Де е България

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Apr 29, 2012 1:36 am

Devoted of Slaanesh wrote:Аз лично емигрирах преди няколко месеца и няма да спасявам никого от нищо. Щом така ги виждаш нещата - ще си носиш последствията.
Готино е да емигрираш - правиш го за да водиш по-добър живот. Аз също искам да водя по-добър живот, но не съм достатъчно голям егоист, че да оставя майка/сестра/баща и да избягам. Затова човек тук трябва да прави, каквото може и майната и на държавата. Когато държавата започне да ни подкрепя, тия простосмъртните отвъд София/Пловдив, тогава бих се почувствал гузен и бих отхвърлил някоя мазна далаверка. Но докато баба ми получава 100 лева пенсия, а един сравнително добър компютърен техник работи за 300 лева заплата в Бургас, просто няма как да играя по правилата. И изобщо не ми пука, борбата е безмилостно жестока.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Apr 29, 2012 1:57 am

Все е прав за себе си и си спазва собствения морал - някои хора искат чиста съвест , други искат автомобили и имоти.

Мой познат преди няколко месеца го застреляха с автомат на Шипка докато си прекарваше тарикатската печалба и в момента от добре осигурен бизнесмен се превърна в инвалид с пет счупени прешлена, множество други поражение и със загубен бизнес.

Бившия ми шеф беше голям тарикат - не плащаше заплати, осигуровки, въртеше номера - миналата седмица научих че му запалили магазина - вероятно за отмъщение.

Хората които са склонни към риск биха рискували и ако извадят късмет скоро започват да ги дават за пример. Останалите за безименни и пълнят затворите и моргите.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Apr 29, 2012 4:02 am

RRSunknown wrote:Всеки е прав за себе си и си спазва собствения морал - някои хора искат чиста съвест , други искат автомобили и имоти.
Точно. :thumbsup:

Не приемам "оправданието", че ако аз не наруша закона, ще се намери кой да го наруши. Да, престъпници си има, но ти отговаряш за себе си и своите постъпки, не за чуждите. Как ще постъпиш в дадена ситуация зависи от теб, не от друг.

(На въпроса в откриващия пост - една от причините да не общувам повече със свой близък роднина е, че той вкара дъщеря си в езикова гимназия с рушвет след като тя не изкара приемния изпит.)


Иначе темата ми напомня старата обява-виц "Заменям богат вътрешен свят срещу външен с всички удобства". Аз на такава замяна не съм склонен. :wink:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Apr 29, 2012 11:56 am

Амикае, га че ли всички не познаваме по 10 човека, правещи добри пари навън, които нон-стоп пращат на близките си... Да ти имам аргумента...

Бтв, демокрацията изначално и по дефиниция не почива на държавата, а на гражданското общество. Затова работещите демокрации по света имат и силни граждански общества. С байганьовщина не го начукваш на държавата (щото тя прави същото като теб, само че в мащаби, които никога няма да успееш да постигнеш), а на хората в твоето положение, които се опитват да започнат под една или друга форма да се организират, основавайки се на неща като съвестност и безусловно доверие в поне още няколко човека като себе си. Не знам какво ти е отношението към тия хора, но ако е презрение, те съжалявам още повече.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Sun Apr 29, 2012 12:17 pm

Живях в БГ последните 7 години. Върнах се с идиотската идея, че нещата са се променили. Грешка. За тези години се нагледах на Ганчовци от всякакъв калибър. Комунягите и мръсната им и още по безпардонна семка са навсякъде. Заплатите не са малки, защото не изкарват фирмите пари - малки са защото може, а работниците често нямат избор и Ганчовците го знят много добре.

Работих в търговска фирма - знаеш себестойноста на стоката, количеството и маржа и печалбата - за бройка и от годишния оборот. Знаеш колко са разходите и съответно колко се печели на година от дейноста. И ти казват - еми криза е, на ти 800 лв и бегай. А искат да работиш извънредно и естествено без допълнително заплащане.
Шефа си живее живота, Сейшелите, Гърция за нищо я няма -кеф. И ти вика, почнах си бизнеса почтенно - с 5000$ в едно мазе. :arrow:

А да краде не може всеки, нито да мами. Вашите, ако така са ти обяснили нещата от живота, толкова си могат явно.

Преди 20 години предложиха на майка ми подкуп, нов автомобил, за да подшушне 2 изречения, без възможност да се разбере че е тя. Семейството ни се събра, обсъдихме ситуацията и продължихме напред - пеша ... :wink:

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Apr 29, 2012 12:25 pm

Trip wrote:Амикае, га че ли всички не познаваме по 10 човека, правещи добри пари навън, които нон-стоп пращат на близките си... Да ти имам аргумента...

Бтв, демокрацията изначално и по дефиниция не почива на държавата, а на гражданското общество. Затова работещите демокрации по света имат и силни граждански общества. С байганьовщина не го начукваш на държавата (щото тя прави същото като теб, само че в мащаби, които никога няма да успееш да постигнеш), а на хората в твоето положение, които се опитват да започнат под една или друга форма да се организират, основавайки се на неща като съвестност и безусловно доверие в поне още няколко човека като себе си. Не знам какво ти е отношението към тия хора, но ако е презрение, те съжалявам още повече.
Демокрация? Каква демокрация? Аз в подобни неща не вярвам. Цивилизацията за мен винаги се е основавала на качествен контрол, закони, лидери и т.н. Българите не станаха такива, каквито са, щото са кофти генетичен материал. Станаха такива защото малко по малко 20 години ги грабеха, насилваха и им унищожаваха животите. Някои избягаха навънка, други останаха да се мъчат тук. Аз не съм склонен да избягам, защото дори да вадя хубави пари и да пращам тук, пак бих се чувствал, като предател.

И не съм твърдял, че е нужно някой да става престъпник, да го гърмят и да го палят, просто казах, че в ситуацията, в която се намираме, би било глупаво да се извърнеш от пари, просто защото не е редно. Те тия така или иначе ще потънат в дън земя. Такива са държавните практики в момента. И гледам използваш думичката доверие, wtf? Какво доверие? Сериозно ли в една и съща държава живеем?

Не сте стъпили здраво на земята. Съвестност и безусловно доверие... Няма как да стане. Защото промяната не започва от обикновените хора, а от лидерите.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Apr 29, 2012 12:27 pm

Не сте стъпили здраво на земята. Съвестност и безусловно доверие... Няма как да стане. Защото промяната не започва от обикновените хора, а от лидерите.
E, явно ти не си в час просто, разбрах ;) Бтв, семейството ми просъществува последните 5-6 години, защото едно 10-ина човека поред оправдаха доверието и надеждите ни в тях, без да имат причина да го правят. В смисъл, ей ти риъл-лайф пример. Свободен си да си затвориш очите, понеже очевидно обичаш да съзерцаваш фекалии от височината на 22-23-те си години.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Apr 29, 2012 1:08 pm

Trip wrote:
Не сте стъпили здраво на земята. Съвестност и безусловно доверие... Няма как да стане. Защото промяната не започва от обикновените хора, а от лидерите.
E, явно ти не си в час просто, разбрах ;) Бтв, семейството ми просъществува последните 5-6 години, защото едно 10-ина човека поред оправдаха доверието и надеждите ни в тях, без да имат причина да го правят. В смисъл, ей ти риъл-лайф пример. Свободен си да си затвориш очите, понеже очевидно обичаш да съзерцаваш фекалии от височината на 22-23-те си години.
Не знам за фекалии. Така гледам на нещата. А ти нещо се засегна, защото си си набил камшиците отдавна и сега виждаш нещата по-добре от височината на лежерния си живот, някъде отвъд морето. :) Badassfully. Ако твърдо вярваш в това, че от народа зависи каква е държавата, предложи решение. Какво те спира? Обаче няма как да предложиш решение, защото не си живял тук, не знаеш в какво се е изродила държавата. Всеки много айляшки тръгва да коментира как ние сами сме си виновни, много лесно така. Обвинявай хората, егати нещастниците, за нищо не ставали.

Devoted of Slaanesh, нашите не са ми обяснили така нещата от живота. Всички от семейството ми са крайно съвестни и принципни хора. И аз до едно време бях така, и просто не видях полза от това. Да си потъпча част от принципите мога да преглътна, ако мога да осигуря финансова обезпеченост за семейството си. Другият вариант, разбира се, е да мигрирам навън и да го направя така. Но това просто няма да стане, защото аз обичам родителите си, те също ме обичат и знам колко ги плаши мисълта, че мога да замина. Няма да им го причиня, колкото и да ме блазни мисълта за живот в цивилизацията.

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6459
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Sun Apr 29, 2012 1:10 pm

Аз защо си мисля, че Trip все още живее в България?
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Apr 29, 2012 1:15 pm

Не знам за фекалии. Така гледам на нещата. А ти нещо се засегна, защото си си набил камшиците отдавна и сега виждаш нещата по-добре от височината на лежерния си живот, някъде отвъд морето. Badassfully. Ако твърдо вярваш в това, че от народа зависи каква е държавата, предложи решение. Какво те спира? Обаче няма как да предложиш решение, защото не си живял тук, не знаеш в какво се е изродила държавата. Всеки много айляшки тръгва да коментира как ние сами сме си виновни, много лесно така. Обвинявай хората, егати нещастниците, за нищо не ставали.
Бате, как можа да фейлнеш толкова...
Напускал съм страната веднъж, миналата година, за три дни около Коледа. И бтв съм от Бургас, макар да живея в София в момента. Майка ми още живее в Бургас.

Сори, но ми стана смешен още с намеците, че има един начин да се гледа на света и той е твоят, а другите трябвало да слезем на земята. А по решение всъщност мисля, благодаря, че има съвестни люде като теб да ми възлагат човекоугодни задачи като тази. И понеже в горния цитат в някакъв момент изреченията си загубиха смисъла (примерно последното въобще не разбрах във връзка с кое от предните и какво се предполага да ми внуши - явно в някакъв момент съм казал, че сами сме си виновни и въобще сюрреализъм на талази), викам да спра дотук.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Apr 29, 2012 1:21 pm

И не съм твърдял, че е нужно някой да става престъпник, да го гърмят и да го палят
За такива се сетих, но иначе познавам и другия фронт - бивш съученик в момента е главен секретар на БСП в града, беше общински съветник - дори майка му вече се е отвратила от него и беше казала че само за пари мислел и как да открадне още и още, ама човека си гледа кефа - никой не може да го барне.
Spoiler: show
Image

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Apr 29, 2012 1:29 pm

Надали ще ви излезе късмета ваш близък да извърши въоръжен грабеж или голяма кражба. Но ако например уважаван от вас човек е спечелил държавна поръчка, европейско финансиране по някакъв проект и т. н., взел е някакви пари, но... Но няколко години няма никакъв резултат от работата. Нито каквито и да било данни за свършена такава. А на всички въпроси „Какво става?” той отговаря уклончиво: че счетоводно всичко е в ред, впуска се в обещания от типа на „трай, коньо” (че е внесъл изменения в проекта – и в неопределено бъдеще всичко ще бъде свършено още по-качестветно) или просто заявява, че не е ваша работа – как ще реагирате?
Вероятно въпросният уважаван човек ще престане да е толкова уважаван от мен. Дали ще тръгна да се опитвам да подсещам разни отговорни органи, че има нещо мътно, зависи от случая.
Готино е да емигрираш - правиш го за да водиш по-добър живот. Аз също искам да водя по-добър живот, но не съм достатъчно голям егоист, че да оставя майка/сестра/баща и да избягам.
За мен не е въпрос на егоизъм. В крайна сметка е напълно възможно семейството ти да се справя добре и без теб или пък ти да му помагаш и от разстояние. А дори да не е така - имаш право на собствен живот. Имаш право сам да определиш за кого ще се ожениш, каква работа ще работиш и къде ще живееш, дори семейството ти да не го одобрява. Не приемам нито крайното "всеки нормален човек се маха", нито крайното "махат се егоистите".
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Apr 29, 2012 1:39 pm

Trip wrote:
Не знам за фекалии. Така гледам на нещата. А ти нещо се засегна, защото си си набил камшиците отдавна и сега виждаш нещата по-добре от височината на лежерния си живот, някъде отвъд морето. Badassfully. Ако твърдо вярваш в това, че от народа зависи каква е държавата, предложи решение. Какво те спира? Обаче няма как да предложиш решение, защото не си живял тук, не знаеш в какво се е изродила държавата. Всеки много айляшки тръгва да коментира как ние сами сме си виновни, много лесно така. Обвинявай хората, егати нещастниците, за нищо не ставали.
Бате, как можа да фейлнеш толкова...
Напускал съм страната веднъж, миналата година, за три дни около Коледа. И бтв съм от Бургас, макар да живея в София в момента. Майка ми още живее в Бургас.

Сори, но ми стана смешен още с намеците, че има един начин да се гледа на света и той е твоят, а другите трябвало да слезем на земята. А по решение всъщност мисля, благодаря, че има съвестни люде като теб да ми възлагат човекоугодни задачи като тази. И понеже в горния цитат в някакъв момент изреченията си загубиха смисъла (примерно последното въобще не разбрах във връзка с кое от предните и какво се предполага да ми внуши - явно в някакъв момент съм казал, че сами сме си виновни и въобще сюрреализъм на талази), викам да спра дотук.
Както речеш. Не че искам да ти давам някакъв уклон, просто ти казвам, че този идеализъм, който проповядваш, не ме изпълва с надежда. На базата на какво проповядваш честност, доверие и другаруване? Това са все неща, които не могат да виреят в държавата ни, в този и вид.

Дори напротив, единственият начин да се постигне някаква промяна, ако изобщо дори е възможно, е да ги бием на собствената им игра. Ама пусти принципи, нали? Аз не вярвам, че парите променят хората. Познавам хубави хора, които се домогнаха до пари, с цената на определени лични жертви, и са си все същите хубави хора. На качествените хора парите просто разширяват възможностите да вършат качествена работа, да бъдат по-честни работодатели, да дават реални заплати.

Всичко зависи от това на какво сме способни. Ако не сме способни да излезем от комфортната си зона, да жертваме от себе си, то не виждам какво право имаме да съдим някой, който го е направил, без значение какви са му мотивите. Не вие, а той е излъгал системата, и не вие, а той върти бизнес сега, и вместо вие да вършите нещата качествено, той го дава през простото и дори просперира.

Морве, това за миграцията съм го нищил. Може би аз не съм го надрастнал още. :lol: Но все пак си мисля, че си трябва някаква прилична доза непукизъм за да се случи.

User avatar
Strelok
Paragon
Posts: 508
Joined: Fri Nov 13, 2009 6:02 pm

Post by Strelok » Sun Apr 29, 2012 1:52 pm

Amikae wrote:...
Не ти ли омръзна да се излагаш?

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Sun Apr 29, 2012 1:59 pm

Морве, това за миграцията съм го нищил. Може би аз не съм го надрастнал още. Но все пак си мисля, че си трябва някаква прилична доза непукизъм за да се случи.
Трябва непукизъм, всъщност. Но не е непременно егоистично. Като начало познавам доста родители, които насърчават и окуражават, да не кажа карат децата си да емигрират. Понякога по-трудното е да отидеш на ново място и да се впишеш там, особено в краткосрочен план. Всъщност тук би ти било къде по-лесно. Също така за доста емигранти това е тежко решение и всъщност изисква повече усилия и себеотрицание да отидеш там и все пак да поддържаш отношения с тукашните си приятели и семейство. Е, разбира се има ги хората, които емигрират, късат всякакви връзки и ако се върнат, то е само за да говорят с акцент за това колко по-яко е навсякъде другаде и как тук просто сме в каменната ера, но това са някакви изолирани случаи.
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests