Земетресението

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

ypytt
Commoner
Posts: 27
Joined: Tue Mar 24, 2009 2:49 pm

Post by ypytt » Wed May 23, 2012 6:36 pm

Killua wrote:
Moridin wrote:Индийд. В смисъл, добре, знам, че имаме пресен пример за гигантско земетресение в света, даже три примера и хората сигурно са наплашени, но за мен наистина това земетресение свърши секунди след като разбрах, че изобщо се случва. Не следва ли поне ПАК да почне да тресе преди да тръгнеш да излизаш и да запрашваш към дивата провинция, причинявайки задръствания на тъмно сред хаос, паника и шофьори с малки деца.
Всъщност ДОКАТО тресе не мисля че изобщо трябва да мърдаш..
Голяма част от жертвите на по-мащабните земетресения са в следствие на неподготвеност какво да правят след като земята спре да се клати. Така че дори някои хора като Мунлайт според вас да са свръхреагирали (има ли такава дума??:oops: ), ако утре се случи нещо подобно, но по-разрушително, те ще имат по-големи шансове да оцелеят с челниците, водата и прочие :)
Не съм сигурна дали така работят земетресенията, но да кажем че първият трус е бил по-слаб или просто следващият се окаже този, който събаря старата барачка - още ли смяташ че трябва да зачакаш да затресе порядъчно, за да тръгнеш да се спасяваш?
Според мен трябва да се информираме малко повече как да оцелеем, АКО се случи да ни тресне наистина силно земетресение, а не само да дискутираме какво да не се прави при не толкова силно земетресение.
Това имах предвид и аз, има си някакви основни принципи как се действа в такава ситуация. Навсякъде из Интернет пише, докато трае трусът чакаш, след това излизаш. Да, предполагам на места не се е усетил толкова силен, но аз не мога да си представя, че ще ми падат неща от мебелите и аз няма да излезна. В най-лошия случай ще се окажа балъкът, дето е висял 2 часа навън през нощта.

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed May 23, 2012 6:48 pm

Сплитнах, че стана много дълго. Иначе досега си обяснявах позицията в разговор по Скайп, мързи ме да я пиша пак, честно :mrgreen:
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 23, 2012 6:56 pm

Докато тресе е страшно глупава идея да тръгнеш някъде - по- рязък трус да ти даде начале тласък докато слизаш по стълби и може да пътуваш по- бързия начин към партера.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Wed May 23, 2012 7:01 pm

Еее не знам, аз чисто и просто го проспах тотално, сигурно щото нямаше сирени или някой друг тука да ме вдигнат и чак сутринта видях в нета че е ималo... така че не се бутам никъде. Иначе ако ще се подготвяш по-добре е да си видиш как е строена сградата и има ли смисъл да стойш под рамка на врата правена от итонг и плюнка. Добре, че тектониката не бърза за никъде иначе квото сме дребно кожно заболяване по повърхността на планетата отдавна да сме зачезнали. :mrgreen:
:ninja:

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Wed May 23, 2012 8:20 pm

Muad_Dib wrote:
Razaelski wrote:
Muad_Dib wrote:Оф мене цялата паника ми е бая смешна вече, тук на работа съм провел вече сигурно 30 разговора за това земетресение и искам да се застрелям, ако още някой ме попита какво съм правил през нощта. Факт, силно беше, ама айде малко да бъдем по-разумни. Аз лично си заспах като пич още в 3:08. След това естествено ме събудиха родителите на приятелката ми, които трескаво трябваше 3 пъти да проверят дали тя е добре съответно в 5, 6 КАКТО И 7:)
Аха ето поредният мачо пич, който не е усетил нищо, но се е събудил от паниката на съседите. Ох ще ме попилеете от смях. След снощният стрес малко балканска мачовщина ми идва забавна.
И да не ти дива забавна на мен са ми адски смешни "мъжете", които се разтреперват от рандъм няколкосекунден трус, девойките ги разбирам горе-долу, примерно предполагам, че на Мели и е било наистина тегаво от това, кеото написа.
Бате. Обясни го на хората живеещи нагоре от 10 етаж. Родилки, възрастни и семейства с малки деца. Смешна ви била паниката. Ми мене не е никак смешно като видях цепнатините на 15тият и прочие и прочие. Както и да е. Пийс

User avatar
Lord
E'lir
Posts: 163
Joined: Tue Jul 01, 2008 10:21 am

Post by Lord » Wed May 23, 2012 10:05 pm

Живея в къща в Банкя. Разтресе доста силно и ме извади от дълбок сън - бях поуплашен докато не ми казаха, че е земетресение. Тогава всъщност се успокоих, защото разбрах какво става. Оттам нататък, ако по някакъв начин действията ми трябваше да отговарят на нивото ми на хладнокръвие в моментите след първия трус, вероятно щях да отида да си наредя падналите от библиотеката предмети и да пооправя бъркотията, която настана на бюрото.

Както и липсата на страх и чувството за неуязвимост пред опасността от автомобилна катастрофа карат хората да не слагат предпазните си колани по време на шофиране.

Та в такива моменти услужливо се подава разумът, който ще закопчае колана ти въпреки досадата или ще те накара набързичко да се облечеш, да си вземеш телефона и лаптопа и да излезеш от сградата. Няма значение, че шансът се срине е много по-малък от този да не се и ти си се разкарвал напразно.

Те и катастрофите обикновено стават веднъж в живота.

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Wed May 23, 2012 11:14 pm

Razaelski wrote:Бате. Обясни го на хората живеещи нагоре от 10 етаж. Родилки, възрастни и семейства с малки деца. Смешна ви била паниката. Ми мене не е никак смешно като видях цепнатините на 15тият и прочие и прочие. Както и да е. Пийс
Аз за такива случаи знам, че е по на оферта да бягаш към тавана/покрива. При срутването долните етажи малко или много забавят падането и в крайна сметка дори и да те затрупа ще те откопаят по-лесно. Иначе, риска от силни вторични трусове непосредствено след първия е относително голям и ако ще се засилва човек надолу е по-добре да стане 4-5 минути след големия трус. А дотогава - при Карлсон на покрива :P

И по време на трус е изключено да стоиш на стълби - те са най-нестабилната част на сградата, и тръгнат ли да падат не се знае как ще се извъртят, щото според зависи откъде първо ще се скъсат. Така че, хване ли те труса някъде на стълби, закотвяш се под вратата на най-близкия апартамент и си казваш молитвата.

И, както някой по-горе каза, по време на трус ако си си вкъщи, не мърдаш, освен ако не е за да се скатаеш под касата на вратата или да избягаш от полилей, нестабилни закачени мебели и стъкларии. :roll:

Всички други работи - челници, аптечки и етц - са екстри. Аз просто си стягах багажа за пещерен уикенд, та всичко ми беше на чалъм - само грабнах основните неща и изфирясах.

User avatar
Arlina
E'lir
Posts: 196
Joined: Tue Jan 03, 2012 8:24 pm
Location: Normandy

Post by Arlina » Wed May 23, 2012 11:52 pm

Според тази статия стоенето под касата на вратата е грешна тактика. :)

http://www.discoverynews.org/2011/04/wh ... 045751.php
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Thu May 24, 2012 1:10 am

Току що друсна пак. Серизно почвам да си мисля, че блока ни е алтав, тъй като хора на 11 етаж от друг блок не са усетили нищо. Тука всеки вторичен и третичен води до събаряне на книги от етажерката.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Thu May 24, 2012 1:29 am

Arlina wrote:Според тази статия стоенето под касата на вратата е грешна тактика. :)

http://www.discoverynews.org/2011/04/wh ... 045751.php
Страшно е критикувана тази теория. Ако искате да спестите някой друг живот по-добре на я афиширайте.

User avatar
Arlina
E'lir
Posts: 196
Joined: Tue Jan 03, 2012 8:24 pm
Location: Normandy

Post by Arlina » Thu May 24, 2012 1:40 am

Нищо не афиширам, просто показвам, че има и друго мнение по този въпрос пък било и критикувано :) Да не се стига до там просто... :roll:
I have loved the stars too fondly to be fearful of the night.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Thu May 24, 2012 1:42 am

Arlina wrote:Нищо не афиширам, просто показвам, че има и друго мнение по този въпрос :)
Извинявай, че така реагирах. Аз попаднах на тази теория от едно ютуб клипче. От всичко, което прочетох Triangle of Life всъщност работи на 100 процента при дървени постройки. Никога не е стигнало до нас поради спецификата на строене. И може би при нашите панелки е опция да ползваш Duck and Cover системата.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu May 24, 2012 10:02 am

Не наистина Касата на вратата е твърде относително нещо... виждал съм доста новостроени блокчета в София да е излят бетонен блок по-дълъг сложен отгоре и крепящ се на тухли и мазилка от двете страни на вратата. Панела и най-вече ЕПК-то се оказаха изненадващо гъвкави въпреки бясната кампания на новите строителства срещу тях по едно време...

Иначе и покрива не е оферта понякога, всичко е до силата на труса и късмет кое къде ще усуче. Просто не можеш да се подготвиш над определен мащаб извън бягай на открито, ако ще може да се отвори пукнатина и да пропаднеш нейде и там, тука до блока има солидно парче с правилна форма от потънала пръст до канализацията дето събира 1 кола примерно.

http://mooseandsquirrel.ca/2010/10/16/0 ... practices/
:ninja:

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Thu May 24, 2012 10:12 am

Razaelski wrote:Току що друсна пак. Серизно почвам да си мисля, че блока ни е алтав, тъй като хора на 11 етаж от друг блок не са усетили нищо. Тука всеки вторичен и третичен води до събаряне на книги от етажерката.
И аз се събудих...Първоначално реших че вече параноясвам, но явно наистина е тресло...
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Thu May 24, 2012 10:16 am

Ъ! Вярно е имало...
:ninja:

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests