По следите на Аниме критиката

Банди върлуващи отакута... окапита... опосуми... така де, вашето next door аниме кътче
User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

По следите на Аниме критиката

Post by LightOne » Tue Jul 17, 2012 4:44 pm

Тъй, имам зад гърба си скромните едва една дузина анимета, но ме прихвана желание да гледам критика на анимета вместо самите анимета. И знаейки за специалистите тука, реших да помоля да ми препоръчате други специалисти из нета, които хем да се правят на компетенти аниме фенове, хем и да забавляват. (само Амелия се оказа недостатъчно за съжаление :( )
За момента съм изръшкал Marz и JesuOtaku, за които навярно сте се досетили ги загледах покрай сайта на носталгичния цайсатко. Ще се нахвърлям на народа в Тубата, но там естествено отакута под път и над път.
Затова моля да ми отсеете плявата от сеното.
Мерси.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5252
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Tue Jul 17, 2012 5:03 pm

Дефинирай "да гледам критика" !

Същото ли е, като "да чета критика" или искаш да гледаш аниме докато успоредно слушаш критика за него?
Или пък искаш комедиен коментар в стил Nostalgia critic? (Което пък въобще не е критика.)
Последното не среща много привърженици измежду аниме феновете заради две причини.
Първо в аниме/манга света се среща доста по-мощен, по-мета, по-оригинален и по-извратен хумор.
С други думи Nostalgia critic е слаба бира.
Второ, съществуват цели жанрове и суб жанрове, които специализират в гавра и деконструкция на популярни аниме/манга заглавия (за тях обаче се иска малко повече опит).


На мен Marz и JesuOtaku не ми говорят абсолютно нищо, а "сайта на носталгичния цайсатко" звучи подозрително като Nostalgia critic. :lol:
Last edited by alshu on Wed Jul 18, 2012 9:04 am, edited 1 time in total.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Tue Jul 17, 2012 5:12 pm

Няма защо да го гледаш подозрително - то си е същото. :D
Е, най-важното да е стойностно, да ми задържи вниманието. Не е задължително да е пародия или хумор. Може да е както Nostalgia critic, така и напълно противоположното. Желая да знам, че слушам нещо качествено. Не е задължително също да има моите вкусове и любимци, никак даже.
За момента съм повече насочен към гледане, защото ако ще гледам непознати анимета, поне да е с материал от тях. Но ако има предложение за четене няма да откажа. Нямам намерение да се съмнявам в нищо казано от вас по тази тема. Досега от тукашните препоръки за дадено аниме разочарован не съм останал.
Границите са почти никакви на моята молба в крайна сметка.
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Tue Jul 17, 2012 5:28 pm

Аз не мога да помогна, защото нямам никакъв опит с тея неща... Носталгия критика го избягвам, че ми е адски скучен. Вече за разни видеоигри, които са много по-популярна медия от анимето, мога да препоръчам някой друг видео-блогър. Случва се да гледам по някое друго клипче с гавра покрай мъжа ми.

В тоя ред на мисли аз и стандартни аниме ревюта не чета, защото предпочитам когато гледам нещо да знам колкото се може по-малко за него...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Nowiqbroi
Scholar
Posts: 115
Joined: Fri Oct 16, 2009 7:25 pm

Post by Nowiqbroi » Tue Jul 17, 2012 8:56 pm

Пробвай grumpy jii-sanи baka-raptor блога.

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Wed Jul 18, 2012 5:29 am

От личната практика мога да ти кажа, че едно аниме може да бъде възприето от двама души с еднакви харесвания, по два коренно различни начина. Не прави грешката да четеш критика, преди да си гледала дадено аниме. Това само ще ти даде очаквания, а очакванията водят до разочарования. Препоръчвам ти единствено леките ревюта в Мал, защото винаги имат нещо положително в себе си.

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5252
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Wed Jul 18, 2012 9:16 am

В MAL-а, май Archaeon ги пише най-смислените и подкрепени с доказателства текстове.
Често плюе любими мои заглавия и хвали неща, които не харесвам...но човекът си има свой метод за анализ, отстоява заключенията си с аргументи и не се поддава на хайпове (за разлика от повечето ревюиращи в MAL).
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
LightOne
Adept
Posts: 216
Joined: Sun Mar 23, 2008 7:25 pm

Post by LightOne » Wed Jul 18, 2012 7:19 pm

Благодаря отново за насоките.
От личната практика мога да ти кажа, че едно аниме може да бъде възприето от двама души с еднакви харесвания, по два коренно различни начина. Не прави грешката да четеш критика, преди да си гледала дадено аниме. Това само ще ти даде очаквания, а очакванията водят до разочарования. Препоръчвам ти единствено леките ревюта в Мал, защото винаги имат нещо положително в себе си.
Е, за сега пък моята лична практика е точно обратното - каквото съм прочел и съм решил да гледам(най-вече подтикнат от този форум или списанието) - не съм бил разочарован.
Иначе това което казваш не е грешно, но като за начинаещ (в мъжки род) единственият начин да не си губя и без това малкото време, което отделям за аниме, е да търся и гледам класики, които 70-80 процента народ харесват. Това става с предварително четене на чуждо мнение и създаване на някакво очакване.
След време, когато си формирам по-стабилно вкуса и започна да навлизам в по-"спорни" анимета, нещата ще са други. Засега търся само класиките, които няма начин да ме разочароват, нали затова са класики. :D
If you want to touch Me-touch the sun,
if you want to catch Me-catch the wind,
if you want to smell Me-smell the blood,
if you want to kill Me-kill the death,
if you want to live-be Me
LightOne(2005-?)

Колелото на Времето - Какво липсва в превода?

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5252
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Thu Jul 19, 2012 10:27 am

Само дето този подход не върви много добре в манга/анмие средата, защото:
1. Има доста жанрове и суб-жанрове с които тези "70-80 процента народ" от западните фенове хич не са запознати (а нямаме пряка връзка с източните, за които тези продукти са предназначени).

2. "Сериозната" снобска критика не признава нищо извън студио Ghibli (е, май знае за Кастухиро Отомо, но не и извън Akira), а игнорира да кажем филмите и сериялите на Сатоши Кон или някои от по-идейните неща на Gainax, Studio 4°C, Production IG, Shaft и MadHouse. Тези хора и представа си нямат, колко по-богата и разнолика е манга/аниме култура.
Да не говорим, че съм чел амбициозна критика на определени заглавия (да кажем Summer Wars или Sword Of The Stranger), която демонстрира пълно неразбиране и липса на идея, каква е целта, какво символизират и въобще какви са положителните им качества.

3. Средните аниме фенове постават на "класическия" пиедестал блатантни комерсиалщини и среднисти сапунки, като Dragon Ball, Naruto, Bleach, Full Metal Alchemist и Code Geass. Те са убийствено популярни просто защото феновете им са най-гръмогласни. Дори ако човек умишлено търси скъпи комерсиалщини, които да му угаждат вместо да го провокират (както примерно правя аз) пак има много по-добри заглавия от тези.

Точно ровенето из "класики" обявени за такива от западните фенове и критикари ми е докарало едни от най-неприятните аниме впечатления.
Тези заглавия просто описват, какво е било "модно" през годините, а качеството е доста разнородно и противоречиво.

Поне на мен списъкът на Amelia и AlDim ми е дал ми е дал много по-ценни идеи.

Ако аз мога да ти дам някаква насока, това е: гледай колкото се може по-разнообразни заглавия! За всички възрасти и полове (там шонен, шоджо, сейнен и джосей...че що пък не и кодомо), за любителите на фентъзи, sci-fi, драма, комедия, ежедневие...всичко.
Има силни неща в абсолютно неочаквани жанрове (примерно аз бях шокиран, колко яка, реалистична и убийствено забавна е slice of life комедийната манга Yatsubato и колко много неща могат да се кажат с толкова пестеливи изразни средства).
Неща от сорта на Kino No Tabi и Natsume Yuujinchou просто не подлежат на класификация по познатите ТВ жанрове.
Това е и за мен най-ценното в манга/аниме света - екзотиката и изненадите.

Ако не друго ще откриеш доста по-различно отношение отколкото се среща в западните cartoon-ни.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Thu Jul 19, 2012 8:46 pm

LightOne, мисля че е малко безсмислено това, което правиш. Не казвам, че това няма да ти е от полза, но мисля че е по-добре първо да установиш кои жанрове ти пасват. Защото, в края на краищата, дори "класики" могат да не ти харесат и да са условно "губене на време", ако изначално не са твой жанр. Аз си признавам, че има класики, които откровено мразя (при това има класики, които мразя дори в жанрове, които изначално харесвам), както и жанрове, които не бих приближила и в хазмат костюм. Няма гаранция, че класика няма да те разочарова. Анимето е толквао разнообразно, че винаги можеш да настъпиш мина, дори да е класическа.

Може да е доста по-добре за теб, да видиш из различните листинги, които са най-популярните заглавия по жанрове. Може да се изненадаш, но сред топ 10 неизменно има поне 3-4 ако не и повече класики. А другите вероятно все пак си струват гледането, ако толкова много хора са мнение, че са добри. Дори споменатият по-горе Code GEASS, който не е "класика", е много добър пример за жанра си и доста добър сюжетно, като герои и е сред малкото (да не кажа откровено първия комерсиален сериал)с главен антигерой, откровено и безсрамно антигерой.

Моят съвет е тествай жанрово (каквото ти каза и alshu), тествай не само класики, а и комерсиални, но признати от феновете заглавия. Анимето е преди всичко удоволствие и като такова, не е нужно да е 100% смисъл, идея и да крие в себе си отговорите на живота или дори въпроса, чийто отговор е 42.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

Nowiqbroi
Scholar
Posts: 115
Joined: Fri Oct 16, 2009 7:25 pm

Post by Nowiqbroi » Thu Jul 19, 2012 9:17 pm

Виж и онова Anime abandon, пак в tgwtg. На мене не ми харесва, но щом искаш такава "критика", мисля че би те задоволило. А ако търсиш и някаква подигравка с локализирано аниме - egoraptor в newgrounds. Хуморът му е доста дебелашки, обаче - свежда целия... медиум до буквална олигофрения, та ако такава грубиянщина не те забавлява, не се занимавай.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Jul 19, 2012 10:55 pm

Да си кажа и аз мнението на зает човек, който също няма време (а и желание) да гледа всичко, което излиза, за да отсее 2-те свестни заглавия на сезон. Щото май натам отиде темата. Видеоблоговете много често се правят с цел саркастична ебавка и колкото и да са забавни, не винаги могат да са адекватно място за подбор на аниме. Щото невинаги са адекватна критика, нали. Да не говорим, че в самата медия аниме има заглавия, които се гаврят с разните аниме клишета по много по-як и забавне начин отколкото западните анимеблогъри могат да го направят.

Отделно, засегна се това кои анимета са "класики". Аз не се наемам да отговарям на нещо такова, щото и хабер си нямам какво означава "класика" и какви критерии трябва да изпълни дадено аниме, за да се нарече "класика". Старо ли трябва да бъде? Комерсиален успех ли трябва да има? Къде да е тоя успех? И т.н. И досега не знам кои анимета са класики - твърде плаващо понятие е това. Затова и по-скоро ме интересува анимето да е "добро" по моите критерии. Пък ако ще да е "класика".

Как да е. Това, което направих някога, като прохождащ аниме фен, а и още го правя е, че си намерих няколко човека с повече стаж от мен, но с вкус подобен на моя (това го установих на принципа на опита и грешката) и после слушах основно тях какво да гледам. Моят АлДим беше един от тези хора - измолих го да ми направи списък (антична модифицирана от мен форма може да бъде намерена тук: http://anime.ludost.net/forum/viewtopic ... 61#p190661) с аниме, което си заслужава и впоследствие изръшках бая неща от него. И съм се разочаровала само от 1-2 неща в тоя списък. Повечето много ми харесаха. Та намери си хора, на които имаш доверие и ги питай като ти се догледа нещо. Вероятно няма да имаш 100% успеваемост с това, но определено помага доста.

После, като погледах малко аниме и си изградих някакви критерии за него, почнах да си подбирам анимета и по други начини. Примерно, имам си любими студиа, режисьори и озвучители и си следя техните неща. Или пък гледам някое аниме по манга, която съм харесала. Обратното бтв се случва по-често - да чета съответната манга, заради анимето й, което съм видяла най-напред. За по-новите неща, които излизат в момента чета понякога коментарите на зрителите по разни форуми (най-вече тук и в аниме.лудост). Също така, гледам ежегодните награди на http://forum.anime-reactor.net/. Наградените и номинирани анимета там често си заслужават, макар и не винаги. Напоследък, откакто се появи MyAnimeList (където ти препоръчвам да си направиш акаунт, щото е доста удобен сайт) наглеждам препоръките за подобни заглавия на разни анимета, които са ми харесали, ако ми се прище да гледам нещо като тях. После проверявам кой е правил препоръчаните анимета, дали арта ми харесва, дали ми вдъхва доверие въобще. След това точа анимето, гледам към 6 серии от него и решавам дали да го зарежа или да го догледам. MyAnimeList е удобен и с това, че мога да браузвам из списъците на други потребители и да се ориентирам за вкусовете им и т.н. по точките, с които са оценили дадено аниме. Примерно, мога да разцъкам сега на алшу списъка и ако съм решила, че мога да му имам доверие на вкуса ще си избера някое аниме, на което е дал висока оценка.

Та ей това са моите процедури за ориентация в морето от заглавия. Тук имаме тема за препоръки - може да ти свърши работа. :)
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Claymore
Ascendent
Posts: 4957
Joined: Sat Sep 12, 2009 9:55 pm

Post by Claymore » Fri Jul 20, 2012 10:02 am

Каквото каза Амелия. Аз имам повече свободно време, но с малкото учене през лятото, заедно с четене на книги, игране на игри, гледане на сериали и филми, пак не ми остава много време. Вярно че съм всеяден, ама и до някаква степен вкуса ми е подобен на нейния. От примерно 15 заглавия които ми е препоръчала или съм виждал да казва че са хубави, само 2 не са ми харесали.
What's a goon to a goblin? What's a shooter to a shotta?
I can boom shakalaka your medulla oblongata

User avatar
alshu
Elder God
Posts: 5252
Joined: Tue Dec 21, 2010 12:21 pm

Post by alshu » Fri Jul 20, 2012 10:03 am

Alexis
Дори споменатият по-горе Code GEASS, който не е "класика", е много добър пример за жанра си
Ето един много типичен пример за критика, с която тотално не мога да се съглася и която абсолютно може да заблуди някого.
Било пример на жанра си :lol: :lol: :lol:, да бе.
Какъв е жанрът на Code Geass?
Той е кръстоска между mecha (със някои super robot елементи), училища комедия, училища драма и сапунена опера.
А дааа...и беше тъпкано с фенсървис и за мъжката и за женската част от публиката.
Лошо няма, но ако не бях гледал други mecha заглавия от думите ти щях да остана с впечатление, че всички mecha заглавия са такива.
А това не е истина. Примерно Full Metal Panic е много сходна смес от жанрове (само училищната драма е заменена с военна драма), но е доста различно заглавие.
Ето затова си говорим тук.
доста добър сюжетно
Позволи да не се съглася.
с главен антигерой, откровено и безсрамно антигерой
Death Note anyone?
Пък има и други подобни герои.

Това което ме дразни най-много в Code Geass, не са жанровете, сетингът или дори (определено антипатичните ми) героите.
Дразни ме кичозният вкус с който са подбрани елементите, изнасиленета драма и евтините трикове, които минават за "неочаквани сюжетни обрати" в него. :lol: Но това няма нищо общо с несъгласието ми да се приема за "типичен представител".
На какво? На чалга подхода в аниме индустрията?
Набутай там всичко популярно и разбъркай добре.
Да, за това е типичен пример.
The coffee had been steadily growing more and more execrable for the space of three weeks, till at last it had ceased to be coffee altogether and had assumed the nature of mere discolored water — so this person said. He said it was so weak that it was transparent an inch in depth around the edge of the cup. As he approached the table one morning he saw the transparent edge — by means of his extraordinary vision long before he got to his seat. He went back and complained in a high-handed way to Capt. Duncan. He said the coffee was disgraceful. The Captain showed his. It seemed tolerably good. The incipient mutineer was more outraged than ever, then, at what he denounced as the partiality shown the captain’s table over the other tables in the ship. He flourished back and got his cup and set it down triumphantly, and said:

“Just try that mixture once, Captain Duncan.”

He smelt it — tasted it — smiled benignantly — then said:

“It is inferior — for coffee — but it is pretty fair tea.”

Nowiqbroi
Scholar
Posts: 115
Joined: Fri Oct 16, 2009 7:25 pm

Post by Nowiqbroi » Fri Jul 20, 2012 11:13 am

Kurono Kei е по-антигерой от Lelouch. Gankutsuou е по-хубава сапунка от Geass. Може би е по-добре да се пренесем в темата за CG :popcorn:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 16 guests