Толерантен ли е българинът и толерантността въобще

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 24, 2013 10:04 am

Аз само да се обърна към Жоро - Жоре, не съм убеден, че говорим в една съща плоскост всичките тука. Като говориш за приоритизиране, за приоритизирание на решенията в обществен план ли говориш, или в личен? Щото да приоритизираш в личен план някакви обществени дейности преди нагласите си за мен е................ немъдро. Най-малкото абсолютно постижимо е човек да действа паралелно по тия неща.

Пасивността на българина, встрани от всякакви речникови дефиниции (ирелевантни са, наистина), е всъщност огромен, огромен проблем. Всеки пасивен по определен социален проблем човек добавя уравновесяваща тежест в една така или иначе силно равновесна и инертна система.

Нещо друго - по никакъв начин не ща да звуча поучително, но си бяхме говорили за това чел ли си някакви малко по-теоретични и на по-високо ниво book/article-length неща от мислили в сферата си хора. Ти ми беше казал не - каза ми, че търсиш нещата в дестилирана форма. Не знам дали са се променили нещата, а и аз в никакъв случай не съм чел достатъчно, че да се правя на знаещ, но съм чел достатъчно, за да знам колко по-ценно е да прочетеш източника, а не перифраза на перифразата. Най-малкото споровете ни ще са по-разнообразни и интересни, щото тука се преповтаряме сигурно за шесторнайсти път.
Last edited by Trip on Thu Jan 24, 2013 10:11 am, edited 1 time in total.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jan 24, 2013 10:08 am

Добре де, чакайте малко, Жоро не е казал да приоритизираме нетолерантните места, просто че все пак не сме ОМГ бастиона навойнстващата нетолерантност.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 24, 2013 10:12 am

Жоро изброи толерантността като едно от нещата, които може да почакат, като я метна в един кюп с неща, които според мен даже не са й в категорията като концепция.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Thu Jan 24, 2013 10:19 am

Morwen wrote:А многото скапани жени шофьори (които въпреки това предизвикват по-малко тежки катастрофи) са резултат на неделното шофьорство.
Тоест, не са резултат от вицовете или мъжка дискриминация и първото си е съвсем на място 8-)
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 24, 2013 10:21 am

Какво е неделно шофьорство?

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Thu Jan 24, 2013 10:22 am

Trip wrote:Какво е неделно шофьорство?
Когато шофираш само събота-неделя за отидеш/върнеш в София след като си бил по родните места, примерно.

Иначе, Трип, бих предпочел да живея в България пред всяка друга страна на света. Само икономически да не бяхме такава дупка, тука щеше да е рай на земята.
Last edited by Ordo Malleus on Thu Jan 24, 2013 10:26 am, edited 1 time in total.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 24, 2013 10:26 am

Хубу, а дори да е статистически вярно това, мъж неделен шофьор с какво би бил по-добър от жена? Щото го виждам като въпрос на умение, не на пол.
Иначе, Трип, бих предпочел да живея в България пред всяка друга страна на света. Само икономически да не бяхме такава дупка, тука щеше да е рай на земята.
Еми, окей? Различни разбирания имаме за качествен живот.
Last edited by Trip on Thu Jan 24, 2013 10:30 am, edited 1 time in total.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jan 24, 2013 10:29 am

Е, аз това казвам.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Jan 24, 2013 10:30 am

А многото скапани жени шофьори (които въпреки това предизвикват по-малко тежки катастрофи) са резултат на неделното шофьорство.
Шофирането опира най-вече до обучение за повечето хора, независимо от пола им. В Индия, например, тестът е да направиш един завой и ти дават книжка. Съответно там е пълен хаос и всички са зле. В Канада пък местните ги учат бащите и майките им и съответно наследяват техните лоши навици и умения (повечето хора въобще не са чували за инструктор). Същевременно има някаква илюзия, че ако новите шофьори задължително чакат една година след теоритичния изпит докато вземат нормална книжка, това някак ги прави по-добри, въпреки че крайно мижав процент въобще карат през този период и както казах въобще нямат подходящи учители. Резултатът - няма значение дали имат цици или не, шофьорите тук масово не познават елементарни правила, не ползват мигачи, считат стоповете за нищо, нямат никаква представа какво се случва около тях, карат бавно в лявата лента, нон-стоп си разглеждат електронните джаджи въпреки забраните и т.н. Обаче всичките учтиво ти държат вратата при всяка възможност като стигнат до мола.
После гледаме ей такива сериали: http://www.youtube.com/watch?v=zz-A7PloD4s

Въобще смятам, че курсовете и тестовете за шофьори са най-правилни в западните европейски страни. Останалото е до практика, а жените имат по-малко като цяло.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Thu Jan 24, 2013 10:42 am

Trip wrote:Хубу, а дори да е статистически вярно това, мъж неделен шофьор с какво би бил по-добър от жена? Щото го виждам като въпрос на умение, не на пол.
Не знам дали си шофъор и доколко наблюдение имаш върху нещата, но има разлика в... типа на грешките, които жените и мъжете правят на пътя.
Обикновено мъжете не правят грешки от незнание/неумение, а защото са селски бекове, опитват да се покажат на приятелите или гаджето, щото са имали кофти ден и всички ги дразнят - засичат, отнемат предимство, карат като побеснели и т.н. И съм съгласен съм Морвен, че по принцип именно тия "геройства" по-често причиняват тежките катастрофи.
Жените от друга страна просто... не са в контрол, не знам как да ти обясня. Например като пуснаха новия мол на България и разделиха платната за движения, на два пъти жени влизат в насрещното щото така са си свикнали, не обръщат внимание че маркировка, знаци и т.н. Просто автомобилът в повечето случаи им е някаква вещ, чията основна функционалност ти е известна и можеш да ползваш, но и най-малкият проблем те хвърля в паника.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Jan 24, 2013 8:11 pm

Канадската нация се е родила. Канадския национализъм - също. Това, което не се е родило още е канадската култура, заради което живеем в мултикултурно общество и то не позволява типичния за Европа ксенофобски национализъм. На канадците като цяло им липсва американската безпардонност и почти фанатично желание за късане на връзки със Старите светове. Те си нямат разни исторически събития като американското tea party, около което да си изградят няква менталност на супер независими и супер велики новатори и пионери. Изобщо, това в Канада е онова, което би трябвало да бъде и може би дори е било някога в Америка. Само че по онова време още не са имали днешните концепции за толерантност, дискриминация и секулярност, та нещата са се развили другояче.
В Канада разлика прави френскоговорящата част. От това, което чувам за Монреал, а и самото ми макар и много краткотрайно пребиваване там, Квебек изглежда доста подобен на европейска Франция като култура и манталитет. Останалата Канада гледа на тая провинция малко както българите гледат на Македония, ама с типичната канадска вежливост, нали.

edit: Къде изчезна постът на трола?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Thu Jan 24, 2013 9:02 pm

Кога успяхте да направите тема от 5 страници, то човек да не влиза за 2 дена. (виновно е Колелото.. :lol: )
AlDim wrote: ..Според всичките ми познати и колеги, които са родени или отраснали в Монреал, там хората са доста неприятни като цяло. Една нова колежка от Монреал беше искрено шокирана, че в нашата част на Канада хората са отворени и се отнасят добре един с друг. Да я цитирам: "I can't believe how different it is from Montreal - people here are actually NICE." :mrgreen: Забавното е, че Калгари всъщност е cowboy redneck heaven и е пълно с идиоти.
...
Хаххахахах, мога да ти кажа само едно - подкрепям на 100% това, колежките ти са напълно прави. :twisted: :P Най-смешното е, че бях за 10 дена в Едмънтън (за незнаещите, столицата на провинция Алберта и най-северния град в С.А.) и впечатленията ми се резюмираха в едно нещо - баси готините хора! Хубава почивка беше... 8-)

И аз не обичам да генерализирам, но тук като цяло френските канадци като че ли са "изморени" да живеят, и все нещо не им е в ред. То не че няма безпренцедентна корупция и патронизиране (ей сега ги разобличават всички политици в 4-5 корупционна комисия за 1 век...) ама не знам кое е следствие от кое. Първо, ако не им говориш на френски - забрави, мрачното настроение ти е гарантирано, второ - стресират нещата за всяка дреболия и в работното място много често става център на интриги и фаворизиране, т.е. целта е да се прецака този който не харесваш. (познато?) Абе като цяло разбира се има много точни франкофони тук, но като цяло това влияние на "черното мислене" много скапва нещата. Пък и с тея манифестации, окупации и радикализации тип "всеки-срещу-всеки" миналата година много се понижи хубавият имидж на може би най-хубавият и космополитен град в Канада. (Торонто съкс, ок!)

Сега по темата:

Мр. Ноубади - индианците са били масово изтребвани в много други страни, но не и в Канада. (примерно куул факт - в Австралия от най-интересното индианско население на Абогирентите някога живяло, от 200000 са останали само към 2000, и непрекъснато намаляват...) В Канада, като цяло индианците формират 1/3 от обществото (не по брой, останалите 2/3 съответно англофони и франкофони) и до голяма правят Канада по способна да се справи с мултинационалните общества на 21-ви век. Е, не е перфектно и трябват промени, но в сравнение с Англия и Германия е приказка...

И аз не смятам че толерантността е форма на активност, а точно обратното. Прекалената "активност" в исторически план е точно поводът за изтреблението на народи и култури. Имайки в предвид географското разположение на България, и разминаването на етноси и народи, мисля че за да устоум повече от 13 века на това място и да не тръгнем да унищожаваме култури само ей така защото са различни - значи трябва да има нещо там.

Определено със затвореното общество по време на 40-те години на комунизма някак си сме станали по мними към чуждите култури, и по-точно към колоритните раси като араби, корейци, и т.н. Но това не означава че ако българското общество се е затворило в себе, то е почнало да мисли че е над тях. И накрая да кажа само, че не знам дали Моридин това имаше в предвид, но за мен ако има някаква гледна точка за нетолерантност в обществото в последните години, то това е по-скоро следствие от проблемите с безработицата, беднотията и т.н., които правят много хора озлобени и пращат обществото в задънена улица. Наистина след като и след Катуница не тръгнахме на открита война срещу циганите, значи просто не това е корена на проблемите, и в крайна сметка едно чувство на национално себеопазване и неделние на обществото пред кризта надделява. (колкото и слабо да е)
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Mr. Nobody
Misting
Posts: 275
Joined: Sat Jan 28, 2012 12:08 am

Post by Mr. Nobody » Thu Jan 24, 2013 10:16 pm

Roland wrote:2. "Има и по-зле" е ужасен аргумент. Има по-зле от почти всичко, но това по никакъв начин не прави не-толкова-зле-колкото-по-злето-но-все-така-злето магически по-добро, нали? Знаеш ли, това ще прозвучи кофти от моя страна, но в тия три седмици в България, които изкарах декември и януари, си дадох сметка до каква степен не искам да живея повече там.
Аз всичките примери досега, които давах с други нации не бяха, за да кажа 'Вижте, пичове, няма нужда да се променяме, щото има и по-дълбоко дъно от нас'. По-скоро беше, за да покажа, че не сме изобщо единствените, които се сблъскват с всичките належащи проблеми. Сред тях са закостенялостта в мисленето, корупцията, егоизма, каквото се сетите. И ние изобщо не сме най-големите отрепки на света, колкото и да се опитвате да го изкарате това.

Обаче сме номер 1 в мрънкането. А с мрънкане нищо никога не се е променило или подобрило. Когато хората не вярват в подобряването на положението, как ще се подобри то?! В Бразилия именно защото масово вярваха, че един ден простолюдието ще се сдобие с достъпно образование, работа и дом, различен от тенекиена барака, днес се радват на икономически разцвет. И то не е изцяло заради Лула, няма и заради Дилма Русеф да е - просто това са личностите, които изразяват общественото мнение. Затова и ЗА МОМЕНТА Бойко ни представлява адекватно - защото сме с нагласата на селски тарикати. Когато индивидът се издигне духовно и морално, тогава се издига тълпата и народа, а накрая - и самите лидери. Затова единственото, за което апелирам е повече позитивизъм. С думи е много трудно да промениш някого, единствено можеш чрез собствените си действия да му даваш пример. Става бавно, става мъчително, но поне е повече от това да седиш на маса и да се оплакваш от държавата и всичко българско. Малко след промяната в нагласата се задейства и ефектът на пеперудата.
'Poetry first, sausage - later!'

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jan 24, 2013 10:23 pm

Наскоро четох, че позитивното мислене е психично разстройство в което страдащия не може да прави реалистични оценки на ситуациите.

Д-р Пламен Димитров
Движението на новата епоха, което слага акцент само върху позитивното мислене, всъщност травмира сериозно хората и ги експлоатира. Приспива способността им за задълбочен и цялостен анализ на нещата, за връзка с действителността. Непрекъснато отвсякъде ни се внушава как трябва да мислим положително, което значи селективно. Така се манипулира критичната способност и психологическата гъвкавост на хората да използват целия спектър от опита и преживяванията си и да вземат правилни решения. Когато ви се внушава, че избирателно трябва да използвате само положителните емоции и мисли, всъщност се осакатява вашата способност за критичен анализ и автономно действие

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Jan 24, 2013 10:51 pm

Чел съм го - вадиш го от контекст :)

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests