Онуй за Опиц

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jan 03, 2013 5:08 pm

Но трябваше да бъде помилван - защото бездействието на държавата е сериозна предпоставка за престъплението му.
Получил е пет години за умишлено убийство. Не е съвсем помилване, но не и като стандартното наказание за такова.
Освен това той всъщност не е пострадал особено от бездействието на държавата, обирите са в кооперацията, а не на ателието му. Но дивидентите от чуждото страдание в случая са му изгодни, както и смирената вяра и позата на човек на изкуството.
Но дори да отпишем справедливостта, той просто е опасен.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Jan 03, 2013 5:16 pm

Morwen wrote:Получил е пет години за умишлено убийство. Не е съвсем помилване, но не и като стандартното наказание за такова.
Пет години за отвличане, притежание на незаконен пистолет и убийство. Само за незаконното оръжие максималната присъда е шест години, бтв.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jan 03, 2013 5:22 pm

Ми те му го намалиха - отначало 10 години му дадоха на първа инстанция. Намалиха го на 5 защото се оказа , че Опиц бил сляп, глух с гръбначни проблеми и всякакви болести (остава въпроса защо дават оръжия на инвалид и как инвалид рисува икони и тича по стълби)
Last edited by RRSunknown on Thu Jan 03, 2013 5:24 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Jan 03, 2013 5:22 pm

tigermaster wrote:
Zeiss_optik wrote:А и само Опиц ли е? Преди години един отчаян от непрекъснатите кражби пенсиониран учител беше минирал прозорците на къщата си и при опит да влезе – една циганка остана без ръка. Съдиха го за незаконно притежаване на взривни вещества и причиняване на тежка телесна повреда. Наскоро в „Темата на Нова” показаха друг пенсионер – застрелял с преправен газов пистолет грабител в двора си. Съдеха го за незаконно притежаване на огнестрелно оръжие и убийство при превишаване пределите на неизбежната отбрана – не знам дали е приключило делото.
Да, но...
За разлика от тези двамата, Опиц не е извършил престъплението си при опит да защити дома си. НЕ Е. Да убиеш в междублоковото пространство човек, опитващ се да избяга, след като си го взел за заложник БЕЗ ПОВОД, не е равносилно на това да минираш ЧАСТНИЯ си апартамент или да застреляш в ЧАСТНИЯ си двор човек, влязъл с ясното намерение да те обере. Случаите просто не са съпоставими.

И не, не мисля, че това, че някой ти е влязъл в двора, ти дава право да убиваш, освен ако не застрашава живота ти или живота на близките ти. Това с минирането, както вика РРС, също не е добро решение. Да не говорим, че за самозащита - т.е. за възпираща рана - ИЗОБЩО не ти е нужен боен пистолет, че да си преправяш газовия в такъв.
Съгласен съм. Определено вината на Опиц е по-тежка.

За останалите: явно не върши работа. :(
Я, да опитаме по друг начин - опитайте да отговорите:

1. Има ли бум на взломните кражби?
А) Да.
Б) Не.
В) Нека да ги има: колкото са повече - толкова по-демократично е обществото ни!

2. Кой трябва да се бори с извършителите на взломните кражби?
А) Държавата - затова са полицията, следствието, прокуратурата и съдът.
Б) Гандалф, Батман, Супермен, капитан Америка и Х-мен.
В) Никой: те са лакмус за демокрацията.

3. Къде е мястото на извършителите на взломни кражби?
А) В затвора.
Б) В армията на Саруман или на Дарт Вейдър.
В) Как къде - по чуждите домове! Има още много за крадене.

4. Кой е виновен, ако никой не се бори с взломните кражби?
А) Държавата - в лицето на полицията, следствието, прокуратурата и съда.
Б) Някой зъл магьосник.
В) Никой - тях трябва да ги има: колкото са повече - толкова по-демократично е обществото ни!

Ако някой е дал поне един отговор, различен от А - значи живее на друга планета.
Spoiler: show
бтв: как отговорихте на въпроси 3 и 4? Ако е с А - значи вината на държавата ви е ясна.
Hemos pasado!

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Jan 03, 2013 5:29 pm

А кой в темата оспорва тези твърдения, моля? Само че темата не се е съсредоточила върху абдикацията на държавата от това, което й се полага да прави по закон, а е за някъв рандъмляк, който е разстрелял човек, който му се е сторил подозрителен, като въпросният човек нито е бил в дома му, нито е правил някакви опити да краде. Което би могло да стане факт и в някаква съвършено действаща държава, изтървала от опеката си опасен психопат, съумял да се сдобие с огнестрелно оръжие.

Просто скапаната държава и Данчо Иконата са напълно различни неща. В случая напълно случайно е застрелял човек, който вероятно не е бил с чисти намерения (я да огледаме тука дали има нещо, за което си струва да се върнем и да го чопнем), но също толкова случайно би могъл да разстреля и мен или който и да е друг, който спокойно би могъл да е объркал входа.

Айде да не смесваме нещата, бива ли?
Last edited by Marfa on Thu Jan 03, 2013 5:30 pm, edited 1 time in total.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Jan 03, 2013 5:29 pm

:dash: :dash: :dash: :dash: :dash: :dash: :dash: :dash: :dash: :dash: :dash: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Честно... Логиката вече съвсем ми се губи тук???

Значи това, че държавата, в лицето на полиция, съд итънъ, в много случаи не си върши работата, означава, че когато всъщност си е свършила работата и е прибрала човек, способен на отвличане и убийство без абсолютно никакъв повод, тя трябва да пусне този убиец, защото не си върши работата, и трябва да остави правосъдието в ръцете на хората, които искат държавата, в лицето на полиция, съд и тънъ, да си върши работата, т.е. да не оставя правосъдието в ръцете на хората?????
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Jan 03, 2013 5:32 pm

Именно, тайгъре. ТОВА е логиката. И аз не мога да я схвана. То май никой не може, но е това, да.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jan 03, 2013 5:42 pm

Хайде и от мен тестче:

Приемате ли риска да Ви застрелят, ако сбъркате входа, ако в замяна никога не бъде ограбван апартамента Ви?
А)Да
Б)Не
В)Естествено, че животът на няколко идиота, които не могат да отговорят адекватно какво търсят във входа ми е по-малко ценен от новия ми лаптоп от промоцията на Виваком.

Приемате ли риска да Ви застрелят домашния любимец при същите условия?
А)Да
Б)Не
В)Разбира се, те котките и кучетата все едно са мръсни
Г)А да ги видя с какво ще ми застрелят бронирания слон

Приемате ли, че детето Ви заслужава да бъде застреляно, осакатено или просто ранено, ако влезе да бере плодове в чужд двор?
А)Да
Б)Не
В)Много ясно, след като е тръгнало по лош път, дори по-добре да стане така.
Last edited by Morwen on Thu Jan 03, 2013 5:44 pm, edited 1 time in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jan 03, 2013 5:44 pm

Някой да викне Шайха да спретне бърза книга игра от новата вълна както е тръгнало с тестовете :roll:

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Jan 03, 2013 5:44 pm

Да разбирам, че всички сте отговорили с А - така ли?
ОК. Ето я логиката: щом като има бум на взломните кражби (1-А), и държавата се бореше с извършителите (2-А) - то те щяха да бъдат на посоченото от вас в 3-А място. Сред тях - и въпросният наркоман. Евентуално и самият Опиц - за жестокост към животни. Но никой нямаше да бъде убит.
Но щом като държавата не си изпълнява задълженията - и виновните не са на местата по А-3, то за тази работа и за сакатлъците, произлезли от нея е виновен и... с А-4 ли отговорихте?
Hemos pasado!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jan 03, 2013 5:50 pm

И как от това, че държавата е виновна за нехващането на Кънчо, който е обрал Генчо, се стига до това, че държавата е длъжна да пусне Опиц, който е застрелял Янчев без причина? Това ми се вижда все едно аз да нямам право да се противя на това, че мъжът ми ме бие, защото в седми клас преписах на контролно по биология...

А ти как отговори на моя тест?:)
Last edited by Morwen on Thu Jan 03, 2013 5:51 pm, edited 2 times in total.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Jan 03, 2013 5:50 pm

Разбирам, че мненията на другите са просто шум в ушите ти.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Jan 03, 2013 5:58 pm

Marfa wrote:Разбирам, че мненията на другите са просто шум в ушите ти.
Не. Но никой не иска да разбере, че не считам Опиц за по-малко виновен (и упорито продължават да свирят на тази струна), а считам българската държава за виновна наравно с него.
Morwen wrote:А ти как отговори на моя тест?:)
Намирам го за некоректен, защото в него поставяш под въпрос вината на извършителя на убийство. Такъв въпрос не е разискван. А помилването не значи невинност.
Last edited by Zeiss_optik on Thu Jan 03, 2013 6:02 pm, edited 1 time in total.
Hemos pasado!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jan 03, 2013 6:02 pm

И понеже тя няма как да бъде наказана, не бива да бъде наказван и той?
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Jan 03, 2013 6:03 pm

Zeiss_optik wrote:Не. Но никой не иска да разбере, че не считам Опиц за по-малко виновен (и упорито продължават да свирят на тази струна), а считам българската държава за виновна наравно с него.
И затова той трябва да е навън?

Ако едно псе, изхвърлено на улицата, убие човек, трябва ли да бъде оставено да си беснее на свобода само защото бившият му господар е олигофрен, изоставил отговорностите си?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 15 guests