Де е България

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Sun Apr 29, 2012 2:57 pm

Amikae wrote:Демокрация? Каква демокрация? Аз в подобни неща не вярвам.
Оф топик: Aма самият аз не само не вярвам в демокрацията, а я отричам. Имам крайно десни убеждения. Най-добрата държава е корпоративната, най-добрата власт - военната диктатура. Поддържам контакти с фашистки организации от Испания, Италия и Русия. Типът с брадата и тъмните очила, който влиза в кадър около 30-та секунда в този клип, съм аз.
Но считам, че не държавата формира хората, а хората - държавата. И моралните качества са резултат от възпитание, убеждения, религия... Но не и от форма на държавно управление.
Morwen wrote:Вероятно въпросният уважаван човек ще престане да е толкова уважаван от мен. Дали ще тръгна да се опитвам да подсещам разни отговорни органи, че има нещо мътно, зависи от случая.
За съжаление системата у нас насърчава такива мътнотии. Примерно някой кандидатства с проект за производство на... на... на... на картофи.
Да, ама един от съответните чиновници, от които зависи, намира начин да му подшушне: "Виж сега, проектът е добър и за него се полагат 30000 евро субсидия. Ти... няма да вземеш 30000, ще вземеш 20000. Или проектът няма да бъде одобрен".
Това освен подкупна практика, всъщност е и вид цедка: ако кандидатствалият има предвид реален проект - губи. Щото ако се съгласи - ще трябва да намали мащабите на проекта си; а дали ще е рентабилно - един Бог знае. А може и веднага да прецени, че няма да е рентабилно - и да откаже.
Кандидатствалият с фиктивен проект обаче ще приеме. Ще наеме един добър счетоводител, за да има какви документи да показва и готово. И дори някой негов честен приятел да се заинтересува кога ще си хапваме картофи негово производство, оня има цял набор готови отговори от типа:"А-а-а-а, внесохме изменения в проекта. Няма да е за картофи, а за... за... за ананаси! Представяш ли си - първата българска ферма за ананаси! Само трябват още средства, та... чакаме."
Бтв - това с ананасовите насаждения е истински случай, но счетоводно всичко е в ред и още се точи следствие. Но надали щеше да има и следствие, ако не бяха сменили лицето, отговарящо за съответния контрол.
Hemos pasado!

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Sun Apr 29, 2012 3:47 pm

Всъщност Цайс, теб те интересува колко гниди живеят около хората с морал и възпитание в БГ? Много са ... И да речем узнал си за такова престъпление, докладваш го на компетентните органи и те ... ми те нищо, освен да му вземат подкуп за да потулят нещата.

А както се вижда, расте и бодра смяна. На нашия форум е един, който е още малък и се афишира глупаво. но имаче са легион. Искат да се събудят една сутрин богати и известни ...
Или да вземат парите дето глупаците раздават ...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sun Apr 29, 2012 4:45 pm

Както речеш. Не че искам да ти давам някакъв уклон, просто ти казвам, че този идеализъм, който проповядваш, не ме изпълва с надежда. На базата на какво проповядваш честност, доверие и другаруване? Това са все неща, които не могат да виреят в държавата ни, в този и вид.
Оф. Понеже върна по-нормалния тон, да си кажа: Никакви такива неща не "проповядвам". Тия неща са факт у доста хора. Някои от тия доста хора решават също тъй вместо да са честни, доверчиви и другарстващи поотделно, да са такива заедно. И приказки като твоите ги обезверяват. Ей толкова е просто.

И всъщност целите ми общи приказки бяха в отговор на твоите общи приказки, които - ако моите ти дрънчат на кухо, - са не по-малко кухи. На английски има една думичка, която върши чудесна работа да опише тоя мироглед: callow. Aз за сметка на това, колкото и аз да съм callow, съм готов да приема, че цялото се състои от добри и лоши части, а не представлява хомогенна маса злост и далавераджийство.

Въобще, всичките ти приказки щяха да звучат по-правдоподобно, ако говореше от позицията на залог, различен от теб и твоето лично благоденствие. Изчакай поне семейство да направиш, лично ти, лично твое - че да има поне в името на кого да ги правиш тия компромиси със съвестта си, - та да не звучиш толкова неуместно.

А като цяло недоумявам за какво точно говорим. Ти какъв стандарт на живот целиш с тоя дарвинистки кръстоносен поход? Искам конкретика, не манифести.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Sun Apr 29, 2012 6:57 pm

Питаше се каква ще ни бъде реакцията, ако разберем, че наш близък върти далавери. Казах, че не ги осъждам за това, защото аз самия не бих пропуснал подобна възможност. Целта, разбира се, е да имам повече пари за да живея по-добър и спокоен живот. Не че се оплаквам, но колкото повече, толкова повече. Повече пари, повече свободно време, по-голяма сигурност. Защото на държавата за нищо не може да се разчита, нищо че чинно си плащаме всички данъци и осигуровки.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Apr 29, 2012 8:23 pm

Съжалявам, ако ви заприличвам на навита латерна, ама понеже щото европроектите са ми болна тема, та... Да вземем например идиотщината "Инфopмиpaни и здpaви", която цоца финанси закъмто пет милиона лева. Цел - да научим хората как да умрат възможно най-здрави. За изпълнението на тази цел се провежда масова рекламна кампания, която информира населението колко е вредна готварската сол, без да се обяснява точно колко все пак е вредна и защо въобще е вредна. Да де, съгласна съм, че ако човек яде сол със супената лъжица, със сигурност ще си докара сериозни проблеми. Няма значение, прескачаме нататък и минаваме на травматизма - битов, транспортен, производствен. Как се борим с войната по пътищата? Ми много просто - с хепънинги, песнички, тениски, химикалки и двеста чадъра (без майтап).

Как отчитаме дейност? Като показваме на финансиращия орган в колко печатни издания е пусната статията, клеймяща солта и ходенето по улиците без наколенки и с неподходящи грайфери на подметките, съответно показваме в колко телевизии е разпространен рекламният клип, по колко радиостанции и с колко флаери са били оспамени пощенските кутии на невинни граждани.

Рапорт даден, рапорт приет.

Пример Б.

Моята месторабота. Нарочно не назовавам, щото гугъл има навика да индексира неподходящи данни.

Какво точно става. Голяма културна институция кандидатства за европейско финансиране по различни програми. Целта е доста неясна, тъй като проектите, доколкото схващам, задължително се пишат на език, който аз не го говоря, обаче трябва надлежно да се обясни рефлексията на контроверсията върху импакт фактора на релевантната аудитория. Или нещо такова. Както вече споменах, този език не го говоря и не смятам тепърва да го уча. В общия случай институцията печели проекта, чието изпълнение протича по горе-долу следния начин. Събират се някакви хора, повечето от чужбина. Обикалят по културните забележителности, снимат, качват заснетото във фейсбук, изкарват си един курорт, накрая се отчита дейност по проект ВЪВЕДИИМЕТОМУТУКА, според която хората са се научили да работят с цифрови фотоапарати, да рисайзват снимки през пейнтбръш и после да ги качват във фейса. Финансирането обаче изчезва, напълно удавено в документация. Очевадното е, че някакви хора, общо 4-5 човека, си разпределят някакви пари, защото са вършили глупости от името на институцията, в която работят. Очевидно обаче това нещо остава напълно недоказуемо, защото според документите средствата са отишли за изхранването на участниците, поенето им, подслона им и входа за музея.

Но за да не решите, че ганьовщината е местно проявление, искам да уточня, че родната ми институция научи тези хватки от испански другари, специализирани в цоцане на европроекти.

Притеснителното в този случай е, че не говорим само за някаква спорадична глупост за солта, нито за внезапно развилнял се институционален кърлеж. Страхувам се искрено, че Европа успешно и безвъзвратно се е превърнала в една бюрократична безмозъчна структура, нацепена от дълбоки пукнатини, от която не цоцат само тези, които страдат от пристъпи на морал, като същевременно биват стимулирани всеячески хора, които разсъждават на принципа "дай ми на мене Солунската митница".

Това може да свърши само по един начин - с криза, каквато светът не е познавал дори и по военно време.

А, относно реакцията ако науча, че някой близък върти далавери. Далавераджиите никога не са ми били приятни, обаче мога да кажа как се чувствам, когато виждам как ръководният състав на държавната институция, в която работя, се държи като собственик на памукова плантация. Познайте дали не е яко да бачкаш за 400 лв. бруто и да изпълняваш и най-налудничавите искания на хора, които искат от теб да им изплюнчиш всички възможни рекламни материали, сайтчета и прочие дивотии, с които да покажат какъв импакт-фактор е постигнал проектът, с който участват от името на институцията, без самата институция да получава каквото и да е благо от това, но служителите биват третирани като негри, на които системно трябва да им се набива в канчето каква сволоч са. Да беше жив сега Алеко...
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Apr 29, 2012 8:58 pm

…Ние, можещите, водени от незнаещите, вършим невъзможното за благото на неблагодарните. И сме направили толкова много, с толкова малко, за толкова кратко време, че сме се квалифицирали да правим всичко от нищо.
За мен най-лошото в България, е чудесното наслаждение, което имат тук хората да се преследват един друг и да развалят един другиму работата. (13.12.1881) Константин Иречек

Българин с българин не може да се разбере. Те все гръмогласят.
България е с население 2 милиона души, което е разделено на три групи: бивши министри, настоящи министри и бъдещи министри.

Българите са много мили с чуждите и бързо ги приемат за свои. Бедата обаче е там, че те много лошо се отнасят към своите си.

”Българите са много неопитни и самонадеяни; със своите детински неразбранщини бъркат развитието и бъдащността на Отечеството си. Всеки иска да стане министър. Във време, гдето всички трябва да се заловят за усърдна работа, за да уредят и възвисят Отечеството си, занимават се с дребни лични препирни. Свидетелство за това са тукашните вестници, които в Европа са съвършенно без пример по своят си див език и стил. Няма възторг, няма самоотвержен патриотизъм, няма горещата любов за истината и за доброто, няма съгласие (рядко можеш да намериш тука няколко души приятели: единът мрази другия и няма по между им съгласие).... в писмо от 20 феврyapи 1880 г. до Симеон Христов – Пиротчанец


___________

Поколения в манталитетна кал до кръста, кво искате... Пак имаме шанс да се разкараме в един момент от държавата-фирма, преди 90та и тва не можеше.
:ninja:

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Apr 29, 2012 10:23 pm

Щом отворя очи, да си кажа: "Ще срещна любопитни, неблагодарни, надменни, коварни, завистливи хора, ще срещна егоисти. Станали са такива, защото не знаят какво е добро и какво - зло".

Марк Аврелий

По-добре да умреш от глад след като си прогонил грижите и страховете, отколкото да живееш в охолство с безпокойство и печал.

Епиктет
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Apr 29, 2012 10:31 pm

Последната е адски тъпа сентенция - как да прогониш страховете когато умираш от глад и защо богатия да има задължително безпокойство и печал.

Не е чак толкова лесно да емигрираш колкото го изкарвате - не става просто да си хванеш шапката и да тръгнеш с 20 лева в джоба. Дори за бригада в англия за бране на зеленчуци се иска инвестиция която не всеки от провинцията може да извади - особено ако няма роднини които да му дадат заем.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Sun Apr 29, 2012 10:42 pm

Па и не можеш с лека ръка да зарежеш родата, просто ей така. И аз съм съгласна, че последната е тъпа. Патетична, но тъпа. Виж, тези, дето Ксели ги е дал и онази на Марк Аврелий - ами няма как, трябва да приемем, че човечеството развитие няма и това си е.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Apr 29, 2012 10:50 pm

Епиктет според мен има предвид, че не си струва да живееш в безпокойство и тревоги, та ако ще и да си материално богат. Демек, спокойствието на духа е по-важно, без значение богат ли си или беден.


Според стоиците (каквито са и Епиктет, и Марк Аврелий) трябва да се прави разлика между нещата, които зависят от нас и тези, които не зависят.
Нещата, коино зависят от нас, са мненията ни, стремежите ни, желанията ни, наклонностите ни, с една дума всичките ни действия.

Нещата, които не зависят от нас, са тялото, материалните блага, репутацията, почестите; с една дума, нещата, които не са сред действията ни.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Sun Apr 29, 2012 10:54 pm

И христос проповядва същото, но не съм забелязъл да се спазва масово.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Sun Apr 29, 2012 10:55 pm

Е, аз по-назад споменах, че всеки отговаря за себе си. :wink:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Mon Apr 30, 2012 1:06 am

"Бъди промяната, която искаш да видиш в света!"
Махатма Ганди
:wink:
Hemos pasado!

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Mon Apr 30, 2012 8:58 am

Бтв, точно вчера зяпах един билборд на рандъм банка, който да казва нещо запомнящо се, макар и подозирам за поредния суициден кредит - Всички имат мечти, героите имат планове.
:ninja:

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Mon Apr 30, 2012 1:02 pm

Ако някой иска да се потисне или пък да се амбицира, може да разгледа сайта на "Оперативна програма "Регионално развитие". Дадени са минали, настоящи и бъдещи проекти, текущи обществени поръчки, суми на отпуснати безвъзмездни помощи и прочие. На мен ми действа най-вече потискащо:
http://www.bgregio.eu/

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 23 guests