Пазарът на труда

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon May 28, 2012 12:58 pm

Хмм, сега си дадох равносметка, че от мойте приятели и познати които сме в България /между 20 и 38 години/ всичките са сменили няколко работни места последните няколко години и си търсят нова работа в момента...

София все пак е по-достъпна от чужбина, пък и повeчето съграждани са вече тук... освен по празниците :D.
:ninja:

User avatar
Arlina
E'lir
Posts: 196
Joined: Tue Jan 03, 2012 8:24 pm
Location: Normandy

Post by Arlina » Mon May 28, 2012 1:02 pm

Ще видим какво ще стане, иначе и аз нямам надежди, че в България може да се намери перфектната работа, ако ще и 3 висши да имаш. :roll: И поне според мен повечето проблеми идват от комплексите на разни "шефчета", с разбиранията, че като ти плаща си му роб завинаги.

Последният път един пръдльо ми каза в прав текст, че всичко ми било много добре, много хубаво бъдеще съм щяла да имам, обаче разбираш ли съм била в детеродна възраст и не можел да рискува, хахаха :lol: Ейй, как ме е яд, че не го записах това, но вече ще съм подготвена :D
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon May 28, 2012 1:08 pm

А бтв, фирмите имат ли някакво задължение (поне големите) да пускат обяви задължитено за определени позиции и заради това да седят проформа само или кой както му падне е?
:ninja:

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Mon May 28, 2012 1:09 pm

Аз съм попадал на човек който в прав текст ти казва си определиш колко малка заплата да взимаш и ако си кандидата поискал най-малката ще те вземе.

Същия сравни хората с домати и каза нещо от сорта че като се разваляли доматите трябвало да се изхвърлят или нещо от сорта.



Мен ме бяха съкратили от инжинерната ми работа по специалноста ми в един завод заради казармата, а уж идеята беше - няма проблеми, почваш с проекти, чертежи да се докажеш и минаваш на следващото ниво. Минават шест месеца - правя три рационализации и проектирам серводвигател - идват и - ами ти сега сигурно ще те вземат в казармата, не е сигурно. После разбирам че търсят търсят други студенти да им поработят без пари.


Един път пък кандидаствах с проект в една небезиствестна габровка фирма за софтуер и хардуер. Уж ми задават задача - после измекяра ми взе проекта и вика - оправно момче си , все ще си намериш нещо.
А след пет дена научавам че ми ползват проекта.........


А последната ми работа която напуснах миналата година (и още не мога да си намеря нищо смислено - различно от чистач и т.н.) - там бях търговец, сервизен техник, складажия, дилър на софтуер който трябваше да знае наизуст всички разновидности на софтуерите на Microsoft които и от MSbg не ги знаеха, прокетирал съм и съм инсталирал телефонни централи, мрежово окабеляване , видеонаблюдения. Къртил съм с кирката канали за кабелите и след това съм ходил да преговаря с клиенти за обеществени поръчки. Вземах по 350-400 лева + разни бонуси за безплатен телефон и през цялото време имаше някакви ядове заради некадърника управител и любовницата му.

User avatar
Arlina
E'lir
Posts: 196
Joined: Tue Jan 03, 2012 8:24 pm
Location: Normandy

Post by Arlina » Mon May 28, 2012 1:30 pm

Не знам за фирмите как точно стоят нещата, но например там където бях 4 години, правихме няколко интервюта за счетоводител, обявата ни вися с месеци, срещнахме се със сто човека, фирми, но явно никой не беше достоен за шефа.. Те неговите условия като цяло бяха много лесно изпълними - да е жена, да е хубава, не може да е крокодил, на 25, с поне 10 години стаж, 2 отгледани деца, които да не се разболяват и да не се налага да отсъства.
Но тогава вече беше започнал да му изпуска края, преди години даваше шанс на хората, със стаж, без стаж, вярваше, че всеки, който има желание може да се научи.
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Mon May 28, 2012 1:45 pm

Сама виждаш какво е положението, спасявай се овреме - чудесата за това се казват така. И на мен ми липсват приятелите и моята България, но с парите които изкарвам тук мога да си идвам по 5-6 пъти в годината ако желая. Имам и над 30 дена платен отпуск на година. Сравненията с условията са даже неуместни ... :wink:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Mon May 28, 2012 3:14 pm

30 дена отпуск в Германия???
This is it. Ground zero.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Mon May 28, 2012 3:17 pm

Moridin wrote:30 дена отпуск в Германия???
Толкова им е отпуската на германците по закон, не като на нас 20 :)
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Mon May 28, 2012 4:14 pm

25 дена в Австрия, с овъртайма и работата по местни празници - лесно над 30 :wink:
А и да не забравя двете премии - едната юни, другата ноември.
И още, и още ... :arrow:

User avatar
JaimeLannister
Forsaken
Posts: 3103
Joined: Mon Apr 05, 2004 7:31 pm
Location: Лясковец - София

Post by JaimeLannister » Tue May 29, 2012 10:32 am

Аз пък искам да споделя, че имам най- готиния шеф на планетата, който е толкова ларж, че ми се налага аз да го карам да работи. Понякога чак ми е съвестно. Прилична заплата и възможности да правя в общи линии каквото си искам стига да си спазвам работното време до някаква степен.
Кофтито е, че всичко това е по проект, който догодина ще приключи.
"Основната и крайна цел на живота е смъртта и той винаги я постига." Зигмунд Фройд

"PRESENT IS THE TIME INCLUDING ALL TIMES
EACH SECOND IS ETERNITY AS ETERNITY IS NOW
AND NOW IS FOREVER..."

Курвите идват и си отиват, Star craft остава!

Image

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Wed May 30, 2012 10:49 am

И аз напоследък започнах сериозно да надничам към чуждите пазари :roll:
Редовни проверки на Carier Builder, Empleo Espana и други таквиз... и като начална стъпка дори обмислям варианта за дистанционна работа от дома като начало. Рисково си е, че и чужденците не им е чуждо желанието да прецакват, ама... ако за 3 часа работа мога да изкарам колкото в БГ получавам за 8 часа - струва си риска...

dunedanetz
Smallfolk
Posts: 7
Joined: Tue May 17, 2011 9:52 am

Post by dunedanetz » Tue Jun 05, 2012 2:57 pm

Голяма стагнация е в момента, дори и в София. Без да знам за какво става въпрос напуснах предишната си работа началото на Януари и оттогава пусках обяви като гламав 4 месеца, викнаха ме на няколко интервюта, ама работата не стана по една или друга причина. И не е като да нямам опит - 6-7 години опит във финансови и търговски компании. Накрая вече ме обзе паника и добре че имах късмет да попадна през едни познати в една фирма, в сивата икономика, пари всяка седмица в пликче, договори няма и т.н., но нямах избор. Не спирам да търся "нормална" работа, но не е лесно....

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Wed Jun 06, 2012 2:26 pm

Aaa, не сте прав колега. Като аргумент прилагам следния линк:

http://dnes.dir.bg/news/rabota-boyko-bo ... 00519?nt=9

:arrow:

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed Jun 06, 2012 2:59 pm

Да хвърля и моите 20 стотинки по темата - и аз, и приятелката ми завършихме право в СУ преди две години. От тогава на нея й се наложи да смени работното си място веднъж - търсенето й отне две седмици, на мен също веднъж - търсенето ми отне около 2 месеца, но в тях доста се офлянквах и не дадох всичко от себе си да си намеря работа бързо.

Може би опира до специалността, знам ли. В момента всеки се опитва да си събере парите и му трябват юристи да съберат въпросните:) (макар че приятелката ми си работи в олд скуул кантора с разнообразна работа - аз се занимавам точно с това)

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Wed Jun 06, 2012 3:50 pm

Аз имам приятелка, която завърши право в СУ и смени няколко работи. В интерес на истината и тя си ги намери сравнително бързо (от типа на месец-два). От друга страна първите две-три работи бяха доста хем зле платени, хем хамалски, тип секретар с юридическо образование.
Донякъде е и до късмет.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests