Имало ли е робство в България и що е робство въобще

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 19, 2012 2:41 am

Казал съм каква ми е теза няколко поста по-нагоре - че се преекспонират за пропагандна цел османските насилия като нещо уникално, неслучвало се никъде и безподобно жестоки а ние българите сме най-големите жертви (което не е вярно) докато ние сме света вода ненапита (което не е вярно), а европа е била много по- милостива (което също е точно обратното).

И между другото като са ни завземали отдавна не е имало българска държава а разцепени княжества които са изтребвали помежду си.

Идеята за нациите и националното самоссъзнание като цяло възниква чак 15 и 16 век.



Лека нощ засега.

User avatar
Matrim
Moderator
Posts: 5265
Joined: Mon Dec 22, 2003 10:58 pm
Location: Remedy Lane

Post by Matrim » Fri Oct 19, 2012 5:41 am

Айде моля те посочи ми аналог в западна Европа на турското робство
Ирландия, да речем. Ние поне езика сме си запазили. Е, да ирландиците са имали късмета, че стрaната, която ги я завладяла впоследствие става най-напредничавата в света, а не е закостеняла като Османската империя, но по отношение на подтисничеството англичаните никак не отстъпват на турците. Религиозният конфликт в Ирландия е жив и до ден днешен.

Отделен въпрос е, че е леко безсмислено това съревнование кого повече са го клали. В нетолкова далчечното минало всички империи са го правили и то доста често, някои и сега продължават. Ние като нация сме прецакани, защото Турция спира да се развива, не защото те са имали по-голяма склонност от другите завоеватели да колят и бесят.
Ridcully: "A few twenty-mile runs and the Dean'd be a different man."
Bursar: "Well, yes. He'd be dead."
Ridcully: "He'd be healthy."
Bursar: "Yes, but still dead."

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 19, 2012 8:04 am

RRSunknown wrote:Казал съм каква ми е теза няколко поста по-нагоре - че се преекспонират за пропагандна цел османските насилия като нещо уникално, неслучвало се никъде и безподобно жестоки а ние българите сме най-големите жертви (което не е вярно) докато ние сме света вода ненапита (което не е вярно), а европа е била много по- милостива (което също е точно обратното).
А... Ма тва не е много интересно. Има ли тук някой, който да реве колко са уникално безподобно зли турците? Освен оня лудия де.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Fri Oct 19, 2012 8:45 am

RRSunknown wrote: аз нищо не вярвам , аз чета факти исторически.
...но досега не прочетох нито едно твое фактологическо възражение по статията - макар, че в нея няма почти нищо неизопачено.
Вместо това сочиш Западна Европа, Америка, Индия, Африка... но нищо срещу статията.
Т. е. ако наистина "четеш факти исторически" - излиза, че ги запомняш доста тенденциозно.
Hemos pasado!

User avatar
Morwen
Shadowdancer
Posts: 13468
Joined: Sat Dec 20, 2003 1:20 am

Post by Morwen » Fri Oct 19, 2012 9:17 am

Аз съм със Марфа:)
I don't wanna die
But I ain't keen on living either

User avatar
Moridin
Global Moderator
Posts: 19287
Joined: Fri Dec 19, 2003 10:21 pm
Location: On the other side
Contact:

Post by Moridin » Fri Oct 19, 2012 12:41 pm

И аз, поне с последния й пост (тя малко си противоречи в няколко поста де, но го отдавам на търсене на умерена позиция).

И особено съм съгласен с това, че самодоволни псевдоинтелигенти като Лонганлон не трябва да бъдат цитирани за каквото и да е.

И за протокола, престанете да взаимозаменяте покръстване с потурчване, омг.
Ние като нация сме прецакани, защото Турция спира да се развива, не защото те са имали по-голяма склонност от другите завоеватели да колят и бесят.
дума
This is it. Ground zero.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 19, 2012 3:55 pm

Това никой не го оспорва за развитието. (което се дължи на много фактори и далеч не опира само до изостаналия ислям и е тема на съвсем друг разговор.).


По останалото се разбрахме.
Има ли тук някой, който да реве колко са уникално безподобно зли турците? Освен оня лудия де.
Ами то с него беше спора, особено като намесихме Време Разделно като исторически документ.
...но досега не прочетох нито едно твое фактологическо възражение по статията - макар, че в нея няма почти нищо неизопачено
Аз статията не съм я коментирал изобщо че да я цитирам, дори не съм те питал какво е чак толкова това изопачаване от което се оплакваш. Аз за нещо съвсем друго си говорех и оспорих време разделно като източник за цитати.

Единствения ми коментар към статията е бил "доста добре описва нещата" кое се превежда като - не е научен труд или напълно безпристрастно но цялостните изводи и тона на статията отговарят на истината.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 19, 2012 6:20 pm

Между другото малко офтопик - имам един познат иракчанин който живее в България. Със същия веднъж стана дума за история и напълно сериозно ме увери че в училищата в Ирак учат как Ирак бил завладян от, внимание! - български еничари които избили 40 хиляди шиити и това било единственото което в Ирак учели за България. А султана по онова време заради тези изтъпления останал известен като звяра макар че бил марионетка а еничарите си правели каквото си искат.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Oct 19, 2012 6:39 pm

Moridin wrote:И аз, поне с последния й пост (тя малко си противоречи в няколко поста де, но го отдавам на търсене на умерена позиция).
Не си противореча. Просто казвам, че нито руснаците са ангели, нито турците са демони. И после, понеже в спора внезапно изплува версията, че ангелите всъщност са турците, казвам, че и те не са ангели, щот не са.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 19, 2012 6:43 pm

Кога точно е изплувала версията за ангелите турци, защото не помня да съм писал такова нещо.
Писах единствено против антон дончев който точно демонизира против което уж си и ти - достатъчно е да видиш корицата на книгат. Дори корицата на книгата е този тон.
Spoiler: show
Image

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Fri Oct 19, 2012 9:24 pm

"Не съди за книгата по корицата". По-горе ясно съм писала, че Антон Дончев въобще не демонизира турците и историята му в книгата е много по-дълбока от резюмето "тия как са ни клали петстотин години". Дори е по-скоро компромис. Поръчват ти да напишеш нещо на тема "как са ни клали пет века", а в замяна получаваш силно драматична семейна сага. Но, разбира се, първосигналното си е първосигнално - четеш култов роман в разгара на смяната на имената на турците и си викаш "брех, мааму, как са ни клали пет века тия изверги ниедни, змии да им изпият очите дано", че като капак и филм се снима по тематиката, за да покрие и нечетящото население.

И понеже Вера Мутафчиева пише по-тежко и не толкова увлекателно според повечето хора, макар аз лично да харесвам много стила й, малцина са чели "Летопис на смутното време", където макар да няма много кървища и да описва събития от къде края на 18 век, не допринася много за твърде човечния облик на Империята.

Всъщност, не съм те споменавала в последния си коментар, но предишните ти коментари, освен ако не бъркам много, са в стил "ми може и да са ни клали турците, ама вижте кво е ставало по време на Вартоломеевата нощ" и пр. А пък темата не е за клането на хугенотите, а за това дали България е била пет века под турско робство или комшиите само са присъствали по нашите земи. Дори в по-ранните страници се размахваха речникови дефиниции за термина "робство", което за мен е нелепица.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Mon Oct 22, 2012 6:16 am

И аз тея дни тъкмо се размислих на цялата тая тема с робството, но дори и преди да видя прословутата вече статия. В смисъл, най-вече в тукашния северно-американски аспект, ние българите наистина се отличаваме с една такава борбеност, някак си малко са българите които ще видиш да стоя само на социални помощи, да не знаят как да се оправят в системата, и да не са постигнали много за малко време. Защото робството/игото наистина ни е научило да се бориме и да бъдем силни, но пак повтарям, човек трябва да познава добре хора от англо-саксонския свят за да усети разликата. И все пак се чудех - е как така сме били 5 века под робство, а сме успели да запазим до такава степен индивидуалноста и културата си?!

И статията наистина е показателна, макар че трябва да се приема повече в интелектуален и научен смисъл, а не в директен. Раните няма да зараснат скоро (особенно със всичкия популизъм сега) а да не говорим че призиви като за това да "чевстваме с турците заедно на Шипка" са направо шокиращи. Но има и още нещо - ние трябва да разграничаваме между авторитарното настояще на Турция, която върви към ново Османско влияние в региона, и имериалната суровост в едни земи които са били доста по-диви в развитието си в сравнение с Ренесасова Европа. (представете си все едно Рим, и техните кръвища и гладиаторски арени)

1. В момента има турско влияние върху религиозната обстановка в страната, и българите са подкаждани един срещу друг повече от всякога. Така е било впрочем и преди 20-30 години по време на въжродителния процес, аз го имам от достоверни източници че при това сега считано за "срамно" изнасяне на турските българи до границата е имало достатъчно доказателства за турски шпиони в страната, които комуникирали ежедневно със Турция. Иска ми се да е пропанден слух дошъл едва ли не от БКП, но истината е имайки в предвид че страна която е регионален лидер като Турция е нормално да търси такива канали на влияние, клоня да мисля че е било вярно и че реакцията на правителството по това време е била адекватна.

2. Да се каже че ние сме били роби през тея векове (или поне през последните) в контекста на суровоста на Османската империя е някак си непълна дефиниция на това което е било. Ами че кюрдите и всичките други народи от Малаазия не са ли тогава били и те по робство? Но по-важно е че не е имало отнема на общочовешки права на българите, или пък използването им за обществен труд, примерно за строене на пътища. (е, сигурно в малък мащаб да, но говоря за универсален закон тук) Разбира се това робстовто не е нещо което може да бъде еднозначно - ами че нима апартайда в ЮАР да е като една разновидност на робството? Ами какво ще кажете за милионите работници във фабриките в Китай които са принудени да работят по 10-12 часа на ден, 7 дена в седмицата, като някой от тях се е случвало и понякога да попадат на управители които след няколко месеца обещания за заплата, накрая са се отметвали от думата си?! Всичко е относително, но истината е че българите под турското иго бих ги оприличил повече на шотландците, криейки се в планините и нападайки на малки отряди.

Някъде четох цветущото изказване "Ние българите имаме само една национална гордост - турското робство", и макар естествено да е много непълно и цинично мнение, доста точно показва накъде духа вятъра. Време е да се отърсим от това анти-турско мислене и да мислим в настояще време. Да гледаме на Турция в днешната и действителност и съвременните потъпквания да правата на техните граждани. Зо последните 10 години само, откакто АКП пое власта, Турция има сега най-много на брой журналисти в затвора. Да не говорим че те не закриха кюрдската партия (оправданията в западната преса) - те просто арестуваха за неопределено време 5000 от нейните членове! Турция иска да използва слабоста на Европа да наложи, и България е нейният логичен път. Ако се разделяме като се оповаваме на един остарял национализъм, а не на общочовешките ценности които Ботев и Левски са носели, и които аз смятам че носят мнозинството от нас, ние просто ще загинем като нация. Или ще бъдем предвъплътени в нещо долно и тъпо, по модел на управленската класа в последните 3 години. Сори за патоса, но ако се гордеем да сме българи, не виждам как можем да гледаме това което става кротко и да стоим "в механата" както е казал Ботев..
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Mon Oct 22, 2012 9:02 am

И все пак се чудех - е как така сме били 5 века под робство, а сме успели да запазим до такава степен индивидуалноста и културата си?!
Ми щото с изключение на откъслечни във времето и локално ограничени погроми, никой не се е стремял особено да ни мачка културата (щях да пиша "и индивидуалността", но нещо не схванах какво точно имаш предвид). Плащали сме си там каквото трябва да се плаща, били сме общо-взето кротки, а и Империята почти през цялото си съществуване е имала далеч по-големи проблеми от нашите `айдуци.

Това за борбата и силата си е някакъв махленски лаф, още ги чЕкам борбените и силни българи. Имаме по някоя звезда тук-там, ама тя всяка нация си ги има.

Бтв, вместо с достоверни източници за Възродителния процес, пробвай с някой по-сериозен труд по темата. Ако не друго, историците ни в голямата си част са доста кадърни. Действията на правителството тогава са били баш неадекватни. Самата мисъл да натириш цели села от земите им, щото имало доказателства за турски шпиони е абсурдно. Въобще да влизаш с танкове и БТР-и в селища на земеделци е абсурдно. А пък да изпълняваш толкова гнусна, унизителна заповед като това насилствено да сменяш имена не знам какво е. И най-голямата грешка е, че действията им са били половинчати - такова нещо или въобще не го правиш (както е трябвало), или като си тръгнал да го правиш, поне го довърши.

А сега тия хора си живеят по тия земи и говорят за "наши" и "ваши". Ще говорят, щото самата държава едно време им е показала, че не ги смята за свои граждани. Наистина не мога да си представя какво е чувството цял живот да нижеш тютюн или да пасеш овце и един ден фуражките да дойдат в селото ти с автомати и да те направят от Мехмед на Пешо или да те подкарат към границата на съседа да си чукаш главата.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

User avatar
Samail
Sorcerer
Posts: 436
Joined: Fri Mar 19, 2004 4:48 pm
Location: Монреал, Канада

Post by Samail » Mon Oct 22, 2012 5:20 pm

Не оправдавам Възродителния процес, но да се твърди,че е било параноя или национализъм би било наивно.
"Който ни освободи, той ще ни зароби" - Васил Левски
Живот на високи обороти

User avatar
Ordo Malleus
Mistborn
Posts: 1453
Joined: Fri Apr 23, 2010 9:59 am

Post by Ordo Malleus » Mon Oct 22, 2012 5:36 pm

А, въобще не е било параноя - турците са строили армиите на южната граница и само чакат зов за помощ от фермерите в България да се втурнат в атака. Аре стига глупости. След ВСВ и превръщането ни в сателит на СССР, Турция няма и теоретични шансове да си гризне нещо наше.

С тия пропагандни боклуци са плашили всички войничета из поделенията близо до границите - "Ей ся идват турците! Гърците тропат на вратата! Сърбите да не говорим!". Ташак на квадрат, хората са си гледали навътре и `ич не ги бръснало за нашите учения.
What froze me was the fact that I had absolutely no reason to move in any direction. What had made me move through so many dead and pointless years was curiosity. Now even that had flickered out.

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 27 guests