Memory of Light - SPOLERS are more than the trollocs here

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Fri Apr 26, 2013 12:22 pm

Е, един бърз Гугъл щеще да свърши работа. :D
Хюрин е шиенарецът от втора книга, който може да надушва злото с обонянието си и да лови престъпници. Беше заедно с Ранд в порталния свят.
А в оригинал си е Hurin.

За Накоми изрично се отбеляза, че РД нарочно я е оставил в мистерия, за да бъде следващата Ашмо-мания за теории.
На мен това за Верин не ми звучи приемливо.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Apr 27, 2013 8:33 pm

Обаче колкото повече мисля, толкова повече мисля.
Spoiler: show
Аливия. Тя нали трябваше да помогне на Ранд да умре според видението на Мин? Така де, ясно е, че те виденията й могат да се интерпретират, но чак пък Ранд да се сети и да й каже: "Ей, я ми приготви два ката гащи и кесия монети, щото така и така" ми се вижда прекалено.

А и историята с Егвийн не ми е достоверна. Гавин е завършен ръб, нали така? Той и е стражник бе, да му се на знае. И отива да се бие на смъртен бой с Демандред, като при това е напълно наясно, че смъртта му ще я изкара от релси. ВТФ?

Между другото, подобна е и ситуацията с Лан. Той не е толкова безотговорен, но знае, че в момента Нинив прави Нещо с Ранд, за да спаси света. Ами ако Демандред го убие и по тоя начин той порази и Нинив?

Не ми седеше и достоверно антибелфир-сплита на Егвийн. Убивал само мраколюбци... Да бе!

И от цялата работа най ми е жал за Бела.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Sat Apr 27, 2013 8:59 pm

Spoiler: show
И от цялата работа най ми е жал за Бела.
Е, тука най-сетне може на спокойствие да се обвинява Хариет - по този въпрос тя поема цялата вина. :D

За останалото си права. Ръшнати са тези неща, но за мен те са приемливото зло, за да се завърши книгата. Брандън няма как да бъде в главата на Джордан и да мисли за всичко, което РД е имал на идея.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sat Apr 27, 2013 9:00 pm

Spoiler: show
То всичко с Демандред беше толкова изсмукано от пръстите. Събра някаква убер армия Шарани извън екрана, така да се каже (смайващо е колко по-компетентни са отстъпниците когато читателя не след действията им, бтв), която незнайно що нямаше проблем да си сътрудничи с тролоци и мраколюбци. После пък часове наред стреля някакъв мега мощен белфир. Армията на добрите трябваше да е с численост стотина милиона, за да не успее да ги опука всичките, баси. После и някакви двубойчета с мечове взе да праска, абе въобще...

И антибелфирът беше поредното "изобретение" в тази поредица, което бе не много на място, те тия пичове за година-две затапиха целия Приказен Век, ако бяха в нашия свят вече Егвйн щеше да е открила ядрения синтез, а Ранд лекарства срещу рак, спин и махмурлук. :)

Но не виждам какъв ти е проблемът с действията на Гавин, те никога не са се подчинявали на каквато и да е логика.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Apr 27, 2013 9:27 pm

Това с изобретенията принципно беше осмукано още докато Джордан си беше жив, мирнапрахаму. Егвийн практически сама измисли как да прави прагове. По мои спомени изобрети и куендияра.
Spoiler: show
Антибелфирът просто беше простотия.
Да не коментирам как измислиха лекуването на усмиряването и опитомяването, пък да не коментирам и как сума ти народ още не е разбрал това, вкл. Сетале Анан и вещицата на Берелайн.

Но всъщност, това, което наистина ме дразни, е оставянето на толкоз неща незавършени.
Spoiler: show
Ранд направи шест деца, докато спасяваше света, и после си би камшика. Междувременно внезапно най-сетне стана едно с Луз Терин, само дето ако оня беше Родоубиеца, нашият би следвало да се прекръсти на Родоначалника, предвид шестте чавета. Но кога най-сетне се присети за всичко? Включително как е направил печатите, как се правят ангреали и една Бела знае само още какво. Докато Демандред си е събирал шарани?

Какво става с Мин? Защо само с нея не се прости? И тя во веки ли ще си остане Трутспийкърка на оная самовлюбена кокошка?

Онуй с Демандред верно не подлежи на коментар. Приличаше ми на епизод от Херкулес или Ксена, цялата постановка. Шараните имали пророчества, той ги бил изпълнил. Какви пророчества? Какво е изпълнил? Ония нали си унищожаваха мъжките ченълъри? Как така в армията му се завъдиха мъжки аяди? Че той беше там има-няма година, а в Шара нещата явно са били под строг контрол, не е като да си намериш някакви нещастници и да ги навреш в Черната кула. Дивотията с белфира не е за приказване просто, както и онова с меча.

Ами Ланфеар накрая? Аз ще броя и на три скачаме. Аз ще се метна на едната, ти - на другата. А пък Пирон преодоля Принудата.

Егвийн пък пресъздаде смъртта на Дракона в умален мащаб. Превърна се в кристал (щото нямаше как да стане на солен стълб, че да е съвсем библейско), докато извлече максимално количество сила през ша-ангреал, който би следвало да не позволява подобно нещо.
Мамка му, след толкова години заслужавахме повече! :( И все пак твърдя, че основната вина и то не само за Бела, е на Халима... ъъъ, така де, на Хариет! :evil:
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sat Apr 27, 2013 11:09 pm

Имаше и един забавен момент. Тоест не само един, но това наистина ми беше забавно.
Spoiler: show
Височините Полов са белфирнати, изорани, избушени, посипани със сол, изпепелени и заляти с напалм. Гавин лежи и мре, а конят му кротко си пасе тревица...
И всъщност това дето го вика Мат за Демандред
Spoiler: show
който освен, че е в кръг от 72 човека, ами и държи ша ангреал и бълва белфири като изтърван, наистина как въобще накрая останаха живи хора след цялата тая история?
Spoiler: show
Издразни ме и Ранд в ямата. Е извинявам се, ама да размахва светещ меч срещу Лошия е в най-добрия случай пародия. Всеки момент чаках Моридин да почне да сипе откровения: Rand, I'm your father! Чак се изненадах, като не стана. И за кво беше това надлъгване с Тъмния? Чакай да ти покажа какъв свят ще направя. Не, ти чакай аз да ти покажа какъв свят ще направя! Ахааа, ама така казваш, само щото не си видял моя свят, дето ще го направя...

Ми нямаше нужда, нали така? Още повече, че Ранд вече беше Луз Терин и като така би трябвало да надрасне инфантилната си идея да пречука злото, за да направи идеалния свят. Каква беше целта двамата да се надцакват и да си показват тайните си фантазии?
Мня. :?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Sat Apr 27, 2013 11:35 pm

Това с изобретенията принципно беше осмукано още докато Джордан си беше жив, мирнапрахаму.
Спор няма, аз не твърдя, че Сандерсън е направил нещо радикално ново по отношение на смайващите изобретения. То аз не разбирам и как по дяволите е възможно седайките да забравят как примерно се Пътува, но какво да се прави, доста неща в тази поредица стават само защото сюжетът няма да се върже иначе.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Apr 28, 2013 12:51 am

Ами пътуването иска доста сила каквито повечето седайки нямат а сплитовете няма как да се записват за да се помнят.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Apr 28, 2013 9:23 am

Всъщност доста можеха да пътуват, макар повечето да можеха да правят прагче, колкото едва да се проврат през него, както се оказа, след като Егвийн го преоткри. Тоест, не беше необходима чак голяма сила. А от сцената между Сорилея и Кацуан стана ясно, че може и да се покаже. Сорилея вика, че силата й не била голяма, за да го направи, ама й показа сплитовете. Без въобще да стане ясно тая пък отде го знаеше това.

И ми е странно никога дотогава никой да не се беше сетил да използва праговете, за да си осигури сателитно наблюдение на бойното поле. Добре, че беше Юкири. Всъщност де да знам, през Приказния век може да са имали с какво да се наблюдават и без да прибягват до това, ама чак пък Демандред да се чуди и да цъка с език на "изобретението" ми се видя прекалено.

Мат е прав. Някои умения биха могли да се изгубят през хилядолетията, спор няма, но внезапно след Разрушението всички вещици да се окажат с амнезия беше напълно недостоверно, още повече, че точно тогава седайките са били достатъчно, не всички са били немощни и пътуването доста би им помогнало както в оцеляването, така и после при строенето на градовете. Няма логика и това е. :?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Apr 28, 2013 9:48 am

Логиката не е най-силната страна на колелото. Повече се търси епиката и умишлено театралните сцени и обрати.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Sun Apr 28, 2013 4:12 pm

А и защо Мургейз не присъстваше в последната книга? По едно време май Сандерсън внезапно се беше присетил за тоя факт и я прати да привързва ранени, ама все пак това на нищо не прилича.
Ето защо.
One challenge with this last book was finding a place for so many characters. Some, like Morgase, I decided to deal with in previous volumes and leave only brief mentions in the final book.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Apr 28, 2013 11:00 pm

А бе, сещате ли се за онези пророчества, дето гласяха "трима на лодката, бъдещето е на везна, лъвски меч, копието вречено и оная, що вижда отвъд"? ОК, меча, копието и оная очевидно са ленчето, авиенда и мин. Бъдещето на везна - ясно. Каква лодка? При това историята с лодката се появи поне два пъти - веднъж оная Никола я изтърси, после май беше някакоя от аийлските съновници. Явно е метафора, ама каква?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Mon Apr 29, 2013 12:55 pm

Ами може би, че те са в лодката, помагайки на Ранд да запази тайната.

Много шантаво бе с тези пророчества впрочем - там където очаквах метафора, се оказва буквализъм и там където очаквах буквализъм, се оказва метафора. :)
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Tue Apr 30, 2013 5:11 pm

Marfa wrote:А бе, сещате ли се за онези пророчества, дето гласяха "трима на лодката, бъдещето е на везна, лъвски меч, копието вречено и оная, що вижда отвъд"? ОК, меча, копието и оная очевидно са ленчето, авиенда и мин. Бъдещето на везна - ясно. Каква лодка? При това историята с лодката се появи поне два пъти - веднъж оная Никола я изтърси, после май беше някакоя от аийлските съновници. Явно е метафора, ама каква?
Ти до края достигна ли вече?
Spoiler: show
Тялото на Ранд, което всъщност е убития Ишмаел след като си размениха душите, е в лодката, а трите жени на Ранд са наоколо. Бъдещето определено е несигурно със Сеанчан, копие, ала-бала...абе всичко е там.
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Tue Apr 30, 2013 5:49 pm

Spoiler: show
По-скоро е на погребалната клада. Явно е смятал лодката да е метафора на кладата. Мисълта ми е, че спокойно можеше да си го рече и така. Инак бъдещето със сеанчаните и пр. ми е ясно.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 3 guests