Имало ли е робство в България и що е робство въобще

За коментари и излияния от всякакъв род, число, спрежение и залог

Moderator: Moridin

User avatar
tigermaster
Elder God
Posts: 6460
Joined: Wed Jun 14, 2006 11:39 am

Post by tigermaster » Thu Oct 18, 2012 8:16 pm

Цъкнете на този линк:
http://kaka-cuuka.com/knigi/vreme-razdelno/
Тази статия, впрочем, ме отказа тотално от намеренията ми да чета "Време разделно".
Света аз цял обходих
и изправен гордо пак стоя.
Срещнах милиони хора
и на всичките им взех ума.

Блог
The Painting
Случаят с изтрития спомен
РЕВЮ: „The Lord of the Rings: The Rings of Power”

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Oct 18, 2012 8:19 pm

Аз съм я чел и книгата е абсолютна пропаганда без никаква връзка с реалноста. Самата представа че някой я визира като документ че и я цитира е нелепа.
"книгата" е написана за 40 дни като самия автор признава че никога не е бил в родопите.

Само заблудени псевдоразбирачи като Цайса се поддават на такива "източници" .

И между другото чел съм Хан Аспарух трилогията на същия автор - там е същата работа.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Oct 18, 2012 8:33 pm

Пропаганда е, разбира се - но само що се отнася до идеализираните образи на българите. Иначе събитията около потурчването са предадени правдиво.
Впрочем, "Време разделно" е писан по романа на Казандзакис "Христос отново разпнат", но с подменена идея и щедро добавена социалистическа патетика.
Бтв - прави ли ви впечатление, че Беров говори за филма "Време разделно"?
Hemos pasado!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Oct 18, 2012 8:42 pm

И ти вярваш че е правдиво (въпреки всички историци и исторически документи )защото.......?

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Oct 18, 2012 8:46 pm

А на мене книгата "Време разделно" ми е сред любимите. И като стил, и като сюжет, и като майсторство на изказа. Може да е писана с пропагандна цел, но това не означава, че няма връзка с реалността. Покръстването, особено във времената, описвани от автора, не е ставало доброволно и от сърце, а е имало достатъчно издевателства, за които свидетелстват и наши, и гръцки източници. Книгата, разбира се, е художествена измислица, но самият автор използва исторически извори при написването й. Сюжетът се развива в точно определен исторически период, за който подобни извращения не са били необичайни. После, след доста по-дълъг период от време отново имаме извращения, когато българският народ започва да се еманципира и започва национално освободителното движение.

Въобще не мога да разбера оплюването на романа. Ще рече човек, че някой посяга на свещена крава като Левски и го изкарва педофил-изкромвач с хомосексуални наклонности.

Така че айде да не залитаме в другата крайност и да обличаме в ангелско бяло сега пък Османската империя. Имала си е достатъчно грехове, особено при определени владетели. Имало е достатъчно кръв, достатъчно насилие, достатъчно издевателство над цели групи хора в определени моменти, а ако това не е достатъчно, можем спокойно да се сетим за геноцида над арменците в по-ново време. Така че айде стига демонизирали Антон Дончев. Да не коментирам пък колко е нелепо автор като Дончев да се громи точно от Лонги. Разбирам да прочетете книгата - може да я харесате, може да не я, но имате си глави, мислете.

И за какво точно се разправя в тая страшна книга? Говори се за дълбоко наранения еничар Караибрахим, който не може да прости на родния си баща, че вместо да даде на турците намереничето, което отглежда, е дал него. И идва да отмъщава. Дори истинските турци остават потресени от нещата, които върши. И всъщност цяло едно село е покръстено заради натрупаната омраза на един човек, който иска единствено мъст заради някогашното предателство.

Ако човек не чете първосигнално, въобще няма да възприеме романа като ксенофобски или и аз не знам какво. В него обикновени хора постъпват по несвойнствени за тях начини, защото изпадат в необичайни ситуации и се подвеждат по страстите си, по гнева си. Лошите са не турците като цяло, лош е Караибрахим. И дори и той не е толкова лош, въпреки зверствата, на които подлага селото, ако човек успее да разбере мотивите му.

В сравнение с книгата филмът е далеч по-пропаганден и в пъти по-първосигнален. Плоски образи без особена мотивация, единствената цел е да покажем как турците са ни клали, йе.

И понеже те наистина са ни клали в различни времеви периоди, това е достатъчно да тлее някаква националистическа жарава.

--------------
Edit: РРС, в старото издание, с което разполагах, имаше цитирани доста исторически документи. Но дори да оставим това настрани, ти наистина ли вярваш, че насилственото потурчване на цели общности никога не е било реалност? А документи си има, само ще трябва да изчакаш да се върна на работа и да цитирам източници, защото не ми се вадят линкове от уикипедия и не ми се прилага като доказателство Лонги.

За протокола, аз харесвам статията на Иво Беров и съм много съгласна с нея, но и той не облича в белоснежно одеяния османската империя по начина, по който го правите тук. Това е ерудиран и интелигентен автор, който добре различава мит от история и не си позволява да твърди че петте века турско са фикция. Просто показва нагледно, че не можем да говорим за пет века геноцид, както иска атака, а че има и друг поглед на нещата. Което не означава, че е било песен да си българин в родопско село по време на еничарско нашествие с цел потурчване и събиране на деца за попълнения на турската войска. че то има цели обичаи свързани с криенето на момчетата от войските, които са се запазили във фолклора и до днес.
Last edited by Marfa on Thu Oct 18, 2012 8:53 pm, edited 1 time in total.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Amelia
Moderator
Posts: 12921
Joined: Mon Aug 30, 2004 9:49 am

Post by Amelia » Thu Oct 18, 2012 8:49 pm

И аз много харесвам и книгата, и филма Време Разделно. Разбира се, понеже не съм скъсала секва връзка с реалността, си давам сметка, че това е художествена фикция написана някога по тоя начин по редица причини. Да се цитира като фактологически изряден източник е безкрайно нелепо, но напълно очаквано от лице като цайса. Той малко по-рано в тая тема ми е цитирал некво писание на Стефан Цанев като свършени исторически факти, така че не е като да виждаме подобно нещо за пръв път. Тъгата е тъжна.
My Anime List , My Manga List

Oui. Je suis garbage.

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Oct 18, 2012 8:52 pm

Стига с това клане - няма нито една държава в която да не е имало издевателства - и те са клали, и ние сме клали като ни се е отдало възможност, но никакво клане на балканите не може да се сравни с кланетата в западна европа която изкарваме някъкъв идеал.

През цялото време докато тук си живеем и се оплакваме, в западна европа се избиват с милиони в религиозни войни, масов глад и епидемии.
Цели райони в Европа са изтребени до крак в религиозните войни за да се възтановят чак 19 век.
Last edited by RRSunknown on Thu Oct 18, 2012 8:57 pm, edited 1 time in total.

User avatar
Marfa
Moderator
Posts: 11240
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:12 pm
Contact:

Post by Marfa » Thu Oct 18, 2012 8:56 pm

Е айде не аргументът ама и те си бият негрите, ако може. Повечето кланета в западна европа са ставали във военно време, във военно време и ние сме клали и не сме прощавали, говорим за ситуацията в страна в мирновременен период и за отношение към част от поданиците. Ти вярваш, че в турско кланета и насилствено потурчване не е имало. Ами ОК. Ако много ми се спореше, щях да поискам да докажеш твърденията си, но понеже имам ужасно много други неща за вършене, няма да го направя.
This octopus! Let's give him boots, send him to North Korea!

Image<-Подробно описание на нещата, които ми образуват нерви :twisted:
Уук.

User avatar
Zeiss_optik
Arcanist
Posts: 771
Joined: Fri Feb 18, 2011 7:20 pm

Post by Zeiss_optik » Thu Oct 18, 2012 8:57 pm

Че аз да не съм го сочил като фактологично изряден източник? Беров го сочи - че нещо си там било пропуснато; на свой ред соча какво не е.
Патетика, патетика - и съм дал също такава. Пак от там.
Тъжна е тъгата на пещерната еманципация...
Hemos pasado!

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Thu Oct 18, 2012 8:58 pm

Прочети за вартоломеевата нощ ако те интересува темата за мирновременното клане към собствени поданици по религиозни причини.

какво вярвам е неправилен въпрос - аз нищо не вярвам , аз чета факти исторически.

Според тях има изолирани кланета като във всяка друга държава но нищо кой знае колко изключително или уникално за да пропагандира с него по такъв начин.


Прочее
Russians soldiers, Cossacks as well as Bulgarian volunteers and villagers inflicted massacres and atrocities on Bulgaria's Muslim population. 260,000 to 262,000 Muslims, almost entirely Turkish, perished and over half a million refugees fled with the retreating Ottoman forces.
Това кой знае защо го забравяме а всички военни изучават руско -турската война като една от най-бруталните конфликти.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 19, 2012 2:14 am

Не, че клането може да има каквото и да е оправдание, но айде пет века като втора класа хора на база религия и етнос В СОБСТВЕНАТА НИ ДЪРЖАВА да са една добра причина все пак, а?

Въобще, каква ти е тезата в момента точно? Че то и други са го правили? Айде моля те посочи ми аналог в западна Европа на турското робство (или както там сте се разбрали да го наричате, аз карам по спомени от училище). Точно Запада много трудно ще успееш да го приравниш на мюсюлманска агресия. Християните са спрели да се колят и бесят на верска основа преди векове. Мюсюлманите още не са дорасли.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 19, 2012 2:26 am

Айде моля те посочи ми аналог в западна Европа на турското робство (или както там сте се разбрали да го наричате, аз карам по спомени от училище). Точно Запада много трудно ще успееш да го приравниш на мюсюлманска агресия. Християните са спрели да се колят и бесят на верска основа преди векове.
:shock: :shock: :shock:
Ти сериозен ли си, просто тролиш ли или си толкова зле подготвен по история?

Цели цивилизации са избити от Конквистадорите и колонизацията. Държави като Индия се освобождават едва след втората световна война! Или това не е аналог а местните жители на Америките, Африка и Индия са били интегрирани.


И какви мюсюлмани какви пет лева. Това потурчване за което говорим става 17 век - същия век в който се води европейската ВЕРСКА 30 годишна война на хугеноти и католици. Не никак е нямало аналог - само вартоломееви нощи, масови изселвани и ширеща се инквизиция.

Я прочети малко кой завзема цяла северна африка 1890-1912 година и от кого се освобождават арабите после .
В Алжир Франция създава колония от тип,известен ,като заселнически колониализъм.След като ликвидира физически голяма част от местния политически елит,отнема поземлената собственост на местното население и го преселва принудително ,изолирайки го в неплодородните планински и пустинни райони.На мястото на това население Франция заселва европейци.
Ирак получава независимост през 1921 г. Англичаните поставят за крал на страната своето протеже емир Фейсал,но и той е арена на непрекъснати антианглийски въстания, смазвани с изключителна жестокост
Last edited by RRSunknown on Fri Oct 19, 2012 2:35 am, edited 1 time in total.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 19, 2012 2:34 am

Бате, ти биполярен ли си? Едновременно ми приказваш за конкистадори и Индия, все едно не си видял думите "на верска основа" и после ми отговаряш и на тях :shock:

Пак те питам, каква точно ти е тезата? Щото към момента просто не става ясно. Твърдиш, че понеже се е случвало и другаде, не трябва да мрънкаме? Или че другаде е било по-зле и трябва да сме благодарни? Какво точно казваш в тоя спор?

Много малко неща мразя повече от активен спор, в който не знам едната страна какво защитава.
Last edited by Roland on Fri Oct 19, 2012 2:39 am, edited 1 time in total.
And you can't dance with a devil on your back...

User avatar
RRSunknown
Elder God
Posts: 9513
Joined: Thu Nov 01, 2007 9:54 am

Post by RRSunknown » Fri Oct 19, 2012 2:37 am

Как да ти отговоря като питаш за аналог на Османската империя и отделно питаш къде имало кланета на верска основа- и двете са ясни.
Last edited by RRSunknown on Fri Oct 19, 2012 2:41 am, edited 2 times in total.

User avatar
Roland
Site Admin
Posts: 30165
Joined: Sat Dec 20, 2003 10:36 pm
Location: Chicago, IL
Contact:

Post by Roland » Fri Oct 19, 2012 2:41 am

Да, за колониалните сили си прав. Аз като цяло го имах предвид тоя въпрос В Европа, където най-близкият пример е Австроунгария, който хич не е близък, но все тая. Ся ми е по-интересна тезата ти :р
And you can't dance with a devil on your back...

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests