Бог Македон е трил камък и дърво, па е създал македонеца!

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Fri Aug 10, 2012 11:23 pm

Албанската демографска революция в източна Европа винаги ми е била особено странна. Мисля, че не са разбрали правилно максимата "make love, not war" :lol:

User avatar
Snusmumrik
Merchant
Posts: 80
Joined: Thu Jun 28, 2012 3:31 am

Post by Snusmumrik » Sat Aug 11, 2012 5:24 am

Обаче аз действително научавам нещо ново от тази тема. И то е, че цялата неадекватна за епохата, в която живеем, емоционалност, с която често се подхожда към т.нар. македонски въпрос в нашта мила родина, не се дължи винаги на някакъв механичен балкански национализъм, а често - на елементарния факт, че много хора, с които споделям своето национално самоопределение, имат своите естествени наследствени връзки в онова място, което досега (в качеството ми на потомствен централнобалкански жител без никакви известни за мен външни влогове) винаги ми е било трансгенитално, и от тази гледна точка всякакви изказвания по отношение на това, как Македония била най-романтичната част от българската история и колко жизненоважен елемент на българщината е тя всякога са ме оставяли в състояние на хладновато и леко насмешливо недоумение. Това нещо вече го разбирам.
Просто наблюдение, аз действително не познавам хора с корени във Вардарска Македония IRL. :neutral:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sat Aug 11, 2012 8:53 am

За мен си е и (не)механичен балкански национализъм. Обективно погледнато сме ощетени грубо, злотворно и неправомерно и всички други държави в балканските владения на Османската империя са си постигнали малко или много границите на етническото землище, някои даже са ги задминали с много (Румъния). На теб и мен може да ни е трансгенитално за група изперкали по-бедни и от нас люде, но цели поколения от моя народ са умирали с идеята да постигнат национално обединение и за мен това е важно.

п.п. Един цитат, който много харесвам от уики-статията за македонския въпрос и който - донякъде изненадващо - идва от турски източник:
Nonetheless, by the 1870s the Bulgarians were clearly the dominant national party in Macedonia. It was widely anticipated that the Macedonian Slavs would continue to evolve as an integral part of the Bulgarian nation, and that, in the event of the Ottoman Empire's demise, Macedonia would be included in a Bulgarian successor-state. That these anticipations proved false was due not to any intrinsic peculiarities of the Macedonian Slavs, setting them apart from the Bulgarians, but to a series of catastrophic events, which, over a period of seventy years, diverted the course of Macedonian history away from its presumed trend.
This is it. Ground zero.

User avatar
Snusmumrik
Merchant
Posts: 80
Joined: Thu Jun 28, 2012 3:31 am

Post by Snusmumrik » Sat Aug 11, 2012 5:39 pm

Така е, но, както ти каза, минало бешело... Няма оправия в тези неща по нашите географски ширини. Като влязат в ЕС някой ден, ще ни паднат границите и без това.

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Sun Aug 12, 2012 12:15 pm

Devoted of Slaanesh wrote:Прадядо ми е се е родил в Крива паланка. Поради нежелание да служи 4 години в югославската армия след 1 световна война, емигрира в България (Кюстендил). Преди това е бил 3 години войник в българската армия по време на войната. Неговото семейство, тоест ние сме българи. Двете му сестри и единия му брат остават в Македония (тогава югославска), сега са македонци, както и братовчедите ми. Последния брат се мести и жени в Сърбия - Панчево, малък град в Южна Банатия, в семейството му има зетове унгарци и така нататък. Те са сърби.
Като се замислиш, всички произхождаме от прадядо Адам :)

Седя обаче и се чудя за какво са ми на мен Македония и македонците и не мога и не мога да се сетя. Подскажете ми, а?

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Aug 12, 2012 12:56 pm

Ами, то като помислиш, и турлаците не са ми затрябвали, нито куцовласите, нито хърцои, гагаузи и трънчани, за помаците да не говорим.
В смисъл, как защо? Защото са българи, естествено.
Към настоящия момент броят на т.н македонци, взели българско гражданство, гони към 70 000, сигурно ще надмине и 100. Вярно, искат и те да щъкат из "Европска уния", само че тук има една условие: да владееш официалния език и да докажеш национален произход (освен ако си негърче, играещо в ЦСКА, но за това се иска президентско решение).
Е, питам, като са потомци на Александър, защо не си търсят гръцки паспорти, примерно?
Бтв не е известен случай албанец от Македония да е кандидатствал за българско гражданство, въпреки че и на тях им се ходи из ЕС.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Aug 12, 2012 8:54 pm

500 хиляди, според Уикипедия

Ани: заради Охрид, естествено!
This is it. Ground zero.

User avatar
JohanVladimir
Sorcerer
Posts: 381
Joined: Fri Mar 19, 2004 1:40 pm

Post by JohanVladimir » Sun Aug 12, 2012 9:29 pm

Moridin,
викаш, ако зема македонците, ше ми дадат и Охрид? Обаче голям град, бая плет ще ми трябва да си го оградя...

User avatar
Interpreter
Forsaken
Posts: 3462
Joined: Sun Aug 07, 2005 5:57 pm
Location: тук - там

Post by Interpreter » Sun Aug 12, 2012 9:52 pm

Ани, не става дума да "си зема македонците и Охрид". Просто при тази шизофренична официална тяхна пропаганда трябва твърдо, постоянно и агресивно, според мен, да им се набива в чутурите простият факт, че БЮРМ е неизменна част от българското културно-историческо пространство. Нека си имат държавата, нека се пишат пришълци от Сириус, ако така им харесва, но това е фактът.
Иначе на някой утре ще му хрумне да направи помашки, шопски, и не знам какъв още "език", и да поиска автономия, примерно. Е, хайде като не взимаме и да не даваме вече, а?
Тук бих искал да напомня съща така, че населението по западния бряг на Охридското езеро (ок. 20 % от населението на днешна Албания, ако не се лъжа) от десетилетия се самоопределя като българско.
"Не вярвам в колективната мъдрост на индивидуалното невежество."
- Йежи Лец, "Невчесани мисли"

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Aug 12, 2012 10:07 pm

много лайк
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Aug 12, 2012 10:20 pm

И моите сантименти по темата са като тези на Ани. Като гледам как стопанисваме нашите 111000 квадратни километра, ако ни сложат да стопанисваме още, само ще ги осерем и тях. Изтрябвали сме им на 20% Охридчани, дето се изживяват като българи. Те кво? Нямат си собствен мутробарок, който да им застрои езерото ли? Викам да си седим на ниво обменен туризъм - ние ще ходим да им гледаме Охридското езеро, а те са добре дошли да покарат ски и да се попекат на нашите бетонови плоскости.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Aug 12, 2012 10:33 pm

Въпреки гениалното ти последно изречение, цинизмът ти е неприятен! Ясно, че първо ще оправим държавата и после ще вземем Македония, ениуей.
This is it. Ground zero.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Aug 12, 2012 10:50 pm

Не, да се върнем на оправянето на държавата. Планове некви имаш ли?
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Sun Aug 12, 2012 10:51 pm

Да, и много :)
This is it. Ground zero.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Sun Aug 12, 2012 11:30 pm

Баце, "оправи" ли се държавата македонците сами ще придрапат да се върнат в нея. Ще ги последват половин Гърция, Турция и Румъния. Като станем хептен добре, сърбите и разните адриатически републики ще възжелаят да са част от нас и те. Накрая Полша, Чехия, Словакия и целият Съветски съюз ще изпищи за български паспорти. Hell, даже АЗ ще придрапам да се върна ебаси...

Та, кви са плановете, викаш?
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests