Z-та световна война

Литературни критики и възхвали. Всичко, което винаги сте искали да знаете за Даниел Стийл и Нора Робъртс, а ви е било срам да попитате :р
User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 30, 2012 7:00 pm

Това са две независими твърдения, нали? Че е страхотна и че е на българин? :)

Аз я намирам за не твърде кадърно сглобен фотошоп, нито пък ми се струва интересна като замисъл - хора пуцат зомбита. Някак ...

User avatar
Ambartanen
Arcanist
Posts: 992
Joined: Mon Mar 15, 2004 6:45 pm

Post by Ambartanen » Fri Mar 30, 2012 7:25 pm

Книгата ме изненада доста приятно, но пък аз подходих към нея с невероятно ниски очаквания. Историята се развива около десетилетие след зомби апокалипсис, който човечеството с много зор е преживяло, и става въпрос за усилията на един журналист да сглоби ясна картина за случилото се от интервюта с най-различни оцелели от целия свят. Интересната част не са зомбитата, а личните истории на оцелелите, които са кратички, много разнообразни и варират между скучновати и доста добре написани.

Чувам, че филмът ще се развива по време на апокалипсиса от гледната точка на един единствен човек, т.е. вероятно ще е поредната зомби бозица.

Иначе 'жанрът' далеч не е започнал с тази книжка (която всъщност е популярна, само защото разчита на широко разпространената обсесия със зомбита), а по-скоро в края на 60те с този филм.

User avatar
penzata
Forsaken
Posts: 2891
Joined: Thu Dec 10, 2009 7:13 pm
Location: between the planescapes
Contact:

Post by penzata » Fri Mar 30, 2012 7:41 pm

Така и така сте зачоплили корицата, на мен ми е по втф появата на Брад Пит в анотацията, но явно хайпът по книгата не е достатъчен и, за да се продава, към шарената корица трябва да се прибавят и такива "нужни" елементи като бестселър, неизбежна екранизация и ... wait for it... БРАД fuckin ПИТ. Дразнещо на пръв поглед, но се свиква. (земи цветната палитра на Инфодарския Сапковски, ако искаш). Повтарям, ако другите елементи по издаването на книгата са ок, корицата ще се ядва.
The hardest battles are fought in the mind.

User avatar
Goshko
Misting
Posts: 268
Joined: Wed Jul 29, 2009 10:38 am

Post by Goshko » Fri Mar 30, 2012 10:51 pm

Trip wrote:Аз я намирам за не твърде кадърно сглобен фотошоп, нито пък ми се струва интересна като замисъл - хора пуцат зомбита. Някак ...
Далеч не е самоцелно хора пуцат зомбита - както писах и по-горе - точно нарисувана битката за Йонкърс която е повратна точка в книгата. Не случайно първия concept art за филма от преди няколко години е точно същата битка. Но това човек който не я е чел няма как да го разбере.
Ambartanen wrote:Чувам, че филмът ще се развива по време на апокалипсиса от гледната точка на един единствен човек, т.е. вероятно ще е поредната зомби бозица.
Това някаква нова информация ли е защото ако е вярно ще е доста жалко. Доколкото бях чел преди време филма ще е както е и в книгата - безименния репортер провежда интервюта с оцелели. Разказите на оцелелите нормално да се развиват от тяхна гледна точка по време на апокалипсиса.
When in danger, When in doubt, Run in circles, Scream and shout.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 30, 2012 11:01 pm

Гошко, това, че сцената на корицата я има в книгата и е важна, не прави корицата по-малко неидейна.

Тя е извадена от контекста на сюжета и мацната баш най-отпред именно с цел да хване окото на хората, които не са я чели - потенциалните купувачи. Не е правена за вече челите я, нали така?

Хората, които не са я чели, виждат леко нескопосан фотошоп на маринки, които пуцат зомбези. А ето, от поста на Амбартанен разбрах, че всъщност тоя еШкън хич не отговаря на подхода на автора към историята, който е по-скоро документалистки.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Fri Mar 30, 2012 11:27 pm

Като имаме предвид, че не ми е известно у нас да са издавани книги от този жанр, мисля, че корицата си върши работата - показва, че става дума за война със зомбита. И привлича вниманието първосигнално. Т.е. ще накара човек от целевата аудитория да прочете анотацията, което не би се случило, ако корицата на първото американско издание бе ползвана без съществени промени. Все пак все още не може да се разчита само на подхода, отразен в днешния комикс на xkcd: http://xkcd.com/1036/
Освен това, поне от тази картинка, корицата изобщо не ми изглежда като "нескопосан фотошоп". (Пример за недобър колаж, според мен, е петата корица, за Първата световна война, от публикацията, посветена на добрите корици: http://blajev.blogspot.com/2012/03/blog-post_22.html - пак ползвана като рекламно средство за обсъжданата тук книга.)

Аз все пак си мисля, че заради достатъчната реклама, грабващата окото корица и съдейки по мненията тук, нелошото съдържание, книгата ще има някакъв успех.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Fri Mar 30, 2012 11:30 pm

На мен ми прилича на корица от книга-игра от ерата на залеза им.

User avatar
Lord
E'lir
Posts: 163
Joined: Tue Jul 01, 2008 10:21 am

Post by Lord » Sat Mar 31, 2012 6:11 pm

Ей, а някой забеляза ли колко гадна е корицата?

:roll:

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Mar 31, 2012 6:54 pm

Мхм, тъкмо щях да пиша колко е гадна.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Sat Mar 31, 2012 7:33 pm

Всъщност ако се изключи това, че е твърде ярка, корицата е доста добра. Проблемът в случая е мазно лайняният шрифт, който е използван за името на автора и заглавието. Той е тва, което прави корицата да изглежда евтино.

А дето показвала конкретен момент от историята - голям праз.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Sat Mar 31, 2012 7:39 pm

Всъщност на мен тая "яркост" ми е големият проблем, осъзнавам. То е някакъв дисбаланс в цветовете и "осветлението" и точно затова фигурите, експлозиите и прочие ми се струват лепнати на корицата.

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Sat Mar 31, 2012 8:09 pm

Доста по гадни корици съм виждал, акнигите са били супер ... :wink:
Така че не дребнейте.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Sun Apr 01, 2012 3:57 am

Абе вие ебавате ли се нещо? Яркост? Шрифт? Тая корица все едно съм я налепил, когато за пръв път хващах фотошоп в 7-ми клас. Аре да ме извинявате, няма нито един елемент, дето да е на мястото си. Ебаси дизайнерския ужас. Войничетата отпред очевидно са чопнати отнякъде, зомбитата по-назад са нарисувани с четка, забита в задника. Там експлозията (огъня) все едно на Пейнт е мацана.

Съвсем сериозно, винаги предпочитам да взема нещо на български, минимум за да подпомогна българските издателства и печатари, но като я видях тая абоминация с кеф мушнах чуждото издание. Направо не мога да си представя как на някой тоя гнусен кич може да му е "ок", хеле пък да му харесва.

П.П. А, и още нещо, че не дочетох последния пост - изключително се нервя като някой ми цапне нещо като "не дребнейте". Ще дребнеем колкото си искаме, щото сме потребители, и докато нашите лайномети пестят от оформление, дизайн, уотевър, аз винаги ще си спестявам да купувам от тях. А в последните 5-6 години не си спомням да съм падал под 200+ кинта за книги месечно. И да, абсолютно отказвам да вземам нещо, което родният издател е намерил в интернет или пък е платил на петнайсетгодишния си племенник да сглоби в свободното време.

Така или иначе ми искат повече пари от продавачите в чужбина, да се постараят да ги заслужат. Ше ги еба и търгашите на дребно..
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Xellos
Moderator
Posts: 20295
Joined: Fri Apr 02, 2004 10:08 pm

Post by Xellos » Sun Apr 01, 2012 10:34 am

Е само по себе си изображението за корицата си е ок дори и да е шарено за повечето, обаче налепените отгоре текстове са тотално в джаза. Шрифта на заглавието е страшно неподходящ, то като се сгъне като книга ще е по-добре де, най малкото 1/2 ще се вижда ;р
Корица от 0-та се прави адски трудно особено когато ти казват какво да има и как да е разположено и ако може да намериш нещо с гугъла... това се спуска на дизайнера у нас, щото оригиналната корица е пари... особено за поредица се иска и планиране на някакъв ''темплейт'', като ги сложиш на рафта една до друга... абе болка.

Spoiler: show
Image
Това да пише, че е БЕСТСЕЛЪР НА НЮ ЙОРК ТАЙМС е вече като ISBN-a задълже :mrgreen: . Като се сетя кво смукане на пръсти беше за Заразата на Дел Торо ква да е анотацията... имайте милост.
Spoiler: show
Създателят на наградения с Оскар® “Лабиринтът на Фавна” и носителят на наградата „Хамет” въплъщават въображението си в този дързък, епичен роман за ужасяващата битка между човека и вампирите, която застрашава съдбата на цялото човечество. Това е първата част на една вълнуваща трилогия, изключително събитие на световния литературен пазар.


Иначе пак добре да издават българско. Не си падам по зомби тренда и прочее, така че няма да си я купя заради това по-скоро. :wink:
:ninja:

User avatar
Devoted of Slaanesh
Paragon
Posts: 740
Joined: Fri Jul 04, 2008 2:53 pm
Location: Austria

Post by Devoted of Slaanesh » Sun Apr 01, 2012 1:18 pm

Ordo Malleus wrote:Абе вие ебавате ли се нещо? Яркост? Шрифт? Тая корица все едно съм я налепил, когато за пръв път хващах фотошоп в 7-ми клас. Аре да ме извинявате, няма нито един елемент, дето да е на мястото си. Ебаси дизайнерския ужас. Войничетата отпред очевидно са чопнати отнякъде, зомбитата по-назад са нарисувани с четка, забита в задника. Там експлозията (огъня) все едно на Пейнт е мацана.

Съвсем сериозно, винаги предпочитам да взема нещо на български, минимум за да подпомогна българските издателства и печатари, но като я видях тая абоминация с кеф мушнах чуждото издание. Направо не мога да си представя как на някой тоя гнусен кич може да му е "ок", хеле пък да му харесва.

П.П. А, и още нещо, че не дочетох последния пост - изключително се нервя като някой ми цапне нещо като "не дребнейте". Ще дребнеем колкото си искаме, щото сме потребители, и докато нашите лайномети пестят от оформление, дизайн, уотевър, аз винаги ще си спестявам да купувам от тях. А в последните 5-6 години не си спомням да съм падал под 200+ кинта за книги месечно. И да, абсолютно отказвам да вземам нещо, което родният издател е намерил в интернет или пък е платил на петнайсетгодишния си племенник да сглоби в свободното време.

Така или иначе ми искат повече пари от продавачите в чужбина, да се постараят да ги заслужат. Ше ги еба и търгашите на дребно..
Съгласен съм. :lol:

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 25 guests