Пазарът на труда

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed Jun 06, 2012 7:18 pm

Една моя бивша приятелка е прокурор в момента в София но когато завърши 2004 г година 4-5 години нищо не можеше да си намери, за една година изпълняваше някакава длъжност в НАП но оттам разкараха тези които не са познати и приятели я в София я режеха на кандидастванията защото е от провиницията. Доколкото знам се уреди час след като се ожени за някъкъв.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Jun 07, 2012 11:14 am

Добре, супер много не ме кефи цялостни тон на темата " да уайнваме на общо основание, а другите са се уредили щото са връзкари"...Смисъл 2012 е, аман с този начин на мислене, на доста места наистина ти гледат CV-то и какво има в него, например на мен в прав текст ми е казвано, че са се спряли на мен защото в копието на дипломата ми от Софийския има определен успех (и тук става въпрос за една от най-големите кантори на частен съдебен изпълнител в София, не рандъм фирма).

User avatar
The Dragon
Elder God
Posts: 9054
Joined: Wed Jan 14, 2004 9:03 pm

Post by The Dragon » Thu Jun 07, 2012 12:07 pm

Хубавите места се намират с контакти или късмет. Така е по цял свят. това е погрешно когато е за държавната работа, но при частниците е тотално ок.

т.е. ако си толкова изолиран или некадърен че никой от кръга на познатите ми не може да те препоръча, за какво си ми?
The sinking of the Titanic was a miracle to the lobsters in the ship's kitchen.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Thu Jun 07, 2012 12:15 pm

Последните няколко години ми се наложи неколкократно да участвам и в процеса по набиране на персонал и мога да ви уверя, че CV-то както написа Колето ИМА значение. Когато сме търсили хора, които тепърва започват работа и са едва излезли от университета (или още учат) дипломата или мнението от преподавател в университета се превръща в основния критерий да вземем този човек или не. Дори да не е учил точно това, което ни е необходимо, самият факт, че някой за няколко години си е седнал на Дъ-то и е постигнал НЕЩО в университета ти показва, че това е човек, на който можеш да разчиташ.
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jun 07, 2012 2:59 pm

Muad_Dib wrote:Добре, супер много не ме кефи цялостни тон на темата " да уайнваме на общо основание, а другите са се уредили щото са връзкари"...Смисъл 2012 е, аман с този начин на мислене, на доста места наистина ти гледат CV-то и какво има в него, например на мен в прав текст ми е казвано, че са се спряли на мен защото в копието на дипломата ми от Софийския има определен успех (и тук става въпрос за една от най-големите кантори на частен съдебен изпълнител в София, не рандъм фирма).
Пък някой да "уайнваше" за това (язък ти за приемния по литература) поне...
Не казвам, че сте с връзки, а че постановката "ми то вие като нямате Образование, ясно че трудно ще си намерите работа" (като ще се засягаме от всеки евентуален подтекст) ми е сбъркана. Смятам че късметът също играе роля и че принципно за млади (не)специалисти не е лесно да си намерят работа. Пък и, знаеш, не само отличниците на курса си търсят работа или са способни на добра такава...
Иначе за съжаление просто всеки си има някоя история с връзкарско назначение (както и няколко с нормално, ама не се замисля за тях). При моята се отнася за една от най-кухите ми колежки въобще и затова ми е болка.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Thu Jun 07, 2012 3:49 pm

Аз не смятам така, моят опит и този на познатите ми не е такъв. Ако си завършил еклектика на парапсихологията от философска гледна точка на педагогика - не очаквай нищо, да си мислил като си бил на 19 или по-скоро родителите ти да са мислели баси.

Знаеш ми мнението за видовете специалностти, не мисля, че някога съм го крил, "несериозните" хуманитарни специалности са излишно много в милата ни родина с излишно много приети по тях, които за в бъдеще ще оплакват ли оплакват пазара на труда. Аз самият съм разочарован от себе си, че не избрах медицина, а право в СУ, но уви реших да имам някакъв живот през следването....

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Thu Jun 07, 2012 4:57 pm

Да, понеже една държава може да живее само с лекари (твърде й трябват, факт) и адвокати или поне само с умни лекари и адвокати, всичко останало може да се изпълнява от чичо Станчо по интуиция. И понеже единствените специалности са право и еклектика на естетическото себеизразяване в условията на постутопична стагнация. Добре. Дано не си защитаваш и тезите в съда така.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jun 07, 2012 5:06 pm

Мда аз лично съм бил в огромна грешка да не предвидя оракулски че ще затворят половината заводи в родния ми град по време на управлението на царя като съм се записвал.

Най-големия фън беше като си работех по специалноста като инжинер по автоматика когато царя реши че ще премахва казармата и, в следствие на което ме жулнаха в последния набор заедно с половината ми връстници а като излезнахме на местата ни вече имаше назначени нови хора.

Всъщност точно преди казармата развивах твоята теория - че отиваш като пич с диплома и препоръка от професорите и ти си човека.

User avatar
ProxyFantasy
Paragon
Posts: 615
Joined: Tue Jul 19, 2011 12:59 pm
Contact:

Post by ProxyFantasy » Thu Jun 07, 2012 9:14 pm

Три лични въпроса по темата.
Тъй като съм завършил техническо училище и нормално в графите в СВто има места за специални предмети и така нататък, ако не си търся такава работа, по-добре ли е да ги изключа напълно?
Сега в момента работя пак във фабрика, но нещо не ми харесва отношението. Пък и не съм вещ, защото още съм само на 20...и тази работа я получих от стажа още...
Та втория въпрос е да включвам ли тази работа като стаж в СВто или да я пропусна и нея?
И третият е - Бил съм доброволец на много събития като тех съпорт, момче за всичко и тн. Това как да го отразя в цялостната характеристика?
Много ще съм благодарен на отговор.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Jun 07, 2012 10:04 pm

Опита ми показва че такива стажове трябва да се хвалиш с тях, не да ги премълчаваш. Особено ако кандидастваш в производството където в ръцете ти ще попадне много скъпа техника - всеки опит се цени, много повече от най-високите оценки от университета.

User avatar
Strelok
Paragon
Posts: 508
Joined: Fri Nov 13, 2009 6:02 pm

Post by Strelok » Thu Jun 07, 2012 10:41 pm

Image
Spoiler: show
Старо, но актуално.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Jun 08, 2012 2:14 am

ProxyFantasy wrote:Три лични въпроса по темата.
Тъй като съм завършил техническо училище и нормално в графите в СВто има места за специални предмети и така нататък, ако не си търся такава работа, по-добре ли е да ги изключа напълно?
Сега в момента работя пак във фабрика, но нещо не ми харесва отношението. Пък и не съм вещ, защото още съм само на 20...и тази работа я получих от стажа още...
Та втория въпрос е да включвам ли тази работа като стаж в СВто или да я пропусна и нея?
И третият е - Бил съм доброволец на много събития като тех съпорт, момче за всичко и тн. Това как да го отразя в цялостната характеристика?
Много ще съм благодарен на отговор.
Най-добре си съобразявай CV-то с работата, за която кандидатстваш. Няма смисъл да премълчаваш неща, за които и без това може да те питат, примерно какво училище си завършил. По-скоро не наблягай на тях, ако нямат отношение.Но ако кандидатстваш за шеф, може и да премълчиш това че си работил като белач на картофи на студентска бригада, примерно.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Jun 08, 2012 3:43 am

Прочее, в Щатско често не е с връзки. Просто защото хората кандидатстват за работи по специалността си из цялата държата и е трудно да имаш връзки от Източния на Западния бряг.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Fri Jun 08, 2012 9:55 am

Само да отбележа, че в моята екзотична и модерна професия нещата са много шибани. Средните заплати са много ниски, отговорността е много голяма и в последно време има пренасищане на пазара с кадри, тъй като всеки университет реши да пусне психологията като специалност, понеже се търси. Та в този ред на мисли личните връзки и контактите наистина са много важни. В случая нямам предвид само негативния смисъл, когато се назначава някой само, защото е син на шефа, а възможността правилния човек да бъде препоръчан за правилното място. Аз съм препоръчвал колеги и мен са ме препоръчвали. Но го има и другото и за съжаление не малко.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Fri Jun 08, 2012 2:27 pm

Нещо малко кофти ми направи впечатление в последния коментар:
JaimeLannister wrote:в последно време има пренасищане на пазара с кадри, тъй като всеки университет реши да пусне психологията като специалност, понеже се търси
А -> Младите хора искат да учат една специалност
Б -> университетите предлагат тази специалност/увеличават бройките прием понеже се търси и те имат изгода да имат повече студенти
В -> студентите завършват и отиват при работодателите, които обаче не могат да осигурят толкова работни места

От години връзка между работодатели и университети почти няма и ето ти резултатите...
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

Who is online

Users browsing this forum: Semrush [Bot] and 21 guests