Windows vs Linux

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Dec 02, 2012 10:29 pm

Е, Пенчев, ти си програмист. Линукс е правен от такива за такива. Така че ти си ясен. :lol:
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sun Dec 02, 2012 10:34 pm

Мда, както казаха по-горе, PC геймърите са доста мижаво малцинство сред потребителите на компютри. Със сигурност имат значение, но пет-процентово такова.

Това определено е една от най-зле информираните теми, които съм виждал някой да пуска във форума от бая време... Оставете я да си умре.

User avatar
termit
Jaghut Tyrant
Posts: 1758
Joined: Thu Jan 15, 2004 5:04 pm

Post by termit » Sun Dec 02, 2012 10:58 pm

Ехх, а бях готов да вадя колата, пуканките и огнехвъргачката и да се включа в купона. Уви, Пенчев ми уби ентусиазма със своето включване.

Все пак, за протокола, съгласен с Драгън, RRS и Ордо. В интерес на истината разбирам и Амикае до някъде, аз също карах един не малък период с Линукс като основна ОС (близо 2 години)... докато не осъзнах, че ми е писнало да си губя време и нерви за неща, с които ОС-а не би трябвало да ме занимава изобщо.
А Пенчев бачкаше преди основно на BSD с command line shell-а ако не бъркам, така че той далеч не е мерило ;)
Elves dig rocket launchers.

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Dec 03, 2012 12:15 am

както обикновенно xkcd сумаризира много добре основния проблем на Линукс.

Image
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Mon Dec 03, 2012 12:36 am

Аз си стоя на позицията, че играчи, като Microsoft и Apple, въпреки всичките си постижения, са с назадничава идеология, която ако не се промени, просто ще спрат да съществуват. Това важи в по-голяма сила за Microsoft, защото те не разполагат с религиозните фенове на Apple.

И сега си правим бъзици, но истината е, че Линукс базираните OS притежават всичко нужно за да се конкурират. Рано или късно в десктоп сегмента ще стане същото, като с Google и Android. Изобщо не изпитвам съмнения, че това ще се случи. Може би главицата ми е все още твърде глуповата и неука, но на базата на това, което знам сега, не смятам, че бъдещето е в Microsoft и продуктите им.

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Dec 03, 2012 1:06 am

termit, Амелия - да, разбира се, че аз не съм мерило :) Но не говорех само за себе си - казах "съвсем различни аргументи" и "доста по-мека позиция", и имах предвид точно това... но наистина не искам да влизам в подробности, не и тук, не и отново, наистина ми е писнало от този вид флеймове :)

Amikae, има няколко неща, върху които може да помислиш - огромна инерция, подхранвана от хора, които виждат, че в момента е по-лесно да я подхранват; голям обем софтуер, писан *за крайни потребители* от хора и компании, които са склонни да отделят *повече* време и пари за "empowering the stakeholders and enhancing user experience" (*wheep* *wheep* buzzword bingo! ама ко да праиш...), отколкото други хора и компании; също така и това, че понякога позициите на някои основни играчи се променят с времето (кой би мислил преди десет години, че Microsoft ще пращат не само patches, ами и истински драйвери за ядрото на Linux... като оставим настрана всички щуротии, които възникнаха покрай това...); за това, че "има място за всички под слънцето" - и, да, смятам, че разпределението ще се променя и за в бъдеще :); а и донякъде за това, че понякога "со кротце, со благо" и със subversion отвътре може да се постигнат повече резултати, отколкото с фанатизирани атаки "на нож" :)

Майко мила. Като гледам тона на това, което съм написал, ми се иска да започна да си броя белите коси. Не се виждах точно в тая роля, честно! :)

(дали според мнението на някои известни на повечето тук лица, според твърдите закони на някои жанрове, това значи, че вече ми е време тихичко да ride off into the sunset, за да освободя място за младия герой? :plez:)

Добавено: Дори ми се иска някой модератор или администратор да заключи темата... и да не беше, че сам ще се чувствам много, много зле заради такава нагла злоупотреба с положение, щях да бръкна в базата и да я заключа сам :plez:
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Dec 03, 2012 1:43 am

Че кво й е на темата? Не я чети просто, ако не ти понася.

@Амикае, бъдещето не го знам чие е, ама аз така или иначе живея в настоящето, така че неговите продукти ме интересуват най-много. :lol: Като дойде бъдещето, ще го мисля и ще се нагаждам към него.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Dec 03, 2012 2:22 am

Android, между другото, е много шитав рилийз на Linux. Има още много години да ни мъчи със слаба стабилност, лагав интерфейс, бъгове, слаби мерки за сигурност и объркан, постоянно менящ се без ясна посока дизайн. Честно казано в момента е във фаза Win 95, така все още е много назад с материала. Да не говорим, че това е най-фрагментираната система в историята на човечеството - само малък процент от потребителите получават редовни, навременни или въобще някакви ъпдейти за телефоните и таблетите си. Моят телефон е с версия 4.0 в Корея, 3.1 в САЩ и 2.2 в Канада, примерно. Един и същи шибан модел. 2.2 смърди между другото. Дори да го ъпдейтна по хакерската, пак половината естри не могат да бъдат подкарани както трябва.

Иначе тия приказки за доминацията на open source-а ги слушам откакто се помня и все още нищо не се е случило, чисто и просто защото на хората трябва да им бъдат спестявани малоумия като това да си компилират сами програмите и да си програмират шибаните драйвъри. Тоя open source по никакъв начин не върши работа на хората да си подкарат принтерите, офис софтуера, игрите или каквото и да е по-лесно. Не всеки има време, умение и желание да се занимава с това. Съответно върши работа единствено на системни администратори, програмисти и други екзотично мислещи потребители.

Android, между другото, не е open source проект, въпреки разните Cyanogen Mod-ове и подобни, ползвани от 0.01% от потребителите, които си jailbreak-ват телефоните и таблетите с променлив успех. Реално системата не се различава с нищо от идеята с Mac OS, който на свой ред е базиран на Unix, също както Linux и многото му деца и внуци. А Google определено не се занимават с Android от любов към народа и свободата. Има много повече общо с доларчета и подкрепа на основния им бизнес модел - събирането на информация, включително полу-законно шпиониране на потребители им. Да не говорим, че повечето им идеи за функциите на системата са си директно откраднати от iOS (за разлика от мобилния Windows на "злите" Microsoft, между другото, който си има собствена, различна и според мен доста по-интересна посока от конкуренцията).

User avatar
Roamer
Ascendent
Posts: 4895
Joined: Wed Jan 03, 2007 5:25 pm
Location: Hier ist hier und jetzt ist jetzt doch jetzt ist jetzt schon nicht mehr da...
Contact:

Post by Roamer » Mon Dec 03, 2012 3:14 am

Основната причина да ми се иска тази тема да не се оставя да умре е, че тя няма да умре, не и сама. Основната причина да не ми харесва темата е, че, точно както ми беше ясно от самото начало, и точно както е ставало с *всяка* религиозна война онлайн в последните 35-40 години (да, доста преди създаването на Интернет), и от двете страни заоичват да валят категорични изказвания и обобщения, които, макар и да са отчасти базирани на личен опит, никога не са напълно верни, най-малкото защото никой не може да види цялата картинка, всеки пропуска по нещо или не отдава голямо значение на друго. Да, знам, че това важи и за мен самия :) Но точно в този вид религиозни войни това води до две неща: всеки остава само още по-силно убеден в правотата си и външните хора, някои от които нямат личен опит с всичко споменато, получават една частична, пречупена през няколко лични призми, но много емоционално оцветена представа. И двете не ми се струват много желани като резултат :)

Да, бих могъл сега да започна да отговарям на някои от твърде каитегоричните обобщения на АлДим, на някои от не толкова категоричните, но все пак, поне спордд мен, не напълно верни твърдения на Драгън, да обясня на Амелия и Термита някои неща (които тепочти сигурно вече са чували) за инерцията при производителите и за промяната й, но няма да го направя :) Не ей така, напук, а защото ми се иска да спестя на всички едно немалко количество нерви и жлъч от страна на всички :)
Eric: I use my sword to detect good on it.
Ed: It's not good, Eric. It's a gazebo.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Dec 03, 2012 3:54 am

Знаете ли (не, абсолютно нямам мнение по въпроса. Аз си либя Уиндоуса по навик и не ме бърка много дали има нещо по-добро), аз от година и нещо пиша в един политически форум, та там срещнах интересен феномен - хората като спорят, ровят из нета статистики и други информационни източници, за да си подкрепят мненията.

Яко, а? :mrgreen:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Mon Dec 03, 2012 5:52 am

Бих те насочила към Сивостен. Там хората изравяха научни статии, за да си подкрепят твърденията. Доста яко, да.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Dec 03, 2012 8:20 am

Разбира се, защото има само две степени - "замерване с научни статии" и "замерване с голи мнения". НИЩО по средата.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon Dec 03, 2012 8:28 am

Всяка тема зададена с Vs в заглавието си плаче брадвата, особено във форум пълен с програмисти или поне технически чели хора. Аз честно казано съм краен потребител и се въздържам да коментирам кое е по добро или не, ползвам програми за предпечат и тн, който нямат поддръжка + лаптопа се продаваше с 7ца легална, но не изключвам в един момент промяна на системата. Нокийката още си кара със симбияна, не щото не се кефа на андроиди, просто кинти. В крайна сметка това което е най-удобно за конкретния случай се ползва, другото са... дъвки.
:ninja:

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon Dec 03, 2012 9:06 am

Когато някой участник в диспут е познат на събеседниците си авторитет в дадена област думите му се приемат на доверие без да се налага да вади доказателство зад всяка своя дума освен ако изрично не се налага да се извадят и сравнят някакви статистики.

Аз честно казано изпадам в недоумение за какво точно се спори - дали става дума за мобилния и десктоп пазар (който печелившa компания като IBM са отсвирили тотално и въпреки това се водят един от най-големите доставчици на хардуер и софтуер в света - а сега де? (2011 официално имат повече приход от майрософт)) , или се говори по принцип. Защото ако заговорим по- принцип пак ще стигнем до професионалния софтуер, администрацията и сигурноста.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Mon Dec 03, 2012 10:14 am

http://www.securelist.com/en/analysis/2 ... on_Q3_2012
28% of all mobile devices attacked run Android OS version 2.3.6, which was released in September 2011.

http://www.csoonline.com/article/716375 ... y-patching
Carriers and device managers continue to be slow at patching Android devices, as the number of malware targeting the mobile operating system soars, recent studies show.

Two security vendor reports released last week point to the continuation of a longstanding problem with Android devices. The platform remains the prime target for malware, yet there's no easy way for users to keep the software up to date with the latest patches.

In the latest findings, Duo Security collected results from 20,000 Android devices that users had scanned with the company's X-Ray vulnerability assessment tool, which became generally available a couple of months ago.

Based on the results, Duo estimates that more than half of Android devices worldwide have unpatched vulnerabilities.



http://www.androidbg.com/forum/topic506 ... yroot.html
Описание за отключване на One X. :lol: :lol: :lol:

http://www.darkreading.com/mobile-secur ... t-you.html
Free apps more likely to access personal information than paid apps, and 100,000 apps have access to potentially sensitive information

Some 26 percent of Android apps in Google Play can access personal data, such as contacts and email, and 42 percent, GPS location data – in many cases, whether they need it or not. That's the finding from some 412,000 Android apps analyzed by Bit9. Other findings from the research: 31 percent of the apps access phone calls or phone numbers, and 9 percent employ permissions that could cost the user money, such as incurring premium SMS text message charges.

http://techshift.net/i-hate-android-why-it-sucks/
..........

Общо взето - бъгава, несигурна, пълна с intrusive софтуер рядка пикня, която минава за OS. Thanks, will stick to MS.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

Who is online

Users browsing this forum: Ahrefs [Bot] and 21 guests