази област по-малко важна - просто по-ниско приоритетна.

За останалото, т.е. речниковите дефиниции, ще се съгласим да не се съгласим.

п.п. Между другото имало доста як "парадокс на толерантността" - толерантните хора са нетолерантни към нетолерантността :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Jan 24, 2013 12:54 am

Няма нищо парадоксално в това, защото да си толерантен поначало не означава да позволяваш и да харесваш ВСИЧКО. С тоя парадокс цайсът се опитва да ни излезе тук нееднократно между другото та не го виждам за първи път.

А по социалните ни проблеми, особено тези, които не изискват милиарди левове за финансиране, а само пренастройка на мисленето на индивида, мисля можем да действаме едновременно без да приоритизираме. Щото при тях няма смисъл да се приоритизира, а и доста от тях всъщност имат общи корени.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Jan 24, 2013 1:24 am

Amelia wrote:Ние в ксенофобска Европа още не сме се научили как да го правим това.
Ксенофобска Европа ли? Че какво й е ксенофобското на Европа?
И откъде-накъде стара, мъдра, препатила и културна Европа ще се учи на каквото и да било от млада, неразумна и никога ненападана Америка? :shock:
Hemos pasado!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Jan 24, 2013 1:27 am

Кво да му отговориш на тва сега? :neutral:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jan 24, 2013 2:19 am

League of Legends - най-играната игра в света
35 милиона активни играча
90% Мъже
85% от 18 до 35 години
60% завършили колеж или висше образование

само 10% от всички играчи на европейския сървър са от източна европа и Русия.

но 90% от докладваните и наказани играчи в европейския сървър за обиди, липса на комуникация и расизъм са от източна европа и балканите.

Когато математиката говори няма какво да се умува.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 24, 2013 3:22 am

Amelia wrote:Кво да му отговориш на тва сега? :neutral:
Нищо, игнорирай го просто, то ше си отиде само като не му отговориш.

Amelia wrote:Аз казах за себе си - ксенофобия. Виждали сте ми мненията за САЩ, местните и китайците. Сега съм си туширала доста от неприязънта към тях. Навремето също мислех хомосексуалните за некви повредени и проявявах типичната за България толерантност от вида "Аз съм толерантна и педалите не ми пречат, само да не си позволяват да си развяват педалщината пред мен". Или пък "Израсла съм с турци и съм много толерантна към тях. В крайна сметка те са прекрасни хора, които ядат свинско, пият вино и не ходят на джамия, вижте колко са свестни, как да не ги харесваш?" Това остро НЕ Е толерантност. Това е пасивна дискриминация. Много присъща на българина. Черта, която мразя и която забелязвам И в себе си, и в други хора като мен, които не са епични бай Ганьовци като цяло.
Горе-долу и аз така, со се хомофобията. Има го също и "след мен и потоп" манталитетът, който се надсмива над хората, които се опитват да работят заедно, защото смята, че ако си бачка сам и не споделя нищо с никого, ще изкяри повече, пък нека е краткотрайно. Това и Жоро го спомена, и междувпрочем е ОГРОМЕН проблем за всички българи в Америка, където социалните ти умения и способността да нетуъркваш (не да се мазниш, а да създаваш и поддържаш приятелски отношения по конюнктурни съображения) са от светоизместващо значение.

Апропо, аз от туркофобията си още не съм се отърсил, честно казано, но това е по-скоро защото считам за неправомерно да има части от толкова малка държава като България, където не можеш да говориш официалния език на страната, защото никой няма да те разбере, и където турското знаме и това на ДПС стоят над българското. Та за това май пак по-скоро българите сме си виновни...

Има и други неща, ма сега не се сещам.

Moridin wrote:Сори, за мен нетолерантност != дискриминация. Двете откровено не са по никакъв начин еквивалентни, доколкото едното е (една от многото потенциални) причина за другото.

Меко казано абсурдно е да се твърди, че аз например съм нетолерантен към жените, защото твърдя, че изцяло в правото на един работодател е да спазва икономическата си логика при наемането на бременни (никога не съм го твърдял за жени на общо основание, които нямат намерение да забременяват anytime soon, тъй като това прави работодателите идиоти). Нетолерантността е вътрешно усещане, предразсъдък, непоносимост, чувство почти граничещо с омраза или най-малкото със силна неприятност - аз съм нетолерантен към пушачите в заведенията, към бавношофиращите, към самоизтъкващите се хора. Но не ги дискриминирам по никакъв начин, докато не ми дойдат на интервю за работа. Обратно, дискриминирам цигани (макар да се старая да не го правя) и кифли - ако имах да избирам дали да съм в асансьор с кифла, или с коминочистач, остро избирам втория.

Оставям казуса на лампичките на Емо, които се доказаха тук. Опитвам се да ви изясня, че много мешате нещата.

И отново да подкрепя Мр Нободи и мисля Морви, която изказа подобно мнение - има далеч по-нетолерантни места от България - и в моя, и в дискриминационния смисъл. Българското общество има далеч по-неприятни и тегави страни от степента си на толерантност. Сред тях липсата на кооперативност, ограничените идеали и пасивността са едни от по-основните.
1. Аз продължавам никак да не съм сигурен каква точно теза защитаваш? Някаква чисто формална дефиниция на "толерантност" ли е проблемът тук? Ок, по твоята - и вероятно де юре по-точна - дефиниция, българският народ може би не е нетолерантен и ние използваме думата погрешно (макар че аз съм абсолютно съгласен с Амелия, че думата има социален контекст вече, който е неразривно свързан с дискриминацията). Но това до такава степен не оправя НИКОЙ от проблемите ни, че не виждам какъв е изобщо смисълът това да се каже...

2. "Има и по-зле" е ужасен аргумент. Има по-зле от почти всичко, но това по никакъв начин не прави не-толкова-зле-колкото-по-злето-но-все-така-злето магически по-добро, нали? Знаеш ли, това ще прозвучи кофти от моя страна, но в тия три седмици в България, които изкарах декември и януари, си дадох сметка до каква степен не искам да живея повече там. Ако можех да трансплантна всички хора, на които държа, в Америка, не бих се връщал въобще. В момента, в който кацнах, все едно вратите на килера ми се затръшнаха в лицето отново, и дори не си давах съзнателно сметка за това, докато не се прибрах в Чикато и не осъзнах внезапно колко по-свободно дишам. Ей това е, което в крайна сметка има значение в личен план за всеки човек, а не дали имало по-зле. В крайна сметка ти живееш един твърде привилегирован живот като за българин, щото си бял хетеросексуален мъж с високо платена професия, живеещ в столицата. Ти си малцинство в тая държава.

3. (по последния ти пост) Кой по ред проблем в приоритетната система е опазването на горите? Преди инфраструктурата ли е? Преди икономиката? След просяците по уляците? Преди хомофобията? След образованието? Не всичко подлежи на приоретизиране и точно с теб си говорихме за това как тия неща се вършат паралелно от хора, които се фокусират върху един проблем, независимо дали според ДРУГИ този проблем е важен, или не е. Сори, ма "не сме дотам стигнали още в проблемите" е един от аргументите на нашите тука десни политици, когато се опитват да режат пари за социални помощи или да спъват закони за брачно равенство.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Jan 24, 2013 7:20 am

Roamer wrote:Веднага ми идват наум две неща:
- "жена шофьор"
- "жена програмист/инженер/математик" (дали ще продължиш с морското свинче или просто ще се стигне до случая, който преди четири-пет години докара моя приятелка до плач след интервю - "ами да, всичко това е така, знаеш си, можеш си, но аз лично съм убеден, че от жена програмист не става, така че - аре чао")
Да не говорим, че в България жена получава значително по-ниско заплащане за същата работа свършена също толкова добре, а често и по-добре от мъж. Това е ярък пример за "толерантността" на българина. Ако някой се опита да направи подобно нещо в Канада ще му ебат майката от дела и ще ги спечелят. Даже нещата вече са отишли в обратната посока - най-трудно е да си бял, здрав мъж. :mrgreen:

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Jan 24, 2013 8:36 am

Е тва в Америка поне не е вярно все още, макар че квичат на умряло, че АКО ПОЗВОЛИМ НА ОНИЯ ДА СЕ ЖЕНЯТ...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Jan 24, 2013 9:11 am

Каквото каза Ал Дим. И като жена, която е много далеч от феминиститчните ултраси мога да кажа, че са ми изключително противни скечове и вицове от типа "ший шибна два шамара", "тъпата блондинка" и "разгонената секретарка", айретен жените-шофьори, програмисти или каквито там други биха могли да бъдат. Премиерът например твърде често си позволява да се изказва в такива насоки. То не бяха пикли с имунитет, то не бяха някви, дето искали да ми съдийстват, а обикаляли с торби с репи, тикви и не знам какво.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Jan 24, 2013 9:16 am

Бтв какво значи "айретен", защото нещо тотално не мога да го схвана....

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Jan 24, 2013 9:24 am

В случая като допълнение, като "бонус". В ей този смисъл.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Thu Jan 24, 2013 9:49 am

Иначе не знам откъде ги вадите тия "в България жената получава..." от другата страна на земното кълбо, сериозно. Къде получава? В баничарницата в Долно Чукаре? Или ей-сега пак ще долети moonlight да каже как колежките й ги взимали обратно на минимална заплата. Еми ясно какви професионалисти са, щом така ги гаврят.

Като заговорихме за жени програмисти - В България мъж с опит в сферата за под 4к не ти вдига телефона. Жена с горе-долу сходна квалификация понякога се навива на двойно по-малко. Съжалявам, ама като сте ок да работите за 2, никой няма да ви даде 4. Това, че мъжете имат преценка колко струва труда им и самочувствието да си поискат парата е бая далеч от дискриминацията.

Жените-шофъори :lol: :lol: :lol: Щях да почна да се ебавам, но сега се сетих, че всъщност една колежка от работата горе-долу кара. Просто усещането на облекчение, когато автомобил пред теб е управляван по смайващо неадекватен начин и с човека до теб си кимнете "тва няма начин да не е жена", минута по-късно предпазливо изпреварите и видите някоя дългокоса мацка да се мръщи в огледалата... несравнимо е.

П.П. Иначе българинът е толерантен и живеем в прекрасна страна. Реално малко ни трябва за да са нещата съвсем наред, без извращенията на "мултикултурния" Запад.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 24, 2013 9:53 am

Ордо, първото, което си го отнася от дискриминацията, е самочувствието. Дето и Моридин ме призова преди 2 страници, айде малко причинно-следственост ;) Не че не се пооправят нещата в това отношение, но щом се оправят, отново по силата на причинно-следствеността, са били недобре, доста доскоро.

Аз, бтв, не мисля страната си за прекрасна. Някъв проблем ще да имам...

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jan 24, 2013 9:59 am

Жоро, нетолерантността е причина за дискриминацията. Така че ако има дискриминация, явно има и нетолерантност.
Ордо, познавам програмисти с доста опит, работещи на под 4 000 като начало. А това, което ти казваш е най-малкото омагьосан кръг - как да поискат като няма да им дадат?
А многото скапани жени шофьори (които въпреки това предизвикват по-малко тежки катастрофи) са резултат на неделното шофьорство.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests