Америка - По-далечна, отколкото можем да си представим

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20300
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sat Aug 11, 2012 9:36 pm

Хехе, точно щех да метна едно бързо лафче само, че единствения проблем за мен в тия страни дет се спрягат е, че и там мноо българи станаха мааму деа. :mrgreen: До тук за 35 годин съм разбрал само едно със сигурност - България за мен в този момент може да служи само като отправна точка за някъде другаде... друг въпрос е вече какво иска човек, колко си може и добра доза късмет, са покрай интернета не е трудно човек да си намери други крастави магарета в доста точки на света. ;)
:ninja:

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Aug 12, 2012 9:56 am

А аз искам да питам Симеон колко точно се чувства интегриран, при положение, че е некъв абсолютно свободен електрон там, без квато и да е връзка с щатската система за момента? Бил е в студентски град на студентски купонец. Там са млади хора, сички се либят страстно, поне за известно време и после - който откъдето. Ще си говорим за интеграция като се вземе с американец (ако му разрешат), осиновят си дечица (ако му разрешат), реализира се професионално (ако му разрешат) и си купи бяла спретната къщурка с две липи отпред и мортгедж в произволен американски събърб (ако си разреши).

И бтв моята тема започна с гаргара и неприязън към Канада, ма после тук взе че ми хареса, та напоследък не пускам хейт вече. Там си споделях и личните впечатленията от едното ми ходене в САЩ, които бяха доста положителни всъщност. Има хора, които там пускат от време на време изровени из нета щатски безумия, ма не виждам няква концептуална пречка да се пускат и някви положителни работи. Настоящата тема обаче, ни беше пусната в стил, "чакайте са да ви науча как са раотите тука всъщност в тоя САЩ" и после се изкриви не без участието на самия Симеон в "САЩ всъщност е надминал целата человеческа сивилизасия с 20 обиколки", което мен лично яко ме издразни. Тотално излишна е и още в самото начало предложих на Симеон да си сложи поста във вече съществуващата тема и да я преименуваме на нещо неутрално, за да не остават отрицателни конотации. Вместо това, сега си имаме две теми за Америка, щото една не му стига на тоз цивилизационен колос.
Last edited by Amelia on Sun Aug 12, 2012 10:07 am, edited 1 time in total.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Sun Aug 12, 2012 10:02 am

Няколко неща от мен.

1. Така както го виждам аз, тази тема Симеон не я писал, за да проповядва предимствата на Америка пред останалия свят. Първият му пост според мен определено не целеше това, а именно да даде контекст и споделен опит/познание за юзърите, които евентуално нямат такъв, както той сам го изтъкна неколкократно. Да, може да не е бил изцяло прав в някои от нещата, които е написал, но нормалната реакция е да бъде поправен убедително и учтиво, не да бъде обвиняван в безпочвен проамериканизъм и прочие. Разговорът щеше да тръгне в по-интересна посока, ако повечето пишещи в темата бяха подходили така. Еми, много ясно, че той ще защити страната, в която живее, когато всички я плюят за спорта. Ама това не е особено интересно и полезно.

2. Америка наистина е много различна - и като хора, и като политика, и като история, и като култура, и като физически пространства, и като какво ли още не. От подобна тема има полза, ако хората се замислят, че дори да критикуват, добре е да мерят с по-различен аршин различните реалности.

3. Живял съм и в Щатите, и в Европа (нямам предвид България, то това е ясно). Не кой знае колко дълго, за да мога да се изказвам особено проникновено, но пък съм преживял достатъчно, за да имам наблюдения. Еми, различно се случват нещата там и тук. Да, Америка е по-напред от Европа в някои отношения, в други е назад и това е нормално. Аз лично не мисля, че има кой знае колко неща, които биха се получили на човек само от едната страна на Атлантика - и двете места предлагат достатъчно възможности за всеки. Това, че в Щатите има голяма разлика между различните места - в начина, по който се живее на въпросните, и в хората... Факт, има огромни разлики и няма как американците винаги да бъдат слагани под общ знаменател. Същото важи и за Европа бтв, макар там фрапиращите разлики да не са толкова фрапиращи. В същото време и на двете места има достатъчно механизми да се ограничават малоумни предложения и политики на по-местно ниво. Това не значи, че и на двете места не се случва някоя малоумна политика да се промъкне дори до най-високо ниво от време на време. Хората не винаги са особено умни. Да, в Америка има сериозен брой щати, в които концентрацията на хора със странни виждания за света е доста по-голяма, отколкото ще се намери в Европа. И това неминуемо дразни, защото Щатите все пак са винаги във фокуса на световното око (докато повече американци не ги е еня изобщо за Европа; пак, това не означава, че всички са така). Да, американската външна политика е голям дразнител, навредила е много на останалия свят (но не само) и мисълта, че разни идиоти от Байбъл Белт имат участие, пък макар и само косвено, в опредлянето й, като задават част от общия политически тон и настроения... притеснително е и е разбираемо защо хората обичат да нареждат "американците това и американците онова". Въпросът е, че така не е правилно. Светът става все по-сложен и свързан и отношенията между хората имат значение. Ако вместо да каканижем "американците аа!!, американците ууу!!", си дадем труда да ги разберем малко по-добре и да взимаме предвид това, че и там има силна борба между различни начини на мислене (някои от които много по-европейски в определени отношения), ще сме част от тая промяна, която искаме да видим там. Обществените мнения се формират бавно и трудно, но имат значение. А Америка е световната сила и ще продължава да е такава още доста време най-вероятно. Тъй че нека да разсъждаваме не толкова първосигнално и да си подбираме малко повече думите. Това е отправено и към двете страни на спора. Аз лично нямам кой знае какви пристрастия към Америка, но пък искам да виждам позитивни промени там, а те стават с интелигентно мислене и говорене, и то не само в Америка, ами и сред хората, които говорят за Америка.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Aug 12, 2012 8:08 pm

Дума :) Много добро включване.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Sun Aug 12, 2012 9:22 pm

Никой не е твърдял, че Америка е "голямото зло" и всички в нея трябва да се слагат под общ знаменател. Проблемът е, че опитът да бъдем "информирани" е пълен с явни недомислици.

Иначе пожелавам успех на здравомислещата половина там да се бори срещу малоумната част на населението и алчната корпоративната олигархия, която застрашава целия свят, не само американците. Следял съм този процес с голям интерес много време и ще продължавам да го правя.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sun Aug 12, 2012 9:44 pm

"Явни недомислици" има в план-проект за дтржавен бюджет, не в опит за информация. Може да има "неточности", но "недомислиците" са в друг жанр. И опитите ти и на теб, и на съпругата ти, да ме вкарате в образа на "надутия тъпак, дето си въобразява, че знае толкова по-добре от всички и им снася Истината, пък не си е проверил фактите" са грубиянски, враждебни и като цяло силно ненужни.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20300
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Aug 12, 2012 9:50 pm

Баси италианското семейство сте тримката :mrgreen: :mrgreen:
:ninja:

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Mon Aug 13, 2012 12:35 am

Тая нощ, няма да успея да прочета цялата тема, но да си кажа. От една страна, и аз съм срещу антиамериканския хейт и веселото генерализиране на "дебелите, тъпи американци", които ми докарват уртикария. Наясно съм, че част от забавните ужасии са просто градски фолклор. Мога да схвана и защо за Симеон обществото и всичко там са ужасно напред по безкрайно много показатели, стига само той да не смята тези показатели за универсални за всички или за изчерпателни. Защото това с възможността да се издигнеш много високо срещу риска да паднеш много зле за мен е по-скоро минус, примерно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Silver
Jaghut Tyrant
Posts: 1765
Joined: Fri Jul 18, 2008 2:17 am
Contact:

Post by Silver » Mon Aug 13, 2012 3:59 am

AlDim wrote: Иначе пожелавам успех на здравомислещата половина там да се бори срещу малоумната част на населението и алчната корпоративната олигархия, която застрашава целия свят, не само американците. Следял съм този процес с голям интерес много време и ще продължавам да го правя.
Половина? :lol: Човек, половината там е с доказана усмтвена изостаналост. Вече колко от другата половина мисли здраво е въпрос.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Mon Aug 13, 2012 5:56 am

I was trying to be nice :mrgreen:

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Aug 13, 2012 7:42 am

И на хумористична нота. Пол Райън който е тотален псевдоинтелектуален идиот е вицето на Ромни. Искам тия двамата да спечелят. Ще бъде ужасно весело.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Aug 13, 2012 7:50 am

За всички освен за световната икономика и Америка в частност, щото бюджетът на Раян, който Ромни подкрепя, е толкова мракобесен, че ше ебе майката на всичко. За всеобщо щастие и твоя жалост, кампанията на Ромни все повече и повече изглежда пораженческа...
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Mon Aug 13, 2012 8:50 am

И тогава ще има още 4 години гридлок. Не мерси. Трябва да им се даде шанс да управляват, за да могат тотално да се дискредитират тези идеи и да се изреже рака на десния консерватизъм. Буш дискредитира неокон външната политика, Ромни може да направи това за вътрешната.

А в кампанията - изборната система е толкова сбъркана за президент там, че реално изборите се решават от няколко милиона swing voters в няколко критични щата.

Иначе бюджета на Раян съм го гледал в детайли - точно затова казвам, че е весел. Но няма начин да мине - което ще ги постави в много интересна позиция.
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Mon Aug 13, 2012 8:59 am

Аз по някаква причина не изпитвам желание на чело на една велика сила да се озове лоботомиран кретен, че знае ли човек...
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Mon Aug 13, 2012 9:20 am

The Dragon wrote:И тогава ще има още 4 години гридлок. Не мерси. Трябва да им се даде шанс да управляват, за да могат тотално да се дискредитират тези идеи и да се изреже рака на десния консерватизъм. Буш дискредитира неокон външната политика, Ромни може да направи това за вътрешната.

А в кампанията - изборната система е толкова сбъркана за президент там, че реално изборите се решават от няколко милиона swing voters в няколко критични щата.

Иначе бюджета на Раян съм го гледал в детайли - точно затова казвам, че е весел. Но няма начин да мине - което ще ги постави в много интересна позиция.
Тая логика съм я срещал и по други места, но не съм съгласен с нея. Републиканската партия се е превърнала в култ и хардкор електоратът й винаги ще приема безусловно, че всичко лошо в страната е по вина на мръсните либерали. Единственият начин да се срине е като все повече и повече нормално мислещи индивиди се отцепват от нея, което и в момента се случва. Но тия 4 години колапс няма да доведат до нищо, освен до още по-бавно възстановяване, та айде да няма нужда.

И не си прав за суинг щатите. Т.е. прав си, но само допреди десетина години Калифорния е била "син" щат, а сега е твърдо демократична. Тексас има тенденция да посинее и той, при все простотията. На миналите избори традиционно републиканската Индиана гласува за Обама. Така че тия работи не са фиксирани.
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest