САЩ се разпадат?!?!?!

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Nov 21, 2012 10:27 am

Ми да питам тогава, Украйна и Казахстан кат толкова искат да са в един кюп с Русия, що не са сега? Че Украйна даже е била първа жичка да се разкара от СССР, барабар с Беларус. Явно не им е било толкова кеф.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Wed Nov 21, 2012 10:43 am

Украинците ненавиждат сссрците до кръффф!
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Nov 21, 2012 5:21 pm

Amelia wrote:Явно не им е било толкова кеф.
Истина е. И основната причина за това е организирания от комунистите Голодомор. Пак това е и основната причина за омраза срещу руснаците. Но да се обобщи, че "украинците мразят руснаците" е доста прибързано. Вярно, че има немалко омраза, но тя не е чак толкова всенародна.
Когато Украйна обяви независимост, се видя в чудо кого да канонизира като най-висш национален герой. Хмелницки вече стана неудобен. Първо решиха да е Симон Петлюра - Юзченко даже ходи да му полага венци на гроба в Париж. Всички еврейски организации обаче мигом се накокошиниха: Симон Васильович е бил яростен антисемит. Украйна беше заплашена със санкции. После някои предложиха Тарас Шевченко и... да, ама не - бил писал основно на руски. И го пратиха при Хмелницки. Други се присетиха за Нестор Махно - но им опонираха, че такъв, дето не признава нациите, не може да бъде национален герой.
И въпросът още виси.
Amelia wrote:Ми да питам тогава, Украйна и Казахстан кат толкова искат да са в един кюп с Русия, що не са сега?
Всъщност са. Трите страни имат договори за безмитна търговия, както и закони за границите помежду си - по силата на които граници де факто няма. А и Русия е единственият контрагент на Казахстан за нефта. Само тя го плаща веднага и без пазарлъци. И не с долари, разбира се. Няколко държави точат лиги за този нефт, но опре ли въпроса до плащането - почват да шикалкавят.

Колкото до Бжежински: предвиди разпада на СССР, но той изобщо не стана по неговия сценарий. Като лют русофоб, Бжежински говореше за СССР, СССР, СССР... но имаше предвид Русия, Русия, Русия... :D
И основното му пророчество от "Голямата шахматна дъска" така и си остана кухо понятие: Русия - не федерация, а конфедерация (свободна конфедерация!); а Сибир - там като Сибирска република.
Ах, този Сибир... дето е твърде прекалено богат, че да принадлежал само на една държава - според Мадлин Олбрайт. :mrgreen:
Ама... на - ядец. :D
Hemos pasado!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Nov 21, 2012 5:31 pm

Изпуснал си като че ли момента с петролопровода за Китай....
Spoiler: show
Image

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed Nov 21, 2012 5:34 pm

Ако намираш проблем с прогнозите на Бжежински, защо ми го излагаш тук като някъв супер авторитет? Са последно трябва ли да му вярвам на тоя човек или не?

Казахстан и Украйна може да имат безмитна търговия - това не ги прави обща държава с един държавен глава и една държавна политика.

Що се отнася до ШОС - Китай си върти търговията със САЩ отделно и по много. Останалите страни там включват всичките -станове, за които никой в света не го ебе особено. И разбира се, Русия, която също търгува със Запада в долари. Та не знам и това какво се предполага да ми докаже? Че изпадналите назаднали по сякъв начин страни от бившето СССР, които имат навика да работят заедно още от СИФ насам + Китай искат да правят търговия едни с други? Ми хубу, подозирам, че Китай участва в още ен на брой такива организации с разни други азиатски страни и си ползват местните валути. И кво от това?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Nov 21, 2012 6:48 pm

RRSunknown wrote:Изпуснал си като че ли момента с петролопровода за Китай....
Spoiler: show
Image
Тук момента е тънък - щото количествата, които текат по тази тръба, засега не са големи. Причините са две: парите - щото Китай купува и от Русия, и от Иран; втората причина е, че този нефт е нужен не в Синцзян, а по крайбрежието.

@ Амелия, на света няма политолог, на когото може да се има 100% доверие. Но Бжежински е от онези, които в никакъв случай не могат да бъдат пренебрегвани. Както, впрочем - и Панарин. И двамата имат своите големи постижения.
Да, най-трудно е да се изключи доларът от търговията със самите САЩ. Но някои страни напират за това. Венецуела например. Затова Чавес е такъв "враг на демокрацията".
Доста страни вече опитват да се чистят от големи доларови запаси.
Какво от това ли - ами близо 75% от доларите циркулират не в САЩ, а по света. Проблемът е, че те постепенно започват да се връщат в САЩ. Сещаш ли се за последствията? Елементарен пример: САЩ си плащат част от дълга към Китай - естествено, с долари. После Китай купува американски ДЦК с тези долари. Които носят още долари. После пак. И пак... В един момент Китай решава да си напазарува акции от американски компании - и ги заплаща с... американски ДЦК. И капиталът е в Китай, а доларите - обратно в САЩ. Балонът просто няма как да не се спука.
Та затова са тия прогнози за бъдещето на САЩ. Грабвайте царевичака, че по-добре с него, отколкото без нищо.
Hemos pasado!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Wed Nov 21, 2012 7:40 pm

Чакай, чакай, понеже съм объркал полско с руско име, мнението ми за това колко е неадекватно да се сравняват СССР и САЩ като политически системи е невалидно?

Боже КОЛКО си прозрачен :lol: :lol: :lol:
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Nov 21, 2012 9:32 pm

Roland wrote:Чакай, чакай, понеже съм объркал полско с руско име, мнението ми за това колко е неадекватно да се сравняват СССР и САЩ като политически системи е невалидно?
То е невалидно, но не точно по тази причина.
Причината е, че не си в час и с двете политически системи.
Защото просто няма и не може да има човек, който хем да е запознат с тази на САЩ, хем да не е чувал за Збигнев Бжежински. Това е все едно някой, който разбира от архитектура да не е чувал за Франк Лойд Райт. За американската политология Бжежински е емблематична фигура. Заедно с тази на Хенри Кисинджър. Или Александър Хейг. Или Карол Куигли. Но при всички положения - Бжежински е на върха. Той е най-активният и най-изтъкнатият. Изобщо - ако американската политическа мисъл след втората половина на ХХ в. почне да раздава свои визитки - на тях ще пише "Збигнев Бжежински". А аз ти завиждах на шанса да четеш всичко от него (аз мога само преведеното на български и руски) - пък излезе, че той не те интересувал... :dash:
За СССР - та, причините за разпада му не бяха толкова икономически (ш-ш-ш-ш-т - знам колко широко се тиражира това самохвалство на западните икономисти), колкото политически. Издържаше се той - и не само себе си. Издържаше и нас. Руснаците и българите не бяха богати, но поне гладът беше ликвидиран. Не знам как е при теб в Америка, но знаеш ли колко е унизително тук да видиш как стари хора просят хляб, събират фасове или пък се бият за намерен в казана за боклук пакет леща? Проблемът възникна при смяната на поколението управляващи в началото на 80-те. Защото на мястото на кадрите, изградили СИВ, дойдоха или лапачи, или партийни фанатици. Но най-големият проблем се казва Михаил Сергеевич Горбачов. Този тип още в самото начало на управлението си обяви "връщане към идеите на Ленин" и даде власт на секретарите над икономистите. И ето какви ги свършиха те:
1. Поведе се яростна кампания за смазване на всякаква частна инициатива, доходите от която бяха обявени за "нетрудови".
2. Знаменитата "антиалкохолна кампания", която доведе до изкореняване на лозя, съкращаване на производството на захар, а оттам - и на захарни изделия, затваряне на заводи, безработица и купонна система.
3. Не по-малко знаменитият "хозрасчет" (стопанска сметка) и самофинансирането на предприятията - с което вече се удари самата база на тогавашната планова икономика.
Резултатите за тези 6 години:
1. Външният дълг се увеличи двойно.
2. Златният запас намаля десеторно.
3. Доларът поскъпна спрямо рублата 130 пъти.
4. Общественото недоволство от горните реформи прерасна в междуетническо.
Така, че разпадането на СССР няма много общи неща с филми като "Войната на Чарли Уилсън".
Не се обиждай сега, че ти казвам, че не знаеш - никой не се е родил научен.
По темата като че ли само RRSunknown е чел нещо сериозно.
А ти и Амелия просто попитайте родителите си честно да ви отговорят как биха реагирали през 1981 г. (по времето на Брежнев), ако тогава някой им беше казал, че след десетина години СССР ще се разпадне. Ще ви кажат.
Hemos pasado!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Nov 21, 2012 10:11 pm

Панарин прогнозира че в САЩ ще има икономическа криза и върху това базира теорията си. В САЩ няма икономическа криза - дори напротив - излязоха на първо място в света по производство на природен газ, тежката индустрия на САЩ (машиностроене,стоителство химическа) все така е най-голямата в света и в момента обслужва пазарите в Индия и източна Азия , наред с цяла Южна Америка и Африка. Китайската електроника ползва полупроводникови елементи и микрочипове от американски фирми. и т.н.

Изобщо Панарин прави доста безумни прогнози, даже точно обратното на прогнозите ми е тенденцията в момента - в неговата прогноза Eвропейския съюз ще доминира над атлантика а дефакто Европейския съюз е пред разпад :lol:

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Wed Nov 21, 2012 10:27 pm

За да не бъдем голословни или по-лошо - за да не се позоваваме на Уикипедията - ето я въпросната книжка от Игор Панарин, която разбуни духовете.
Въпросът обаче не е само в кризата, но и в търговския баланс на САЩ. Също така - какво изнася, какво внася и как се разплаща.

А ЕС не е пред разпад. Въпросът е дали Великобритания ще остане в еврозоната. А и след като Германия реши да инспектира златния си запас и да поиска част от него - той вече не е толкова съществен.
Това, че "еврото няма да издържи и три месеца", го слушаме от 1997 г. - основно отвъд океана.

Но - към Панарин и неговата засега несбъдната прогноза. Той е отчел няколко важни фактора. Но по всяка вероятност не е помислил за способите за отлагане на края. Когато е писал книгата си, още не се е бил разраснал пазарът на кредитните дефолтни суапове (CDS) например.
Представи си, че ти и аз си разменим по един запис на заповед, че всеки дължи на другия по 10'000'000 долара. А после всеки от нас отива в някоя банка и иска кредит - и го гарантира с издадената от другия ценна книга. И ще го получи. Горе-долу това е същността на CDS. Има кредит, има оборот, но гаранцията е нулева. На книга обаче се водят 20'000'000 долара - твоите и моите. Представи си го в мащаба на САЩ.
А в мащаба на САЩ към 2009 г. това бяха около 50 трилиона долара.
Лошото е, че тия трилиони въобще не съществуват. САЩ вече не могат да търгуват с капитал, защото го нямат. Имат само дълг. Значи могат да търгуват с държавния дълг. Затова САЩ се превърнаха във финансова пирамида - всички рискове се поемат от държавния дълг. Само че ръстът на държавните облигации води и до ръст на държавните разходи по тяхното обслужване, повишаване на лихвите по ипотеките и кредитите... и в крайна сметка се стига до схемата, която съм посочил по-горе: външен кредитор - американски ДЦК - акции.
Hemos pasado!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Nov 22, 2012 12:46 am

Не знам, приказваш някакви големи категорични приказки, звучиш сякаш знаеш много, но същевременно нищо от това, което казваш, не резонира с Америката, в която аз живея. Не че е напълно невярно, просто не... резонира. И при все приказките кой колко важен бил за познаването на американската политическа система, всичките ти капацитетни изказвания почиват на две имена и нищо друго освен техните мнения не се изтъква като аргумент. И после не мога да не се сетя, че цялата ти информация идва от източници на руски и български. Нищо, което да е вляво на картата от Русия. Вече стана ясно колко тенденциозни са "преводите" и "анализите", които пускаш. Ще предложиш ли нещо различно?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Nov 22, 2012 8:58 am

Всъщност, не са големи - елементарни са. Аз не съм професионалист, а много интересуващ се любител.
За съжаление нивото на английския и испанския ми не е е такова, че да чета книги на тях. Но те уверявам, че съм чувал и за тенденциозни в другата посока преводи - щото и у нас, и в Русия има разни шантави атлантици.
Hemos pasado!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Nov 22, 2012 9:10 am

Тоест няма да предложиш нещо различно? Ясно.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Nov 22, 2012 9:19 am

Какво "различно"? И Бжежински,и Панарин са големи имена - а не просто "две имена". Панарин го давам в оригинал. Бжежински - в превод. А и не са ли достатъчно различни помежду си?
И пак - засега само RRSunknown реагира адекватно по темата.
Hemos pasado!

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Nov 22, 2012 9:49 am

Факт. Ти определено не реагираш адекватно. Говориш ми за това как една от най-успешните държави в света ще се срине, защото двама души така казали. И го говориш с някаква убеденост все едно световните експерти са се събрали и са обявили датата. Осъзнай се, моля те, това дори за тролене е твърде нефелно.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: Google [Bot] and 18 guests