Once Upon A Time

Bamse! Pimpa! Ruxpin!
User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Mon May 07, 2012 9:05 am

Все още си струва гледането, заради приказната част. Пореден епизод беше неописуемо по-интересна от Сторибрукската, въпреки че не беше нещо кой знае какво.

Ема - в епизода като че да си беше взела бележка и си беше прикачила (Уолтър стайл :)) част от мозъка обратно. Или най-малкото поне в сцената с Хенри май говореше като разумен, мислещ за доброто на детето си човек (или поне от мойта гледна точка на човек, който към момента няма и не мисли за деца). Останалите сцени с нея също бяха сравнително добре, сценаристите явно са се присетили че Морисън всъщност може и да играе добре, като има материал за това. Цялостното и поведение на мекотело обаче продължава да дразни могъщо, и което на мен ми е значително по-неприятно, продължава да няма нищо общо с Ема от първите няколко епизода, където беше оправана мадама, която се занимава със разни отрепки всекидневно, а не настоящото безгръбначно.

Като бонус, в епизода имахме и една прясто минала лоботомия Реджина, явно имат квота от максимум един що-годе разумен женски персонаж на серия. Кошмара от началото на серията беше колкото готин като сценка, толкова out of character за Злата Кметица.

А атаката на замъка колко беше абсурдна не е истина, въпреки приятния екшън. И ненужда - ебаси Сноу преди 3 епизода доста успешно се промъкваше из абсолютно същия замък. Колкото и да е фалирал Крал Алън Дейл, тая сериозно ли смяташе да си измъкне принца точно по този начин, че нещо ми убягна цялата идея. Както и там в чий замък се събираха към края на "оперативка" при условие че всички участници в нея живеят в гората. Като ги пишат тия сценарии не е лошо да обръщат внимание е на такива неща в крайна сметка.

Мъка ми става като се сетя че другата седмица е финала, от който меко казано, вече не очаквам абсолютно нищо. Няма никакъв билд ъп на някой стори арк - щото такива екстри тук в тоя сериал просто няма, нищо мотивиращо някъф ексайнтмент като цяло. Изобщо цялия Once почна умерено обещаващо, но прекалено заби в собствената си формула Приказен герой ъф дъ уик, докато в Сторибрук се случват разни безмислени неща, вместо да вкара някой сюжет. Оттук нататък сигурно ще продължа да гледам - зарада фентъзи частта, която всъщност кефи, и част от актьорите - Парила и Карлайл определено продължават да са сила, но като цяло помеждудругото, а повторното гледане, което до скоро планирах да направя, отпада със сигурност.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Mon May 07, 2012 5:22 pm

armageddon wrote:Цялостното и поведение на мекотело обаче продължава да дразни могъщо, и което на мен ми е значително по-неприятно, продължава да няма нищо общо с Ема от първите няколко епизода, където беше оправана мадама, която се занимава със разни отрепки всекидневно, а не настоящото безгръбначно.
Е, да де, и аз й се дразня точно заради това разминаване. В първите няколко епизода се държеше много по-отракано и не допускаше да й се качват на главата, точно в съответствие с опита й и житейските й премеждия, които ни бяха съобщени.

След това обаче - малко след като стана шериф - се превърна в съвсем друг човек без никаква причина в рамките на фабулата - хем който поиска, я прави на луда, хем още малко и ще й трябва помощ сама да си върже обувките. Безумно е това да ти е Дъ Чоузън Уан, особено след като не е била такава смотана мухла още от началото.


Ако не бяха Робърт Карлайл и Лана Парила, щях да съм зарязал сериала още преди средата на сезона (1.11 замалко да ме откаже).
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue May 08, 2012 12:53 am

И още нещо, за което ме подсетиха в трекаджийския форум.

Реджина как внезапно разбра коя е Ема? До предишния епизод хабер си нямаше, доколкото си спомням.

И що за логика проклятието да се анулира
Spoiler: show
от смъртта на единствения човек, който може да го разбие? :roll:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Tue May 08, 2012 4:21 pm

Според мен в епизода беше показано, че създателят на проклятието иска то да бъде разбито. Планът на Румпел винаги е бил да отиде в света без магия, но и да се върне. Затова проклятието е така проектирано, че винаги да се разбие по един или друг начин - да си има човек, който да може да го разбие, а ако този човек бъде убит, проклятието да бъде разбито автоматично. Според мен има доста логика в това.

За Реджина вече е по-интересен въпрос. От първия й разговор с Румпел в новия епизод става ясно, че това е тема, която са обсъждали и преди. Румпел й казва "И двамата знаем какво ще стане ако убиеш Ема." От друга страна ми се струва логично и Реджина да е разбрала коя е Ема още в края на първи епизод, когато часовникът започна да се движи. Шапкарят го е разбрал тогава, писателят го е разбрал тогава, Хенри във всеки епизод й казваше "Ти вече променяш нещата и проклятието отслабва заради теб". Пък нали Реджина контролираше психологът от самото начало, пред него Хенри 100% е разказвал цялата история за това коя е вещицата и кой е спасителят.
Та въпросът е по-скоро какво е правила Реджина с това знание, защо не е действала в посока на унищожаването на Ема и защо го прави сега. От новия епизод разбираме, че тя е знаела, че не може да я убие. Опитваше се на няколко пъти да я изгони от града или поне да я контролира. И успяваше да я контролира, с помощта на Сидни си я манипулираше както иска. Така че Ема беше заплаха за нея, но по-скоро потенциална заплаха. В новия епизод обаче Реджина вижда дървото си да изгнива и осъзнава, че присъствието на Ема наистина отслабва проклятието силно, усеща как контролът върху ситуацията й се изплъзва, усеща, че ножът вече е опрян до шията. И решава да действа.

Поне аз лично така го виждам.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue May 08, 2012 8:19 pm

Само дето преди последния епизод никъде в самия сериал не се показва, че Реджина знае коя е Ема. Единствено се показа ясно, че тя НЕ знае и се чуди коя може да е и това е последната изрично показана информация по въпроса.

Ако феновете ще трябва да допълват празнините с обяснения какво на тях им се струва логично, наистина към "Лост" ниво на сценарий отиваме. :mrgreen:
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Tue May 08, 2012 9:32 pm

Ех, няма да се разберем за този Лост. :lol: Аз приципно много обичам мистерията да не е напълно обяснена, да има място за интерпретация, включително когато това място е доста голямо.

Обаче не мисля, че случаят тук е точно такъв. Ето сцена още от втори епизод, която ясно загатва, че Реджина се досеща за това коя е Ема и кой е мистър Голд:
http://youtu.be/LPsbGxxOEmQ
Тя директно го пита нещо като "Ти май си искал тя да дойде в града? Ти неслучайно си намерил Хенри, нали, ти си искал всичко това да се случи? ... Коя е тази жена, коя е тази... Ема Суон?" и той й отговаря по-завъртяното "Бих казал, че ти си мислиш, че знаеш точно коя е." и не отговаря на повече въпроси.

Знаем, че на по-късен етап от сериала (покрай залавянето на Мери Маргарет) Реджина и Голд (вече най-официално разкрит като Румпелщилцхен) имат някакви разговори и сделки, които ние никога не виждаме в тяхната цялост. И знаем, че има нещо, което не сме видели. А от тогава няма епизод, в който да сме в главата на Реджина. И в новия епизод се вижда, че Румпел и Реджина не за първи път обсъждат темата за Ема. В смисъл... има празнина, да, но ми струва, че запълването й е сравнително логично.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Tue May 08, 2012 9:42 pm

Всъщност не чак толкова логично. Единственото нещо в тази насока е разговора м/у Голд и Реджина от 1х21 и съответно може да се интерпретира как Реджина досега се е предполагала, но Голд и каза едва ли не в прав текст коя точно е тая Ема Суон. От другата, кметицата започна тоя разговор сякаш знаеше точно за коя е Ема, а никак не изглеждаше да блъфира.

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Tue May 08, 2012 9:54 pm

Да, кметицата започна тоя разговор в днешния епизод точно сякаш вече знае коя е Ема. Личи си, че с Голд са говорили за това и преди. Поне за мен този им разговор изглежда като поредно дискутиране на темата, а не първото. Той казва "We both know the repercussions in killing miss Swan - ..." и двамата в един глас продължават "... the course would be broken." Тоест изглежда точно така, сякаш й ги е казвал тези думи и преди.
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Tue May 08, 2012 10:04 pm

Да, но се получава тъпо да се прескача офскрийн нещо, което в първите няколко серии го изкарваха доста big deal. Все пак в началото това коя е Ема се водеше като едва ли не ключова мистерия от гледната точка на Реджина.

User avatar
passer-by
Elder God
Posts: 8280
Joined: Thu Sep 20, 2007 5:42 pm

Post by passer-by » Tue May 08, 2012 10:39 pm

Dr. Horrible wrote:(1) Да, кметицата започна тоя разговор в днешния епизод точно сякаш вече знае коя е Ема. (2) Личи си, че с Голд са говорили за това и преди. (3) Поне за мен този им разговор изглежда като поредно дискутиране на темата, а не първото. Той казва "We both know the repercussions in killing miss Swan - ..." и двамата в един глас продължават "... the course would be broken." (4) Тоест изглежда точно така, сякаш й ги е казвал тези думи и преди.
(1) Да, а от предишните епизоди знаем, че е вярно точно обратното, затова тази нейна информираност ни идва като гръм от ясно небе.

(2) В кой епизод? Не ме интересува какво би могло евентуално може би да е станало извън кадър, то така могат да се оправдаят всякакви пропуски и несъответствия.

(3) Да, и на мен така ми изглежда, това е проблемът.

(4) Да, така изглежда. Обаче никъде не е показано, че е станало, а, повтарям, беше показано единствено, че Реджина не знае коя е Ема.


За мен показването на нещо в продължение на 20 епизода и внезапното заявяване на точно обратното в 21-ия без никакви податки допреди това, е признак на слаб сценарий.
The Best of Mozart
https://www.youtube.com/watch?v=Rb0UmrCXxVA
Moridin wrote:Нещо хайпът във форума силно намаля :)

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Wed May 09, 2012 11:39 am

По принцип е възможно да не са обсъждали преди какво ще стане ако Ема бъде убита, въпреки че определено са пропуснати доста разговори помежду им (заговорът срещу Мери-Маргарет и пр.).
И двамата са добре запознати с механиката на различните "проклятия" - може би това с премахването на ключа за разваляне на проклятието е някаква константна зависимост за всички проклятия?
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Wed May 09, 2012 11:57 am

Хммм, по-скоро не. Тя Реджина му казва нещо от рода на "Проклятието е такова, защото ти си го направил такова, промени го!".
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Dr. Horrible
Forsaken
Posts: 2932
Joined: Wed Jul 22, 2009 8:53 am

Post by Dr. Horrible » Mon May 14, 2012 11:21 am

Последните десет минути на сезона бяха толкова емоционални, просто ме съсипаха.... Страхотно, страхотно, страхотно. Безумно съм доволен.

Искам ощееееееее
But goddamn,
you got me in love again

User avatar
Drigan
Sorcerer
Posts: 456
Joined: Thu Oct 06, 2005 10:51 pm
Location: Neverwhere

Post by Drigan » Mon May 14, 2012 2:00 pm

твърде накъсо брех, прибързаха го... Трябвало е да го направят в два епизода, или 1-часов... и аз много се израдвах на продължаването на доста от линиите, но не успяха да реализират всичко като хората...
Доста добра актьорска игра от принципалните злодеи иначе, и краят особено - чакам с нетърпение!
"Ние сме просто хора и боговете са ни създали за обич. Това е голямото ни величие, това е славата ни и най-голямата ни трагедия."
Емон Таргариен

User avatar
armageddon
Forsaken
Posts: 2936
Joined: Tue Jan 13, 2004 10:24 am

Post by armageddon » Mon May 14, 2012 2:00 pm

Ако финала трябваше да ме навие да гледам 2ри сезон - не съм особено сигурен че успя в тази си евентуална задача. Епизода беше хубав - да, сравнително е вярно. Особено на фона на предните. Но именно на фона на всичките глупости които гледахме в последните 10на серии, да натъпчат всичкото действие в рамките на 40 минути, ми се видя прекалено. Емоционален - не успя да ми въздейства по някакъв начин, за да успее да ми повляе в такъв аспек трябва да ми пука по някакъв начин за героите. Което просто на тоя етап за точно този сериал просто не става. Беше ми маргинално тъжно за нищожния шанс фемили френдли сериал да убие
Spoiler: show
точно хлапето
но точно тази развръзката беше по-прозрачна и от кристалния капак на ковчега на Сноу ;) (по тоя параграф вероятно можеше да помогне и ако точно преди това не бях гледал един друг финал, който ми подейства доста по-емоционално, но лееко се съмнявам да това да ми е повлияло чак толкова)

Сюжетните глуспости мисля генерално да ги прескоча, щото искам да си остана със сравнително положителни впечтления от епизода.

Бонус точки получават за разнообразните камеота на по-интересните гост звезди (и шерифа) през сезона. В тоя ред на мисли ми стана леко тъжно че
Spoiler: show
Ема уби дракона
което вероятно означава че няма да видим
Spoiler: show
Maleficent
в Сторибрук. Както и дано навият Бела да за следващия сезон (нещо пилота на Емили де Равин не е сред поръчаните сериали за наесен), виж това би ми засилило интереса към следващия сезон.

Who is online

Users browsing this forum: Bing [Bot] and 15 guests