За и против сексуалното образование в училище

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

За и против сексуалното образование в училище

За
25
69%
Против
4
11%
Все ми е едно
7
19%
 
Total votes: 36

User avatar
Aravala
Arcanist
Posts: 938
Joined: Fri Jun 01, 2012 3:57 pm

Post by Aravala » Thu Aug 16, 2012 7:21 pm

Не вярвам някой сериозно да мисли, да образова сексуално първокласници. Аз разбирам дефиницията "сексуално образование" като предаване на информация важна за полово съзрелите вече ученици. При всички случаи мисля, че тук говорим за горните класове на гимназията.
Аз нося жега, покой и чистота.
Аз съм огън – изгарям в красота.
Воин съм още – роден във светлина,
И единствено дете на кървава зора.

"Who'd want to ignite things one at a time?" - Chandra Nalaar

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Aug 16, 2012 7:22 pm

Trip wrote:Тайгъре, аз пък предпочитам да не ползваме дума, от която ще си изям боя от някой тъмнокож, ако ме чуе да говоря за расата му на български.
Доколкото знам, в почти всичките романски езици думата "negro" означава просто "черно". Може да има някакво обидно значение в английския поради причини, свързани с робовладелството, но не мисля, че то се предава и в останалите.
В конкретната статия наистина се споменава, че правилната дума за "негърче" е "афроамериканче". Споменах го и в коментарите там - за мен думата "негър" означава преди всичко черти на лицето - форма на очите, устните, носа и така нататък - и едва след това цвят на кожата. Виждал съм веднъж негър албинос, който беше толкова бял, че в сравнение с него повечето българи ще изглеждат черни като Дев Пател.
От друга страна, в сравнение с доста индийци - като например самия Пател, бтв - Барак Обама, примерно, би изглеждал светъл като Джет Ли. Затова според мен думата "чернокож" не е никак точна, а за "афроамериканец" пък да не говорим.

Бтв, на моменти си мисля, че един човек има пълното право да е расист, сексист, религиозен фанатик или квототам и да го изразява както намери за добре, стига съответното му отклонение да не наранява по никакъв начин хората около него. При нормални обстоятелства неодобрението на околните би било достатъчно тежко наказание. Съвсем определено не мисля, че е редно някой негър да скача на бой или да съди някого само защото онзи го е нарекъл "чернилка". Примерно, де.

По въпроса от заглавието на темата - да, стига да се прави както трябва. Мисля, че Алексис е синтезирала моите мисли най-добре.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Aug 16, 2012 7:36 pm

The Dragon wrote:Аз пък предпочитам свръхнекоректност пред свъркоректност. По-честна е. А и сексуалното образование и без това трябва е излишно в днешно време на гугъл.

@Мор как ти звучи това:

90% от хората предпочитат другия пол. На момичетата е позволено да правят всичко докато са hot така или иначе. 10 процента от момчетата имат генетичен дефект който прави родата им от женски пол мега успешни в размножаването http://www.huffingtonpost.com/2012/06/1 ... 90501.html и харесват други момчета. Оставете ги намира или ги ползвайте за модни съвети, имат си достатъчно проблеми и без това. Преди да вкарате, ви вкарат или обменяте флуиди - васерман и протекции. Ако търсите каквото и да е в гугъл ще попаднете на sexual depravity and deviance и ще се дообучите. Не ви влиза в работата какво други хора правят с телата си. Знайте какъв е age of consent.
Първо, глупости, нищо "честно" няма. Второ, твоята "честност" никого не интересува дори наполовина колкото това хората да се чувстват като нормални човешки същества, нежели второ качество уроди.

И в този ред на мисли, искаш ли да си говорим за генетични дефекти наистина? Световната наука няма и най-бегла идея какво води до хомосексуалност, но ти си ни разяснил в един бърз линк? Сериозно? Че и с проценти? Ае по-скромно, а?
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Aug 16, 2012 7:36 pm

Бтв, на моменти си мисля, че един човек има пълното право да е расист, сексист, религиозен фанатик или квототам и да го изразява както намери за добре, стига съответното му отклонение да не наранява по никакъв начин хората около него. При нормални обстоятелства неодобрението на околните би било достатъчно тежко наказание. Съвсем определено не мисля, че е редно някой негър да скача на бой или да съди някого само защото онзи го е нарекъл "чернилка". Примерно, де.
Добре, това не отговаря на човешката психика. В смисъл, описваното от теб чисто и просто неправдоподобно. Невъзможно да се случи в истинския свят. Как тъй няма да наранява хората около него, че и по никакъв начин - освен ако не живее с хора въобще?!?!!? Тъмнокож е доста лесна дума бтв, не схващам що единствената ти алтернатива на негър трябва да е чернокож.... И, ъ, НЕ Е РЕДНО да съди някого, че му е казал чернилка?!?!!?

.....................

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Aug 16, 2012 8:08 pm

Trip wrote:Добре, това не отговаря на човешката психика. В смисъл, описваното от теб чисто и просто неправдоподобно. Невъзможно да се случи в истинския свят. Как тъй няма да наранява хората около него, че и по никакъв начин - освен ако не живее с хора въобще?!?!!? Тъмнокож е доста лесна дума бтв, не схващам що единствената ти алтернатива на негър трябва да е чернокож.... И, ъ, НЕ Е РЕДНО да съди някого, че му е казал чернилка?!?!!?
Под "наранява" имах предвид чисто физическо нараняване или системен вербален или физически тормоз заради различна раса/пол/религия/друго. Не за нещо, казано или написано веднъж-два-три пъти. Т.е. за мен е напълно в реда на нещата някой да заяви директно, че не харесва негри или ги намира за едиквиситам. Не е в реда на нещата същият да смели от бой някой негър или да тормози някой колега заради расата му, примерно. Като не харесва негри, да си го каже спокойно, да не общува с тях, да не ги закача и те да не го закачат, и да приеме, че заради това отношение много хора ще го сметнат за тесногръд простак.

Впрочем, аз лично не бих нарекъл никого никога "чернилка". Ако реша да обидя някой негър, ще намеря друг начин. Въпросът е, че ако все пак го направя, няма да е редно негърът да заведе дело срещу мен в съда - това имах предвид под "съди". Да ми отвърне на обидата, да ми обясни, че съм малоумен кретен - ОК. Редно е. Аз съм го обидил, той ме е обидил. Файн. И двамата излизаме с наранени чувства. А може и да се опита да запази достойнство и да излезе морален победител. Примерно.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Aug 16, 2012 8:09 pm

Трябва си сексуално образование в даскало. Дай боже с нещо такова най-сетне да изринем менталността на валериевото поколение.

Няма да е лошо да почва къде 11-12 някъде. Най-малкото, за да избегнем разни ненужни глупости около менструацията. Щото на тая възраст, особено в Бг, доста деца не ползват Гугъл още. Доста деца дори нямат комп - инфо, с което сигурно ще удивя Драгъна. Ако се чудите аз как преживях менструацията си - от 9годишна възраст със съученичките ми взехме да си говорим за това. Чули-недочули, разбрали-недоразбрали. Някои от тях се правеха на интересни и преждевременно съзрели като носеха да ни покажат памук омазан с червено мастило за доказателство. Простотията, на която е способен детския мозък...
Братовчедка ми, която е малко по-голяма от мен, логично достигна менаршето си преди мен и аз и сестра й я съдрахме от подигравки - разправяхме й, че ей сега ще забременее и я питахме детето момче или момиче ще бъде. Разплакахме я, горката. По някое време майка ми, която силно вярваше в образованието тогава, най-накрая тури край на дивите спекулации и простотии като ми закупи книжката "Книга за всяко момиче", в което имаше разни смислени информации. Важни такива едни - от хигиенна и здравословна гледна точка. Не пишеше, че може да се близкам обаче - може би е трябвало. И аз като човек, силно вярващ (все още) в образованието, даже взех че я прочетох тая книга и когато менструацията ме сполетя на 13 вече знаех кво да я правя!

Бтв, някъде към 11-12 години преживях и културният шок предхождащ мастурбацията. Спомням си, че бях някак омерзена от това, че получавам некви странни усещания от разни странни места когато хормоните ми взеха да си вършат работата. Трябваше да ходя да ровя в енциклопедията по анатомия, за да се уверя, че да - клиторът се намира точно там и че да, точно той иска да ми каже нещо. Сега го слушам, тогава се дърпах известно време от ирационален ужас, че върша нещо нередно. Моите деца няма да имат тоя проблем, щото аз ще им говоря за тея неща, ПОНЕЖЕ В ТЕЯ НЕЩА НЯМА НИЩО СРАМНО И ЗА ТЯХ ТРЯБВА ДА СЕ ГОВОРИ С ДЕЦАТА.

Та нека ни обяснят в зората на съзряването защо телата ни вършат странни работи и защо това всъщност е съвсем в реда на нещата. Нека ни обяснят, че можем да се боцкаме и близкаме, щото иначе ще го осъзнаваме на принципа на пробата и грешката. А от 13-14 нагоре да не разкажеш на децата за тея неща, за безопасния секс, за това как се избира презерватив, за СТД-тата, за лубрикацията и т.н. си е направо престъпление мен ако питате.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Aug 16, 2012 8:13 pm

tigermaster wrote:
Trip wrote:Добре, това не отговаря на човешката психика. В смисъл, описваното от теб чисто и просто неправдоподобно. Невъзможно да се случи в истинския свят. Как тъй няма да наранява хората около него, че и по никакъв начин - освен ако не живее с хора въобще?!?!!? Тъмнокож е доста лесна дума бтв, не схващам що единствената ти алтернатива на негър трябва да е чернокож.... И, ъ, НЕ Е РЕДНО да съди някого, че му е казал чернилка?!?!!?
Под "наранява" имах предвид чисто физическо нараняване или системен вербален или физически тормоз заради различна раса/пол/религия/друго. Не за нещо, казано или написано веднъж-два-три пъти. Т.е. за мен е напълно в реда на нещата някой да заяви директно, че не харесва негри или ги намира за едиквиситам. Не е в реда на нещата същият да смели от бой някой негър или да тормози някой колега заради расата му, примерно. Като не харесва негри, да си го каже спокойно, да не общува с тях, да не ги закача и те да не го закачат, и да приеме, че заради това отношение много хора ще го сметнат за тесногръд простак.

Впрочем, аз лично не бих нарекъл никого никога "чернилка". Ако реша да обидя някой негър, ще намеря друг начин. Въпросът е, че ако все пак го направя, няма да е редно негърът да заведе дело срещу мен в съда - това имах предвид под "съди". Да ми отвърне на обидата, да ми обясни, че съм малоумен кретен - ОК. Редно е. Аз съм го обидил, той ме е обидил. Файн. И двамата излизаме с наранени чувства. А може и да се опита да запази достойнство и да излезе морален победител. Примерно.
Нали ти е ясно, че атмосферата, в която се случват подобни неща като системен тормоз над някого заради расата му, както и побои, е въобще възможна заради мнения като твоето? Тази атмосфера много често също така води до преки материални щети за дискриминираните, в лицето на отказани възможности за работа, по-ниско заплащане и т.н.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Thu Aug 16, 2012 8:17 pm

tigermaster wrote:
Trip wrote:Добре, това не отговаря на човешката психика. В смисъл, описваното от теб чисто и просто неправдоподобно. Невъзможно да се случи в истинския свят. Как тъй няма да наранява хората около него, че и по никакъв начин - освен ако не живее с хора въобще?!?!!? Тъмнокож е доста лесна дума бтв, не схващам що единствената ти алтернатива на негър трябва да е чернокож.... И, ъ, НЕ Е РЕДНО да съди някого, че му е казал чернилка?!?!!?
Под "наранява" имах предвид чисто физическо нараняване или системен вербален или физически тормоз заради различна раса/пол/религия/друго. Не за нещо, казано или написано веднъж-два-три пъти. Т.е. за мен е напълно в реда на нещата някой да заяви директно, че не харесва негри или ги намира за едиквиситам. Не е в реда на нещата същият да смели от бой някой негър или да тормози някой колега заради расата му, примерно. Като не харесва негри, да си го каже спокойно, да не общува с тях, да не ги закача и те да не го закачат, и да приеме, че заради това отношение много хора ще го сметнат за тесногръд простак.

Впрочем, аз лично не бих нарекъл никого никога "чернилка". Ако реша да обидя някой негър, ще намеря друг начин. Въпросът е, че ако все пак го направя, няма да е редно негърът да заведе дело срещу мен в съда - това имах предвид под "съди". Да ми отвърне на обидата, да ми обясни, че съм малоумен кретен - ОК. Редно е. Аз съм го обидил, той ме е обидил. Файн. И двамата излизаме с наранени чувства. А може и да се опита да запази достойнство и да излезе морален победител. Примерно.
Също толкова в реда на нещата е, колкото е в реда на нещата да наречеш някой дебел загубеняк. Не, че ти е забранено, но човекът няма да те харесва много. И когато тоя човек цял живот е бил жертва на предразсъдъци за теглото и неуспехите си в живота, твоите думи ще го наранят жестоко, независимо ти колко имаш право да ги кажеш и колко невинни са те за ТЕБ.

Сериозно, за всички тук тия работи с толерантността са някакви такива академични, от гледната точка на бели хетеро индивиди от мъжки пол в (горе-долу) първия свят. Айде пробвайте за момент да излезете от "дебата" и да влезете в главите на хора, на които това им е единственият живот. Които тоя академичен "разговор" го живеят всеки ден, без почивка.
And you can't dance with a devil on your back...

kalendarа_ska4a
Misting
Posts: 338
Joined: Mon May 30, 2011 6:26 pm

Post by kalendarа_ska4a » Thu Aug 16, 2012 8:22 pm

Напълно подкрепям поста на Амелия. Цайс, децата имат сексуални желания от 4-5 годишна възраст... Каква педофилия е да ги образоваш? Май не си много наясно със значението на тази дума. Много повече ще ги осакатиш, като криеш информация.

И аз си мислих, че "извършвам грях", като мастурбирах като дете, защото никой не ми беше дал елементарно сексуално образование (главно родителите трябва да го направят тук). Да не говорим, че при момчетата (не знам как е при другия пол) може да се научиш да мастурбираш грешно (TMS, http://healthystrokes.com/) и после да ти трябва сума ти време да се отучиш от тоя метод. Беше бая травматично честно казано. Да, добре, че имаше гугъл по-късно, лол. Ей затова трябва още от 10-годишна възраст нагоре постепенно да се изяснавят всякакви въпроси около секса от учителите. Сега, естествено говорим за адекватното идеално образование като цел, затова може би не възприемам аргумента на Аравала.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Aug 16, 2012 8:32 pm

Ако на 4 години си барал пишока не е нормално...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Aug 16, 2012 8:33 pm

Мъжете барат пишока от няколкомесечна възраст....

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Thu Aug 16, 2012 8:33 pm

RRSunknown wrote:Ако на 4 години си барал пишока не е нормално...
:lol: :lol: :lol: :mrgreen: :neutral:
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Aug 16, 2012 9:09 pm

Ако на няколко месеца си получил ерекция , си направо за рекордите на Гинес....

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Thu Aug 16, 2012 9:11 pm

Пич, биологичен факт е.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Aug 16, 2012 9:12 pm

Roland wrote: Също толкова в реда на нещата е, колкото е в реда на нещата да наречеш някой дебел загубеняк. Не, че ти е забранено, но човекът няма да те харесва много. И когато тоя човек цял живот е бил жертва на предразсъдъци за теглото и неуспехите си в живота, твоите думи ще го наранят жестоко, независимо ти колко имаш право да ги кажеш и колко невинни са те за ТЕБ.

Сериозно, за всички тук тия работи с толерантността са някакви такива академични, от гледната точка на бели хетеро индивиди от мъжки пол в (горе-долу) първия свят. Айде пробвайте за момент да излезете от "дебата" и да влезете в главите на хора, на които това им е единственият живот. Които тоя академичен "разговор" го живеят всеки ден, без почивка.
Наричали са ме "кльощав загубеняк", "кьопав слабак" и още подобни неща много повече пъти, отколкото може да си представиш. Търпял съм обиди заради външен вид, неумение в спортовете, късогледство, музикални, филмови и литературни вкусове и така нататък. Доста като ученик и много по-малко като студент.
Именно затова говоря както говоря.
Не може да се сравни с обидите на расова основа, естествено, но...
Сещам се само за три начина човек да се справи с обидите - или да накара "обиждащия" да го приеме какъвто е, или да развие достатъчно дебела кожа, че да не се засяга, или да успее да го игнорира. Има и четвърти начин - директно да смачка обиждащия, вербално или физически, обаче до него е по-добре да не се стига.

Това с отказването на възможности за работа е нещо, което трудно мога да коментирам - не съм му ставал пряк свидетел, а и го намирам за тъпотия - в крайна сметка един добър ръководител на каквото и да е предприятие на първо място би трябвало да е предприятието да работи добре - т.е. да вземе най-квалифициран/вписващ се в работата човек и, ако е необходимо, да преодолее личните си пристрастия.
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests