Цигански проблеми

Мръсните страсти – на сапун
User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 12:34 pm

Тезата ми вкратце:

Проблемите с циганите в България са ИЗЦЯЛО социално обусловени. Това е така, защото ВСИЧКО в едно общество и ПОЧТИ ВСИЧКО в личния живот на всеки е социално обусловено. Това осъзнаване е първата стъпка към решаване на тия проблеми. Втората е да си изясним КАК са обусловени, от КАКВО и ПО КАКЪВ НАЧИН.

Това е. Нищо не оправдавам, никого не защитавам. Но крайно ме обърква неспособността на хората да прозрат горните елементарни положения.

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Tue Sep 27, 2011 12:42 pm

И очевидно според повечето българи е по-лесно да налупат няколко цигански махали, да се спрат безплатните ток/вода/помощи на ромите и така да решат проблема, вместо да се наливат поредните милиони в някакви интеграционни програми, които досега имат нулев резултат, които не са сработили в никоя друга страна с ромски проблем и които само допълнително насърчават честолюбивите хорица да се плодят и да мизерстват. Щото това е решение на проблема, нали разбираш, ама е човеконенавистно.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 12:49 pm

Това е, щото първите неща, които даваш за пример, пречат на второто. Нещо се взима, нещо се дава - това е начинът. Получаваш детски за допълнителни деца, само ако ходят редовно на училище. Примерно. Оттам - за злоупотреби с тази система се следи по същия принцип, по който се следи за злоупотреби с всяка друга система.

Налупването води до бунт, всякакви други авторитарни мерки също. Човеконенавистта има общо, само доколкото това, че като демонстрираш човеконенавист спрямо тях, те ще мразят теб още повече. Чисто практически няма да свърши НИКАКВА работа, просто защото НИКОГА никъде по света не е вършило НИКАКВА работа. Пак казвам, да оставим морала настрана за момента. Просто НЕ РАБОТИ. Няма значение дали е благоприлично, или не.

Естествено, че интеграционните програми няма да свършат работа, докато не станат граждански (или поне официални, но локални) инициативи, а не правителствени. Сериозно, дайте да си разширим малко кръгозора.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Tue Sep 27, 2011 12:51 pm

Trip wrote:Тезата ми вкратце:

Проблемите с циганите в България са ИЗЦЯЛО социално обусловени. Това е така, защото ВСИЧКО в едно общество и ПОЧТИ ВСИЧКО в личния живот на всеки е социално обусловено. Това осъзнаване е първата стъпка към решаване на тия проблеми. Втората е да си изясним КАК са обусловени, от КАКВО и ПО КАКЪВ НАЧИН.

Това е. Нищо не оправдавам, никого не защитавам. Но крайно ме обърква неспособността на хората да прозрат горните елементарни положения.
Така кажи - и аз стоя зад това.

А моята теза вкратце - Има нещо което е факт настоящ. Защо е факт - ами поради твоите причини, а не по някакви други но факта си е факт.

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 12:53 pm

А, добре :) Май трябва да го даваме на принципа на ученическите есета - да почваме с тезите, че иначе...

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Tue Sep 27, 2011 1:06 pm

In for a penny, in for a pound! :lol:
Абсолютно не трябва да се спре безплатния ток и вода на ромите! Това е (неписана) държавна помощ и може би единственото, което им позволява що-годе да кретат. Ако им се спре, няма изведнъж да станат примерни граждани (все едно зависи само от тях), а просто бедноста и смъртноста сред тях още повече ще се увеличи. Знам, че не е модно, но аз не искам ромите да умират.
Притеснява ме факта, че почти никой на този форум не прояви една дребна човешка емпатийка поради това, че може да се стигне до погром. На тези, които искат въпросния погром, няма какво да кажа.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Tue Sep 27, 2011 1:09 pm

Trip wrote:Това е, щото първите неща, които даваш за пример, пречат на второто. Нещо се взима, нещо се дава - това е начинът. Получаваш детски за допълнителни деца, само ако ходят редовно на училище. Примерно. Оттам - за злоупотреби с тази система се следи по същия принцип, по който се следи за злоупотреби с всяка друга система.

Налупването води до бунт, всякакви други авторитарни мерки също. Човеконенавистта има общо, само доколкото това, че като демонстрираш човеконенавист спрямо тях, те ще мразят теб още повече. Чисто практически няма да свърши НИКАКВА работа, просто защото НИКОГА никъде по света не е вършило НИКАКВА работа. Пак казвам, да оставим морала настрана за момента. Просто НЕ РАБОТИ. Няма значение дали е благоприлично, или не.

Естествено, че интеграционните програми няма да свършат работа, докато не станат граждански (или поне официални, но локални) инициативи, а не правителствени. Сериозно, дайте да си разширим малко кръгозора.
Тук стигаме до определението ти за свършена работа. Депортираните насилствено арменци в сигурно най-големия геноцид в историята за какво са пример? Решен или нерешен проблем? Набутаните в резервати индианци в САЩ за какво са пример? Решен или нерешен проблем? Защото, мен ако питаш, всеки представител на турско или американско правителство ще ти сподели в частен разговор, че перфектно са си решили проблема и очевидно, да - няма значение дали е благоприлично, или не.

Другото, за вземането, даването и програмите. Ами не знам, очевидно във всички държави, които изброих (и всички от които с по-добре работещи системи от нашата), никакви мерки не са успели. Ок, може би все още французи, италианци, словенци и т.н. не са открили жадувания лек. И очевидно гражданите `ич не ги ебе и не искат да се занимават с инициативи относно циганите. Синдромът "а на мен какво ми пука?" грозно изплува на повърхността. Разбираш ли, освен разни организациийки-пиявици (а те са точно такива) за човешките права, които се издържат от подобна дейност, общо взето безкрайно малко хора ги грее добруването на циганите.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Tue Sep 27, 2011 1:10 pm

Емо, четох я тая тема, четох ти огромния вик с ееей такива големи болднати букви, и нека ти кажа нещо. Ти си видял няколко циганина. Аз съм им влизала в къщите, чувала съм ги, как говорят и какво мислят.

Проблемът далеч не е САМО социален, както го изкарваш. Ако беше, нямаше те да могат да застояват и улиците без разрешително (и да, има доказателства в Пд, ела и ще ти ги покажа), нямаше да могат да прекарват ток и вода по тези "къщи", нямаше да могат да ми излизат с оправданието че те били много в даден "дом", затова как смеел някой да им каже, че трябва да го съборят. Когато им се предложи работа, тяхната реакция е, че толквоа пари получават и от социалните, та защо да се пънат. Ако минеш през циганските квартали ще видиш поне 5 пъти повече заложни къщи и места за търговия със злато (да се неначудиш как горкичките бедни социално слаби същества, държащи тези магазини успяват да не фалират, когато клиентелата им е все социално слаба и бедна.

Много е лесно да кажеш, че обществото е виновно. А когато самите цигани не искат да се интегрират? А те повярвай ми, в по-голямата си част не искат. Много им е добре така, да си имат само права и да нямат задължения. Знаеш ли че сред тях % извалиди е значително по-висок (предимно за "нерви", жените им масово са с неврози). Сред тях епилепсиите са също много по-чести, заради множеството вътрешни бракове и смесване на гените.

Вината не е в ОБЩЕСТВОТО. Вината е в органите на властта и правораздаването, които мерят с различен аршин, базирано на етнос. Защото ако аз си направя незаконна къща насред пътя, ще ми я съборят, че и глоба ще плащам, а манго го прави ежедневно и безнаказано. Обществото вече не иска да приема това. Защо те да си изоставят децата и да се плаща отглеждането им с моите данъци? Защо те правят по 15 деца, които се раждат от момичета на по 13 г (когато по закон е на практика изнасилване) и минават с оправданието, че това било част от културата им. Тогава с какви очи да съдиш някого за педофилия, само защото не е циганин и е примамил някое дете за секс (примерно през нета).

Не ми излизай с този високо морален тон, без да знаеш какво е наистина из циганските квартали.
Last edited by Alexis on Tue Sep 27, 2011 1:15 pm, edited 1 time in total.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 1:14 pm

Ордо, с втория си абзац ми описваш настоящото положение, което и бездруго е ясно на всички. Излишен ми е някак...

А с първия... предложение за следване на пример ли даваш?

Алекс, с целия си пост и особено последния си абзац показваш, че си напълно неадекватна в тази тема и няма смисъл да ти отговарям :)

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Tue Sep 27, 2011 1:15 pm

И да се присъединя към двойните постъри.

Не съм за геноцид (не че не бих го одобрила, ако се стигне до него). Искам 100% равноправие. Ако аз нямам право да строя незаконно, да го няма и манго; ако той може да не си плаща здравните осигуровки и да се лекува, щото бил се самоопределил спешен (иначе казано "на жената, на него му е високо кръвното"), защо аз да не мога, защо да не отказа да ги плащам и да не ми ги отдържат от заплата, освен ако сама не поискам. Ако на мен ми спират тока като не го платя, да го спират и на маго.


И да, доста е вярно казаното от Ваш относно тока, но тогава как именно да се въведе наказателна мярка.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 1:17 pm

А, и като ми прочете огромния вик, ДА БЕШЕ ПИТАЛА БАРЕМ КАКВО АДЖЕБА СЕ ИМА ПРЕДВИД С ДУМИЧКАТА "СОЦИАЛЕН", ХММММММММ?

User avatar
Vash
Paragon
Posts: 610
Joined: Fri Jan 27, 2006 12:17 am
Location: София

Post by Vash » Tue Sep 27, 2011 1:17 pm

Аз съм виждал къщите... хора биха живяли там само, ако нямат друг избор.
И не ти ли говори нещо факта, че единствета работа, която могат да си намерят е равна на социалните помощи? Те големи ли са?ь
Алексис, чрез наказание не може да се реши проблема. Това, което се случва с ромите не е за сефте. Доказано е в социалните науки, че такава степен на бедност много лесно се пресъздава през поколенията и се поддържа не само в самото подобщество (това на ромите), а в обществото като цяло. А ти го казваш така, все едно всеки отделен ром взима осъзнато решение да продължава да живее така. Това не помага на никого.
Също така е доказано, че бедноста води до повече престъпления. Повече наказания няма да разреши и това. Може да се вайкаме като Морвен за Морала колкото си искаме, но това няма да разреши проблема.
Last edited by Vash on Tue Sep 27, 2011 1:22 pm, edited 1 time in total.

"It was an octopus, centipede, spider kind o' thing, but they was a haff-shaped man's face on top of it..."

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Tue Sep 27, 2011 1:18 pm

Trip wrote:Алекс, с целия си пост и особено последния си абзац показваш, че си напълно неадекватна в тази тема и няма смисъл да ти отговарям :)
Не, аз съм съвсем наясно с нещата, защото ги виждам всеки работен ден, не ги гледам от ТВ (и в Катуница бях, пак по работа). Ти не ми отговяраш, защото не можеш да отговориш високо морално на обективни истини, без да казваш лъжа.

Ако можеше с интеграция да се реши проблема, досега да е решен. Дори мегасоциалната Германия, призна, че етническите модели не бачкат.

Ако говорим за философстване тип "сферична крава във вакуум", тогава е друга работа, ама тя няма място в реалността, а в соционенаучната фантастика.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Trip
Moderator
Posts: 6353
Joined: Sat Dec 31, 2005 7:30 am
Contact:

Post by Trip » Tue Sep 27, 2011 1:20 pm

Не, не си наясно с нещата, просто от всичко, което казах, реши и ти да ми се фъчкаш скодоумно колко си "запозната" и да плямпотиш стереотипизиращи лайна по мой адрес. "УУУ, филологчето, какво знае то за живота, дървеното философче пак го е избило". Ходи се гръмни, запознатата.
Ако можеше с интеграция да се реши проблема, досега да е решен. Дори мегасоциалната Германия, призна, че етническите модели не бачкат.
И ти предлагаш?..... Наказателни мерки, които водят до...?....
Last edited by Trip on Tue Sep 27, 2011 1:21 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Tue Sep 27, 2011 1:21 pm

Емо, думата "социален" си има смисъл, ако не си искал да ползваш него, да си ползвал тази, която носи необходимия. Не е нужно да пишеш 1 стр пост и да ми я тълкуваш в още 4. Интересно моите постове са пределено ясни. Явно мога да си подбера думите, така че да ме разбереш и да ми крещиш насреща, как ти си бил неразбран.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests