Земетресението

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed May 23, 2012 1:14 pm

bsb wrote:
Muad_Dib wrote:
Razaelski wrote:....
.....
Толкова ли е трудно да се разбере, че на различни места в София трусът се е усетил различно и е довел до различни щети?
Добре, о проминентний сеизмоложе :roll:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed May 23, 2012 1:26 pm

thunder wrote:Доста яка статия за реакциите на хората:

http://www.webcafe.bg/id_1021300891
Страхотна статия, напълно съгласен
This is it. Ground zero.

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Wed May 23, 2012 1:32 pm

thunder wrote:Доста яка статия за реакциите на хората:

http://www.webcafe.bg/id_1021300891
Интересна статия (а тая за враните гарвани беше много забавна :Д На пасъра линковете са веднъж :Д)
Хм, и все пак човек наистина според мен трябва да се замисли дали да не се образова повечко по въпроса, вместо да се тупа в гърдите или да откача.
Българите се панирахме прекомерно/присмяхме лековато на бедствието, защото просто нямаме опит с такива неща. Сега, не сме Япония, там от деца ги учат какво да правят при подобни бедствия (имаше една майка, която постоянно повтаряше на дъщеричката си "Видиш ли водата да се отдръпва, бягаш нависоко"). Още от малка знам за заставането под касата на вратата, но реално какво трябва да се направи СЛЕД труса ми е пълна мъгла. Сега, земетресението се е оказало "умерено", което сме били можели да го преценим по начина на люлеене в стаята и т.н., на мен наистина ми беше объркано, че да изчислявам наклони и щети. Единственото отекващо в главата ми бяха спомени за земетресението в Италия и че е имало жертви.
Морве, виждам, че реакцията на Пенчев напомня малко на другия Пенчев - каза ми, че първата му мисъл е била "Мамка му и земетресение, сувенирите ми!"). Аз в последствие се притесних, че спим точно с глава до прозореца (който може да се счупи), а над главите ни има огромна пукнатина, която минава през целия таван, а той само премести чупливите предмети на безопасно място
:mrgreen: Приоритети :Д
Last edited by Killua on Wed May 23, 2012 1:32 pm, edited 1 time in total.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Wed May 23, 2012 1:32 pm

Като стана дума...

http://9gag.com/gag/4245220

Пускам го заради коментарите отдолу.
"5,8? Ние в Чили на толкова си нагласяме будилниците." :mrgreen:

In Chile we eat earthquakes for breakfast. Real earthquakes, not your little 6.0 Richter ones.

Dude.. In Mexico we've had 136 aftershocks (not kidding) after our 7.8 earthquake and we are not bitching about it...
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

ypytt
Commoner
Posts: 27
Joined: Tue Mar 24, 2009 2:49 pm

Post by ypytt » Wed May 23, 2012 2:17 pm

passer-by wrote:Като стана дума...

http://9gag.com/gag/4245220

Пускам го заради коментарите отдолу.
"5,8? Ние в Чили на толкова си нагласяме будилниците." :mrgreen:

In Chile we eat earthquakes for breakfast. Real earthquakes, not your little 6.0 Richter ones.

Dude.. In Mexico we've had 136 aftershocks (not kidding) after our 7.8 earthquake and we are not bitching about it...
Да... единствената разлика е, че там и сградите са проектирани доста по-адекватно. И тук са предвидени уж за 7, но при колко от новото строителство това е спазено? Колко от старите сгради са наистина санирани (не само да е залепена изолация да са боядисани в жълто)?

Паниката е много лошо нещо. Безрасъдният непукизъм - също. Някой може ли да каже как се определя златната среда в такава ситуация?

User avatar
moonlight
Warmage
Posts: 1089
Joined: Fri Jun 27, 2008 10:54 am
Location: Sofia

Post by moonlight » Wed May 23, 2012 2:44 pm

Аз да :D

Ако си оцелял след първия трус, грабваш аптечката за първа помощ, челник/фенерче, портмонето с документите, палатката шалтето и спалния чувал, и беж към най-близкото открито пространство с отстояние от 50-на метра до най-близкия висок обект (плюс поне 10м. за всеки етаж от четвъртия нагоре).

А ако покрива ти е по-близо до изхода, търчиш към покрива :D
Аз после си умрях от яд, че в паниката след първия трус съм забравила челника, направо не мога да повярвам! Пък си взех каската... :roll:

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed May 23, 2012 2:53 pm

О, боже, честно.... :roll:

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Wed May 23, 2012 3:01 pm

Индийд. В смисъл, добре, знам, че имаме пресен пример за гигантско земетресение в света, даже три примера и хората сигурно са наплашени, но за мен наистина това земетресение свърши секунди след като разбрах, че изобщо се случва. Не следва ли поне ПАК да почне да тресе преди да тръгнеш да излизаш и да запрашваш към дивата провинция, причинявайки задръствания на тъмно сред хаос, паника и шофьори с малки деца.

В смисъл....
Аз тъкмо си помислих - уау, земетресение, най-после да видя какво е!!!!!!!! И то свърши..... Не че подценявам опасността, ама явно наистина имам много по-висок на праг на това какво трябва да видя, преди да тръгна да се панирам. Няколко клатещи се етажерки и падащи сувенири само ме ядосаха, както Мели каза :mrgreen:

п.п. Единствените здравословни щети в София са от паника при слизането по стълби.....
This is it. Ground zero.

User avatar
Muad_Dib
Shadowdancer
Posts: 10972
Joined: Mon Oct 04, 2004 3:12 pm

Post by Muad_Dib » Wed May 23, 2012 3:09 pm

Всякакви луди има, човече, винаги съм го казвал, след като има хора, които едва ли не кирка си държат до вратата з такива ситуаци за какво говорим.

Имаше преди две години някъде едно в зала 1 на НДК по време на прожекцията на Bur after reading и всички панически тръгнаха към изхода, аз си вървях също, но извърнал глава да догледам филма.

ypytt
Commoner
Posts: 27
Joined: Tue Mar 24, 2009 2:49 pm

Post by ypytt » Wed May 23, 2012 3:22 pm

Ми аз пък мисля че все пак има и някакво средно положение между това да "да излизаш и да запрашваш към дивата провинция, причинявайки задръствания на тъмно сред хаос, паника и шофьори с малки деца." и това да се обърнеш на другата страна и да заспиш.
Има случаи когато има предварителни по-слаби трусове, и според мен да се облечеш и да отидеш без паника до най-близката градинка докато разбереш каква е ситуацията не е някакъв признак на истерия и немъжество.

User avatar
Martix
Jaghut Tyrant
Posts: 1941
Joined: Mon Aug 21, 2006 12:44 pm
Location: selfmade plain

Post by Martix » Wed May 23, 2012 3:30 pm

Офф, ние живеем на рая на Земята. Липсват ни всякакви природни бедствия(щото сме си самодостатъчни). Какво го умувате. Дори и да ни удари едно силно земетресение веднъж на 300 години(това не беше такова) чудо голямо. Ще го преживеем.
There are no rules! I'm gonna get you!

User avatar
Goshko
Misting
Posts: 268
Joined: Wed Jul 29, 2009 10:38 am

Post by Goshko » Wed May 23, 2012 3:36 pm

Не е истерия и никой не казва нищо за мъжество (какво мъжество в ситуацията? да се борим геройски със земетресението и с голи ръце да го натиснем обратно под земята или?) Но колкото и спокойно да отидеш до близката градинка там няма как да разбереш каква е ситуацията, най-много някой по-нестабилен да се панира и да почне да обяснява как стената на язовира се е пропукала и да настане паника.

Събуди ме земетресението, станах проверих за пукнатини по стени/прозорци - няма, паднали ценни неща - няма. В нета какво пише - 5.5 автоматично записано. 5.5 е неприятно но не особено опасно - значи мога да си лягам. Съседите едва ли могат да ми кажат повече.
When in danger, When in doubt, Run in circles, Scream and shout.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Wed May 23, 2012 3:39 pm

Martix wrote:Офф, ние живеем на рая на Земята. Липсват ни всякакви природни бедствия(щото сме си самодостатъчни). Какво го умувате. Дори и да ни удари едно силно земетресение веднъж на 300 години(това не беше такова) чудо голямо. Ще го преживеем.
Какви 300 години - 86 година стражица земетресението е 5.7 по рихтер и целия град е станал на салата. Всичко е на късмет и на качествено строителство.

Не напразно се слагат задължително противоземетръсни шайби във всички строежи .

User avatar
Killua
Ascendent
Posts: 3815
Joined: Sat Jun 11, 2005 10:10 pm
Location: София

Post by Killua » Wed May 23, 2012 6:05 pm

Moridin wrote:Индийд. В смисъл, добре, знам, че имаме пресен пример за гигантско земетресение в света, даже три примера и хората сигурно са наплашени, но за мен наистина това земетресение свърши секунди след като разбрах, че изобщо се случва. Не следва ли поне ПАК да почне да тресе преди да тръгнеш да излизаш и да запрашваш към дивата провинция, причинявайки задръствания на тъмно сред хаос, паника и шофьори с малки деца.
Всъщност ДОКАТО тресе не мисля че изобщо трябва да мърдаш..
Голяма част от жертвите на по-мащабните земетресения са в следствие на неподготвеност какво да правят след като земята спре да се клати. Така че дори някои хора като Мунлайт според вас да са свръхреагирали (има ли такава дума??:oops: ), ако утре се случи нещо подобно, но по-разрушително, те ще имат по-големи шансове да оцелеят с челниците, водата и прочие :)
Не съм сигурна дали така работят земетресенията, но да кажем че първият трус е бил по-слаб или просто следващият се окаже този, който събаря старата барачка - още ли смяташ че трябва да зачакаш да затресе порядъчно, за да тръгнеш да се спасяваш?
Според мен трябва да се информираме малко повече как да оцелеем, АКО се случи да ни тресне наистина силно земетресение, а не само да дискутираме какво да не се прави при не толкова силно земетресение.
shadow dance nikoga ne luje

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Wed May 23, 2012 6:27 pm

Първо, радвам се, че никой от вас не е пострадал сериозно. У нас в Драгичево, което е май по-близо до епицентъра от Софето, има напукана стена, паднали са много саксии, някъв телевизор и т.н. Нашите са се дигнали и са отишли за вода във Владая, докато се тресе земята, за да не стоят в къщата.

Второ, не знам кво стана с часовете по гражданска защита, които имахме някога, но очевидно всички имаме нужда от такива. Помня, че ни разправяха как се пресича, кво да правим ако падне атомна бомба, как се слага противогаз и, разбира се, кво да правим по време на земетресение. Не помня в детайли нито едно от тея неща, освен пресичането, макар че това е знание неприложимо в днешна София. След 26 години живот на 14 етаж, съм преживяла секви земетресения. Майка ми беше развила фобия като бяхме малки и не спеше по цяла нощ от ужас. Беше си приготвила една чантичка с документи, пари и т.н. и като се заземетресеше грабваше нас и чантичката и... е, после слизахме неквито много минути по стълбите от 14ти етаж. Ако е било писано, досега щяхме да сме зарити от останките на блока. Горе люлее бая яко и дори леките земетресения се усещат силно. Последното, което ми се случи там ме разкарваше с фотьойла из целия хол, а като погледнах съседния 16 етажен блок ГО ВИДЯХ ДВОЕН заради трептенията. Некъв сюрреализъм. Не успях да улепя ужаса на майка ми, може би щото когато се е случила Стражица съм била твърде малка, за да разбера кво става. Имах роднини в областта там - живяха във фургон години след това земетресение, щото от къщата им не беше останало нищо. Но малко страх от тея неща си трябва - здравословно е. Щото то е достатъчно веднъж да се случи непоправимото. Така че не се правете на интересни, щото не сте. Като има земетресение ходете под касата на вратата, до носещата стена на блока или където там се застава, и после по стълбите навън и далече от сградите. Никой няма да види големите ви мъжествени топки в руините.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 20 guests