Толерантен ли е българинът и толерантността въобще

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Jan 23, 2013 6:11 pm

Средният българин е страхлив, а страхливият няма как да е толерантен. Към евреите, циганите и обратните проявява търпимост, защото се бои от тях. А натрупаната от страха злоба и комплекси излива върху имигрантите - защото те нищо не могат да му направят.
Обикновеният българин вижда циганския терор, възмущава се как може почти цял един етнос да не си плаща тока и да живее от социални помощи на гърба на онези, които работим. Но го прави у дома, пред най-близките. Страхува се открито да нарита някой цигански дерибей – че знае ли дали утре половината му братовчеди няма да му се изсипят да го набият. Страхува се. Но нарича „расист” оногова, който не се страхува. И го мрази – заради собствения си страх. Заради собственото си малодушие.
Обикновеният българин видя как евреинът Соломон Анжел ограби хиляди хора. Видя как Майкъл Капустин, макар и в затвора се заканваше да съди този или онзи заради „антисемитизъм”, защото са думите „измама” (от присъдата му) и „евреин” (какъвто си е). Чу как евреинът Соломон Паси се подигра с православието и как евреинът Емил Кало се изгаври с българите, наричайки ги измет, тор на земята и как разправяше, че само евреите са най-най-най-всичко, а „Талмудът” – най-великото интелетуално достижение на човечеството. Но се бои открито да каже „А, бе – я, да го видим това най-велико достижение!” Не, не подбраните извадки „Талмуд за всеки”, а целият превод. Венецианският превод – официално признат за най-пълен и най-достоверен. Обикновеният българин не обича юдеите. То... какво да им обичаш? Обикновеният българин с удоволствие разказва и слуша вицове за евреи, а като си пийне (помните ли „В механата” от Ботев?), понякога се и коси, че Хитлер не е успял да ги избие до един. Но никога няма открито да застане да митингува пред някоя синагога или център на „Шалом” и да призовава за пълен превод на „Талмуда”. Никога няма да седне открито да изследва проблема. Страхува се да гъкне – иначе ония ще го спукат от съдебни дела. (помните ли Юрген Граф?). Страхува се. Но мрази онези, които не се страхуват.
Обикновеният българин би изпаднал в шок, ако научи, че синът му се среща с обратен. Би говорил със сина си, понякога – и на висок тон. Би го набил. Би го изгонил от къщи. Но няма да пипне с пръст обратния. Че от „Джемини” и БХК само това и чакат. Страхува се открито да обяви какво мисли. Но ненавижда онези, които не се страхуват.

Същият този обикновен българин, комплексиран от собствения си страх, обаче дори не забелязва как произнася „Баси маймуната!” при вида на чернокож имигрант на опашката пред касата в магазина. Приема за нещо напълно нормално да нарече „папуас” китаеца и да се възмущава как „наводнили страната”. Високомерно пита казаха, чакащ за билети за „Ернани” дали знаел какво е това опера. А ако този обикновен българин се окаже дребен чиновник в община, миграционна или паспортна служба – умира си от кеф да създава проблеми на имигрантите.
Но не живее със самочувствието на расист или ксенофоб. Не-е-е-е-е – забравихте ли: расисти са онези, дето „мразят циганите”. За него те са и „ксенофобите. И не забравя да прикачи към към собствените си грехове, в които обвинява по-смелите от себе си „... и ксенофобия!”
Защото се страхува.

Затова и не може да излезе от омагьосания кръг, в който толкова дълго се върти.
Страхът е пътят към тъмната страна - страхът води до гняв, гневът води до омраза, омразата води до страдание.
Hemos pasado!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jan 23, 2013 6:39 pm

Жоро, аз не ти схващам позицията. Какво искаш да защитиш в момента - че българинът е пасивно-агресивен, стереотипизиращ ксенофоб, който дискриминира малцинства, НО е толерантен? Щото това е безсмислена теза, дори и да е вярна...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Wed Jan 23, 2013 7:27 pm

Само на мен ли ми прави впечатление как се възмущавате, когато се типологизират чужденците (като англичани и германци), но някак си няма проблем да се прави същото с българите, които са "страхливи", "нетолерантни" и не знам си какво още.
Сякаш забравяте, че сте част от този народ и сами се вкарвате в някакви рамки.

п.п. Най-много обичам, когато някой изцепи нещо от типа на "Простаци сме си българите". Винаги го питам съответния човек дали се смята за простак и защо му е толкова ниско мнението за него самия.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Jan 23, 2013 7:59 pm

А, не съм назовал "българите", камо ли да тикам цялата нация в някаква рамка. Казах за средния българин. Обикновения. Болшинството.
Виж - необикновените сме наистина толерантни, а не страхливи. :lol:
Hemos pasado!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jan 23, 2013 9:01 pm

Mr. Nobody wrote:Само на мен ли ми прави впечатление как се възмущавате, когато се типологизират чужденците (като англичани и германци), но някак си няма проблем да се прави същото с българите, които са "страхливи", "нетолерантни" и не знам си какво още.
Сякаш забравяте, че сте част от този народ и сами се вкарвате в някакви рамки.

п.п. Най-много обичам, когато някой изцепи нещо от типа на "Простаци сме си българите". Винаги го питам съответния човек дали се смята за простак и защо му е толкова ниско мнението за него самия.

По първия въпрос, ние сме българи, родени и израснали в България, и имаме безкрайно богат опит, на базата на който именно можем да правим съответните обобщения, и какъвто опит нямаме за никой друг народ, защото не сме родени и израснали с него.

По втория - аз лично не се изключвам от безбройните гнусни стереотипи, с които оприличавам българите. Прекарал съм години в автоанализ и идентификация на лоши качества, които да премахна, ако мога, но съм сигурен, че си нося добра доза противна българщина все още.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jan 23, 2013 9:07 pm

Zeiss_optik wrote:А, не съм назовал "българите", камо ли да тикам цялата нация в някаква рамка. Казах за средния българин. Обикновения. Болшинството.
Виж - необикновените сме наистина толерантни, а не страхливи. :lol:
Ти пък си най-големият ходещ стереотип тука, та моля ти се :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Wed Jan 23, 2013 9:37 pm

Roland wrote:По втория - аз лично не се изключвам от безбройните гнусни стереотипи, с които оприличавам българите. Прекарал съм години в автоанализ и идентификация на лоши качества, които да премахна, ако мога, но съм сигурен, че си нося добра доза противна българщина все още.
Противна българщина?!?! Не знам как живееш със себе си, честно. Лошата новина е, че в днешни дни име, паспорт и пол са лесносменяеми, но родители и родина - не. Имам чувството, че за повечето тук думата "българско" е синоним на "отпадъчно". Всеки народ си има хубави и лоши черти, как е възможно само на вторите да се концентрирате всички :roll:

Ако ние не се обичаме себе си, кой ще ни обича? Отново стигаме до темата за патриотизма...
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Jan 23, 2013 9:43 pm

Mr. Nobody wrote:
Roland wrote:По втория - аз лично не се изключвам от безбройните гнусни стереотипи, с които оприличавам българите. Прекарал съм години в автоанализ и идентификация на лоши качества, които да премахна, ако мога, но съм сигурен, че си нося добра доза противна българщина все още.
Противна българщина?!?! Не знам как живееш със себе си, честно. Лошата новина е, че в днешни дни име, паспорт и пол са лесносменяеми, но родители и родина - не. Имам чувството, че за повечето тук думата "българско" е синоним на "отпадъчно". Всеки народ си има хубави и лоши черти, как е възможно само на вторите да се концентрирате всички :roll:

Ако ние не се обичаме себе си, кой ще ни обича? Отново стигаме до темата за патриотизма...
Аз не си губя родителите само защото не харесвам типичните черти на народа, от който произлизам. Малко логика плс. И до ден днешен никой не е успял да ми даде дори бегло убедителна причина да изпитвам къвто и да е патриотизъм.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Jan 23, 2013 10:00 pm

Горе-долу квото каза Роланд. И аз живея в автоанализ и се опитвам да премахна от поведението си това, което ми се струва грешно. И тотално не мога да разбера разни хора, които виждат колко е ненормална ситуацията, виждат, че не нещо яко куца в отношението им към други хора и вдигат рамене и викат "Ми тва е, Минке, положението, ко да се прай" все едно положението не зависи от тях, нали.

Жоро, ние не сме толерантни дори по по-стегнатите дефиниции за толерантност. Все още има дискриминирани от закона малцинства в страната ни. Има такива, които не са дискриминирани законово, но са дискриминирани по други начини, които им правят живота по-некачествен отколкото може да бъде. Циганите са от тях. Има трети, като жените, при които дискриминацията е на ниво "ма тая закво да я наема сега като ще вземе да се разпложда след малко?" или "хубу, ще я взема тая, ма ще й плащам по-малко отколкото му плащам на оня". Наскоро имахме няква поредна дискусия във форума точно на тема жените, раждането и наемането на работа и ти там беше неприятно дискриминативен. Вероятно дори не си го осъзнал и сега те изненадвам с тази информация. По принцип дискриминиращият винаги има няква много значителна (за него) причина да мисли по дискриминиращия си начин и затова не разбира, че дискриминира. И си живее с мисълта, че е широко скроен готин пич, който е толерантен към всичко и всички. За теб причината, че жените били дарявали живот и трябвало да бъдат благодарни за това и да жертват с радост всичките си останали стремежи в живота, е достатъчно важна да изцепиш мненията си в оная тема. За мен като човек, на когото ще му се наложи да се разправя лично с това в някой скорошен момент, подобно мнение е фул ъф шит и създава общество, което ми пречи да си живея живота както искам. Да поставя нещата в перспектива, просто.

За родителите ми и свекърите ми пък е съвсем нормално да се отнасят с отвращение към хомосексуалните хора, щото са противоестествени и извратени и с презрение към чернокожите и циганите, щото им липсвали еди кви си центрове в мозъка. Изобщо, изпълнения като на Леонардо ди Каприо в Джанго, само без очеизбождащото физическо насилие, щото като цяло сме си пасивна пасмина и за добро, и за зло. Дискриминацията не се изразява само в това да те бият на улицата защото си еди какъв си и да ти забраняват разни неща със закон. Дискриминация е да те пренебрегват, когато кандидатстваш за работа и да те гледат накриво, когато недай си боже решиш да се обвържеш с някого от "правилните" или когато решиш да спреш "да си знаеш гьола" и пожелаеш същото отношение към себе си като това към "правилните". Отделно, имаме хиляди дискриминационни вицове и анекдоти - не знам дали има друга нация в света, която да разполага с такива огромни количества хумор, базиран на стереотипи. Не казвам, че трябва да си анихилираме вицовете, щото това е малоумна политическа коректност, но трябва да си дадем сметка защо те съществуват по тоя начин и на какво са симптом.

Тук в Канада е различно. Тук за пръв път видях какво е истинска толерантност и как трябва да изглежда. Имаме и примери за крещяща почти средновековна нетолерантност, които само карат истинската толерантност да изпъква по-силно и да се вижда по-добре, щото наистина я има. За да си истински толерантен, за теб трябва да е ОК оня отсреща да бъде различен. Не да се въздържаш да го набиеш физически или словесно, а да не ти се приисква да го биеш физически или словесно поначало. Трябва да имаш искрено зачитане by default на правото на лично достойнство и всички останали човешки права НА ВСЕКИ ЧОВЕК, незавимо от пола, расата му и културния му бекграунд. Останалото е вече уважението, което се дава според поведението на тоя отсреща. Не на базата на това какъв се е родил, а на базата на това какъв се е направил сам. И тук също имаш нужда да поотвориш кръгозора си малко повече, за да можеш да се научиш да уважаваш най-различни неща. Ние в България сме на некви светлинни години назад в това отношение. Аз все още имам проблеми с личната си ксенофобия към някои от местните "различни", но малко по малко се променям - примерно, преди китайците, индийците, арабите и северноамериканците ме дразнеха доста повече, до степен че изпитвах отвращение към тях. Сега вече се скандализирам от доста по-малко неща. И е някво супер готино - да можеш да седнеш на една маса с, примерно, евреин и палестинец, които няма да се хванат за гушите, щото и двамата са скандализирани от случващото се в Газа. Това съм го виждала с очите си бтв, точно когато там беше най-напеченото положение преди няколко месеца. Или да видиш как хора от различни религии си говорят за общочовешки неща. И как никой не го ебе всъщност за сексуалната ти ориентация. Ама наистина, а не само на думи. Хората тук като цяло се опитват да си ги отглеждат с тоя манталитет от малки и резултатът ми харесва доста повече от това, което виждам в България. Ние в ксенофобска Европа още не сме се научили как да го правим това.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Wed Jan 23, 2013 10:48 pm

Съгласен съм с много от казаното, но все пак пропускаш важен факт. Канада е спокойна държавица с ЕДИН съсед, която не се е сблъсквала с войни, трафик на наркотици, хора и още сума ти други проблеми. Това са все спеицифични неща, свързани с географията и историята.

НИЕ от своя страна сме на Балканите. А това е размирна зона от хилядолетия, в която не е имало и 50 години без война в цялата история на полуострова. Естествено, че хората тук ще са по-чепати. Мисля, че на фона на хървати, албанци и македонци сме в пъти по-добре. Колкото до пасивността - еми да, тя съществува! Но именно тя ни е спасила и от някои злодеяния, опетнили сериозно историята на други народи.

А вицовете не мисля, че са признак на омраза и нетърпимост, а на способността на човек да се надсмива над всичко и всички. И когато голяма част от действителността около теб е тъжна, това си е цяло изкуство.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Jan 23, 2013 11:43 pm

Аз знам защо сме станали такива, което по никакъв начин не променя факта, че не трябва да сме такива. Точно за това казвам, че няма кво да вдигаме рамене и да обясняваме пред себе си и света защо сме такива каквито сме, а вместо това, след като сме осъзнали, че нещо не е в ред, просто да седнем и да го променим.

Както и да е - дискусията тръгна от нечии приказки колко толерантни и отворени сме били. Някои хора дори не са идентифицирали проблема още.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jan 23, 2013 11:59 pm

Moridin wrote:Не съм чувал някой да забранява на жените шофьори да взимат книжки, нито да взимат висше инженерно образование. ДОРИ това, че не ги взимат на работа, аз не го разбирам като "нетолерантност", а като "дискриминация", които според мен са различни неща. Едното е "нямаш право да съществуваш близо до мен и си зло", другото е "не ставаш за нещо и го казвам наизуст".
Аз наистина фейлвам в идентифицирането на концептуалната разлика. Не, нетолерантни са не само хората, които смятат, че хомосексуалните са абоминация, която трябва да се преследва от закона. Нетолерантни са и хората, които не биха взели на работа хомосексуален, понеже според тях не става за работа в нормален колектив. Сега замени хомосексуален с жена програмист или друга уязвима група и ситуация по свое желание.

Амелия, Рол, кои са тези отвратителни български черти, които изглежда се срещат масово и в по-интелигентната и млада част от българите и сте изкоренявали от вас?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Jan 24, 2013 12:10 am

Аз казах за себе си - ксенофобия. Виждали сте ми мненията за САЩ, местните и китайците. Сега съм си туширала доста от неприязънта към тях. Навремето също мислех хомосексуалните за некви повредени и проявявах типичната за България толерантност от вида "Аз съм толерантна и педалите не ми пречат, само да не си позволяват да си развяват педалщината пред мен". Или пък "Израсла съм с турци и съм много толерантна към тях. В крайна сметка те са прекрасни хора, които ядат свинско, пият вино и не ходят на джамия, вижте колко са свестни, как да не ги харесваш?" Това остро НЕ Е толерантност. Това е пасивна дискриминация. Много присъща на българина. Черта, която мразя и която забелязвам И в себе си, и в други хора като мен, които не са епични бай Ганьовци като цяло.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Jan 24, 2013 12:25 am

Сори, за мен нетолерантност != дискриминация. Двете откровено не са по никакъв начин еквивалентни, доколкото едното е (една от многото потенциални) причина за другото.

Меко казано абсурдно е да се твърди, че аз например съм нетолерантен към жените, защото твърдя, че изцяло в правото на един работодател е да спазва икономическата си логика при наемането на бременни (никога не съм го твърдял за жени на общо основание, които нямат намерение да забременяват anytime soon, тъй като това прави работодателите идиоти). Нетолерантността е вътрешно усещане, предразсъдък, непоносимост, чувство почти граничещо с омраза или най-малкото със силна неприятност - аз съм нетолерантен към пушачите в заведенията, към бавношофиращите, към самоизтъкващите се хора. Но не ги дискриминирам по никакъв начин, докато не ми дойдат на интервю за работа. Обратно, дискриминирам цигани (макар да се старая да не го правя) и кифли - ако имах да избирам дали да съм в асансьор с кифла, или с коминочистач, остро избирам втория.

Оставям казуса на лампичките на Емо, които се доказаха тук. Опитвам се да ви изясня, че много мешате нещата.

И отново да подкрепя Мр Нободи и мисля Морви, която изказа подобно мнение - има далеч по-нетолерантни места от България - и в моя, и в дискриминационния смисъл. Българското общество има далеч по-неприятни и тегави страни от степента си на толерантност. Сред тях липсата на кооперативност, ограничените идеали и пасивността са едни от по-основните.
This is it. Ground zero.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6461
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Jan 24, 2013 12:27 am

Amelia wrote:Или пък "Израсла съм с турци и съм много толерантна към тях. В крайна сметка те са прекрасни хора, които ядат свинско, пият вино и не ходят на джамия, вижте колко са свестни, как да не ги харесваш?" Това остро НЕ Е толерантност. Това е пасивна дискриминация. Много присъща на българина. Черта, която мразя и която забелязвам И в себе си, и в други хора като мен, които не са епични бай Ганьовци като цяло.
А какво ще кажеш за "прекарах голяма част от детството си около турци, които не ядяха свинско, не пиеха вино и си спазваха религиозните обичаи, и даже децата им получаваха след подаване на молба до директора на училището допълнителни свободни дни заради религиозните си празници, и ги намирам свестни и точни хора"? Понеже това е моята реалност за малко повече от две години. В крайна сметка въпреки че масово из нетя човек ще прочете, че българинът масово мрази "скапаните резняци", става ясно, че когато същият българин бъде поставен в ситуация да живее с тях и да види, че в действителност не са Всемирното Зло, може да се научи да ги приема и уважава. Или поне аз това видях. Вярно, бях ученик тогава, та погледът ми не е бил особено широк. Само дето майка ми имаше колеги от този етнос, идвали са на гости у нас, помагали са ми за училище и така нататък. И далеч не сме били някакво изключение между българите. А при нас омразата към турския етнос практически се преподава в училище на доста места.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests