Болничен сървайвър (съвсем истинско риалити шоу)

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Thu Apr 12, 2012 9:02 pm

Къде съм коментирал външния вид на г-жа Клечанова?

п.п
http://www.facebook.com/profile.php?id=100002570042901
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Apr 12, 2012 9:41 pm

Жоре, когато човек е в такова състояние след близка среща със здравната ни система, му прави чест, че е спрял с характеристиките на замесените лица до мустаците на някаква кака (която най-вероятно е искала дафинови листа, а не джинджифилови, но Данте в тоя момент според мен въобще не е знаел къде се намира и какво се случва с него). Доколкото се познавам, аз например така щях да ги ошаря, че нищо чудно и да се стигнеше накрая до съд.

Тъжната истина е, че здравеопазването ни е някакъв кошмар и имам обяснение защо е така. В момента една немалка част от практикуващите тая неблагодарна професия са от редиците на т. нар. "рабфаговци". До преди 10 ноември беше практика децата на борци против фашизма и децата на хора, работещи по-ниско квалифицирани професии (общ работник, строител и пр.) да се приемат с предимство в елитните гимназии и във висшите учебни заведения. Не беше необичайно човек с тройка да изяде мястото на човек с петица на приемния изпит. Тези хора завършиха и в момента практикуват. Освен това една немалка част от читавите лекари и медицински работници напуснаха страната или работят частно. Всъщност, това важи в не по-малка степен и за голяма част от по-перспективните професии, но просто в здравната система резултатите са по-видими и по-стресиращи. Слава Богу, че има и една немалка част читави медицински работници, щото инак просто не знам.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

Razaelski
Paragon
Posts: 555
Joined: Sat Jan 21, 2012 11:12 pm

Post by Razaelski » Thu Apr 12, 2012 9:57 pm

Данте очаквам скоро да го поканят в някой сутрешен Блок да разкаже на живо :lol:
Работата е там, че ако беше някое депутатско синче или нагло журналистче от БТВ щяха да ореват орталъка, че лекарите са некомпетентни и сие.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Apr 12, 2012 10:15 pm

Killua wrote:И аз поредният бездумен читател!
Не съм от гнусливите, така че без спирки и проблеми изчетох статията, но отношението е повече от потресаващо!
Бтв на мен наскоро ми се наложи да ходя до Пирогов (резнах си палеца по-дълбоко и щях да откача от притеснение, ако ми се беше случило това, което на теб, най-вяроятно щях да съм припаднала от ужас). Но нито чаках много, нито имах проблеми с лекарите и сестрите - всички бяха много мили, шегуваха се, бяха внимателни, отговаряха на въпросите ми и т.н. Лежала съм и в болница два пъти (Майчин дом) и почти всички лекари/сестри бяха свестни..
Така че смятам, че наистина си имал особено лош късмет тая вечер...
Мда, и аз имам късмет с Пирогов. Винаги съм ходил там за спешни случаи (примерно като си счупих крака). Обаче някои субекти от персонала искат левче директно в джоба, за да ти свършат работа (за да ми направи снимка, операторът на рентгена си изпроси рушветчето от 20 лева, за да си мръдне пръста). Тая корупция също е огромен проблем, но поне не ти бави лечението. Интересно, но предишния път като бях ходил там (и въобще не бях закъсал особено - просто си бях натъртил палеца на крака) ми оказаха бърза и адекватна помощ на същия рентген. Явно всичко зависи от това на кого ще попаднеш.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Thu Apr 12, 2012 10:46 pm

http://afera.bg/pozitsia/21921.html
Четете коментарите отдолу, че тази жена вече почва много да ми лази по нервите.

п.п
Амелия, това ти ли си?
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Apr 12, 2012 10:53 pm

Аз съм.
Тая Клечанова ще е от първите уволнени тука... Ебаси простащината...
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
AlDim
Elder God
Posts: 5885
Joined: Mon Jul 24, 2006 1:49 pm

Post by AlDim » Thu Apr 12, 2012 11:01 pm

И аз, и Амелия поснтахме там. Тази женица е мега.

Но нейните постове и този на лекаря по-горе ме карат да си мисля, че доста хора в българските болници въобще не се и замислят за причините нещата да не вървят както трябва. Просто си плуват по течението, озлобяват се, оплакват се от ниското си заплащане, недостига на време, ниския капацитет на болниците и нито за миг не се замислят, че чисто и просто с малко по-добър мениджмът и координация на персонала, всичко може да върви далеч по-лесно. Въобще не е само до бюджета, а до нищожната ефективност при прилагането му. Това важи за всякакъв контекст, не само болничен - когато нещата не вървят, всички се чувстват недоволни и претоварени, а всъщност постигат по-малко отколкото би трябвало.
За бога, докато линейките обикалят 3 болници, за да се върне в първата, колко други пациенти ще получат помощ с половин час закъснение?? Наистина трябва да не виждаш по-далече от носа си, за да не забележиш този проблем.

Amikae
Ascendent
Posts: 4199
Joined: Thu Aug 07, 2008 12:07 pm

Post by Amikae » Thu Apr 12, 2012 11:35 pm

AlDim wrote:И аз, и Амелия поснтахме там. Тази женица е мега.

Но нейните постове и този на лекаря по-горе ме карат да си мисля, че доста хора в българските болници въобще не се и замислят за причините нещата да не вървят както трябва. Просто си плуват по течението, озлобяват се, оплакват се от ниското си заплащане, недостига на време, ниския капацитет на болниците и нито за миг не се замислят, че чисто и просто с малко по-добър мениджмът и координация на персонала, всичко може да върви далеч по-лесно. Въобще не е само до бюджета, а до нищожната ефективност при прилагането му. Това важи за всякакъв контекст, не само болничен - когато нещата не вървят, всички се чувстват недоволни и претоварени, а всъщност постигат по-малко отколкото би трябвало.
За бога, докато линейките обикалят 3 болници, за да се върне в първата, колко други пациенти ще получат помощ с половин час закъснение?? Наистина трябва да не виждаш по-далече от носа си, за да не забележиш този проблем.
+11111111111111111111111

Точно това липсва на институциите у нас - по-качествен мениджмънт и разпределяне на ресурсите. Сякаш тия институции са ръководени от най-големите абдали. Как хората да вършат работа, като си нямат и най-малка идея как. Как може един буквално умиращ да се мота по болници 2 часа преди да стигне до операционната? Изобщо спали ли са, срали ли са тия хора последните 20 години, не знам.

Егати, цяла Гърция стачкува, че вече не може да живее по гръб, а тука сите народ мизерства здраво и няма, и неще да се вдигне да я изрине тая столица. Ми няма да стане по друг начин. Щом за 20 години не е станало и за 200 няма да стане. Докато всеки търпи тая анална ситуация, много ясно, че ще ни го слагат.

User avatar
Random
Ascendent
Posts: 4060
Joined: Thu Feb 05, 2004 12:18 am
Location: electromagnetic steamboat

Post by Random » Thu Apr 12, 2012 11:45 pm

Дам, женицата наистина е нямам думи, докато й четях постовете, ми се щеше да мога да й лепна няколко шамара на живо, барем да й се намести малко наличният акъл в главата. Множе да е свястна жена и добър професионалист по принцип, но в случая не успява да погледне по-далече от собствения си нос и не осъзнава, че никой не атакува лично нея и съсловието й. А аз съм отраснал в семейство с родители (и чичовци и лели) доктори, познавам десетки медицински работници, наслушал съм се колко е зле всичко от тяхната гледна точка и би трябвало почти рефлексивно да се хвърлям да защитавам тяхната страна (в случая бърза помощ). Както повечето неща у нас, и тук ми се струва, че просто няма нужната здрава мисъл, воля и визия да се направят нужните промени на нужните места. Лекарите са хора, които жертват страшно много от живота си, за да правят това, което правят, но това не винаги ги прави най-подходящите хора да погледнат на системата трезво. Един лекар у нас минава през шест години здрави мъки в университета след завършване на гимназията и още сумати време в борба за позиция, специализации и прочие, за да стигне в крайна сметка до една не особено впечатляваща заплата, изключително физическо и психическо натоварване и далеч не най-приятната работна среда. В цялата тая въртележка някои хора явно се захлупват в собствената си черупка и гледат само от крайно ограничената гледна точка на клетник-великомъченик, като въпросната Клечанова. Други, по-отворени доктори изграждат доходоносни и ефективни пратики, успешни бизнеси дори... Просто си трябват смислени реформи, правени от хора, които имат представа и от двете - медицина и мениджмънт. Имам чувството, че директното хвърляне на българските студенти в медицински училища след гимназията прави по-скоро лоша услуга на системата в това отношение. Един от по-успелите лекари, които познавам, с успешна практика и собствена частна клиника, отдели няколко години, за да вземе юридическо образование, когато вече имаше деца на по 20 години - за да може да борави правилно с бизнеса си и да вижда достатъчно надалеч. С което изобщо не искам да кажа, че всички бг доктори са ограничени и късогледи, напротив, много от тях са сред по-интелигентните хора. Но има и много като тази Клечанова, за съжаление. Подходът на медии и политици към проблемите на здравеопазването също не помага, струва ми се. Цялото това противопоставяне на пациенти срещу медицински персонал е по-скоро изкуствено, трябва да е пациенти и персонал срещу хората, които имат законовите инструменти да променят нещо в системата.
Random's 23 cents.
===
S.M.I.²L.E.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Apr 13, 2012 2:18 am

Всички познаваме успели и добри лекари, става дума за системата тъй наречената спешна помощ която идва с линейка.

Всички се оплакват за заплати само дето не е реално в страната с най-нисък доход на глава от населението лекарите от спешната изведнъж да почнат да вземат десет пъти повече от учителя да речем.

И това изобщо няма да оправи нещата - и 2000 лева да взема лекарката пак няма да може да изнесе пациента сама.

И в страницата и се събрали нейни колеги, тупат се рамото взаимно и хулят неблагодарниците.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Apr 13, 2012 10:06 am

Клечанова наистина ме плаши. Но в AFERA, където са препубликували статията на Данте, се е появил доктор Светлин Бондоков, който, така да се каже, успя да ми повъзвърне вярата.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Fri Apr 13, 2012 10:46 am

Кучетата си лаят, кервана крета :wink:

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Fri Apr 13, 2012 11:25 am

Някой по-горе написа за предлагано увеличаване на заплатите с 20%.(Между другото, това изявление на министъра май е по повод 7 април, ден на медицинските работници, така че може да не се разглежда много сериозно.) Според разни статии в интернет отпреди месец средната заплата на лекар в спешната помощ е 550 лева. Което като нищо може да означава, че е между 400 и 600 лева.
След като преди може би две години за магазина близо до нас търсеха продавачи със заплата 450 лева и след като има обява за хигиенисти с предлагана заплата от 400 лева, какво ли държи лекарите и фелдшерите в тази система?

Вече отделен въпрос е, че може би наистина не са нужни лекари, а по-скоро универсални "спасители" като споменатите американски парамедици. От друга страна, докато заплатата на лекаря и на санитаря е почти една и съща - при това мизерна, явно няма особена разлика за системата.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Apr 13, 2012 3:33 pm

Marfa wrote:Клечанова наистина ме плаши. Но в AFERA, където са препубликували статията на Данте, се е появил доктор Светлин Бондоков, който, така да се каже, успя да ми повъзвърне вярата.
Еми той е един от свестните габровски доктори.

User avatar
Dante
Mistborn
Posts: 1275
Joined: Sun Jan 20, 2008 7:58 pm

Post by Dante » Fri Apr 13, 2012 5:04 pm

БААХТИ култовия доктор. Имам чувството, че са го изкарали от този форум. Мега пич - пише интелигентно, разбран е, гледа Walking Dead, слуша МЕГАДЕТ...Потресен съм. :shock:
Сайт за нещата, които ни вълнуват - http://podmosta.bg/

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 13 guests