Ботев, Левски, негри, образование, дискриминация, малини

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Aug 18, 2012 7:15 pm

Еми, специално за жените учени са тотално прави, а вероятно и не само за тях, по отношение на половото разделение в тия парцали.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sat Aug 18, 2012 7:45 pm

Хахаааааа - един от доклададжиите е нашият училищен психопат Иван Игов. Психолога на НПМГ това. Същият дето каза, че от психология нема да имаме нужда и затова ще ни учи на сексология, щото е по-важно. Много е готин.

Почетох малко и ми писна. Абе тея сериозно ли мислят, че няколкото десетки картинки в учебниците ще насадят стереотипи на население, което гледа тези шибани картинки наживо в реалния живот нон-стоп??? Стереотипи за бедните опърпани цигани се били насаждали с разни художествени текстове, подбрани за граматичен разбор. Не се насаждат от това, че за 5 минутна разходка по българските улици, ще ти се изпречат поне 4 катуна, в които ще можеш да ги видиш тея всичките неща наживо??? 4-те катуна са станали опърпани сигурно заради картинките в учебника...

Жените си стояли в кухнята и не се споменавали жени-учени. Ми на мен Мария Кюри са ми я споменавали нееднократно. Са, ние НАИСТИНА нямаме кой знае колко знаменити жени-учени (особено в точните науки) и НАИСТИНА не можем да се мерим с мъжете в това. Вместо да се чудят ква картинка да сложат, да вземат да обяснят на децата що се е получило това и що това малко по малко се променя. И кат казах променя - ние бяхме образовани по същия начин, със същите примери и картинки в учебниците, ма аз като гледах как моята мама работи, вместо да седи в къщи да домакинства и като гледах как мамите на 90% от децата работят, щото трябваше да се строи комунизъмъ, а като комунизъмъ си отиде просто бяха свикнали да си бачкат вече, познайте дали седя да въртя домакинство в нас по цял ден. Нема да стане с картинки на жени-налбанти и кофражисти тая работа. Ще стане с личен пример.

По-добре да се постараят да махнат отявлените дискриминации към сексуалност, етнос и прочее, в случай че имат такива. Половата дискриминация, първо че е доста по-малко, второ до голяма степен си е по вина на двата пола, които масово наистина са различни и се вълнуват от различни неща по начин, който оправдава всичките тея стереотипи. Важното е просто да се разбере, че наред с масата има и някви изключения и те не са увредени нещо и не са извънземни. Чалга-бамбинажа е станал такъв, не щото не е имал картинки на жени-учени в учебника. Той и да имаше, нямаше да се трогне от тях. Стъкленият таван и той не е дело на картинките в училище, а на редица други неща, доста от които не могат и да се избегнат, докато мъжете не се научат да бременеят и раждат и те.

Въобще, изобщо, ебати тенекето с червеи е отворил тоя доклад, ама наистина ми се струва, че не са на прав път с разрешаването на проблема.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Sat Aug 18, 2012 7:46 pm

Не че нещо, но показваш, че не си добре запознат с това как се изучава литература по принцип.

Естествено, че не съм. Само бегло съм запознат по линията, че допреди няколко години и аз бях ученик. Нали знаеш как всеки е специалист по всичко. Не го приемай лично. :)
Колкото до примера ти
Колкото до примера ми, това е любителска статия в уикипедия, която копнах за 10 секунди без никакво обмисляне на текста. Спокойно можех да махна въобще частта за затвора.
Въобще, не се заяждай за глупости, изеята ми беше, че спокойно може да се напише био за Оскар Уайлд, без да се споменава сексуалната му ориентация. И нито един ученик няма да види нещо нередно в това, нито ще усети, че "абе тва творчество дето го чета, нещо не ми пасва на човека, описан в биографията."
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sat Aug 18, 2012 9:16 pm

@ Амелия, а случайно да казах някъде по-горе, че въпросното КЗД е напълно излишно? А Трип вика - напротив, много си е на място то.
Бтв, за всички тея ученически бисери, 15, че и повече юнаци са взели някъде по 5000 лв. на калпак :shock: Убеден съм, че ако бяха дали само на Трип 10 000 лв, щеше да опоска всички учебници и да напише много по-смислени рецензии и препоръки.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sat Aug 18, 2012 9:35 pm

Не си гледал новините май - 250 ХИЛЯДИ са взели за изследването.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Aug 18, 2012 10:36 pm

Хриси, не е тяхна задача да решават проблема въобще. Те само сочат към потенциални проблеми. А училището уж е именно мястото, където децата трябва да получават инструментите, с които да мислят за случващото се на улицата.

Мартикс - не може, бе, човек, разбери. Не може да се напише био на Уайлд и да пропуснеш сексуалния елемент. Не може. Сексуалността му е обвързана с фактологията, дори да оставим настрана политическата коректно и честност.

Валери, не знам защо смяташ, че Амелия също е решила, че КЗД е излишно, та с такова задоволство да си повтаряш странната теза. Сериозно, модерна европейска държава няма нужда от държавна комисия по въпроса с дискриминацията? Втф?!

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Sat Aug 18, 2012 10:56 pm

Не казвам, че ще е коректно. Казвам, че ->може<-
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Aug 18, 2012 11:00 pm

Окей, може всичко. Както някои учебници доказват. Не разбирам какво се опитваш да ми кажеш - учебниците може да го карат през куп за грош, може да са зле написани? Да, разрешено е, очевидно. Добре ли е? Не е добре.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Aug 19, 2012 10:34 am

Бе към какви потенциални проблеми сочи тоя доклад? Щото както и да го гледам, виждам, че потенциалните проблеми са от вида на "в случай на силно земетресение има вероятност да получите морска болест". Чули недочули за равноправие между половете и толерантност, та тръгнали да търсят под вола теле, за да оправдаят някаква дейност. Или, което е далеч по-добро, дай да измислим потенциален проблем, белким защитим дейността си и бързия четвърт милион.

Всички примери, дадени от дамите и господата в комисията, са напълно ирелевантни. Ботев, "На прощаване", турчин беснеел над бащино ми огнище, липса на женски учени, имало било и животни хермафродити. Е ако такава ще е дейността на казедето, мерси много. За целта си имаме цял Хелзински комитет, който ги може тия неща много по-добре от тях.

Колкото до Уайлд и сексуалността му... Изучаването на тоя автор в по-малките класове е глупост, която ако МОН си извади за миг главата от гъза, ще прозре. Със същия успех можеш да поднесеш на децата "Война и мир", задачи с интеграли, а защо не и да поканиш Силвъра и Амелията да им поговорят за бозона на Хигс и основите на квантовата химия. Има си достатъчно литература, предназначена за съответната възрастова група, за да не се прибягва чак до Уайлд, камо ли до сексуалността му. Въпросният автор с въпросната си биография спокойно може да бъде поднесен на индивиди, съзрели достатъчно, за да възприемат творчеството му. Само че МОН е толкова заето с и то не знае какво, че вече трета година нито има движение към промяна на учебната програма, нито има качествено нов учебник по каквото и да е. Децата, които въобще полагат някакъв минимум от усилия да учат, са твърде заети да наизустяват уроци, че да тръгнат и да се задълбочават в съдържанието на изучаваната материя, да не говорим за сексуалността на тоя или оня автор.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Aug 19, 2012 11:59 am

:thumbsup: точно в целта :)
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Sun Aug 19, 2012 12:08 pm

КЗД е паразитна и напълно излишна институция - най-малко защото дискриминацията у нас е престъпление, а за тия неща си има съдилища.
Hemos pasado!

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Aug 19, 2012 6:03 pm

Бе то е хубаво да се идентифицират и систематизират проблемите, а и Европа в момента харчи пари като разпрана за всякакви глупости и тея 250000 са й през кура. НО. В нормалния свят хората сядат да нищят дискриминационните проблеми, когато имат нормално работещо общество. В което тея проблеми наистина се дължат на дискриминация. У нас сме толкова далече от тоя момент, че не ми се говори просто. Нека циганите да станат нормални хора с професия и доход и да спрат да се носят като някви животни по улиците. Тогава ще почнем да си говорим колко неприятни дискриминационни конотации има в тоя и оня текст и как трябва да се смени с нещо по-политкоректно. Тотално не сме узрели за тея промени в учебниците. Трябва да си оправим страната първо. А за да стане това трябва да си адресираме далеч по-сериозните проблеми в образованието - тези, които Ани и Марфа споменаха.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Aug 19, 2012 6:12 pm

Аз не разбирам що да не са паралелни.

И сори, ама при положение, че де що идиоти-неонацита в тая страна цитират Ботев, Левски и Вазов, и то точно с това как били пишели, че турците са зло - еми, нещо трябва да се направи на базово образователно ниво. Това от предното изречение са факти, брат ми за съжаление имаше досег с тия елементи, докато беше в София и е прихванал (не много, за щастие, но достатъчно и видимо).

А циганите никога няма да имат шанс, колкото и да ги заливаме със социални програми, точно щото ги гледаме като чумави и съответно те са повярвали, че са такива. Тоя тип процес е изчерпателно документиран в исторически план с всякакви малцинствени групи.

Съжалявам, но ако заедно с нужното супер-старателно образование по грамотност и литература се насаждат вредни стереотипи, се получават суперлитератни ... личности като Цайса.

Щото наред с правописа за съжаление няма как да се учи етично мислене, а за още по-голямо съжаление, в момента не се учи и с литературата, а това е една от основните й функции. Основна част от преподаването на четенето на литература - щото в часовете по литература се учи четене, не литература, това е логическа безсмислица, - е именно да кажеш, че ония турци не са тия турци. И е чист непрофесионализъм това да го няма в учебниците, а да има анализи като за четвърти курс българска филология със седемсрични думи в тях.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Aug 19, 2012 6:29 pm

Цайсът не е супер литератна личност - той очевидно е проспал всеки час по биология, който е имал някога. За литературните анализи и начина, по който се преподава литература в училище съм съгласна - даскалята може да го правят къде-къде по-добре, така че не само да не се насаждат някви отрицателни чувства към тоя и оня ами и да се разбере произведението, ебаси. То един нормален човешки анализ на Ботев НЯМА КАК да мине без слагане на произведенията му в исторически контекст, дори без някой да ръчка за намаляване на дискриминацията. Що не го правят? Нормалния човешки анализ тва?

А циганите не са повярвали, че са чумави, щото ние ги мразим, а щото май-май така им изнася. На наша територия са от стотици години. Не са направили къвто и да е опит да се интегрират. Комунизмът ги образоваше и интегрираше насила, щото когато човешките права не те интересуват, можеш да правиш всякакви чудеса. Ама комунизмът си отиде и оттогава минаха към 6 поколения цигани. Та за тях тоя комунизъм се е случвал в някви древни времена и нищо не е останало от него. Между другото, индианците в Канада не се справят много по-добре, навръх всичката й политическа коректност. Виждаме част от тях опианчени и просещи по улиците. Останалите са забити в некви резервати, в които се отчитат едни от най-високите нива на престъпност в Канада. И все пак тук обществото работи и ако индианецът е решил да благоволи да стане част от него, ще може. На това ниво вече иде време да се нищи дискриминацията. Нашите цигани са на светлинни години от това.
Last edited by Amelia on Sun Aug 19, 2012 6:49 pm, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Aug 19, 2012 6:36 pm

Еми там е работата, че даскалята ни в общия случай са като учениците ни. Тия, дето въобще имат някакви правилни модели на учителско мислене в главите си, са обезверени като кръстоносец след посещение на близкоизточен бардак.

Аз поне не виждам как промяната ще настъпи отдолу нагоре. Много по-вероятно е даскалът да е принуден да обяснява тия неща, ако в учебника е представена и друга гледна точка. ("Ама с кво са по-различни турците сега от турците тогава, г-н учителю/г-жа учителко?)

Колкото до циганите, отново личното ми мнение е, че промяната ще се случи с образование. Да, на циганите ще им трябва много повече образование, отколкото на българите от мнозинството, обаче и на вторите никак няма да им е излишно.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests