Абсурдистан! Във тебе ний живяхме...

Мне, не е това, което си мислите... за архиви иде реч

Moderator: Moridin

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Thu Apr 07, 2011 9:52 am

Дали някой е достатъчно наясно или знае за статия по въпроса, която безпристрастно да оценява икономически ползите и вредите от КОНКРЕТНИЯ проектодоговр за АЕЦ Белене с Росатом?

Чета много спекулации и много квалификации, но така е трудно човек да си направи изводите. Има ли някъде чиста информация? Защо договорът е изгоден/неизгоден, какви са реалните нужди от втора АЕЦ, кога трябва да бъде закрит Козлодуй, какви задължения поема българската държава по този проектодоговор и какво евентуално губи и защо не успяваме да го изискаме?
This is it. Ground zero.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Thu Apr 07, 2011 10:44 am

Дори не бих се наел да търся такава статия. Със сигурност няма да я намериш в блоговете и повечето вестници. Подозирам, че дори издания, които традиционно считам за сериозни, като Дневник, ще вложат политическа отсенка на подобен материал.

В момента тече такова бясно надприказване и отляво, и отдясно, та можеш да чуеш както тези, че този проект ще ни направи колония на Русия и настъпва второ пришествие (ДСБ), така и съвсем обратното - че е сигурна инвестиция, която ще гарантира ниски цени на електроенергията, енергийна сигурност/независимост и минимални (дори никакви) разходи от страна на българското правителство. Предполагам, както винаги, истината е някъде по средата. Мен ме дразни, че напоследък се изтръска от нафталина спора русофили-русофоби и честно казано безпристрастния дебат за икономическа изгода/вреда се замества от едно безсмислено бръщолевене.

Ако откриеш такива материали, моля те сподели ги!
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Apr 07, 2011 10:48 am

Аз четох някви вестникарски статии и се обърках като пиле в кълчища. Нормално явление за нашите медии. В тая патаклама от един квардилиард дебилни политически интрижки аз не мога да се ориентирам. Та и аз ще се радвам ако ми се даде обяснение кво по дяволите се случва, кога, как, защо и кви пари ще струва.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
Super M
Warmage
Posts: 1000
Joined: Wed Jan 11, 2006 10:25 pm
Location: Sofia/Bourgas
Contact:

Post by Super M » Thu Apr 07, 2011 12:07 pm

http://www.btv.bg/video/1299934583-V_bT ... _2011.html

Като се замисля - АЕЦ, политически скандали, корупция, пенсии, цени на горива - мисля, че вече няма смисъл, няма и значение. Отдавна отмина времето, когато нещо е можело да се промени. Това са просто последните неистови, разпенени гърчове на една умираща нация. Може би хората от моето - нашето поколение са тези, които ако го доживеят, ще започнат да засипват с първите лопати пръст ковчега на България.
Блог за хора, които не се примиряват с живота в сиво:
http://troshanov.wordpress.com

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Thu Apr 07, 2011 2:16 pm

Moridin wrote:Дали някой е достатъчно наясно или знае за статия по въпроса, която безпристрастно да оценява икономически ползите и вредите от КОНКРЕТНИЯ проектодоговр за АЕЦ Белене с Росатом?

Чета много спекулации и много квалификации, но така е трудно човек да си направи изводите. Има ли някъде чиста информация? Защо договорът е изгоден/неизгоден, какви са реалните нужди от втора АЕЦ, кога трябва да бъде закрит Козлодуй, какви задължения поема българската държава по този проектодоговор и какво евентуално губи и защо не успяваме да го изискаме?
Доколкото разбирам, проектодоговорът е "класифициран" и всъщност не е известен публично. Така че всичко за него е спекулация.
Иначе моето лично мнение е, че трябва да има допълнителни енергийни мощности. Т.нар. възобновяеми енергийни източници в близките десетилетия няма да бъдат приложими за България в необходимите мащаби. Остават традиционните - ВЕЦ, ТЕЦ, АЕЦ. ТЕЦ - или с въглища (евтино и замърсяващо, а за да не е замърсяващо, трябва да не е евтино), или с газ (не чак толкова замърсяващо, но пък зависиш от външен фактор). ВЕЦ - май няма къде да се построи вече, пък и като си спомням последните колко години ги строиха... Оп, грешка, всъщност не си спомням, понеже то толкова време мина в строеж, че вече съм забравил. АЕЦ - скъпо като начална инвестиция, обаче не особено замърсяващо и със сравнително малка зависимост от външни фактори.
Иначе ето едно изследване:
http://ime.bg/bg/articles/izsledvane-na ... mart-2011/
Не съм го чел цялото и ми е трудно да преценя колко е реалистично, но от резюмето му в един вестник нещата не изглеждат особено оптимистично. Ако се вярва на него, приказките за евтина енергия от новата АЕЦ са само приказки.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Apr 07, 2011 2:22 pm

Каква евтина енергия като ядреното гориво се изчерпва в световен мащаб. Ще го вземаме само от руснаците и пак на тях ще го даваме за отпадъци. На това му се вика не независимост а пълно обвързване.
Колко от вас знаят че руска централа работи САМО и ЕДИНСТВЕНО с руско ядрено гориво?

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Thu Apr 07, 2011 2:32 pm

Не, не се изчерпва. Има поне за още 100 години, ако не и повече. А и няма как да се изчерпи, докато има т.нар. breeder реактори (http://en.wikipedia.org/wiki/Breeder_reactor).

На всичкото отгоре - само че това не е свързано с нашата централа - има и други конструкции реактори, които работят с по-достъпно гориво. Вярно, част от тях са експериментални, но причината за това е, че досега не се е налагала промяна. Жалко, че в момента не мога да дам точна информация, а пък нямам време да проверя. Когато ми остане време, ще проуча.

Руският реактор не работи с руско ядрено гориво, а с руски ТВЕЛ. Има известна разлика. Ако ножът опре до кокала, друг доставчик, поне теоретично, може да направи същите ТВЕЛ. Докато за газа ще трябва да почакаме, докато си построим друг газопровод.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Apr 07, 2011 2:45 pm

Ключовата дума е предполагам други конструкции реактори.
А това за горивото признавам че го прочетох в доклада от горния линк.

bsb
Paragon
Posts: 640
Joined: Sun Dec 06, 2009 7:33 pm

Post by bsb » Thu Apr 07, 2011 3:12 pm

Всъщност не съм запознат с конструкцията на ТВЭЛ (тепловыделяющий элемент - http://ru.wikipedia.org/wiki/Тепловыделяющий_элемент ) и не знам доколко е лесно или трудно да се копира. Реално реакторът се "зарежда" с тези елементи и те могат да се смятат за гориво. От тази гледна точка наистина, горивото за даден реактор може да идва само от производителя на реактора. Макар и без доказателства, съм сигурен, че това важи и за Westinghouse (http://en.wikipedia.org/wiki/Westinghou ... ic_Company ) , и за Areva (http://en.wikipedia.org/wiki/Areva ), и за останалите неизвестни за мен производители на реактори.
Но ако разглеждаме "гориво" в общия смисъл, като съдържащите се в ТВЕЛ радиоактивни елементи, то не виждам по какво се различава добитият в Русия уран от този от Конго например. След като при всички положения в ТВЕЛ не се поставя просто хей така съответният метал, а има достатъчно други процеси, за да се постигнат необходимите концентрации, чистота и физически характеристики.

А иначе цената на урана наистина нараствала - нещо, което съм пропуснал. Но това не е нещо неочаквано, а и е интересно дали и колко расте и след корекцията спрямо инфлацията.

User avatar
thunder
Forsaken
Posts: 3376
Joined: Wed Jan 21, 2004 2:18 pm
Location: София

Post by thunder » Fri Apr 08, 2011 10:54 am

Някой пак е включил платения лайномет в действие, но нещо не е подбрал добре изпълнителя :lol:

http://paper.standartnews.com/bg/articl ... cle=363600

Любими моменти:
"Шепа еколози пречат да се мерим с Алпите"

"Основната им дейност (на шепата еколози) е насочена към ограничаване на инвестициите в туризма и настройване на общественото мнение срещу тях с цел да могат да извличат доходи от конкурентни курорти в чужбина и от европроекти. С други думи, без да даваш нищо, спъваш инвестиционни проекти за милиони, като в същото време правиш от това свой доходоносен бизнес."

Бате световната конспирация! Срещу България, много ясно! В Австрия са ТОЛКОВА уплашени от титаничните "инвестиции", които хвърляме в Банско, че явно са започнали да плащат на шепа еколози да подливат вода и да се спират, щото колко много ще се намали туристопотока там при тях, ако тук вземат да удвоят скизона Банско и учетворят легловия фонд...
Scalpel. Sponge. Magic Wand!

User avatar
Alexis
Forsaken
Posts: 2684
Joined: Sun Jan 11, 2004 4:57 am
Location: In front of the computer

Post by Alexis » Fri Apr 08, 2011 11:39 am

Просототия до шия, че и на горе. Не знам за другите, но Пампорово вече на нищо не прилича, така го презастроиха и префасонираха, че всякакво желание да стъпя там ми се изпарява предварително. Никаква мисъл от архитектурна гледна точка, няма стилов синхрон между сградите, всичко е само боза.

Не знам какво очаква БГ туризма, но с унищожена от безумно застрояване природа, няма да сме ничия конкуренция, най-малко на държави, които много добре си регулират туризма.
Hic locus est ubi mors gaudet succurrere vitae

Обичам си аватара!!

Die, Fanboys <- a blog for random anime bashing and raving

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Apr 08, 2011 11:42 am

Ужасна депресия :(
This is it. Ground zero.

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Apr 08, 2011 11:49 am

И Банско е пълна урбанистична селяния...
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Demandred
Moderator
Posts: 6265
Joined: Sun Jan 11, 2004 8:42 am
Contact:

Post by Demandred » Fri Apr 08, 2011 12:02 pm

Според последните икономически анализи туризмът осигурява над 19% от световния брутен продукт
ROFL.
Тоя изби рибата отвсякъде. Нагла лъжа, дори и ако отчитаме косвените ефекти от туризма, процентът е много по-нисък.

Това колко са уплашени в Австрия и Швейцария от нашите курорти също е доста безумно...
Sure your parents might think you're a failure
But no one's ever said: "First, let's kill all the tailors"
Don't be a lawyer!

User avatar
Gallean
Scholar
Posts: 128
Joined: Wed Feb 22, 2006 9:45 am

Post by Gallean » Fri Apr 08, 2011 12:36 pm

Demandred wrote:
Според последните икономически анализи туризмът осигурява над 19% от световния брутен продукт
ROFL.
Тоя изби рибата отвсякъде. Нагла лъжа, дори и ако отчитаме косвените ефекти от туризма, процентът е много по-нисък.
Грешиш. Поне толкова е.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 22 guests